رشد ارزش پالایشی یکم با گشایش در صادرات نفت

رشد ارزش پالایشی یکم با گشایش در صادرات نفت

اگر گشایش صادرات نفت به درستی صورت گیرد و درآمد آن مدیریت شود می توان شاهد رشد و تا حدودی جبران زیان وارد شده به سهامداران پالایش یکم بود.

محمد میرزایی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، در رابطه با صحبت‌های اخیر آیت الله ريیسی ريیس جمهور وقت  مبنی بر گشایش صادرات در حوزه نفت و تاثیر آن بر بازار سرمایه، اظهار کرد: مساله افزایش صادرات نفت تاثیر دوگانه ای بر بازار سهام  خواهد داشت، به طور مثال به علت  افزایش صادرات، میزان درآمد دریافتی پالایشگاه‌ها با رشد مواجه خواهد شد، اما نکته حايز اهمیت در این مبحث آن  است که درآمد حاصله از فروش نفت به‌سبب تزریق شدن در خزانه دولت اثر چندان محسوسی بر درآمد بخش خصوص نخواهد گذاشت.

او  گفت: از آنجایی که بازار سهام در دام  سفته بازان افتاده امکان اینکه افزایش صادرات نفت نیز نتواند تاثیر چندانی بر این بازار بگذارد وجود دارد اما اگر مسيولان مربوطه بتوانند اقدامات موثری را در این زمینه انجام دهند امکان آنکه شاهد رشد سهام‌های پالایشی باشیم وجود دارد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: اگر  گشایش صادرات نفت به درستی صورت گیرد و درآمد آن مدیریت شود می‌توان شاهد رشد و تا حدودی جبران زیان وارد شده به سهامداران پالایش یکم بود اما دو نکته اساسی در این بخش  وجود دارد نخست باید جو بازار را در آن بازه زمانی از تمامی ابعاد اعم از اقتصادی و سیاسی مورد بررسی قرار داد و  دوم آنکه در این گونه مواقع عمدتا سهام پالایشگاه‌ها رشد می‌کند و عمده توجه‌ها به سمت خود سهام پالایشگاه‌ها هدایت می شود بنابراین امکان اینکه صندوق etf پالایش یکم مورد بی‌توجهی قرار گیرد، وجود دارد. 

میرزایی افزود:  نمی توان به طور حتم گفت که افزایش صادرات نفت سبب دوری دولت از فروش اوراق خزانه اسلامی می شود زیرا در گام نخست باید دید چه میزان قرار است صادرات صورت گیرد و در مرحله بعدی باید دید که درآمد های حاصله قرار است بیشتر در کدام بخش مورد استفاده قرار گیرند.

او  تاکید کرد: زیرا از آنجایی  که درآمد حاصل از فروش نفت به صورت ارز هست و دولت نیز با توجه به شرایط حال حاضر یک سری مخارج ارزی نیز دارد ممکن است مبالغ حاصله را برای کالاهای اساسی کشور کنار بگذارند و درآمد حاصل از فروش اوراق را نیز صرف مخارج ریالی کشور کنند.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که آیا صادرات نفت از طریق بورس انرژی می تواند به نفع اقتصاد کشور باشد یا خیر؟ اظهار کرد:  بحث صادرات انرژی به ویژه نفت در سطح جهانی از آنجایی که عرضه‌کنندگان و تقاضاکنندگان مشخصی دارد پس مولفه‌های خاص خود را نیز دارد، یعنی سهم هرکشوری در این مسيله شفاف است بنابراین این گونه نیست که ما بتوانیم با نادیده گرفتن برخی از مسايل بازارهای صادراتی زیادی را از طریق بورس انرژی  بدست آوریم زیرا اگر امکان این مسيله فراهم بود تا کنون خود دولت اقدامات لازم را در این زمینه با توجه به در نظر گرفتن مکانیزم هایی که در دست دارد انجام می‌داد،  پس عملا می‌توان گفت در شرایط فعلی این امکان چندان وجود ندارد مگر آنکه زیرساخت های لازم توسط وزارت نفت  فراهم شود.

میرزایی در پایان در مورد گشایش روابط بین الملل و تاثیر آن بر بازار سرمایه، بیان کرد: علی رغم صحبت‌های صورت گرفته در خصوص مذاکرات تا کنون شاهد پالس مثبتی در این زمینه نبودیم، اگر مذاکرات صورت گیرد دو اتفاق مهم در بازار رخ خواهد داد نخست  به سبب ارز محور بودن بازار سرمایه یک تلاطم موقتی را بین سهامداران مشاهده خواهیم کرد و دوم  به  سبب بهبود فضای تولیدی کشور و افزایش صادرات می توان امیدوار بود که گزارش حاصل از عملکرد شرکت مثبت خواهد که این مسيله می تواند سبب افزایش سود حاصله سهامداران باشد.

*خبرنگار: یاسمن خاکمنش‌زاده
 

 این رسانه پذیرای دیدگاه‌های کارشناسی مختلف در خصوص بازار سرمایه است اما دیدگاه‌های ارايه شده توسط کارشناسان لزوما دیدگاه این رسانه یا دیدگاه سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه نیست.
جزيیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی/ بعید است تا پایان سال 90 هزار میلیارد تومان سهام بفروشیم

جزيیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی/ بعید است تا پایان سال 90 ...

ريیس کل سازمان خصوصی‌سازی جزيیاتی از بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی ایران مبنی بر فروش 18 درصد از سهام شرکت پالایش شازند اعلام کرد.

FarsNews.ir/
پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از وضعیت ورود ارز به کشور

پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از وضعیت ورود ارز به کشور

مدیر روابط عمومی بانک مرکزی به نقل از ريیس کل در تويیتی نوشت: از نظر ورود ارز به کشور در شرایط بسیار خوبی هستیم و پیش‌بینی من این است که در آینده نزدیک اوضاع رو به بهبود خواهد رفت.

TejaratNews.com/
رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟

رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟

امروز شاخص کل بورس با بازگشایی فملی منفی شد. حجم معاملات خرد بسیار پایین بود و بازار بی‌رمق کار خود را به اتمام رساند. حال باید دید فردا نیز بورس روند کج‌دار و مریز خود را ادامه خواهد داد یا اتفاقی تا...

TejaratNews.com/

شاخص بورس افت کرد

حذف قیمت‌ها، ثبات را به بازار خودرو باز می‌گرداند؟ / چرا خودرو گران شد؟

حذف قیمت‌ها، ثبات را به بازار خودرو باز می‌گرداند؟ / چرا خودرو گرا...

نوسانات در بازار خودرو، بار دیگر سیاست‌گذار را به فکر سیاست قدیمی حذف قیمت‌ از سایت‌ها انداخته است. اما آیا تکرار این تجربه می‌تواند ثبات را به بازار برگرداند؟

TejaratNews.com/
تغییر نرخ تسعیر ارز؛ راه حل رشد سهام گروه بانکی

تغییر نرخ تسعیر ارز؛ راه حل رشد سهام گروه بانکی

از آنجایی که بانک مرکزی نقش اصلی را در تعیین نرخ تسعیر ارز و مذاکره با وزارت اقتصاد جهت تصویب این امر ایفا می‌کند به همین خاطر سازمان بورس می‌تواند با هدف ساماندهی به سهام گروه بانکی از طریق افزایش نر...

Sena.ir/
کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس

کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس با افت 865 واحد، نسبت به آخرین روز کاری در تراز یک میلیون و 342 هزار و 337 واحدی متوقف شد.

YJC.news/

آیفکس با شاخص بورس تهران همراه شد

وضعیت سبد سهام عدالت در 15 آذر ماه

وضعیت سبد سهام عدالت در 15 آذر ماه

وضعیت شرکت‌های بورسی سهام عدالت و نوسان قیمت هر سهم در این گزارش قابل مشاهده است.

YJC.news/

دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس

بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری از دید مردم کجاست؟

بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری از دید مردم کجاست؟

مردم فعالیت در بازار زمین و مسکن را براساس نظرسنجی بهترین روش سرمایه‌گذاری می‌دانند.

TejaratNews.com/
ارزش سهام عدالت من (15 آذرماه)

ارزش سهام عدالت من (15 آذرماه)

ارزش سهام عدالت، 0.4درصد کاهش یافت.

EghtesadOnline.com/
کاهش 865 واحدی شاخص بورس

کاهش 865 واحدی شاخص بورس

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (دوشنبه، 15 آذرماه) با 865 واحد کاهش، در جایگاه یک ‌میلیون و 342 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز

قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز

قیمت سکه طرح جدید 13 میلیون و 150 هزار تومان، قیمت سکه طرح قدیم 12 میلیون و 950 هزار تومان، نیم سکه 6 میلیون و 800 هزار تومان، ربع سکه 3 میلیون و 900 هزار تومان و سکه گرمی 2 میلیون و 350 هزار تومان بف...

Bartarinha.ir/
برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه

برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامن...

دامنه نوسان یکی از موضوعاتی است که در بین اهالی بازار سرمایه یکی از دلایل وضعیت فعلی بورس شناخته می‌شود. افزایش یا حذف دامنه نوسان به نظر بسیاری از کارشناسان می‌تواند بورس را از روندهای فعلی خارج کند.

FarsNews.ir/
انتقاد تند مجری تلویزیون از افزایش قیمت دلار ورود 45 هزار تن شکر به کشور روایتی عجیب از قیمت‌گذاری زمین بابک زنجانی فعال سازی مخازن انرژی حوزه خزر دلار سر به 31هزار تومان زد! اثر مذاکرات اخیر 1+4 بر بازار مسکن رونمایی از تویوتا یاریس در لباس مزدا 2 جدید! اسکان 30 درصد جمعیت شهری در بافت‌های ناکارآمد جزيیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی/ بعید است تا پایان سال 90 هزار میلیارد تومان سهام بفروشیم قیمت مسکن در منطقه محبوب تهرانی‌ها طعم شیرین آموزش لاکچری/اینجا "گندکاری" جرم نیست عرضه اولیه جدید در راه است؟ فروش فوری هایما S5 و S7 بدون قرعه‌کشی / در بازار چند؟ بزرگترین مزایده سازمان خصوصی‌سازی رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟ روسیه فعلا از ایران فلفل نمی‌خرد پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از وضعیت ورود ارز به کشور تاخیر در وازیر سهمیه گازويیل / سهمیه سوخت کامیون‌ها تغییر کرد؟ سهامداران "خفنر" بخوانند دورهمی "وسبحان" با چاشنی افزایش سرمایه مجمع "بگیلان" 610 ریال تقسیم کرد سود 1200 ریالی مجمع "سدشت" در جیب سهامداران فروش خودرو‌های فیدلیتی و دیگنیتی با استقبال خریداران به پایان رسید کیش اینوکس 2021 در نود ثانیه کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس اخبار خوش ارزی ريیس کل بانک مرکزی/ اوضاع به زودی بهبود می‌یابد حذف قیمت‌ها، ثبات را به بازار خودرو باز می‌گرداند؟ / چرا خودرو گران شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 15 آذر ماه شاخص بورس افت کرد آزادسازی صادرات شیرخشک و روغن به‌صورت مشروط/ شرط صادرات چیست؟ تغییر نرخ تسعیر ارز؛ راه حل رشد سهام گروه بانکی توقف تولید در 28 شرکت خودروسازی بورس دوباره منفی شد | کاهش 865 واحدی شاخص کل قیمت خودرو‌های ایران‌خودرو و سایپا امروز 15 آذر 1400/ افزایش 5 میلیونی پژو 206 فروش اوراق دولتی برای بازپرداخت اوراق قبلی/ برنامه دولت برای حمایت از سهام‌داران خرد پیش‌بینی شگفت‌انگیز از اقتصاد ایران در سال آینده افزایش تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار خرید ربع‌سکه 3 میلیون تومانی در بازار / چرا قیمت سکه‌ها متفاوت است؟ بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری از دید مردم کجاست؟ ارزش سهام عدالت من (15 آذرماه) سیگنال‌های ارزی جدید ريیسی / اولین واکنش دلار چه بود؟ دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس کاهش 865 واحدی شاخص بورس قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه آیفکس با شاخص بورس تهران همراه شد سرقت 196میلیون دلار از یک صرافی رمزارز کاهش 865 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 51 هزار میلیارد تومان گذشت این 4 خبر را جدی بگیرید / اوضاع اقتصادی سال 1401 چه می‌شود؟ ساخت 5 هزار واحد مسکن برای مددجویان کمیته امداد