گزارش کیهان از دلارهای آزادشده ایران / منبع پول‌ها مشخص نیست!

گزارش کیهان از دلارهای آزادشده ایران / منبع پول‌ها مشخص نیست!

آزادسازی 3/5 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در کمتر از صدوچند روز از شروع به کار دولت سیزدهم و تداوم تدریجی گشایش‌های ارزی، آن‌هم در شرایطی که هنوز مذاکرات برجام آغاز نشده و فناوری هسته‌ای در حال توسعه و گسترش است حاکی از افق روشنی است که اقتصاد ایران انتظار آن را می‌کشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی نادری، مدیرعامل خبرگزاری ایرنا چند روز پیش در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «کمتر از 100 روز پس از آغاز دولت سیزدهم، اخیرا بیش از 3/5 میلیارد دلار از منابع مسدود ایران در یکی از کشورها در دسترس قرار گرفته و بخش قابل‌توجهی از این منابع در حال ورود به چرخه تجاری کشور است.»

بعدازآن بود که مصطفی قمری وفا، مدیر روابط عمومی بانک مرکزی نیز روز شنبه 22 آبان اعلام کرد که بانک مرکزی حدود یک میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی اختصاص داده است.

وی افزود: «روند تامین ارز تجاری به‌صورت روان در جریان است و بخشی از این یک میلیارد دلار تخصیص یافته به واردات کالاهای اساسی، از محل منابعی است که به‌تازگی در دسترس بانک مرکزی قرار گرفته است.»

گشایش‌های دیگر در راه است

روز گذشته هم سعید خطیب‌زده، سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه در خصوص آزادسازی منابع خارجی ایران گفت: «ما منابع متعددی در خارج از کشور داشتیم و داریم که در حال آزادسازی تدریجی آن‌ها هستیم، همین‌ که کالاهای اساسی به کشور وارد می‌شود یعنی اینکه این منابع آزاد می‌شوند، من بیش از این نمی‌توانم جزيیاتی را بگویم.»

گرچه خطیب‌زاده گفت: «در شرایط تحریمی اطلاعات ریز به کسی نمی‌دهیم، بانک مرکزی اگر صلاح بداند خودش می‌گوید.» اما یک منبع آگاه دولتی گفته است از منابع مختلف گشایش‌های دیگری در راه است که به‌تدریج حاصل می‌شود.

لازم به ذکر است برخی منابع خبری بعد از انتشار خبر آزادسازی منابع بلوکه شدن ایران مدعی شدند که این پول‌ها از محل دارایی‌های ایران در کره جنوبی بوده است؛ خبری که فورا تکذیب شد. حسین تنهایی، ريیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی طی گفت‌وگویی گفت که 3/5 میلیارد دلار پول آزادشده از محل دارایی‌هایی ایران در کره جنوبی نبوده است.

بازگشت دیپلماسی به ریل اصلی

گرچه منبع آزادسازی این بخش از پول‌های کشور مشخص نیست و اما موضوع در دسترس قرار گرفتن منابع مسدودشده ایران طی بازه زمانی کوتاه پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم نشان می‌دهد که متصدیان حوزه سیاست خارجی کشور، دیپلماسی اقتصادی را به ریل اصلی خود بازگردانده و برای پیگیری شروط بر حق ملت ایران، استراتژی منطقی و صحیحی را طراحی کرده‌اند.

بر همین اساس است که دیپلماسی دولت سیزدهم باعث شده برخی مقامات خارجی مجبور شوند به‌ضرورت پرداخت بدهی‌های خود به جمهوری اسلامی اعتراف کنند چه آنکه همین چند وقت اخیر بود که وزیر خارجه پیشین انگلیس گفته بود: «از دادن پول به ایران خوشحال نیستیم اما مجبوریم بدهی خود را پرداخت کنیم!»

حدود سه ماه و اندی از آغاز به کار دولت ريیسی می‌گذرد و بعد از انقلاب در واکسیناسیون، کاهش شتابان نرخ تورم، حضور میدانی و بدون تعطیلی در بین مردم، ارزان شدن سیمان و فولاد، مشخص شدن روزانه قیمت کالاهای اساسی و … آزادسازی سه و نیم میلیارد دلار منابع مسدود شده ایران در یکی از کشورها – آن‌هم بدون برجام و FATF- به کارنامه صد روز آواربرداری دولت اضافه شده است.

در دولت قبلی هفت میلیارد دلار پول نفت ایران در بانک کره جنوبی بلوکه شد و وزیر خارجه آمریکا آن را اعلام کرد؛ دولت قبل هم بارها تلاش کرد تا بخشی از دلارهای بلوکه‌شده ایران به کشور برگردد اما تلاش‌های روحانی هر بار به در بسته خورد ولی امروز بعد از گذشت چند ماه از دولت سیزدهم، سه و نیم میلیارد دلار از منابع مسدود شده ایران آزاد شده است.

تلاش ريیسی برای آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده

ريیسی هفته اول شهریورماه سال جاری در جلسه هیيت دولت به دستگاه‌ها دستور داد زمینه آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در سایر کشورها را فراهم کنند. او گفت: «فروش نفت به‌عنوان یکی از محورهای اساسی و موضوع بازگرداندن پول‌هایی که به‌ناحق در سایر کشورها بلوکه شده باید به‌صورت فوری در دستور کار دستگاه‌های مربوطه قرار گرفته و با جدیت دنبال شود.»

همان موقع، محمد مخبر معاون اول ريیس‌جمهور از تماس تلفنی ريیس‌جمهور با برخی همتایان خارجی با هدف گشایش در پول‌های بلوکه شده ایران خبر داد و گفت: «در جریان گفت‌وگوهایی که آقای ريیسی با روسای برخی کشورها انجام داده، گشایش‌هایی ایجادشده که این گشایش‌ها قطعا در بازار ارز تاثیر خواهد گذاشت.»
ريیس دولت سیزدهم، 31 مرداد هم در دیدار با وزیر خارجه ژاپن که برای سفری دو روزه وارد تهران شده بود، خواستار آزادسازی منابع مالی مسدود شده ایران در این کشور شده بود.

از این‌ روست که به نظر می‌رسد وعده‌های ريیسی مبنی بر اینکه اقتصاد و سرنوشت کشور را به برجام گره نمی‌زند و برای رفع تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه «تلاش‌های دیپلماتیک» را در دستور کار دولت قرار خواهد داد، در حال تحقق است؛ وعده‌هایی که مردم ایران انتظار آن را می‌کشند و به عملیاتی شدن آنها در دولت سیزدهم امید و اعتماد دارند.

مطالعه بیشتر: دلارهای بلوکه شده قبل از ورود به ایران خرج شد؟
چرا قیمت دلار از مرز 30هزار تومان گذشت؟

چرا قیمت دلار از مرز 30هزار تومان گذشت؟

اخبار ضد و نقیض برجامی هیجان معامله‌گران برای خرید ارز را بیشتر و دلار را بعد از گذشت حدود 14 ماه به بالای 30 هزار تومان رساند.

Bartarinha.ir/
آقای ريیسی! قیمت سکه و دلار باز هم بالا رفت

آقای ريیسی! قیمت سکه و دلار باز هم بالا رفت

افزایش قیمت‌ها در بازار طلا، سکه و ارز همچنان ادامه دارد.

Bartarinha.ir/

سکه امامی 13 میلیون و 50 هزار تومان شد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/13

نرخ رسمی 13 ارز کاهش یافت

نرخ رسمی 13 ارز کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی 46 ارز را برای امروز (یکشنبه، 14 آذر 1400) اعلام کرد که بر اساس آن، بهای 13 واحد پولی کاهش و قیمت 21 ارز افزایش یافت. نرخ 12 واحد پولی دیگر نیز ثابت ماند.

JameJamOnline.ir/
افزایش نرخ رسمی پوند، یورو و 19 ارز دیگر

افزایش نرخ رسمی پوند، یورو و 19 ارز دیگر

بانک مرکزی نرخ رسمی 46 ارز را برای امروز (یکشنبه، 14 آذرماه 1400) اعلام کرد که بر اساس آن بهای 13 واحد پولی کاهش و قیمت 21 ارز افزایش یافت. همچنین نرخ 12 واحد پولی دیگر ثابت ماند.

Irinn.ir/
شایعه مهم برای بازار ارز / سیگنال آمریکایی برای قیمت دلار

شایعه مهم برای بازار ارز / سیگنال آمریکایی برای قیمت دلار

هرچند روز گذشته بازارهای دلار و طلا واکنش منفی نسبت به مذاکرات نشان دادند اما خبر عجیبی از تصمیم جدید آمریکایی‌ها منتشر شده است.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی روند قیمتی دلار / شوک بعدی ارزی کی رخ می‌دهد؟

حذف ارز 4200 تومانی باید سریع‌تر در دستور کار قرار بگیرد

حذف ارز 4200 تومانی باید سریع‌تر در دستور کار قرار بگیرد

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ازبکستان گفت: حذف ارز 4200 تومانی برای مصرف‌کنندگان کالاهای اساسی منفعت بیشتری نسبت به شرایط فعلی دارد.

TejaratNews.com/
دو نگاه به آینده بازار ارز / نگاه تحلیگران به نوسانات دلار

دو نگاه به آینده بازار ارز / نگاه تحلیگران به نوسانات دلار

در اولین روز هفته، دلار شروع هیجانی داشت. قیمت دلار در همان شروع بازار به محدوده 29‌هزار و 900 تومانی رفت و به مرز 30 هزار تومان هم رسید.

TejaratNews.com/

فروش دلار قفل شد

دولت برای حذف ارز دولتی منع قانونی ندارد

دولت برای حذف ارز دولتی منع قانونی ندارد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: دولت برای حذف ارز 4200 تومانی منع قانونی ندارد و قانون دست دولت را برای این کار باز گذاشته است.

Bartarinha.ir/
قیمت بیت کوین 10هزار دلار سقوط کرد

قیمت بیت کوین 10هزار دلار سقوط کرد

قیمت بیت کوین، بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان، امروز (شنبه) شاهد سقوط نزدیک به 10 هزار دلاری در مدت تقریبا یک ساعت بود.

Bartarinha.ir/
افت قیمت دلار در صرافی بانک‌ها / بازگشت دلار به کانال 27 هزار تومان

افت قیمت دلار در صرافی بانک‌ها / بازگشت دلار به کانال 27 هزار توما...

قیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران به نرخ 27.976 هزار تومان رسید.

Borna.news/
فردای مذاکرات، نرخ دلار رکورد سال را شکست

فردای مذاکرات، نرخ دلار رکورد سال را شکست

امروز دلار با صعود به سطح 30100تومان باز هم رکورد بالاترین قیمت سال را شکست.

Bartarinha.ir/
قیمت خودرو در انتظار نرخ ارز / خودرو گران می‌شود؟

قیمت خودرو در انتظار نرخ ارز / خودرو گران می‌شود؟

قیمت خودرو در روز شنبه تغییرات زیادی را نداشته است و به برخی بر این عقیده هستند که با توجه به اخبار مذاکرات، بازار خودرو در انتظار مشخص شدن عوامل موثر همچون قیمت دلار است.

TejaratNews.com/
بازار خودرو همچنان بلاتکلیف است ریزش صف‌های فروش، نشانه کاهش هیجانات منفی در بورس قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد بورس بالاخره روی سبز را دید/ کورسوی امید در بازار سهام ایجاد شد؟ کاهش قیمت مرغ رشد 8486 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 3.8 هزار میلیارد تومان رسید پایان معاملات امروز شاخص کل با رشد 8 هزار واحدی گام فولاد مبارکه در راستای شفافیت،افزایش کیفیت و حمایت از بنگاه‌ داخلی رقم احتمالی افزایش حقوق کارمندان در سال آینده اعمال اوراق اختیار فروش تبعی "شپاس" به بهمن ماه موکول شد پذیره نویسی اوراق مرابحه عام دولت در نماد "اراد 94" در فرابورس صکوک 10 هزار میلیارد ریالی کرمان موتور عرضه می‌شود شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت، سهام سهامداران خود را سه برابر می‌کند راه اندازی سیستم مدیریت کیفیت در مدیریت پشتیبانی بانک ایران زمین مصلحت سهامداران؛ اولویت دولتمردان در تنظیم بودجه 1401 آقای ريیسی! قیمت سکه و دلار باز هم بالا رفت سهامداران کگهر بخوانند / سود کگهر چقدر افزایش یافت؟ موعد تقدیم لایحه بودجه 1401 به مجلس قیمت سکه و قیمت طلا امروز 14 آذر‌ماه عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا بازارگردانی به روش مبتنی بر حراج "وشهر" از فردا حداقل حقوق کارمندان سال آینده 4.5 میلیون تومان می‌شود/سقف معافیت مالیاتی حقوق 5 میلیون تومان 50 هزار تن سنگ آهن دانه بندی مهمان امروز بورس کالا فقط یک عرضه برای معامله در بورس انرژی تالار سیمان بورس کالا میزبان 832 هزارتن سیمان بود شاخص کل با رشد 8 هزار واحدی همراه است متوسط قیمت خرید ویلا در گیلان / ویلاهای ارزان قیمت گیلان کجاست؟ اصلاح شرایط ثبت‌نام در نهضت ملی مسکن انتصاب جدید در شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران نرخ صرافی ملی امروز 14 آذر 1400 قیمت لیر ترکیه امروز 14 آذر‌ماه / افت ارزش درهم امارات الان زمان مناسبی برای عرضه اولیه نیست / دولت فرصت‌سوزی نکند اقدام فوری برای عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا اوپک به تنظیم عرضه نفت به بازار ادامه می دهد بهای 13 ارز کاهش یافت/ثبات در نرخ 12 ارز جزيیات عملکرد قوای سه‌گانه در ثبت حقوق و مزایا + سند این گروه از مدیران حقوق نمی‌گیرند از وعده‌های بورسی مسيولان چه خبر؟ "سامان" انبار صنعتی خود را نتوانست بفروشد ترکیب هیات مدیره "اردستان" اعلام شد شرایط خرید محصول ورق سرد از بورس کالا ابلاغ شد ماجرای تجمع تعاونی‌های شهرستانی سهام عدالت / ابهام در تکلیف تعاونی‌های سهام عدالت بازگشت شاخص کل بورس به مدار صعودی نرخ سود تسه افزایش یافت پیش‌بینی قیمت آیفون در پایان سال 2021 / قیمت گوشی موبایل امروز 14 آذر فروش قسطی خودروهای چینی (لینک) / در بازار چند؟ شرایط خرید ورق سرد ابلاغ شد مدیرعامل جدید شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران تعیین شد نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد سه هزار واحدی شاخص کل بورس "ثامید" زمین شکوفه را فروخت