کسری 4 میلیون واحد مسکونی در کشور

کسری 4 میلیون واحد مسکونی در کشور

عضو انجمن مهندسان مشاور با بیان اینکه در بازار مسکن با کسری چهار میلیون واحد مسکونی مواجه هستیم، گفت: بسیاری از مردم، دیگر توان ورود به بازار مسکن را ندارند. به‌طوریکه در تهران یک خانواده با سطح درآمدی متوسط باید بدون در نظر گرفتن تورم سال‌های آتی در حدود 30 سال درآمد‌های خود را پس انداز کند تا موفق به خرید مسکن شود.

ایلنا: اصغر مخلوقی در نشست خبری بررسی ابعاد اجرای قانون جهش تولید مسکن اظهار داشت: یکی از مشکلات کشور در چهار دهه گذشته تامین مسکن قشر متوسط رو به پایین بوده است هر چند که طرح‌های مسکن حمایتی در طول چهار دهه به اجرا رسید اما هنوز بازار مسکن به تعادل نرسیده است.

وی با اشاره به شعار دولت سیزدهم مبنی بر ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال اظهار داشت: یکی از وعده‌های رییس جمهوری در زمان انتخابات، ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال بوده است.

عضو انجمن مهندسان مشاور با اشاره به وضعیت ساخت و ساز مسکن در طول هشت سال گذشته اظهار داشت: در سال 92 میزان ساخت مسکن چیزی حدود 800 هزار واحد مسکونی در سال بوده که این عدد تا خردادماه سال جاری به 300 هزار واحد کاهش پیدا کرده است و دولت سیزدهم باید این عقب‌ماندگی را جبران کند.

وی با تاکید بر اینکه در بازار مسکن با کسری چهار میلیون واحد مسکونی مواجه هستیم ادامه داد: دولت سیزدهم برای تامین کسری مسکن در کشور باید از نگاه دولتی به نگاه حاکمیتی در این حوزه تغییر رویکرد دهد و برای تحقق ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال بتواند با تشکیل کارگروهی بین تمام دستگاه‌های مرتبط هماهنگی ایجاد کند.

مخلوقی با تاکید بر اینکه مهمترین موضوع در ساخت چهار میلیون واحد مسکونی بحث تامین منابع مالی و تامین زمین است ادامه داد: دولت اراضی بسیار زیادی دارد که با شناسایی آن می‌تواند اراضی مورد نیاز برای تولید چهار میلیون واحد مسکونی را در اختیار سازندگان قرار دهد اما در حال حاضر یکی از مشکلات شناسایی اراضی متعلق به دولت است.

وی افزود: باید توجه داشته باشیم که یکی از مهمترین ایرادات مسکن مهر ساخت و ساز بر روی اراضی فاقد زیرساخت بوده است که پس از گذشت 12 سال هنوز برخی از واحدهای مسکن مهر انشعابات مورد نیاز را ندارند.

عضو انجمن مهندسان مشاور درباره اهمیت تامین منابع مالی اظهار داشت: از آنجایی که قیمت مسکن در طول چند سال گذشته 10 برابر شده است میزان تسهیلات هم باید تا همین حدود افزایش یابد اما در این حوزه هم شاهد عقب‌ ماندگی‌هایی هستیم اما طبق قانون تسهیلات بانکی در بخش ساختمان که در حال حاضر کمتر از پنج درصد است به 20 درصد افزایش یافته است.

مخلوقی گفت: معتقدم با تعدیل بخشی از شرایط ثبت نام در مسکن حمایتی می‌توان از پتانسیل آورده متقاضیان استفاده کرد. در حال حاضر افرادی که سابقه یک بار استفاده از تسهیلات دولتی در بخش مسکن را دارند دیگر نمی‌توانند متقاضی مسکن حمایتی باشند که معتقدم باید این محدودیت برداشته شود تا از پتانسیل مالی این خانوار استفاده شود.

وی بااشاره به افزایش جهشی قیمت عوارض شهرداری برای ساخت هر متر مربع مسکن گفت: بخش دیگری از مشکلات حوزه ساختمان سازی که باعث افزایش قیمت تمام شده می‌شود، بحث عوارض است که در حال حاضر در برخی از مناطق تهران عوارض شهرداری تا هشت میلیون تومان هم رسیده است و افزایش 60 درصدی نسبت به نرخ عوارض سال 99 دارد.

عضو انجمن صنفی مهندسان مشاور با تاکید بر این که برای انجام این پروژه باید مصالح در اختیار باشد و تامین آن برعهده تمام بخش های مرتبط در کشور است، ادامه داد: مصالح عمده موردنیاز در بخش ساخت ساز بیشتر شامل فولاد و سیمان می شود که تامین کامل و به موقع آن ها نقش کلیدی در تحقق اهداف این طرح دارد.

ظرفیت تولید سالانه فولاد کشور 30 میلیون تن است که سالیانه بین 15 الی 16 میلیون تن آن برای مصرف داخلی و 13 الی 14 میلیون تن نیز به خارج از کشور صادر می‌شود که عمده صادرات کشور در بخش فولاد هم مربوط به شمش، میلگرد و تیرآهن و متعلق به گروهی است که مصارف ساختمانی دارند.

مخلوقی افزود: مواد اولیه، محصولات میانی (شمش) و محصولات نهایی مانند میلگرد و هر آنچه نیاز داخلی برای اجرای طرح باشد، در سطح کلان در کشور وجود دارد و حتی در تولید میلگرد (با ظرفیت تولید سالیانه 7 میلیون تن) مازاد ظرفیت وجود دارد.

بطورمثال چنانچه متوسط ناخالص متراژ واحد مسکونی با سازه بتنی (برای کل طرح)، 100 مترمربع در نظر گرفته شود و با در نظر داشتن مصرف 50 کیلوگرم میلگرد و فولاد در هر مترمربع واحد مسکونی، نیاز به پنج میلیون تن فولاد خواهد بود که این میزان تقاضا به‌راحتی و با استفاده از ظرفیت های داخلی قابل پوشش هستند.

وی گفت: علاوه بر این در سال‌های گذشته ظرفیت‌سازی بسیار موثری در صنعت سیمان انجام شده است و اکنون به میزان 88 میلیون تن ظرفیت تولید در این عرصه وجود دارد که با وجود شرایط سخت تحریم ها، کمبود قطعات یدکی برای خطوط تولید و برخی واحدها و سایر مشکلات، اکنون 70 درصد ظرفیت این صنعت فعال است.

بر این اساس برای مثال فوق با توجه به متوسط مصرف 200 کیلوگرم سیمان در هر مترمربع، نیاز سیمان برای چنین طرحی در حدود 20 میلیون تن در سال است که کاملا در زیرمجموعه ظرفیتی کشور قرار دارد که نظارت دقیق دولت در این حوزه منجر به تضمین اختصاص این ظرفیت عظیم به طرح ملی مسکن خواهد شد.

عضو انجمن مهندسان مشاور در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر احتمال تورم‌زایی ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال گفت: مهمترین موضوع در صنعت ساختمانت این است که با فعال سازی این صنعت، صنایع وابسته آن هم فعال خوتاهند شد به طوری که مطالعات نشان داده هر واحد مسکونی برای 1.9 نفر اشتغال‌زایی می‌کند به این ترتیب ساخت یک میلیون واحد مسکونی به معنای اشتغال‌زایی برای یک میلیون و 900 هزار نفرا ست.

مخلوقی تاکید کرد:‌ تورم حاصل از ساخت مسکن به دلیل خلق پول توسط بانک مرکزی و یا استقراض از با نک مرکزی برای ارايه تسهیلات به این حوزه است که اگر به این سمت برویم باز هم شاهد افزایش نرخ تورم خواهیم بود اما دولت می‌تواند از افزایش فروش نفت یا درآمدهای اخذ مالیات از خانه‌های خالی و یا از درآمدهای فروش متری ساختمان از طریق بازار سرمایه اقدام کند و رد این صورت نرخ تورم هم کنترل می‌شود.

عضو انجمن مهندسان مشاور افزود: افزایش قیمت ناشی از عدم تناسب بین عرضه و تقاضا، فشار بی‌سابقه‌ای را بر متقاضیان واقعی مسکن وارد کرده است. این فشارها بگونه ای است که بسیاری از مردم، دیگر توان ورود به بازار مسکن را ندارند. بطور مثال در شهر تهران یک خانواده با سطح درآمدی متوسط باید بدون در نظر گرفتن تورم سال های آتی در حدود 30 سال درآمدهای خود را پس انداز کند تا موفق به خرید مسکن شود.

local_offerبرچسب‌ها:
سیگنال مهم برای بازار مسکن / کمبود مسکن در تهران!

سیگنال مهم برای بازار مسکن / کمبود مسکن در تهران!

یکی از روزنامه‌های صبح امروز از کمبود فایل نوساز در شرق تهران خبر داده است. آیا این به معنای احتمال افزایش قیمت در آینده است؟

TejaratNews.com/
آغاز ثبت‌نام مسکن متری 3 میلیون / مسکن اولی‌ها منتظر باشند!

آغاز ثبت‌نام مسکن متری 3 میلیون / مسکن اولی‌ها منتظر باشند!

قانون جهش تولید مسکن ابلاغ شده و دولت می‌خواهد سالانه یک میلیون واحد مسکونی بسازد. واحدهایی که بر اساس ادعای اولیه دولت، قرار است متری سه میلیون تومان باشد. اما ثبت‌نام مسکن در طرح جهش مسکن ملی چه زما...

TejaratNews.com/
اختلاف قیمت خرید مسکن در یک سال گذشته / قیمت مسکن در تهران چند درصد افزایش داشت؟

اختلاف قیمت خرید مسکن در یک سال گذشته / قیمت مسکن در تهران چند درص...

بر اساس داده‌های موجود از بازار مسکن تهران و قیمت مسکن در یک سال گذشته، فهرستی از متوسط قیمت و درصد تغییر قیمت آپارتمان در یک سال گذشته به دست آمده است.

TejaratNews.com/
بازار اجاره مسکن باز هم رکورد زد / سوءاستفاده موجران از سیاست تسهیلات ودیعه مسکن

بازار اجاره مسکن باز هم رکورد زد / سوءاستفاده موجران از سیاست تسهی...

بازار رهن و اجاره مسکن در روزهای اخیر به دلیل نبود سیاست مشخص و نیز دوره تغییر مدیریت دولت با رکوردزنی در اجاره‌بها مواجه شده است.

TejaratNews.com/
طرح مسکن رایگان کلید خورد / چه کسانی مسکن رایگان می‌گیرند؟

طرح مسکن رایگان کلید خورد / چه کسانی مسکن رایگان می‌گیرند؟

کمیته امداد اعلام کرده که سالانه 90 هزار مسکن برای مددجویان ساخته خواهد شد. با توجه به اینکه احتمالا این مددجویان تمکن مالی برای بازپرداخت اقساط آن را نداشته باشند به نظر می‌رسد این واگذاری به شکل رای...

TejaratNews.com/
اولین اطلاعیه ثبت‌نام جهش مسکن/ متقاضیان مسکن بخوانند

اولین اطلاعیه ثبت‌نام جهش مسکن/ متقاضیان مسکن بخوانند

اولین اطلاعیه برای طرح جهش مسکن که در راستای کمک به تامین مسکن خانوارهای فاقد مسکن است توسط وزارت راه و شهرسازی صادر شد.

TejaratNews.com/

جزيیات جلسه شورای عالی مسکن / برنامه‌ریزی برای ساخت مسکن ارزان‌قیمت

وام مسکن ملی 55 درصد قیمت مسکن است / ثبت‌نام 2٫5 میلیون نفر در طرح مسکن ملی

صندوق توسعه مسکن راه‌اندازی می‌شود / تامین 360 هزار میلیارد تومان منابع بخش مسکن توسط بانک‌ها

صندوق توسعه مسکن راه‌اندازی می‌شود / تامین 360 هزار میلیارد تومان ...

وزیر راه و شهرسازی در نشست با مدیران کل راه و شهرسازی با تاکید بر لزوم خلق ثروت و استفاده از توان بخش خصوصی برای آغاز و تکمیل پروژه‌ها، از راه‌اندازی صندوق توسعه مسکن بر اساس قانون جهش تولید خبر داد.

TejaratNews.com/
مکلف شدن بانک‌ها به تامین 360000 میلیارد تومان برای مسکن / صندوق توسعه مسکن راه‌اندازی می‌شود

مکلف شدن بانک‌ها به تامین 360000 میلیارد تومان برای مسکن / صندوق ت...

وزیر راه و شهرسازی با اعلام راه‌اندازی صندوق توسعه مسکن بر اساس قانون جهش تولید گفت: بانک‌های کشور مکلف شدند 360 هزار میلیاردتومان منابع در اختیار مسکن قرار بدهند و این یک تکلیف برای آنهاست، همچنین مق...

TejaratNews.com/
رکوردهای عجیب قیمت مسکن/ زمان خرید مسکن است؟

رکوردهای عجیب قیمت مسکن/ زمان خرید مسکن است؟

قیمت مسکن رکوردهای عجیبی را به ثبت رسانده اما در عین حال تنها بازاری بوده است که تحت تاثیر اخبار مذاکرات وین قرار نگرفته و ریزش نداشته است.

TejaratNews.com/
رشد قیمت مسکن در مناطق ارزان تهران / قیمت مسکن در کدام مناطق 11 میلیون است؟

رشد قیمت مسکن در مناطق ارزان تهران / قیمت مسکن در کدام مناطق 11 می...

روند قیمت مسکن در بسیاری از مناطق تهران صعودی است و قیمت‌ها حتی در مناطق ارزان هم اندکی رشد کرده است. اما در حال حاضر ارزانترین مناطق تهران کدام است؟

TejaratNews.com/
افزایش قیمت مسکن در اطراف تهران / افزایش 10 درصدی مسکن در ورامین و ربطا کریم

افزایش قیمت مسکن در اطراف تهران / افزایش 10 درصدی مسکن در ورامین و...

بر اساس قیمت مسکن در اطراف تهران و متوسط قیمت‌های معامله خانه در برخی از مناطق اطراف تهران، لیستی از متوسط قیمت خرید مسکن در برخی از مناطق اطراف تهران به دست آمده است.

TejaratNews.com/
حباب مسکن نترکید / گرانی 3 میلیونی مسکن پس از وعده ارزانی

حباب مسکن نترکید / گرانی 3 میلیونی مسکن پس از وعده ارزانی

از زمانی که وزیر راه و شهرسازی گفته افزایش قیمت مسکن با حباب مواجه شده قیمت هر متر مربع خانه در تهران بیش از 3.1 میلیون تومان گران شده و رشد 12 درصدی تنها طی هفت ماه داشته است.

TejaratNews.com/
اجاره مسکن ارزان می‌شود؟ / ارزیابی تاثیر وام اجاره مسکن بر نرخ اجاره مسکن در بازار

اجاره مسکن ارزان می‌شود؟ / ارزیابی تاثیر وام اجاره مسکن بر نرخ اجا...

نایب ريیس اتحادیه املاک تهران می‌گوید: در نظر گرفتن تسهیلات 25 درصدی برای تهرانی‌ها، 20 درصدی برای کلان‌شهرها و 15 درصدی برای سایر شهرها بازار اجاره مسکن را به لحاظ روانی کنترل کرد و از افسارگسیختگی ن...

TejaratNews.com/
تولیدکنندگان تایر 48 ساعته مستندات ارايه کنند قیمت مرغ برای مصرف کننده: کیلویی 31هزار تومان راغفر: با حذف ارز 4200 تومانی آبان 98 تکرار می‌شود جزيیات دقیق ثبت‌نام در جهش مسکن + لینک‌های دسترسی پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران قیمت تایر افزایش می‌یابد؟ معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد بنزین گران نمی‌شود/ 3000 تومان قیمت واقعی بنزین است؟ عربستان در این بازار مهم نفتی جایگزین ایران شد تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو منتقل می‌شود؟ پرواز ارز‌های دیجیتال با پرچمداری بیت‌کوین فملی 156 درصد سود بیشتری ساخت کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد بورس‌بازها منتظر اقدامات تیم مدیریتی جدید هستند 10 هزار ثبت نام موفق در سامانه تقاضای مسکن کلاهی برای بورس 3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟ «وملل» تبدیل به بانک می‌شود بیت کوین به مرز 64 هزار و 500 دلار رسید صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند بدون خلق پول پرداخت‌های ماهیانه را انجام می‌دهد بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد بروزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن ممنوع شد رشد 180 درصدی درآمد شرکت‌های بورس نرخ بهره و تاثیر آن بر تصمیمات سرمایه‌گذار تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟ آیا می‌توان قیمت‌گذاری دلار را حذف کرد؟ / خطر افزایش قاچاق ثبت‌ نام، احراز هویت سامانه سجام، اعتبارسنجی و ده‌ها خدمات کاربردی دیگر با سوپر اپلیکیشن تاپ مجمع " شتوکا " نزدیک است " اعتلا " در مجمع به افزایش سرمایه رسید گردهمایی سهامداران " ولشرق " در نهمین روز آبان آخرین خبرها از پرداخت سود " شستا "/زمان پرداخت سود " شستا " تغییر کرد انتشار اوراق بدهی " ثتران " جهت تامین مالی یک پروژه " غپینو " از افزایش نرخ خرید مواداولیه گفت افزایش‌سرمایه 61 درصدی از سود انباشته جزيیات جدید برای متقاضیان مسکن/ چه کسانی می‌توانند ثبت‌نام کننند؟ ارزش سهام عدالت 28 مهرماه مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام مسکن امکان ثبت‌نام مجرد‌ها در طرح ملی مسکن ورود کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ ممنوع شد از دکل گمشده چه خبر؟ اتفاق عجیب در تجارت نفتی ایران و چین / عربستان جایگزین ایران شد! افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی مهر آخرین وضعیت 6 هزار کامیون دست دوم افت 13 هزار واحدی شاخص کل بورس / هفته آینده بازار مثبت می‌شود؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 28 مهر ماه بازدهی منفی 17 درصدی پالایشی در سال جاری