لزوم تغییر مکانیسم قیمت گذاری از حالت دستوری به کشف مبتنی بر عرضه و تقاضا

لزوم تغییر مکانیسم قیمت گذاری از حالت دستوری به کشف مبتنی بر عرضه و تقاضا

قیمت گذاری دستوری در این سالها علاوه بر ایجاد رانت منجر به تضییع حقوق سهامداران شده است و این مهم در سالهای اخیر به دلیل استقبال گسترده مردم از بازار سرمایه، از اهمیتی مضاعف برخوردار شده است. در این راستا مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صبا تامین ضمن انتقاد از سرکوب قیمتی صنایع، این عامل رو یکی از مهمترین عوامل کاهش سود شرکتها میداند.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صبا تامین گفت: باید بستر مناسبی برای بهبود شرایط بنیادی شرکت ها در بودجه 1401 در نظر گرفته شود تا بازتاب مناسبی در صنایع مختلف و بازار سرمایه را شاهد باشیم.

سید محمدجواد میرطاهر، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صبا تامین، با اشاره به قیمت گذاری دستوری و تاثیر آن بر بازار سرمایه بیان کرد: قیمت، تابعی از عرضه و تقاضا در بازار است پس هر چه قیمت گذاری به سمت دستوری و تعیین شده باشد از کشف قیمت و ارزش کالا دور می شود و در نهایت منجر به ارزان فروشی که متناسب با هزینه تمام شده شرکت ها نیست، در بازار مربوط انجام می شود.

وی ادامه داد: در چنین مواقعی که ارزش ذاتی کالا تعیین نمی شود تاثیر مستقیم بر سودآوری شرکت ها دارد و نهایتا باعث کاهش EPS شرکت های بورسی خواهد شد که اثر خود را در انتظارات نرخ بازدهی سهام می گذارد و نتیجه نهایی آن فشار بر کل بازار سرمایه خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: خواسته همیشگی فعالان بازار سرمایه عدم تعیین نرخ دستوری برای صنایع بوده و هست چون با این اقدام منافع سهامدران تضییع می شود و تنها منافع افرادی که خدمت گیرنده یا خریداران کالا هستند حفظ می شود، اما از آنجایی که سیل عظیمی از مردم به سمت سرمایه گذاری در بورس آمدند باید منافع آنها در اولویت باشد بنابراین ضروری است که قیمت گذاری بر اساس عرضه و تقاضا صورت بگیرد و مبتنی بر بهای تمام شده شرکت ها سودآور باشد

local_offerبرچسب‌ها:
پیش‌بینی بازار سهام تا پایان سال/ رشد بورس از تورم کمتر است انتقاد وزیر صنعت به کیفیت و قیمت خودروها/ قیمت خودرو... خودروی جدید «بی‌ ام‌ و» رونمایی شد مصرف گاز در بخش خانگی به 660 میلیون متر مکعب رسید قیمت جدید گوشت اعلام شد محور هراز از فردا مسدود می‌شود | جزيیات مسیرهای جایگزین کويیک چند شد؟ | جدول جدیدترین قیمت‌ها قیمت جدید خودروهای وارداتی در بازار + جدول نرخ تورم دی‌ماه اعلام شد تحلیل بازار طلا و سکه در هفته‌ای که گذشت کارشناسان انتظار تبدیل روند نزولی به نوسانی را دارند این خودرو آلمانی 600 میلیون تومان گران شد/ جدول قیمت‌ها کاهش نرخ تورم در دی‌ماه 1400 پیش بینی جذاب از بورس هفته پیش رو تورم 42.4 درصد شد زیان 20 میلیون تومانی سهامداران عدالت جزيیات جشنواره فروش بهاره اعلام شد ضریب نفوذ تلفن همراه به 161 درصد رسید عکس | برف در مرز کامیون‌ها را هم زمین گیر کرد | جزيیات تحصن کامیون‌داران هدف گذاری جدید ایران در بازار عراق بازنشستگان بخوانند/ آخرین جزییات طرح همسان‌سازی حقوق... سیگنال منفی به بازار رمزارزها / منتظر فاجعه باشیم؟ انسداد 53 جاده به دلیل نبود ایمنی در مسیر/ مردم از انجام سفرهای غیرضروری پرهیز کنند حداقل دستمزد کارگر ترکیه‌ای چقدر است؟ واریز بخشی از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه ضرر 700 میلیون دلاری کاربران ارز دیجیتال تاکید ريیس اتاق ایران بر همکاری و تعامل سازنده بخش خصوصی و مجلس استمرار خروج پول از بازار سهام/ بررسی صف های خرید و فروش در بورس پشت پرده اظهارات شافعی درباره نمایندگان مجلس افزایش سرسام آور قیمت گوشت در بازار تحلیل بازار طلا و سکه در هفته‌ای که گذشت یخبندان در 28 مرکز استان/ اختلاف دمای 42 درجه‌ای بین دو منطقه کشور افزایش حقوق پلکانی تورم را کنترل می کند جزيیات جشنواره فروش بهاره اعلام شد ​برنامه های حمایتی آواری بر سر بورس شدند سهمیه بنزین بهمن چه کسانی واریز نشد؟/ سهمیه جدید بنزین چه زمانی توزیع می‌شود؟ هشدار افزایش مصرف گاز در کشور تزریق 4 میلیون بشکه نفت‌خام ایران در مخازن نفت چین/ اعتراف آمریکا به عدم کارایی تحریم‌ها مشکلاتی در بورس که مسوولان زیر بار آن نمی‌روند! عزم وزارت مسکن و شهرسازی برای حل مشکلات جاده‌ای رونمایی از نقشه مصرف گاز خانگی در استان‌ها/ معرفی مناطق پرمصرف و کم‌مصرف گاز سرمایه گذاری نجومی نیمار در بازار ارزهای دیجیتال قیمت جدید گوشت اعلام شد/ جزییات گرانی گوشت به نقل از رییس اتحادیه گوشت گوسفندی زیان 20 میلیون تومانی سهامداران عدالت/ سهام عدالت جاماندگان ارتباطی با بودجه 1401 ندارد شافعی حرف هایش درباره نماینده ها را پس گرفت جریان برفگیر شدن کامیون‌ها در گمرک/ اختلال در تجارت قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش یافت صنعت خودروسازی کشور عملکرد خوبی در کیفیت و قیمت نداشته است جریان صادرات گاز به ترکیه از طرف ایران قطع نشده است تزریق 4 میلیون بشکه نفت خام ایران در مخازن نفت چین/ اذعان آمریکا به عدم کارایی تحریم‌ها