متقاضیان دریافت کالابرگ تیرماه بخوانند + جزییات مهم

متقاضیان دریافت کالابرگ تیرماه بخوانند + جزییات مهم

​طرح کالابرگ الکترونیک پس از اجرای موفقیت امیر طرح فجرانه، به تنظیمات اولیه برگشته و اگر متولیان تصمیم به ادامه...

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، پس از حذف ارز 4200 تومانی، ضمن اینکه یارانه نقدی خانوارها افزایش پیدا کرد، اجرای طرح کالابرگ الکترونیک نیز در دستور کار قرار گرفت. در مراحل اولیه این طرح، اعتبار یارانه تشویقی معادل 80 هزار تومان برای هر نفر بود که در ادامه به 120 هزار تومان افزایش یافت و در مبلغ آن در طرح سه ماهه فجرانه به 220 هزار تومان رسید.

شرط اصلی طرح کالابرگ، اختصاص 200 هزار تومان از یارانه نقدی به خرید کالاهای موجود در سبد کالابرگ بود. البته این شرط در طرح فجرانه حذف شد و حالا دوباره با اتمام این طرح، ضمن کاهش یارانه تشویقی از 200 به 120 هزار تومان، شرط خرید 200 هزار تومانی نیز احیا شد.

دورنمای طرح‌های یارانه‌ای

مهم‌ترین طرح یارانه‌ای دولت سیزدهم، طرح کالابرگ الکترونیکی بود؛ اما در کنار آن، دو طرح مترقی دیگر یعنی طرح یارانته غذایی کودکان و طرح یسنا (یارانه غذایی مادران) نیز برای حمایت از خانوارهای نیازمند به صورت آزمایشی در استان‌های کمتر برخوردار اجرا شد که متولیان طرح امیدوارند در دولت چهاردهم نیز ادامه پیدا کند.

در طرح فجرانه که از بهمن 1402 تا اردیبهشت 1403 اجرا شد، ابتدا 3 دهک کم درآمد مشمول شدند؛ اما در ادامه 4 دهک دیگر را نیز دربرگرفت تا جمعیت برخوردارن این طرح به 61 میلیون نفر برسد. بر اساس آمارهای وزارت کار، در طرح فجرانه، 159 میلیون بسته غذایی معادل یک میلیون و 600 هزار تن کالا برای 7 دهک توزیع شد و 230 هزار فروشگاه در شبکه فروش این طرح فعال بودند.

طرح یارانه غذایی کودکان در 3 ماهه پایانی سال 1402 اجرا شد و 132 هزار کودک دارای سو تغذیه تحت پوشش یارانه ویژه قرار گرفتند. این طرح کودکان دارای سو تغذیه در بازه سنی 5 ماه تا 6 سال که از سوی وزارت بهداشت شناسایی می شوند را در برمیگیرد و به ازای هر کودگ در دهک‌های اول تا پنجم ماهانه یک میلیون تومان و در دهک‌های ششم و هفتم ماهانه 600 هزار تومان به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.

همچنین در طرح یسنا، مخصوص مادران باردار و شیرده که در سال گذشته 3 مرحله از آن اجرا شد، در مرحله نخست 24 هزار مادر در 8 استان کمتر برخوردار و در ادامه یک میلیون مادر در سراسر کشور تحت پوشش قرار گرفتند و به ازای هر نفر ماهانه 400 هزار تومان یارانه اضافی پرداخت شد.

تکلیف طرح‌های یارانه‌ای در سال 1403

دولت سیزدهم برای تداوم سه طرح کمکی کالابرگ، تغذیه کودکان و یسنا در سال 1403 برنامه‌ریزی کرده بود؛ اما پس از شهادت ريیس‌جمهوری، عملا تداوم این طرح‌ها منوط به نظر دولت جدید خواهد بود.

مهم‌ترین طرح، کالابرگ الکترونیکی است که سپر تورمی اقشار ضعیف محسوب می‌شود و می‌توان امیدوار بود تا زمانی که نرخ تورم به منطقه امن برسد، استمرار یابد. همچنین طرح‌های تغذیه کودکان و یسنا به‌واسطه اثر مثبتی که روی بهبود نسل و ارتقای سلامت جامعه دارد، بهتر است به‌صورت کشوری و ادامه‌دار در دستور کار قرار گیرد.

بر اساس آمارهای وزارت کار، 81 میلیون نفر از جمعیت کشور در دهک‌های اول تا نهم قرار دارند که مشمول دریافت یارانه نقدی هستند و 7 دهک از آنها در صورت استمرار طرح کالابرگ، از این حمایت دولتی در مقابل تورم برخوردار خواهند بود.

همچنین بر اساس اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان، 16 میلیون نفر در کشور زیر خط فقر قرار دارند که 6 میلیون نفر در نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی دارای شناسنامه هستند و 10 میلیون نفر باقی نیز در پایگاه رفاه ایرانیان به‌تناسب استان - دهک، شهرستان - دهک و بعد خانوار - دهک در حال دسته‌بندی و حمایت هستند.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد