تدوین سند راهبردی 5 ساله تحول صنعت کشور

تدوین سند راهبردی 5 ساله تحول صنعت کشور

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت صمت گفت: سند راهبردی ایدرو که برنامه 5 سال آینده این سازمان توسعه‌ای را شامل می‌شود، مبتنی بر برنامه تحولی وزارت صنعت، معدن و تجارت تنظیم و تدوین شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس ،‌ معاون حقوقی و امور مجلس وزارت صمت در آیین گرامی‌داشت پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس ایدرو بر ضرورت توجه به نقش برجسته ایدرو در اصلاح حکمرانی صنعتی کشور تاکید کرد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت صمت با بیان اینکه خلاصه و عصاره برنامه‌های تحولی وزارت صمت در دولت سیزدهم عبارت است از اصلاح ساختار حکمرانی بخش‌های صنعتی، معدنی و تجاری، گفت: بر مبنای نظریه حکمرانی خوب و مطلوب که نقش اولویت‌گذاری، تنظیم گری، تسهیل گری و نظارت را با کاهش تصدی گری دولت و توانمند سازی بخش خصوصی پیشنهاد می‌دهد، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران می تواند بیشترین اثرگذاری سازنده و فعال را در مسیر اصلاح حکمرانی صنعتی کشور داشته باشد.

محمد جواد حاجی حسینی در آیین گرامیداشت پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس ایدرو با تبریک عید سعید غدیر خم، اطهار داشت: نظریه حکمرانی خوب که با ویژگی هایی مانند مشارکت، شفافیت، پاسخگویی، اثربخشی و کارآیی و حاکمیت قانون تعریف می شود، الگویی برای توسعه پایدار با ساز و کار تعامل عملی دولت و بخش خصوصی است .

وی افزود: این الگو به دنبال نقش حداقلی دولت و توانمند سازی بخش خصوصی می باشد و معتقد است دولت باید نقش هماهنگ کننده و تنظیم گر خود را تقویت نموده و به جای تصدیگری به تنظیم و تسهیل روابط بپردازد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر صمت با اشاره به بخش هایی از بیانیه گام دوم انقلاب با محوریت اصلاح ساختار حکمرانی برای دستیابی به توسعه پایدار، خاطرنشان کرد: تقویت اقتصاد مستقل کشور مبتنی بر تولید انبوه و باکیفیت و توزیع عادلانه و مصرف به اندازه و مناسبات مدیریتی خردمندانه در بیانیه گام دوم مورد تاکید رهبری معظم انقلاب قرار گرفته و به نوعی اصلاح ساختار حکمرانی بخش های اقتصادی را با تکیه بر محورهایی نظیر استفاده از فرصتها و ظرفیتهای عظیم طبیعی و انسانی موجود در کشور، کم اثر و حتی بی اثر کردن تحریمها از طریق اصلاح و مرتفع نمودن مشکلات درونی، اجرای کامل سیاستهای اقتصاد مقاومتی، توجه به ظرفیت داخل، درون زایی اقتصاد کشور، مولد شدن دانش بنیان ها، عدم تصدیگری دولت، تقویت نقش مردم و مردمی کردن اقتصاد و اهتمام ویژه در به کارگیری تیم جوان، دانا، مومن و مسلط بر دانسته های اقتصادی مورد توجه قرار داده است.

حاجی حسینی ادامه داد: بسیاری از گزاره های مورد تاکید بیانیه گام دوم در حوزه اصلاح حکمرانی اقتصادی با تقویت و برجسته کردن نقش کلیدی ایدرو و شناخت و بهره گیری از ظرفیت های کم نظیر آن می تواند اتفاق بیفتد و مسیر حصول اهداف و اصلاح ساختار حکمرانی صنعتی را هموارتر نماید.

وی خلاصه و عصاره برنامه های تحولی وزارت صمت در دولت سیزدهم را اصلاح ساختار حکمرانی بخش های صنعتی، معدنی و تجاری دانست و افزود: بر مبنای نظریه حکمرانی خوب که نقش اولویت گذاری، تنظیم گری، تسهیل گری و نظارت را برای حرکت در مسیر حکمرانی خوب در نظر می گیرد و با کاهش تصدی گری دولت، توانمند سازی بخش خصوصی را پیشنهاد می دهد، ایدرو نقش سازنده و فعالی را پیدا می کند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت صمت پیشینه قدرتمند و تصویر مثبت و نیرومند ایدرو در جریان تولید صنعتی کشور را بهترین همراه برای اصلاح ساختار حکمرانی صنعتی کشور عنوان کرد و گفت: روند اصلاح حکمرانی که همراه با اجرای برنامه های تحولی میان مدت و بلند مدت وزارت صمت و همچنین تدوین و تنظیم اسناد آمایش سرزمین همراه شده، فعالیت های تولید و تجارت کشور را همگرا و هم افزا می نماید و سند راهبردی ایدرو نیز که برنامه 5 سال آینده این سازمان توسعه ای را شامل می شود، مبتنی بر برنامه های تحولی وزارت صنعت، معدن و تجارت تنظیم و تدوین شده است.

حاجی حسینی در پایان با قدردانی از تلاش های همکاران و مدیران و کارکنان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، یکی از بهترین پروژه ها و برنامه های تحولی وزیر صمت در هنگامه رای اعتماد را پروژه گسترش و تقویت زیست بوم نوآوری و فناوری ارزیابی و تصریح کرد: در محدوده این پروژه بازیگران زیست بوم نوآوری شامل شرکتهای نوآور و دانش بنیان، سازمان های حاکمیتی مرتبط و شرکتهای بزرگ ملی در بخش های صنعتی، معدنی و تجاری فعال هستند و ایدرو می تواند بیشترین سهم را در تحقق و تکمیل این پروژه تحولی ایفا نماید.

امروز همزمان با 26 تیرماه پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از ویرایش نخست سند راهبردی ایدرو 1406 رونمایی شد.

براساس سند راهبردی جدید ، چشم انداز ایدرو توسعه صنعتی و گسترش پلت فرم های نوسازی و نوآوری صنعتی در افق 1406 خواهد بود. توانمند سازی و نوسازی صنایع ، توسعه پلت فرم های نوآورانه، توسعه هدفمند سرمایه‌گذاری و توسعه مدیریت و ارتقای شایستگی‌ها چهار راهبرد کلان ایدرو براساس سند جدید تعریف شده‌اند.

انتهای پیام/

ماجرای تهدید پیامکی وزیر صمت برای انتصاب مدیر شرکت معدنی چادرملو/ بی‌توجهی برخی نمایندگان به تذکر رهبر انقلاب

ماجرای تهدید پیامکی وزیر صمت برای انتصاب مدیر شرکت معدنی چادرملو/ ...

دو نفر از نمایندگان مجلس پس از اعمال فشارهای متعدد به فاطمی امین و به نتیجه نرسیدن، به تازگی در قالب پیامکی تهدیدآمیز، با وی اتمام حجت کرده‌اند که باید گزینه آنها در شرکت صنعتی و معدنی چادرملو به عنوا...

FarsNews.ir/

واکنش جدید وزیر صمت به برخی حواشی

خبر ویژه وزیر صمت درباره تولید دوباره ال 90

خبر ویژه وزیر صمت درباره تولید دوباره ال 90

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که مذاکراتی برای تبادل قطعات خودرو بین ایران و روسیه در جریان است و قرار است به ویژه در...

Gostaresh.news/

وزیر صمت: خروج خودرو از قرعه‌کشی به تدریج اتفاق خواهد افتاد

سوال از وزیر صمت درباره فعالیت شرکت‌های خارجی چند ملیتی تولید سیگار

سوال از وزیر صمت درباره فعالیت شرکت‌های خارجی چند ملیتی تولید سیگا...

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از فرار مالیاتی شرکت‌های تولید سیگار آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی، گفت: از وزیر صنعت، معدن و تجارت در باره فعالیت این شرکت‌ها و تصاحب 75درصد سهم بازار فروش کشور...

FarsNews.ir/
وزیر صمت: واردکننده خودرو حتما نباید خودروساز باشد

وزیر صمت: واردکننده خودرو حتما نباید خودروساز باشد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در آيین‌نامه واردات خودرو هیچ قیدی مبنی بر اینکه وارد کننده خودرو حتما باید خودروساز باشد وجود ندارد.

FarsNews.ir/
طرح استیضاح وزیر صمت‌ 4 ماه پس از شروع به‌کار دولت/ چرا استیضاح امروز به صلاح نیست

طرح استیضاح وزیر صمت‌ 4 ماه پس از شروع به‌کار دولت/ چرا استیضاح ام...

استیضاح وزیر صمت که این روزها مطرح شده است، آذر پارسال و فقط 4 ماه پس از آغاز فعالیت دولت با محوریت مشکل خودروسازی امضا شد و این نشان می‌دهد مشکل 40 ساله خودروسازان بهانه‌ای شد که استیضاح فاطمی امین ا...

FarsNews.ir/
زمان مناسبی برای استیضاح وزیر صمت نیست

زمان مناسبی برای استیضاح وزیر صمت نیست

ريیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: با توجه به لزوم کنترل قیمت‌ها پس از حذف ارز ترجیحی و تنظیم بازار، زمان مناسبی برای استیضاح وزیر صمت نیست و نمایندگان برای برطرف کردن مشکلات باید تعامل بیشتری داشته با...

FarsNews.ir/

دستور وزیر صمت برای ثبات‌‌ قوانین صنعت پتروشیمی/ ا‌رزیابی عملکرد‌ وزارتخانه زمان لازم دارد

خبر مهم وزیر صمت درباره پایان زمان قرعه کشی خودرو

خبر مهم وزیر صمت درباره پایان زمان قرعه کشی خودرو

وزیر صمت درخصوص زمان به پایان رسیدن قرعه کشی خودرو در کشور اظهار کرد: خروج خودرو از قرعه کشی تابع عرضه و تقاضا و...

Gostaresh.news/
جزيیات نامه مهم وزیر صمت به ريیس جمهور؛ به این دلایل حقوق گمرکی را کاهش دهید

جزيیات نامه مهم وزیر صمت به ريیس جمهور؛ به این دلایل حقوق گمرکی را...

به گفته وزیر صمت افزایش نرخ مبنای محاسبه تعرفه، افزایش مضاعف مالیات بر ارزش افزوده کالا‌های وارداتی را در پی داشته که در مجموع باعث افزایش هزینه‌های تولید، افزایش قاچاق، افزایش نیاز به نقدینگی، کاهش ت...

Tabnak.ir/
وزیر صمت یادش رفته کارش چیست / مردم سراوان در...

وزیر صمت یادش رفته کارش چیست / مردم سراوان در...

ملک فاضلی: ما در طول 43 سال گذشته یادمان رفته است که وزارت صمت کجاست. وزیرش یادش رفته است کارش چیست و اکنون هم همان...

Gostaresh.news/
وزیر صمت در برزخ/ فرصت سوزی یا نبود امکانات؟

وزیر صمت در برزخ/ فرصت سوزی یا نبود امکانات؟

وزیر صمت دولت سیزدهم اکنون بر لبه تیغ استیضاح قرار گرفته است در این میان عده‌ای از نمایندگان اعتقاد دارند که با توجه...

Gostaresh.news/
بازدید وزیر صمت از خطوط تولید خودروسازی مکث موتور

بازدید وزیر صمت از خطوط تولید خودروسازی مکث موتور

وزیر صنعت، معدن و تجارت در سومین برنامه بازدید خود از شرکت های بزرگ خودروسازی کشور با حضور در استان البرز از بزرگترین...

Gostaresh.news/
تاکید وزیر صمت بر تدوین نقشه راه همکاری‌های تجاری ایران و قزاقستان

تاکید وزیر صمت بر تدوین نقشه راه همکاری‌های تجاری ایران و قزاقستان

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر تدوین نقشه راه برای توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور ایران و قزاقستان تاکید کرد.

FarsNews.ir/
هنر آن است که بتوانیم با مردم ناراضی گفت‌وگو کنیم قیمت‌های متفاوت غذای نوزاد/ هزینه خرید سرلاک چقدر است؟ 80 درصد کالاها برای صادرات مشکل دارند/ خبر خوش به صادرکنندگان ثبت تقاضای 68 هزار مگاوات در روز‌های پایانی زمان اوج مصرف اعتراض اعضای کمیسیون انرژی به عملکرد وزارت نفت جزيیات وام 50 میلیون تومانی خبرنگاران/ اختصاص وام لوازم خانگی به زوج‌های تازه رفع ممنوعیت صادرات محصولات طیور به عراق پس از 6 سال سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد بابایی کارنامی رییس هیات تحقیق و تفحض از شستا شد پیش بینی بورس دوشنبه 24 مرداد 1401 | برجام ورق بورس را برمیگرداند مجمع کروی 1401 | برنامه شرکت برای افزایش سرمایه چیست؟ برنامه ریشه کنی 5 بیماری مشترک انسان و دام اجرا می شود رستوران‌های معمولی، لاکچری شدند/ فلافل هم دست نیافتنی شد! ده خبر مهم برای بورس فردا دوشنبه 24 مرداد | خبری مهم برای خریداران خودرو از بورس کالا سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد اعطای 200 متر زمین و وام به مردم برای ساخت مسکن پرداخت 2500 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پرفروش‌ترین موبایل‌های بازار چند؟ حباب برنج ایرانی ترکید/ کاهش 15 تا 25 هزار تومانی قیمت برنج فروش ماشین آلات خطوط تولید و صنعتی در مزایده مردادماه پیش بینی قیمت ارز سولانا | وقت خرید سولانا است؟ اخبار مهم کدال یکشنبه 23 مرداد 1401 | خبری مهم برای بورس تهران علل افزایش تورم/ حکمرانی اقتصادی برای کنترل تورم و دستیابی به رشد شکست پروژه آلمان برای جایگزین کردن گاز روسیه با گاز قطر هشدار امداد خودرو سایپا به متقاضیان خدمات امدادی سخنگوی دولت: وضعیت اقتصادی کشور در مسیر اصلاح قرار گرفته است قیمت فیله مرغ به 100 هزار تومان رسید/ افزایش قیمت سینه مرغ + جدول قیمت ببینید | اظهارنظر جنجال‌ساز محمدرضا پهلوی: سیستان ارزش اقتصادی ندارد! پیش بینی قیمت سکه | هشدار به خریداران سکه انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی واردات نفت اتحادیه اروپا از روسیه افزایش یافت روزانه 2 هزار کامیون نفت نیجریه به سرقت می‌رود وام فوری 200 میلیون تومانی بدون ضامن | شرایط دریافت وام فوری با سود کم برای همه رشد 15 درصدی سود خالص "کچاد" طی 3 ماه نخست برای حضور در اربعین در "سماح" ثبت نام کنید انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی/ حرف حساب منتقدان چیست؟ اقتصاد ایران نیازمند بازتعریف اولویت‌هاست خروج سرمایه از کشور به دلیل نبود روند واحد درصدور مجوز ایجاد کسب و کار لیست قیمت خودرو امروز در بازار | ثبات قیمت خودرو امروز در بازار حباب قیمت برنج ایرانی ترکید مشکل آب چهار محال و بختیاری تا فردا برطرف می‌شود شاخص هم‌وزن افت کمتری به نسب شاخص کل ثبت کرد جراحی اقتصادی منجر به قطع عضو نشود! معاون هماهنگی شرکت ملی صنایع مس ایران منصوب شد قیمت این پنیر، 215 هزار تومان ناقابل! همه خودروهای وارداتی و داخلی در بورس کالا عرضه شوند شرایط تجمیع کارت‌های بانکی/ بانک مرکزی موافق تجمیع کارت‌هاست؟ خبرهای جدید از پرداخت سود سهام عدالت تامین خودروهای جایگزین سمند و تیبا با واردات خوردن صبحانه هم لاکچری شد/ قیمت این پنیر 215 هزار تومان ناقابل!