علت کمبود پول نقد در عابربانک‌ها چیست؟

علت کمبود پول نقد در عابربانک‌ها چیست؟

اخیرا کمبود پول نقد در دستگاه‌های عابربانک، باعث مشکلات زیادی از جمله خرید از دستفروشان شده است. اما چه چیزی باعث این...

تجارت نیوز: اخیرا کمبود پول نقد در دستگاه‌های عابربانک، باعث مشکلات زیادی از جمله خرید از دستفروشان شده است. اما چه چیزی باعث این اتفاق شده است؟

در این روزهای اخیر، خرید کردن از دست‌فروش‌ها به یک مشکل برای مردم تبدیل شده است. بسیاری از دست‌فروش‌ها و حتی برخی مغازه‌داران، تنها پول نقد دریافت کرده و از استفاده ازکارت‌خوان امتناع می‌کنند. از سوی دیگر ماجرا، این اتفاق باعث شده که در برخی موارد، صف‌های طولانی جلوی عابربانک‌ها تشکیل شود. عابربانک‌هایی که بخش زیادی از آن‌ها پول نقدی برای ارايه ندارند و باعث کمبود پول نقد شده‌اند. اما چه چیزی باعث این اتفاق شده است؟

امسال وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی، طی تصمیم جدیدی اعلام کردند که تراکنش‌های بانکی از طریق دستگاه کارت‌خوان، مشمول مالیات خواهد شد. این تصمیم از همان ابتدا با اعتراضات شدید صاحبان کارت‌خوان مواجه شد. به طوری که برخی از کسبه، در واکنش به این مالیات، مغازه‌های خود را تعطیل کردند. اما این مالیات دقیقا چیست؟

سیاوش غیبی‌پور، کارشناس مالیاتی، در این باره گفت: تراکنش در واقع انعکاس فعالیت‌های اقتصادی یک شهروند است. این طرح جدید باعث می‌شود که درآمدهای از طریق کارت‌خوان در مرحله اظهارنامه مالیاتی پیگیری شود. همچنین حساب افرادی که کارت‌خوان دارند اما کارت‌خوان آنها به پرونده مالیاتی متصل نیست، مسدود خواهد شد.

به نظر می‌رسد که این تصمیم وزارت اقتصاد مبنی بر مالیات ستانی از تراکنش‌های بانکی، یکی از دلایل مشکلات موجود باشد.

دست‌فروشان و مغازه‌داران به دلیل فرار از پرداخت مالیات، فقط وجه نقد دریافت می‌کنند. در نتیجه تقاضای پول نقد افزایش یافته و بسیاری از عابربانک‌ها، اسکناس کافی برای پاسخ دادن به این افزایش تقاضا را ندارند و کمبود پول نقد بوجود می‌آید. موضوعی که یک منبع آگاه در بانک مرکزی هم آن را تایید کرده است.

غیبی‌پور در رابطه با کاسبانی که فقط پول نقد دریافت می‌کنند، گفت: برنامه‌هایی از سوی بانک مرکزی وجود دارد که پول‌ نقد افراد ردگیری شده و مشخص شود که از چه طریقی بدست آمده است. اگر این درآمد از مسیری باشد که مالیات آن پرداخت شود که مشکلی نیست اما اگر اینطور نباشد، به عنوان پولشویی ثبت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر کسی پولی با منشا نامشخص داشته باشد، این پول به هر شکلی که باشد باید منشایابی شود. بنابراین این رفتار فروشندگان نیز مقطعی است و در آینده برطرف خواهد شد.

پ
کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟