اسناد اجرایی شروع پروژه راه‌آهن رشت-آستارا نهایی شد

اسناد اجرایی شروع پروژه راه‌آهن رشت-آستارا نهایی شد

وزیر راه و شهرسازی شامگاه گذشته در دیدارهای جداگانه با معاون نخست وزیر و وزیر حمل‌ونقل روسیه، اسناد اجرایی شروع پروژه راه‌آهن رشت-آستارا بین ایران و روسیه را نهایی کردند.

به گزارش ایسنا، مهرداد بذرپاش در دیدارهای جداگانه با الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه و ویتالی ساولیف وزیر حمل‌ونقل روسیه اسناد همکاری دو کشور در ساخت راه‌آهن رشت-آستارا را نهایی کردند که این اسناد با حضور عالی‌ترین مقامات اجرایی دو کشور امضا خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان در این دیدارها افزایش همکاری‌ها و استفاده از ظرفیت موجود را در حمل‌ونقل ترکیبی با استفاده از حمل‌ونقل دریایی و ریلی از طریق راه‌آهن کاسپین- رشت که به زودی تکمیل می‌شود را مورد تاکید قرار داد.

وی ادامه داد: با تکمیل 35 کیلومتر از مسیر ریلی رشت تا بندر کاسپین در آینده نزدیک، این بندر از طریق شبکه ریلی، به بنادر جنوبی ایران در خلیج فارس به ویژه بندرعباس متصل می‌شود که تحول مهمی در حمل‌ونقل ترکیبی با بنادر روسیه در شمال دریای خزر خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به میزبانی ایران از اولین کشتی باری رو-رو روسیه، این ترددها را گام بزرگی در تجارت دریایی بین ایران و روسیه برشمرد و بیان کرد: تفاهم ایران و روسیه برای کشتی سازی در دریای خزر حايز اهمیت است و توسعه حمل و نقل  ترکیبی با ورود اولین محموله ترانزیتی روسیه در سال گذشته از مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب می تواند نوید بخش همکاری های حمل ونقلی موثرتری باشد.

بذرپاش اظهار کرد: گسترش ظرفیت ترانزیتی مسیر دریایی از طریق کریدورهای شمال جنوب در امتداد غرب دریای خزر و شرق دریای خزر می‌تواند بر کاهش ترافیک زمینی سنگین قفقاز نیز موثر باشد.

همچنین در این دیدارها ویتالی ساولیف وزیرحمل و نقل روسیه گفت: تکمیل کریدور ریلی شمال-جنوب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که از طریق احداث راه‌آهن رشت-آستارا صورت می‌گیرد و روسیه عزم جدی برای تسهیل و کمک به ساخت این پروژه دارد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد