خصوصی سازی، مادر صنعت نساجی را به اغما برد

خصوصی سازی، مادر صنعت نساجی را به اغما برد

شرکت پلی اکریل ایران بعد از خصوصی سازی در دهه هشتاد و تنها یک سال بعد از بهره برداری طرح توسعه خط اکریلیک 2 با مشکلات عدیده و پیچیده‌ای دست به گریبان شد.

شرکت پلی اکریل ایران تولید کننده انحصاری الیاف اکریلیک در غرب آسیا با ظرفیت سالیانه 55 هزار تن الیاف اکریلیک بیش از 40 درصد از نیاز صنایع پایین دستی نساجی کشور را تامین می کند. این شرکت همچنین با تولید سالیانه 55 هزار تن انواع نخ و الیاف پلی استر مادر صنعت نساجی ایران به شمار می‌آید، اما چندین سال است که دچار بحران شده است.

متاسفانه این صنعت راهبردی همانند دیگر خصوصی‌سازی‌های ناموفق در دهه هشتاد و تنها یک سال بعد از بهره برداری طرح توسعه خط اکریلیک 2 که ظرفیت تولید سالیانه حدود 40 هزار تن الیاف اکریلیک با فناوری روز دنیا را داشت با مشکلات عدیده و پیچیده‌ای دست به گریبان شد.
در این باره با ريیس هیيت مدیره شرکت پلی اکریل گفتگویی انجام شده است.

چرا دولت در سال 83 تصمیم به واگذاری شرکت پلی اکریل گرفت و آیا در این خصوص اصلا توجهی به صلاحیت شخص یا اشخاص متقاضی شد؟
اتفاقی که در بحث واگذاری افتاده این است که در فضای واگذاری‌های دهه 80 و 90 که حجم زیادی از خصوصی‌سازی در کشور در آن بازه زمانی بوده، تقریبا طبق گزارش‌های موجود می‌توان گفت که بالای 85 درصد از واگذاری‌ها مشکل ساز بوده و باعث شده که صنایع بزرگی در کشور از بین بروند و آسیب ببینند.

دولت بر اساس قانون برنامه سوم توسعه این واگذاری‌ها را انجام داد، اما متاسفانه نه به صلاحیت توجه شد نه به کارشناسی قیمت و نه به شرایط کارخانه و همه این‌ها مشکلات اساسی داشت که ادامه پیدا کرد و الان هم برای بسیاری از این کارخانه‌ها و واگذاری‌ها پرونده قضایی تشکیل شده است.

سرمنشا مشکلات شرکت پلی اکریل هم از همان واگذاری اول آغاز شد که با عدم ارزیابی مناسب قیمت شاهد لابی‌ها و زد و بند‌هایی بودیم و این واگذاری‌ها در نهایت موجب شده که صنعت نساجی مادر کشور با مشکل رکود مواجه شود.

روند نزولی و زیان‌دهی پلی‌اکریل از چه زمانی آغاز شد و آیا دولت اصلا شروط احتیاطی را در صورت عدم اداره صحیح در واگذاری در نظر گرفته بود؟

روندنزولی و زیان سازی در این شرکت بلافاصله بعد از خصوصی سازی شروع شد. از نظر بازه زمانی اولین و مهمترین موضوع در ورشکستگی پلی اکریل همان خصوصی‌سازی است.

استعلام و ارزیابی قیمت‌گذاری درباره شرکت هم همچنان محل ابهام است و لازم است که دستگاه قضایی به این موارد ورود کند.
البته واگذاری اول و واگذاری دوم دو مقوله متفاوت است، هرچند به هم ارتباط دارند.

بعد از واگذاری دوم که بیش از 90 درصد سهام شرکت به گروه "العقیلی" واگذار شد، در یک مدت 10 ساله، این گروه شروع به خرد کردن شرکت کردند و بعد از فوت العقیلی با ورود دوباره هیيت مدیره اسبق به شرکت با وجود تخلفاتی که داشتند، اوضاع نابسامان‌تر شد.

همه این جریان‌ها نیاز به آسیب شناسی دارد و هیچ نظارت دقیقی بر این روند نشده، اخیرا با ورود دستگاه قضا به مسيله پلی اکریل امیدواریم کار به سرانجام برسد.

به نظرتان آیا تعمدی در شیوه واگذاری شرکت پلی اکریل وجود داشت؟
وقتی تبعات این موضوع را بررسی می‌کنیم به دو نتیجه می‌رسیم، این نحوه واگذاری یا خطای استراتژیک و به نوعی بی خردی و به دنبال آن فساد مالی سنگین در کار بوده که قطب مادر صنعت نساجی کشور را بدون نظارت دقیق واگذار کرده و موجب از بین رفتن آن می‌شود و یا واقعا تعمدی در کار بوده که تولید در کشور به رکود برسد.

بی خردی و فساد مالی یا اینکه تعمدی در کار بوده واقعا مشخص نیست، اما هر چه که هست یک خطای بزرگ در واگذاری پلی اکریل اتفاق افتاده است. ما همه رسانه‌ها را به مطالبه گری دعوت می‌کنیم، همه قراردادها، واگذاری‌ها، نحوه تحقق قراردادها، تایید صلاحیت شرکت‌ها و. باید همه مورد بررسی قرار گیرد و دستگاه قضایی به این موارد ورود کند.

 

در خصوص روند فعلی شرکت چه میزان از مشکلات ایجاد شده قبلی را مانع دستیابی به اهداف هیيت مدیره کنونی می‌دانید؟


هیيت اجرایی شرکت پلی اکریل طی چهار سال گذشته عملکرد مالی غیر شفاف و زیان انباشته داشته و این امر برای هر گروه جدیدی که بخواهد کارخانه را تحویل بگیرد مشکل ایجاد می‌کند. چون عملکرد غیر شفاف حتما مشکلات و تبعات برای شرکت خواهد داشت و لازم است که قبل از هرگونه تحویل، این فرایند شفاف شود و ضرورت حسابرسی ویژه در این زمینه وجود دارد.

مانع بعدی این است که در فروش‌های شرکت و واگذاری‌ها به دلال‌ها و واسطه‌ها میدان داده شده، مشتری‌های حقیقی مشتری شرکت نیستند و باید این مشکل رفع شود و بحث عرضه و فروش باید در بورس و قرارداد و اتحادیه انجام شود که مصرف کنندگان واقعی خرید کنند نه دلال ها.

یکی از بحث‌های دیگر در حوزه فنی و مهندسی است که در این چند سال بازسازی شرکت، تامین قطعات و تجهیزات و ارتقای تجهیزات وجود نداشته و این هم یکی از موانع کار است که باید سریع درمورد آن اقدام و با توجه شرایط موجود در این زمینه برنامه‌ریزی شود.

به نظر می‌رسد مشکل بزرگ دیگر در تامین مواد اولیه باشد.

بله، مورد دیگر بحث تامین مواد اولیه از جمله "ای ان" است که به هیچ عنوان روند خوبی نداشته و این یکی از اولویت‌های هیيت مدیره جدید است که ان‌شاءالله بتوانیم یک میزان قابل توجه و قابل اطمینان جک "ای ان" به صورت مستمر وارد کنیم تا این خط تولید به حداکثر ظرفیتش برسد.

پلی‌اکریل در سال‌های گذشته با بیکاری متناوب کارکنان خود هم مواجه شده، این اتفاق چه زیانی به مجموعه زده است؟

بحث نیروی انسانی هم مورد مهمی است چراکه طی سال‌های گذشته نیرو‌های خوب بسیاری از مجموعه خارج شدند و باید برای جذب دوباره آن‌ها برنامه ریزی شود، مسايلی از جمله وظایف پرسنل، انگیزه‌ها و ... از دیگر مواردی است که باید به همه آن‌ها رسیدگی شود.

چه برنامه‌هایی را هیيت مدیره در نظر دارد تا خاطرات تلخ گذشته به ویژه از زمان واگذاری مجددا در شرکت تکرار نشود و شرکت به روز‌های اوج خود بازگردد؟

در ابتدای امر برنامه ما در یک ضرب الاجل 3 ماهه این است که با پیگیری‌های لازم بتوانیم شرکت را از وضعیت بحرانی کنونی خارج کنیم، مواد اولیه را برای استمرار تولید تامین کنیم.

بحث ارزیابی دارایی‌های شرکت از سری اقداماتی که است که قبل از تحویل گرفتن کارخانه شروع کردیم که با هدف اصلاح ساختار شرکت انجام میشود، به خاطر اینکه شرکت ورشکسته بوده و باید در همه عرصه‌های مالی شرکت شفافیت وجود داشته باشد.

فعلا برنامه سه ماهه ما این است که شرکت در یک شرایط مناسب قرار بگیرد تا برای برنامه‌های شش ماهه و یکساله هیيت‌مدیره آماده شود.

مهمترین برنامه‌های ما افزایش تولید و سطح فروش، ارتقای درآمد، افزایش سودآوری، تولید محصول با کیفیت، ارتقای ماشین آلات همچنین نوسازی در بخش پلی استر شرکت پلی اکریل است.

ان‌شاءالله در یک سال آینده بتوانیم شرکت را به روز‌های اوج خود برگردانیم و محصولاتی با ارزش افزوده بالا و سوددهی بالا و کیفیت بالا تولید کنیم.

پلی اکریل از دید کارشناسان برجسته اقتصادی، مجموعه‌ای با پتانسیل بسیار بسیار بالا است، همه مسيولان باید در این حوزه تلاش کنند تا با جان گرفتن دوباره پلی اکریل صنعت نساجی کشور دوباره رونق بگیرد و احیا شود و واردات الیاف اکریلیک که ارز بسیاری را از کشور خارج می‌کند کاهش یافته و به حداقل برسد.

از طرفی دیگر با رونق تولید می‌توان برای افراد بسیاری اشتغالزایی کرد. امیدواریم در سال 1400 که بنابر فرمایش مقام معظم رهبری سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها نام گرفته بتوانیم احیای واقعی تولید را برای شرکت پلی اکریل رقم بزنیم./باشگاه خبرنگاران جوان

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/
پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: کاهش نرخ ارز تقریبا منتفی شده است و این جزو سیاست‌های دولت بود که در انتهای دوره خدمت خود از لحاظ روانی در بازار سرمایه اثر بگذارد.

Bartarinha.ir/
صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس عرضه می‌شود

صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس عرضه می‌شود

بورسعرضه سهام صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس از طریق خرید و فروش واحدهای صندوق ذخیره فرهنگیان انجام می‌شود و مهم‌ترین مزیت پذیرش صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس، شفافیت مالی و همچنین آنلاین شدن تمامی مراحل...

Irna.ir/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
نوسان بورس در کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی در سومین هفته فصل بهار

نوسان بورس در کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی در سومین هفته فصل ب...

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته ای که گذشت (چهارشنبه، 18 فروردین ‌ماه) با 45 هزار واحد کاهش به عدد یک میلیون و 249 هزار واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته قبل...

Irna.ir/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/
یک هفته با صنایع بورسی رودخانه‌ای در ولز پر از شیر شد چرا یارانه رمضان کم واریز شد؟ حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه قیمت خودرو امروز 26 فروردین 1400 اقدام غیرمنتظره هیوندای در معرفی کانسپت جدید احتمال حذف محدودیت خرید سهام از سوی کارگزاری‌ها و پرسنل آنها هدایت نقدینگی به بخش تولید و تامین مواد اولیه از مسیر بورس خرمای رطب 11.5 هزار تومانی چگونه 35 هزار تومان به مردم فروخته می‌شود؟ فورد ماستنگ پرفروش‌ترین خودروی اسپرت دنیا شد منابع ارزی ایران 115میلیارد دلار اعلام شد توزیع 922 تن مرغ در تهران قیمت دلار امروز پنجشنبه 26 فروردین 1400/ شاخص ارزی به کانال 23 هزار تومان رسید "غپاذر" از سهامداران دعوت کرد صادرات تخم‌مرغ آزاد می‌شود / شرط عجیب دولت برای آزادسازی صادرات فریب سود کلان بانک‌ها را نخورید در مجمع "ونیکی" 320 ریال تقسیم شد سود 1900ریالی نصیب سهامداران "شوینده" قیمت خرما به بسته‌ای 50هزار تومان رسید رمزارزهای با ریسک کم در بازار کریپتو رکورد منفی دیگری برای بورس به ثبت رسید تحلیل تکنیکال شاخص کل، صعود یا سقوط؟ بازار رمزارز‌ها برای همیشه صعودی باقی نخواهد ماند! کاهش 25 درصدی ارزش معاملات بورس مازندران کرونا و مرخصی‌های اجباری بدون حقوق! قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/26 صعود بی‌سابقه بیت‌کوین ممنوعیت رمزارز مانند خاموش کردن اینترنت است پذیرش "وسرمد" در فرابورس راه‌اندازی خط تولید کاشی و سرامیک در "کصدف" قیمت انواع خودرو تا پیش از امروز 26 فروردین 1400 شرکت‌های سهام عدالت به عنوان بال‌های توسعه اقتصادی استان‌ها عمل کنند قیمت میوه‌های نوبرانه اعلام شد آیا شوینده برنامه‌ای برای افزایش سرمایه دارد؟/ عرضه اولیه مروارید هامون و آلی شیمی قم به کجا رسید؟ کاهش شتاب افت شاخص بورس در هفته‌ای که گذشت زنگ خطر یک وابستگی خطرناک پیش‌بینی قیمت طلا امروز 26 فروردین 1400 پیش‌بینی قیمت دلار امروز 26 فروردین 1400 آخرین قیمت طلا و سکه تا پیش از امروز 26 فروردین 1400 آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 26 فروردین چقدر بود؟ قطعه‌بندی گوشت مرغ رفع ممنوعیت شد حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه دستورالعمل صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارزها آخربن وضعیت نان آوران این روزها رو ببینید!‌ واکنش ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات نوبخت در صورت موافقت شورای عالی بورس محقق می شود؛ حذف محدودیت خرید شرکت های کارگزاری ها و پرسنل آنها توضیحات اینستاگرامی واعظی در مورد ستاد کرونا عرضه توکن سهام شرکت تسلا در صرافی بایننس خودروی سیتروين C5 X معرفی شد مجوز انتشار اوراق اجاره شرکت صبا تامین صادر شد

در حال بارگیری...