عربستان: می‌خواهیم حتی به قیمت نفت نگاه نکنیم

عربستان: می‌خواهیم حتی به قیمت نفت نگاه نکنیم

عربستان سعودی بر این باور است که اقتصاد است می‌تواند طوری از نفت جدا شود که قیمت نفت به زودی، عامل تعیین کننده در شکل‌دهی سیاست مالی این کشور نخواهد بود.

به گزارش ایسنا، محمد آل جدعان، وزیر دارایی عربستان سعودی، در کنفرانس بخش مالی در ریاض، اعلام کرد هدف ما این است که در مدت منتهی به سال 2030، حتی به قیمت نفت نگاه نکنیم.

در حال حاضر، عربستان سعودی فاصله زیادی تا دست یافتن به این هدف دارد زیرا نفت همچنان بخش عمده‌ای از درآمد دولت را فراهم می‌کند و تا حدود زیادی، دیکته کننده عملکرد اقتصاد است. اما از زمانی که عربستان سعودی نقشه راه خود به نام "افق 2030" را برای متنوع کردن اقتصاد رونمایی کرده است، درآمد غیر نفتی که پیش از این تنها حدود 10 درصد از هزینه‌های بودجه را پوشش می‌داد، به بیش از یک سوم رسیده است. این به معنای آن است که وابستگی عربستان سعودی به درآمدهای نفتی، بسیار کمتر شده و به مرور زمان بسیار کمتر خواهد شد.

بزرگترین صادر کننده نفت جهان، مدت‌ها به ورود پترودلارها به خزانه دولت برای تامین هزینه اشتغال‌زایی و زیرساخت پرهزینه، متکی بوده است. این کشور در سال 2022، بالاترین درآمد سالانه را از فروش نفت داشت.

درآمد نفتی بادآورده به همراه حجم تولید بالاتر، باعث شد اقتصاد عربستان سعودی، سریع‌ترین نرخ رشد را در میان اقتصادهای گروه 20 در سال 2022 داشته باشد و کمک کرد این کشور برای نخستین بار در حدود یک دهه گذشته، به مازاد بودجه دست پیدا کند.

در یک تغییر تاکتیکی، مقامات عربستان سعودی اکنون تلاش می‌کنند ارتباط میان نفت را با کنترل هزینه و استفاده از درآمدهای انرژی خود برای تسریع پروژه‌هایی که به کاهش وابستگی اقتصاد به نفت کمک می کند، بشکنند.

 اظهارات وزیر دارایی عربستان نشان دهنده آن است که این رویکرد، با وجودی که نفت سال پررونقی را سپری کرد، به قوت خود باقی مانده است.

وزیر دارایی عربستان گفت: هدف ما برای سرمایه‌گذاری و مخارج دولتی پایدار و قابل پیش بینی، صرفنظر از قیمت نفت است. ما خزانه و ذخایر ذخایر ارزی داشته و توانایی مدیریت آنها را داریم.

قیمت نفت که در طول سال 2022 سه رقمی شده بود، حدود 80 دلار در هر بشکه معامله شد و درآمد نفتی عربستان سعودی با ششمین کاهش ماهانه متوالی، سال را به پایان رساند. درآمد نفتی عربستان سعودی در کل سال 2022، به حدود 326 میلیارد دلار رسید.

بر اساس گزارش بلومبرگ، وزیر دارایی عربستان گفت: درآمد نفتی ما برای ما اهمیت زیادی دارد زیرا کاتالیزوری برای ادامه سرمایه‌گذاری در بینش ماست اما نباید به دلیل این که قیمت نفت پایین رفته است، این بحث متوقف شود.

افتتاح فاز دو پالایشگاه آبادان با حضور رییس جمهوری زمان پرداخت حقوق فرهنگیان مشخص شد تشریح دلیل تاخیر در واریز حقوق فرهنگیان از زبان مدیر سازمان برنامه/ منتظر واریز حقوق تا ساعت 14 امرو... جرقه‌ «افول سرمایه اجتماعی» با مرگ مهسا امینی اوجی: فرآوری هر بشکه نفت در پالایشگاه آبادان 12 دلار سود دارد فرزین: بزودی شاهد بهبود عملکرد بازار ارز نیمایی و مبادله‌ای خواهیم بود/ با توافقات اخیر وضعیت ارزی ب... عرضه 257 میلیون دلار به صورت حواله زمان شارژ سهمیه بنزین فروردین عبور ارزش معاملات از هزار هزار میلیارد تومان و مبادله بیش از 117 میلیون تن کالا در بستر بورس کالا فاز 2 پالایشگاه آبادان؛ پروژه‌ای با رکوردهای بی‌نظیر/ سرمایه گذاری 1.2 میلیارد دلاری برای یکی از بزر... نماینده کارگران: از مصوبه مزدی راضی نیستیم! سرمایه گذاری کلان مرسدس بنز در صنعت خودرو های الکترونیک رشد 8.3 درصدی اشتغال بخش معدن تاملی بر یک آرزوی دیرینه؛ پنجره‌ای که منجر به هوشمندی دولت شد اقامت در مشهد فقط با 35 هزار تومان! افزایش 16 درصدی اعزام و پذیرش مسافر در پروازهای داخلی اجزيیات کامل افزایش حداقل حقوق کارگران در سال 1402مطلع شوید ؛ پایه سنوات چقدر شد؟ آیفون به این 9 دلیل از جذابیت افتاد 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود لغو 4 پرواز شرکت ماهان در مسیر تهران - دمشق و بالعکس جهش قیمت خودرو در بازار/ آخرین قیمت پژو، تیبا، ساینا... ريیس‌جمهوری وارد آبادان شد مقایسه حقوق 1401 و 1402 در یک نگاه + جدول 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود 29 اسفند روز ملی شدن نفت ایران برای ملت ایران/ تشریح اجزای فراموش شده ملی شدن صنعت نفت سهمیه بنزین فروردین بدون تغییر واریز می شود جزییات افزایش حداقل دستمزد کارگران از زبان وزیر کار جزيیات دستمزد سال 1402 کارگران/ مزد خود را چگونه محاسبه کنیم؟ ترافیک رایگان 4 پیام رسان داخلی و دو نرم افزار تصویری در ایام نوروز ظرفیت نیروگاهی کشور به 91 هزار مگاوات رسید/ ورود هفت هزار مگاوات نیروگاه جدید به مدار تولید سامانه 131 آماده دریافت گزارش‌های مردمی برای حفاظت اراضی کشاورزی قیمت این هفت سین 50 میلیون آب می خورد! + عکس ترافیک رایگان 4 پیام‌رسان‌ داخلی و 2 نرم‌افزار ارتباط تصویری در ایام نوروز سخنان نماینده کارگران پس از تعیین حداقل دستمزد در سال 1402 + فیلم حداقل حقوق دریافتی کارگران تعیین شد کاهش پروازهای نوروزی در مسیرهای خارجی/ زلزله ترکیه و نرخ دلار باعث کاهش شدند نحوه عرضه کالا و خدمات زیر ذره بین/ تلفن 1517 پاسخگوی شکایات است افزایش 16 درصدی اعزام و پذیرش مسافر در پروازهای داخلی ماراتن تهران-آنکارا برای تسخیر جایگاه هاب انرژی منطقه/گاز ایران به اروپا می‌رود؟ بالاخره میزان افزایش دستمزد کارگران اعلام شد/ 27 درصد مصوب شد! حادثه تلخ برای مردم ایران بعد از 1402 اتفاق افتاد عراق به توافق عرضه نفت اوپک‌پلاس متعهد است اشتغال 130 هزار نفر در معادن/ تعداد شاغلان 8.3 درصد افزایش یافت قیمت انواع کوییک در بازار/ کوییک R پلاس اتوماتیک چند؟ سهمیه بنزین فروردین‌‌ چه زمانی شارژ می‌شود کدام بانک بیشترین وام فرزندآوری را داده است؟ سخنان عجیب نماینده کارگران درباره دستمزدها جزيیات دریافتی کارگران در سال 1402 جادوی ایرانی مرسدس‌بنز را به این شکل درآورد/ عکس با ماشین شخصی سفر کنیم یا تور؟