سرعت تخریب بالا رفته است

سرعت تخریب بالا رفته است

در حال حاضر میزان بیابان‌زایی در سال حدود یک میلیون هکتار و فعالیت‌های مقابله‌ای بیابان‌زدایی 300 هزار هکتار برآورد می‌شود، دبیر کارگروه ملی مقابله با بیابان‌زایی این هشدار را داد و گفت: متاسفانه تخریب سه برابر از عملکرد ما پیش افتاده است.

به گزارش ایسنا، عباس نوبخت - معاون وزیر و ريیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور - در سومین نشست تخصصی کارگروه ملی مقابله با بیابان‌زایی که در محل وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، با تاکید بر عقب‌ماندگی‌ها بیان کرد: در ابتدای برنامه 20 ساله بیابان‌زدایی، سطوح بحرانی برای بیابان‌زایی در کشور 6 میلیون هکتار بود و امروز که 3 سال تا پایان این برنامه فرصت داریم، نقاط بحرانی به 14 میلیون هکتار رسیده است.

وی با اشاره به گزارش سازمان هواشناسی جهانی در سال 2021 افزود: از سال 2000 تعداد و مدت خشکسالی نسبت به دو دهه گذشته 27 درصد افزایش داشته و از طرفی 2.3 میلیارد نفر از جمعیت جهان با استرس کمبود آب مواجهند. ارزیابی دسترسی به آب نشان می‌دهد که هر ساله جمعیت بیشتری در کمبود آب به سر خواهند برد و تخمین زده می‌شود تا سال 2040 از هر چهار کودک، یک کودک تحت تاثیر تنش ناشی از کمبود آب قرار گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: برخی از روستاهای شرق مازندران با کمبود آب مواجهند آن هم در دل جنگل. بر این اساس حقایق و ارقام ارایه شده به یک جهت اشاره دارند و آن هم سیر صعودی طول مدت خشکسالی و افزایش شدت تاثیر آن است و در بازدیدهای میدانی آثار خشکسالی در 5 منطقه رویشی کشور کاملا مشهود است.

وی تصریح کرد: خشکسالی نه تنها بر جوامع بشری بلکه بر سیستم اکولوژیکی که بقای همه حیات از انسانها به آن وابسته است، نیز اثرگذار است.

احیای سرزمین جامع‌ترین راه برای مقابله با خشکسالی

ريیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، احیای سرزمین را جامع‌ترین راه برای مقابله و تعدیل اثرات خشکسالی دانست و گفت: افزایش قابلیت حاصلخیزی خاک اکوسیستم‌ها را در برابر خشکسالی مقاوم می‌کند از این رو پوشش گیاهی و حفظ و ارتقای آن نقش مهمی در احیای سرزمین دارد.

وی ادامه داد: احیای سرزمین به جوامع کمک می‌کند با خشکسالی سازگار شوند و ادامه حیات دهند.

نوبخت با اشاره به محدودیت‌های اقلیمی در سطح کشور تصریح کرد: 35 درصد مساحت کشور در منطقه به شدت خشک، 30 درصد در منطقه خشک و 20 درصد در منطقه نیمه‌خشک است. متوسط بارندگی کشور 230 میلی‌متر در سال و میزان تبخیر 3 برابر نرم جهانی است اینها همه هشدار است و باید در ایجاد زیرساخت‌های لازم برای عبور از بحران جدی باشیم.

به گفته وی، بر اساس نقشه بین‌المللی UNLDP، کشوری که مردمش به کمتر از 1000 مترمکعب آب در سال دسترسی داشته باشند، جزو کشورهای بسیار بحرانی هستند و متاسفانه کشور ما این چنین است.

اجرای الگوی کشت راهی برای مقابله با تخریب سرزمینی

دبیر کارگروه ملی مقابله با بیابان‌زایی، اجرای الگوی کشت را راهی برای مقابله با تخریب سرزمینی و اثرات خشکسالی خواند و افزود: طرح نهضت جهادی تولید یک میلیارد اصله نهال هم همین کمک را می‌کند، طرح تحول احیای پوشش گیاهی و تولید علوفه در مراتع کشور نیز دیگر راه مقابله با تخریب سرزمینی است.

جلوگیری از فرسایش خاک و اجرای طرح‌های آبخیزداری در بالادست از دیگر مواردی بود که نوبخت بر ضرورت آن تاکید و خاطرنشان کرد: متوسط فرسایش خاک در کشور 16 تن است ولی در برخی استان‌ها به مراتب بیشتر است. مقام معظم رهبری نیز در بیاناتشان مسيله خاک را مهم‌تر از مسيله آب می‌دانند، بنابراین در آبخیزداری باید به جای ساخت سدهای بزرگ خاکی، از بالادست شروع کنیم تا هم آب را مهار کنیم و هم از شسته شدن خاک جلوگیری شود.

لزوم تعامل و همگرایی همه دستگاه‌ها برای دستیابی به پایداری در بیابان‌زدایی

وی از عقب ماندگی بیابان‌زدایی در برابر بیابان‌زایی یاد کرد و گفت: برای جبران گذشته و رسیدن به سطح پایداری در بیابان‌زدایی نیازمند تعامل و همگرایی همه دستگاه‌ها هستیم تا با اجرای طرح‌های احیای سرزمینی به نقطه پایدار دست یابیم.

گفتنی است؛ کارگروه ملی بیابان‌زدایی به ریاست وزیر جهاد کشاورزی و عضویت وزارتخانه‌های کشور، نیرو، نفت، دفاع، امور خارجه، علوم، تحقیقات و فناوری،‌ دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، صمت، آموزش و پرورش، راه، ارتباطات و فناوری و نمایندگان تام‌الاختیار آنان تشکیل شد.

عکس | موتورسیکلت جدید پژو، رقیبی جدید برای ژاپنی‌ها پسته و بادام نیم میلیونی شدند/ جدیدترین قیمت خشکبار در بازار بازگشت ارز حاصل از رمزدارایی مشمول مزایای مالیاتی می‌شود توصیه مهم؛ اول استعلام بگیرید بعد چک قبول کنید مخالفت مجلس با بررسی بودجه پیش از تصویب برنامه هفتم وام سندیکایی ناجی پیشران های اقتصادی تفکیک وزارتخانه شاید وقت دیگر اقدامات ویژه برای کارکنان صنعت نفت/ جذب 150 نخبه در وزارت نفت بازی جدید خصوصی‌ سازی بر سر سهام عدالت مردم بازار خودرو در وضعیت رکود تورمی سرپرست مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی منصوب شد جزییات عرضه لاماری ایما در بورس کالا| استقبال بی نظیر از لاماری ایما لاماری در بورس چند قیمت خورد توضیح درباره اخبار اعتصاب رانندگان کامیون ارزش بیت کوین تقویت شد به این دلیل باید منتظر جهش نرخ ارز باشید افزایش 32 هزار بشکه‌ای صادرات نفت ایران پس از جنگ اوکراین آغاز به کار دوباره سامانه افشا تخلفات سازمان... اتفاقی عجیب برای بازار قیمت مرغ | ارزان شدن قیمت مرغ کیلویی 30 هزارتومان تداوم نوسان کاهشی قیمت دلار/ بیش از 5 میلیون دلار به صورت توافقی معامله شد وعده عبدالملکی برای تکمیل خط‌آهن رشت-کاسپین/ طلسم پروژه استراتژیک شکسته می‌شود؟ راه‌اندازی دیزل ژنراتورهای برق در نیروگاه پایانه نفتی خارک سرپرست مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی منصوب شد رویکرد کشت قراردادی، حمایت از کشاورزان است غفلت از یک بازار ارزآور بلوکه کردن بخشی از تسهیلات توسط شبکه بانکی تخلف است خانه‌های کلنگی در منطقه میرداماد تهران چند؟ کدام نمادها حجم مشکوک خوردند؟ قیمت لاماری ایما در بورس مشخص شد 174 دستگاه لاماری به فروش رسید رونمایی متفاوت خودرویی / از پشت شیشه ماشین را ببی... اتفاقی عجیب برای بازار مرغ امکان استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی با پیامک افزایش قیمت 50 هزار تومانی سکه/ طلا 5 هزار تومان پایین آمد گزارش رسمی دولت از تغییر قیمت کالاهای اساسی/ این خوراکی‌ها... افزایش 5 درصدی قیمت لپ‌تاپ در روزهای اخیر/ ریزش یک میلیون تومانی نرخ آیفون فعالیت پروژه های فرودگاهی ادامه دارد شرایط دریافت مشوق‌ مالیاتی استخراج رمز ارز اعلام شد طرح نهضت ملی مسکن در روستاها اجرایی شد پشت پرده انتقادات وارد شده به سد چمشیر/ ارتقای 90 درصدی کیفیت آب رودخانه پس از آبگیری سد جزيیات جدید درباره اصلاح قانون بیمه بیکاری چرا دارو کمیاب شد؟ وزیر نیرو وارد عشق‌آباد شد قبل از قبولی چک اول استعلام بگیرید+ جزيیات لایحه اصلاحی صمت اسقاط خودروهای فرسوده‌ را تعطیل کرد جزيیات عرضه خودروی لاماری در معاملات امروز بورس کالا شیوه جدید استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی ثبت نهضت ملی مسکن در 16 استان+ جزيیات چرا علاقه به ساخت مسکن در تهران کم شده؟ پیام بانک مرکزی به بازار ارز/ یک پیش‌بینی جذاب...