توصیه دژپسند به سهامداران/ آیا شاخص کل به زیر یک میلیون واحد سقوط خواهد کرد؟

توصیه دژپسند به سهامداران/ آیا شاخص کل به زیر یک میلیون واحد سقوط خواهد کرد؟

هر چند بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند بازار سرمایه سودده‌ترین بازار در سال 1400 خواهد بود اما بازار سرمایه آغازی بسیار ناامید کننده داشت.

به گزارش نبض بورس،  عقب‌نشینی بازار در آخرین روز معاملاتی هفته دوم فروردین ماه در حالی اتفاق افتاد که پیش از این نیز بازار طعم گس عقب‌نشینی را زیر دندان داشت.

 

 حالا به جرات می‌توان گفت دوران تاریخی ریزش بورس به پایان نرسیده است و مهمترین و بی‌سابقه‌ترین ریزش شاخص بورس در تاریخ حیات آن در ایران ادامه دارد. از مرداد ماه، پس از عبور شاخص از سد مقاومتی دو میلیون واحد، عقبگرد آغاز شده است تا امروز بار دیگر کانال یک میلیون و سیصد هزار واحدی از دست برود و سهامداران به این نتیجه برسند که سال 1400 هنوز چیز تازه‌ای برای بازار سرمایه در چنته ندارد.

 باید به این نکته توجه داشت که همچنان برای قضاوت کمی زود است. سال 1400 سالی استثنایی است. انتخابات ریاست جمهوری در فضایی بسیار ابهام‌آلود در پیش روست و هنوز ترکیب، کیفیت و کمیت کاندیداها روشن نیست. حضور بایدن در کاخ سفید، شرایط انتظار را برای اقتصاد ایران پایان نداد و همچنان بلاتکلیفی در تمامی سطوح به دلیل مشخص نبودن آینده تحریم‌ها ادامه دارد.

 از سوی دیگر واکسیناسیون کرونا در بسیاری از کشورهای جهان به نیمه رسیده اما در ایران تنها کادر درمان در حال واکسیناسیون هستند و هشدارها برای از راه رسیدن موج چهارم کرونا، نوعی نگرانی و ترس را در افکار عمومی ایجاد کرده است.

 وزیر اقتصاد چه می‌گوید؟

فرهاد دژپسند که پیش از این مخالفت خود را با محدودیت دامنه نوسان در بورس به دلیل کاهش نقد شوندگی سهام اعلام کرده است، می‌گوید: اقتضای فعالیت در بازار سرمایه محاسبه‌گری و دقت در خرید و فروش است.

وی برای چندمین بار این جمله را در حاشیه اولین نشست سال 1400 تکرار کرده است که برخورد و رفتار هیجانی در خرید یا فروش درست نیست و من احساس می‌کنم برخی در فروش سهام گرفتار رفتار هیجانی می‌شوند.

به گفته وی تمامی فاکتورهای اقتصادی تاثیرگذار بر بورس نوید پایداری بورس در سال جاری را می‌دهد. متغیرهای بنیادین نشان می‌دهد که بورس به تعادل پایدار می‌رسد و در شورای عالی بورس نیز مواردی را برررسی می کنیم که به پایداری بورس کمک خواهند کرد.

به گفته وی تمامی فاکتورهای اقتصادی تاثیرگذار بر بورس نوید پایداری بورس در سال جاری را می‌دهد. متغیرهای بنیادین نشان می‌دهد که بورس به تعادل پایدار می‌رسد و در شورای عالی بورس نیز مواردی را برررسی می کنیم که به پایداری بورس کمک خواهند کرد. وی تاکید دارد: شرایط شرکت‌های بورسی از نظر سودآوری بسیار خوب است و برخی شرکت‌های صادراتی نیز به واسطه فراهم شدن شرایط و امکان بالا بردن نرخ بهره‌برداری از ظرفیت اسمی، با افزایش سودآوری موجه خواهند شد.

وی خطاب به فعالان بازار سرمایه تاکید کرد که دقت و محاسبه‌گری در خرید وفروش داشته باشند.وی توصیه کرد که سهامداران برای فروش به همه مولفه‌ها دقت کنند و دچار هیجان برای فروش نشوند چرا که وضعیت بهتری از راه می‌رسد.

این توصیه‌ها البته توصیه‌های تازه‌ای نیست. بیش از 9 ماه است که سهامداران وعده بهبود وضعیت در آینده را می‌شنوند.

پیش‌بینی بورس در سال 1400

مرتضی ایمانی راد، کارشناس ارشد اقتصادی اما درباره وضعیت پیش روی بورس پیش بینی‌های مهمی دارد. وی معتقد است بازار سرمایه ایران بر اساس انتظارات عمل می کند و نه واقعیات و همین نکته کلیدی کافی است تا از شرایط بازار سرمایه رمزگشایی شود که چرا در موقعیت مناسب شرکت‌ها و با وجود سودآوری بالای آنها، وضعیت شاخص با بهبود روبرو نمی‌شود.

 اهل فن و حرفه‌ای‌ها چنین موقعیتی را موقعیت خرید می‌دانند اما نکته اینجاست که طولانی شدن این دوره و چشم‌انداز نه چندان روشن پیش‌رو سبب شده است ترس از زیان بر مزایای ورود غلبه کند.

 ایمانی راد اما معتقد است که اتفاقات سال 1399 دیگر در بورس تکرار نخواهد شد. وی معتقد است بازار سرمایه تحت تاثیر سیاست‌های بانک مرکزی است و میزان نقدینگی ورودی به اقتصاد بر این بازار اثرگذار خواهد بود. از سوی دیگر مولفه نرخ ارز، مولفه بسیار مهمی تلقی می‌شود و با توجه به اینکه شوکی در بازار ارز پیش‌بینی نمی‌شود، بازار سهام نیز با شوک کاهشی یا افزایشی در سال جاری روبرو نخواهد بود.

وی البته در جواب این سيوال که کف ریزش بورس چقدر است؟ می گوید: حباب قیمت سهام در بازار سرمایه ترکیده و احتمال کاهش شاخص به کمتر از یک میلیون واحد بسیار دور از ذهن است.

او با پیش‌بینی این نکته که وضعیت سیاسی ایران به سمت آرامش بیشتر در حرکت است، معتقد است: شاخص امکان رشد 350 تا 500 هزار واحد را در سال جاری دارد و با این شرایط همچنان حضور در بازار سرمایه حضوری مناسب تلقی می‌شود اما باید توجه داشت کسانی که چندان تخصصی در این حوزه ندارند به جای خرید انفرادی سهام، بهتر است با ورود به صندوق‌ها، در بازار سرمایه حضور یابند تا ریسک کمتری را متحمل شوند.

 

منبع: خبرآنلاین

ریزش بورس در سال 99 چه تفاوتی با سال 92 دارد؟

ریزش بورس در سال 99 چه تفاوتی با سال 92 دارد؟

بازار سهام در سال 92 همچون سال 99 افت شدیدی را تجربه کرد. اما آیا دلایل افت بورس در این دو بازه زمانی متفاوت است؟ تفاوت ریزش بورس در این دو دوره چیست؟

TejaratNews.com/
دامنه نوسان تا قبل از انتخابات باز می‌شود

دامنه نوسان تا قبل از انتخابات باز می‌شود

عضو شورای عالی بورس گفت: به نظر می‌رسد تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری، دامنه نوسان با یک روند تدریجی باز شود.

TejaratNews.com/
نمادهای پرپر شده، علت مخالفت با حذف دامنه نوسان

نمادهای پرپر شده، علت مخالفت با حذف دامنه نوسان

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به رکوردشکنی امروز بازار سرمایه و روزشماری که خواب مانده و...

BourseNews.ir/
تعیین دامنه نوسان در امروز / پیشنهاد ريیس بورس چیست؟

تعیین دامنه نوسان در امروز / پیشنهاد ريیس بورس چیست؟

قرار است امروز در جلسه شورای عالی بورس درباره دامنه نوسان بورس تصمیم‌گیری شود. اما ريیس سازمان بورس در این مورد چه اعتقادی دارد؟

TejaratNews.com/
تصمیم جدید درباره دامنه نوسان بورس

تصمیم جدید درباره دامنه نوسان بورس

سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

TejaratNews.com/

جدیدترین خبر درباره دامنه نوسان

پیش بینی بورس فردا یکشنبه 29 فروردین 1400/ نگاه بیشتر به کدام سهام خواهد بود؟

پیش بینی بورس فردا یکشنبه 29 فروردین 1400/ نگاه بیشتر به کدام سهام...

امروز 28 فروردین 1400 بورس به مانند روز‌های گذشته قرمزپوش بود و 80 درصد نماد‌ها در صف فروش قفل بودند. بورس فردا چگونه خواهد بود؟

NabzeBourse.ir/
دامنه نوسان قرار نیست اصلاح بشود

دامنه نوسان قرار نیست اصلاح بشود

مدیرعامل فرابورس گفت: دامنه نوسان بورس فعلا قرار نیست تغییری کند و با شرایط فعلی ادامه خواهیم داد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس فردا 15 فروردین 1400 / دامنه نوسان تغییر می‌کند؟

پیش‌بینی بورس فردا 15 فروردین 1400 / دامنه نوسان تغییر می‌کند؟

بازار سهام در هفته سوم فروردین تحت تاثیر برگزاری جلسه طرفین برجام است و با یک روند نسبتا منفی تا مشخص شدن نتیجه جلسه معاملات خود را ادامه می‌دهد.

TejaratNews.com/
حذف دامنه نوسان؛ آری یا نه

حذف دامنه نوسان؛ آری یا نه

حذف دامنه نوسان باید به مرور انجام شود، نه یک باره. اگر این کار به تدریج انجام شده و زیر ساخت‌های آن نیز فراهم شود، بازار می‌تواند از ثبات خوبی در بلند مدت برخوردار شود، اما متاسفانه هیچ قدمی در این ر...

BourseNews.ir/
دامنه نوسان بورس در سال 1400 چگونه است؟

دامنه نوسان بورس در سال 1400 چگونه است؟

هرچند در روزهای پایانی سال 99 تصمیماتی برای افزایش دامنه نوسان بورس گرفته شد اما هنوز این تصمیمات شکل اجرایی به خود نگرفته و فعلا در سال 1400 دامنه نوسان همان منفی 2 تا مثبت 6 خواهد بود.

TejaratNews.com/
بی‌اعتنایی عجیب سازمان بورس به گزارش‌های علمی/ کاهش دامنه نوسان بر روند صعودی یا نزولی اثر نمی‌گذارد و از زیان جلوگیری نمی‌کند!

بی‌اعتنایی عجیب سازمان بورس به گزارش‌های علمی/ کاهش دامنه نوسان بر...

کاهش دامنه نوسان، یکی از ابزارهای کنترل هیجان‌های مقطعی بازار سهام در دنیاست. اما سیاستگذار ایرانی در همه شرایط به دنبال جلوگیری از اتفاق افتادن روندهای نزولی و...

EghtesadOnline.com/
دولت چقدر در ریزش بورس نقش داشت؟

دولت چقدر در ریزش بورس نقش داشت؟

به عقیده بسیاری از کارشناسان امسال از بسیاری از جنبه‌ها سال طلایی بازار سهام محسوب می‌شود اما سيوال اینجاست که چرا بورس در سال طلایی خود اینقدر مورد گلایه سهامداران بوده است؟

TejaratNews.com/
آیا دامنه نوسان حذف می‌شود؟

آیا دامنه نوسان حذف می‌شود؟

مدیرعامل فرابورس ایران به تغییر دامنه نوسان اشاره کرد و گفت: ممکن است زمانی اعلام شود که برای بهبود وضعیت بازار سرمایه، دامنه نوسان حذف شود یا دامنه نوسان 10 درصدی وجود داشته باشد، که بین این دو، گزین...

TejaratNews.com/
تغییر دامنه نوسان چقدر جدی است؟ / دامنه نوسان چقدر می‌شود؟

تغییر دامنه نوسان چقدر جدی است؟ / دامنه نوسان چقدر می‌شود؟

هنوز دو ماه از تغییر دامنه نوسان بورس نگذشته، زمزمه تغییر مجدد دامنه نوسان بورس شنیده می‌شود. اما این تغییرات چیست و دامنه نوسان ممکن است چه تغییری کند؟

TejaratNews.com/
مشارکت همراه اول در پروژه‌های جهادی عمرانی سال مانع زدایی‌ها افزایش اجاره‌بهای مسکن در نقاط شهری تصاویر؛ بازسازی خودرو‌های تاریخی قیمت گوشت گوسفندی 140 هزار تومان/ مردم توان خرید ندارند اخبار اشتباهی خانه‌های خالی/ خوش‌بینی به اخذ مالیات خانه‌های خالی وجود ندارد انتشار 10 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره صبا تامین قیمت‌های جدید سیمان اعلام شد قیمت دلار امروز دوشنبه 30 فروردین 1400/ یورو در بازار متشکل به 28 هزار تومان رسید جزيیات مهم از آخرین تغییرات بیمه شخص ثالث تلاش مجازی مالکان برای افزایش نجومی اجاره بها عقب‌نشینی قیمت خودرو به روز‌های پایانی 99 کاهش 95درصدی پرواز‌ها به ترکیه امیدی به ترخیص خودرو‌های مانده در گمرک نیست لوازم خانگی از ابتدای امسال چقدر گران شد؟ انتشار 10 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره صبا تامین برای نخستین بار عرضه تخم‌مرغ بسته‌بندی اجباری می‌شود مهم برای "شستا" و زیر مجموعه‌ها 50 میلیارد تومان افزایش سرمایه از محل سود انباشته معاملات الگوریتمی آزاد شد تخم‌مرغ در میادین میوه و تره‌بار ارزان شد گروه فلزات اساسی در راس معاملات/ 4 میلیارد برگه اوراق بهادار دست به دست شد تغییر مالکیت 1 میلیون و 222 هزار اوراق بهادار مالی انتشار 20 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره مدیرعامل هلدینگ سلولزی شستا خبر داد: عرضه 44 تن ام دی اف برای اولین بار در بورس کالا معاملات الگوریتمی در بورس آزاد شد معاملات الگوریتمی آزاد شد هشدار؛ مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری راجع به بیت کوین چه می‌گویند؟ توضیح نوبخت درباره رتبه 18 اقتصاد ایران در جهان معاملات الگوریتمی در بورس آزاد شد+سند روند نزولی معاملات بورس ادامه‌دار شد مهمترین حواشی بورس امروز 30 فروردین / صندوق‌های دولتی مثبت شدند قیمت طلا و سکه در بازار آیا رمز ارز‌ها اصلاح قیمت کردند؟ دومین سقوط بزرگ بیت کوین در سال 2021 رخ داد تکمیل سبد محصولات صادراتی فولاد مبارکه هنوز 2100 خودرو در گمرک‌ها مانده‌اند/دیگر امیدی به ترخیص نیست تابلو پالایش یکم امروز چگونه بود؟ دسترسی تمام سهامداران به 5 مظنه برتر افت 8 هزار واحدی شاخص افت سنگین بیت کوین روند نزولی معاملات بورس ادامه‌دار شد مروری بر عملکرد 3 ماهه "وغدیر" با رقابت مخرب، هزینه تولید فولاد در کشور بالا می‌رود زور تورم بر کاهش نرخ ارز می‌چربد ارزش سهام عدالت من (30فروردین ماه) تاثیر منفی 942واحدی فولاد بر شاخص کل / فولاد با زیان یک و نیم درصدی همراه شد کاهش 8 هزار واحد دیگر شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 43 هزار میلیارد تومان فراتر رفت افت سنگین بیت کوین پس از رشد چشم گیر نمای پایانی بورس (30فروردین1400) / شاخص کل با افت هشت هزار واحدی به کار خود پایان داد بانک رفاه کارگران به بازنشستگان تسهیلات مسکن پرداخت می کند

در حال بارگیری...