هدایت سرمایه‌های سرگردان به سوی تولید با «نقشه راه رشد غیرتورمی»

هدایت سرمایه‌های سرگردان به سوی تولید با «نقشه راه رشد غیرتورمی»

بورستهران- ایرنا- کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اهداف «نقشه راه رشد غیرتورمی» گفت: با فعال کردن بازار سرمایه و تشکیل صندوق‌های پروژه‌محور شاهد جذب منابع بیشتری در پروژه‌ها خواهیم بود که در این صورت فشار مالی از بازار پول (نظام بانکی)...

"سلمان نصیرزاده" امروز (جمعه) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به بخشی از نقشه راه رونق تولید وزارت اقتصاد در خصوص تامین مالی از طریق انتشار سهام یا اوراق برای صندوق پروژه یا شرکت های ابر پروژه‌ تولید پیشران اشاره کرد و افزود: محدودیت موجود در منابع کشور به دلیل وجود برخی از مشکلات در ساختارهای اقتصادی به عنوان محرکی محسوب می شود تا سرمایه گذاران برای اجرای پروژه ها به سمت منابع مختلف حرکت کنند.

وی اظهار داشت: در این مسیر باید بازار سرمایه و بازار اولیه فعال تری وجود داشته باشد و بازار اولیه تقویت شود تا بتوانیم منابع مالی بهتر با هزینه ای کمتر را برای تکمیل پروژه های ناتمام جذب کنیم.

به گفته نصیرزاده، در وضعیت فعلی یکی از ویژگی های اصلی تامین مالی در اقتصاد ایران، بحث بانک محور بودن نظام تامین مالی و نقش پررنگی است که بازار پول در این فرآیند ایفا می کند.

این کارشناس بازار سرمایه با اعلام اینکه طبق آمار به دست آمده بالغ بر 70 درصد تامین مالی بنگاه های اقتصادی از طریق بانک و بازار پول صورت می گیرد، افزود: این اتفاق در شرایطی رخ داده است که بازار سرمایه می تواند با هزینه کمتری اقدام به تامین مالی پروژه ها کند.

وی ادامه داد: اگر بازار سرمایه به روشی درست و بهتر مورد مدیریت قرار گیرد به طور حتم کانالی مناسب برای اقتصاد کشور و سرمایه گذاران در راستای تامین منابع مالی محسوب می شود که قطعا با آثار تورمی کمتری هم همراه خواهد شد.

نصیرزاده اظهار داشت: تا زمان تامین منابع مالی از طریق بازار پول به دلیل وجود پشتوانه محدود شاهد تاثیرگذاری آن بر روی پایه پولی کشور خواهیم بود و این اتفاق منجر به ضعف در عملکرد بازار سرمایه می شود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: بزرگترین عامل برتری بازار پول نسبت به بازار سرمایه را می توان به دو عامل ربط داد که رفع آنها کمک کننده و زمینه ساز پویاتر شدن بازار سرمایه خواهند بود.

وی با بیان اینکه این دو عامل مربوط به بی ثباتی اقتصاد کشور و مساله تورم است، اظهار داشت: این دو عامل باعث ایجاد جذابیت در بازارهای سرمایه گذاری می شوند و سرمایه ها بیشتر با هدف انتفاع کوتاه مدت و مسایل مربوط به سوداگری به سمت بازار ارز، طلا و مسکن پیش خواهند رفت که این امر باعث می شود تا کمتر شاهد ورود جریان پول به بازار مولد برای تکمیل پروژه ها باشیم.

نصیرزاده با تاکید بر اینکه این عامل سبب فاصله بازار سرمایه از کارآمدی می شود، گفت: قطعا با رفع بی ثباتی، بازار سرمایه به سمت کارآمدتر شدن پیش خواهد رفت، تشکیل صندوق های تامین مالی که بخشی از صندوق های سرمایه گذاری مشترک هستند قطعا می توانند کمک کننده به فرآیند تامین مالی باشند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: صندوق های تامین مالی یا صندوق های پروژه محور  در پروژه های مختلف یا پروژه هایی که مولد هستند با سودآوری همراه خواهند بود و ضمن جذب نقدینگی به سمت خود، منجر به کاهش ریسک سرمایه گذاری می شوند.

وی ادامه داد: اوراق مشارکت را دستگاه های اجرایی و دولتی به صورت عام آنها را منتشر می کردند و نحوه تخصیص آن مشخص نبود که به چه پروژه هایی تعلق می گیرد، اما با ورود به صندوق های پروژه محور، تامین مالی فقط برای پروژه خاص صورت می گیرد و سود متناسب با سرمایه گذاری در اختیار سرمایه گذار قرار می گیرد.

نصیرزاده با بیان اینکه در مجموع باید علت و معلول به صورت درست مشخص شوند و در قدم نخست زمینه ایجاد ثبات اقتصادی و کنترل تورم فراهم شود، گفت: مسیری که وزیر اقتصاد به عنوان نقشه تورمی برای کنترل تورم، تامین مالی پروژه ها و فعال کردن صندوق های پروژه تعیین کرده است، نیازمند ثبات اقتصادی و کنترل تورم است.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: اگر این اتفاق رخ دهد با فعال کردن بازار سرمایه و تشکیل صندوق های پروژه محور شاهد کارآمدی و جذب منابع بیشتری در پروژه ها خواهیم بود که در این صورت بار مالی از بازار پول برداشته می شود و منابع سرگردانی موجود در جامعه به سمت بازار مولد خواهد رفت اما لازمه این اتفاق، اقتصاد باثبات تر و تورم کنترل شده است.

به گزارش ایرنا، «سید احسان خاندوزی»، وزیر امور اقتصادی و دارایی روز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه ستاد اقتصادی دولت درباره نقشه راه رونق تولید همراه با کاهش تورم اظهار داشت: کلیات نقشه راه وزارت اقتصاد در حوزه رشدآفرینی و افزایش تولید از یک سو و همچنین مهار تورم مورد بررسی و تایید قرار گرفت.

وی گفت: کاهش اصطکاک‌های تولید و کسب و کار از طریق ثبت محور شدن حدود یک سوم مجوزهای کسب و کار، همچنین تامین مالی زنجیره‌ای برای تولیدکنندگان مختلف و افزایش مالیات بر سوداگری همزمان با کاهش نرخ مالیات بر تولیدکنندگان نخستین سیاست ما است.

خاندوزی اضافه کرد: دسته دوم سیاست‌ها، توجه جدی و حمایت ویژه از پروژه‌های پیشران است که پیوندهای متعددی دارند و  ارزآوری و اشتغالزایی وسیعی خواهند داشت.

به گفته وزیر اقتصاد، تامین مالی پروژه‌های پیشران از طریق مشارکت شرکای خارجی با تکیه بر کشورهای دوست و همسایه و همچنین از طریق انتشار سهام پروژه و صندوق پروژه‌هایی که در داخل کشور تعبیه می‌شود انجام می‌شود.

وی افزود: همچنین این پروژه‌ها از طریق هدایت اعتبار و استفاده از ظرفیت هلدینگ‌های زیرمجموعه بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ دولتی و بخش عمومی اقتصاد، اجرا می‌شود.

روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شاخص کل

روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شا...

در پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل بورس با افتی 1٫25 درصدی به سطح یک میلیون و 340 هزار واحدی سقوط کرد.

TejaratNews.com/

دولت در باتلاق تامین نقدینگی/ عرضه اوراق در بورس کی تمام می‌شود؟

ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟

ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می...

روزهای سرخ بورس پایان ندارد. در هفته‌ای که گذشت شاخص کل تنها دو روز در کانال 1٫4 میلیون واحدی دوام آورد.

TejaratNews.com/

افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران

خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی

خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی

شاخص کل، هم وزن و فرابورس این هفته نسبت به هفته گذشته کمتر از 3 درصد ریزش داشتند و بازار شاهد خروج یک هزار میلیارد تومان پول سهامداران حقیقی بود.

YJC.news/
سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد

سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد

مدیرعامل یک شرکت تامین سرمایه گفت: سهم تامین مالی اقتصاد از بازار سرمایه 10 تا 12 درصد است.

FarsNews.ir/
افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته

افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته

شاخص کل بازار بورس امروز (چهارشنبه، 10 آذرماه) با 17 هزار و هشت واحد کاهش، در جایگاه یک ‌میلیون و 340 هزار واحدی قرار گرفت.

JameJamOnline.ir/

عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته

عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته

روند نزولی در بازار سرمایه همچنان ادامه دارد، به طوری که شاخص کل بورس امروز به زیر یک میلیون و 350 هزار واحد رسید.

Bartarinha.ir/
جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد

جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اورا...

امروز، دهم آذرماه جلسه شورای مشورتی سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور روسای فعلی و سابق سازمان، اعضاء هیيت مدیره و برخی از صاحبنظران بازار سرمایه برگزار شد.

Sena.ir/
تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس!

تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس...

51 هزار میلیارد تومان اوراق جدید از ابتدای سال 1400 تاکنون فروش رفته و 58 هزار میلیارد تومان از اوراق دولت قبل بازپرداخت شده که نشان می‌دهد خالص تامین مالی دولت سیزدهم در این مدت، منفی هفت هزار میلیار...

Sena.ir/

تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس

تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس

تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس

51 هزار میلیارد تومان اوراق جدید از ابتدای سال 1400 تاکنون فروش رفته و 58 هزار میلیارد تومان از اوراق دولت قبل بازپرداخت شده که نشان می‌دهد خالص تامین مالی دولت...

EghtesadOnline.com/
دلایل ریزش ارزش سهام عدالت / رمزارزها در تابلوی فرابورس و شفاف معامله شوند

دلایل ریزش ارزش سهام عدالت / رمزارزها در تابلوی فرابورس و شفاف معا...

مدیرعامل یک کارگزاری بورسی با بیان اینکه رمزارزها باید در تابلوی فرابورس به صورت شفاف معامله شوند، گفت: نمی‌توان از این پدیده چشم‌پوشی کرد.

FarsNews.ir/
عرضه‌های متنوع در تالارهای بورس کالا

عرضه‌های متنوع در تالارهای بورس کالا

تالارهای چندگانه بورس کالا امروز ساعات شلوغی را سپری خواهند کرد به طوریکه علاوه بر عرضه های متنوع در تالار صادراتی، صنعتی و پتروشیمی، 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قالب قرارداد کشف پریمیوم و دو...

Sena.ir/
تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت افزایش فروش نفت طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری کابوسی که رنگ واقعیت به خود گرفت قیمت دارو باید تغییر کند؟ نصب بلندترین برج صنعت پتروشیمی ایران صادرات 137 هزارتنی خرما ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟ ارزش سهام عدالت امروز 10 آذر‌ماه + ارزش 60 درصد قابل فروش جدیدترین قیمت 83 کالای اساسی اعلام شد بالاترین تعرفه گاز متعلق به چه صنایعی است؟ دزدی 80میلیون دلاری از آستان قدس رضوی؟! رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو آورده نقدی 450 میلیونی برای متقاضیان مسکن خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی "آبادا" پیمانکار نیروگاه سیکل ترکیبی را تغییر داد " کایتا" لوازم مستعمل را می فروشد طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟» تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس! نرخ 12 ارز ثابت است/ افزایش نرخ 20 ارز