سهم یوان در تجارت روسیه افزایش یافت

سهم یوان در تجارت روسیه افزایش یافت

دلار و یورو کمتر از نیمی از حساب‌های صادراتی مسکو را تشکیل داده و سهم یوان در تجارت خارجی روسیه افزایش یافت.

به گزارش بورس نیوز، بانک مرکزی روسیه گفت دلار و یورو کمتر از نیمی از حساب‌های صادراتی مسکو را تشکیل می‌دهند. براساس اطلاعاتی که بانک مرکزی روسیه در گزارش ریسک بازار مالی خود در روز پنجشنبه منتشر کرد، یوان چین به بازیگر اصلی در تجارت خارجی روسیه تبدیل شده است. سهم پول چین در حساب‌های وارداتی روسیه تا پایان سال گذشته از 4 درصد در ژانویه 2022 به 23 درصد افزایش یافت. سهم یوان در تسویه صادرات نیز از 0.5 درصد به 16 درصد افزایش یافت.

سهم دلار و یورو در تجارت خارجی روسیه به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. در ابتدای سال 2022، 87 درصد از تسویه صادرات با این ارز‌ها انجام می‌شد، در حالی که تا ماه ژانویه 2023 سهم آن‌ها تا 48 درصد کاهش یافت. سهم دلار و یورو در واردات نیز کاهش یافت و از 65 درصد در ژانویه 2022 به 46 درصد در ماه دسامبر کاهش یافت. در زمینه تحریم‌های گسترده از سوی کشور‌های غیردوست از ماه مارس 2022، تحول ساختاری گسترده‌ای در اقتصاد روسیه، شامل حل و فصل فعالیت‌های اقتصادی خارجی رخ داده است. این رگولاتور در این گزارش گفته که کاهش سهم ارز‌های دیگر عمدتا به دلیل رشد سهم یوان بوده است.

سهم ارز‌های سایر کشور‌های دوست در ابتدای سال 2023، 4 درصد بود. به طور کلی، روبل و ارز‌های دوست با هم 52 درصد از صادرات روسیه را در پایان سال 2022 به خود اختصاص دادند و برای اولین بار در تاریخ از دلار و یورو پیشی گرفت. اصطلاح دوست به کشور‌هایی اطلاق می‌شود که روسیه را در رابطه با بحران اوکراین تحریم نکرده‌اند. اگور سوسین، مدیرعامل بانک خصوصی گازپروم گفت: این رقم بازتابی از وضعیت فعلی، ریسک‌ها و هزینه‌هایی است که اکنون در ارز‌های کشور‌های غیردوست مشاهده می‌کنیم که دلار یا یورو را شامل نمی‌شود.

نحوه عرضه اموال مازاد دولت در بازار سرمایه اعلام شد چطور برای معاملات مسکن کد رهگیری بگیریم؟ چالش‌های صنعت در سال 1402 ماهی قرمزها را در آب‌های آزاد رها نکنید بررسی حملات سایبری در ایران و سایر کشورها سیگنال نرخ دلار به بازار مسکن/ چگونه قیمت ملک 100 درصد... رشد اقتصادی کدام کشورها در سال 2023 شکوفا خواهد شد؟ مخالفت دولت با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان تغییر چیدمان سفره ندارها در 1401 ادامه روند کاهش و توقف تولید نفت در اقلیم کردستان عراق خریداران سکه بخوانند / حباب سکه افزایشی شد! شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 نیمه جنون دلار / پیش شرط نزولی شدن قیمت دلار در 1402 مسافران هوایی در صورت گرانفروشی یا تاخیر می‌توانند شکایت کنند اطلاعیه سازمان امور مالیاتی در خصوص الزام اتصال به سامانه مودیان سهام عدالت میلیونی در انتظار این افراد فارس من| برای لغو مصوبه شورای عالی کار به دیوان عدالت شکایت می کنیم/ سفره کارگر کوچک نشود جابه‌جایی 40 میلیون وسیله نقلیه در تعطیلات نوروز امسال نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ سخنگوی سازمان هواپیمایی: احتمال تاخیر در برخی از پروازها وجود دارد ترافیک در محورهای شمالی همچنان سنگین است شرایط دریافت وام فرزند دوم اعلام شد دولت به وعده مهار تورم عمل کند/ چرا نمایندگان کارگری مصوبه حداقل مزد را امضا کردند جزيیات جدید از خودروهای وارداتی شاهکار جدید رنو را ببینید + تصاویر شرایط دریافت وام فرزندآوری در 1402 + جزيیات سیاست‌های کلی اصل 44 تجلی نگاه رهبر انقلاب به نقش دولت در اقتصاد شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 آخرین خبرها از انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث سه میلیون خانه در کشور نیازمند نوسازی است جزيیات جدید از خودروهای وارداتی / متقاضیان بخوانند مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد نرخ بیکاری در 1402 کمتر می‌شود یا بیشتر؟ | مهمترین دلیل کاهش نرخ بیکاری در سال‌های اخیر سرمایه گذاری 8 میلیارد دلاری در چابهار سالانه 500 میلیون بشکه نفت خام در کشور هدر می رود!/ 50 درصد از اتلاف انرژی در کشور قابل بهینه‌سازی ا... ابرتورم در راه است؟ نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد مسافران هوایی می‌توانند شکایت کنند 3 ریشه‌ تورم مزمن در اقتصاد ایران بازگشت بیت کوین به کانال 29000 دلار پس از یک سال تردد از محور چالوس و آزاد راه تهران- شمال ممنوع است قیمت دلار کولاک کرد | پیش بینی وحشتناک از قیمت دلار در روزهای آینده تفویض اختیار بخشودگی جرايم مالیاتی تا پایان اردیبهشت 1402 تمدید شد کاهش 25 درصدی بدهی خارجی کشور در دی ماه 1401 وزیر کار و تعاون: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است مصرف آب و برق مشترکان با حذف یارانه پرمصرف‌ها کاهش یافت چند توصیه به کشاورزان و باغداران برای مقابله با سرمازدگی وزیر کار: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است کاهش ناگهانی قیمت مرغ در بازار امروز | قیمت مرغ کیلویی چند؟