گرانی 7 برابری قیمت مسکن طی 4 سال

گرانی 7 برابری قیمت مسکن طی 4 سال

گزارش تحولات مسکن پایتخت در آخرین ماه از فصل تابستان روز گذشته توسط بانک مرکزی منتشر شد. این گزارش نشان‌دهنده افزایش قیمت مسکن است؛ متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی، رکورد جدیدی را ثبت کرده و به 31 میلیون و 700 هزار تومان رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، تعداد معاملات در شهر تهران در ماه مورد بررسی 7789 فقره بود که نسبت به مرداد و ماه مشابه سال 98 به ترتیب افزایش 41٫6 و 180 درصدی و نسبت به شهریور سال گذشته نیز کاهش 8 درصدی را تجربه کرده است.

مقایسه اعداد و ارقام نشان می‌دهد که بازار مسکن با وجود جهش چند ده درصدی قیمت نسبت به سال 98، افزایش نسبی در معاملات داشته، اما همچنان از روزهای اوج خود در سال‌هایی که کشور درگیر تحریم‌های ریز و درشت نفتی نبود، فاصله معناداری دارد.

البته بر اساس وعده‌های وزارت راه و شهرسازی قرار است این فاصله قیمتی و آنچه «تعداد سال‌های مورد نیاز برای خانه‌دار شدن» نامیده می‌شود، با طرح جهش مسکن پر شود و خانه‌های آن نیز با متری سه میلیون تومان به فروش برسند. اما تجربه ثابت کرده که این کارها نیز نتایج مطلوبی ندارد و حداقل نمی‌تواند دردی از مستاجران دوا کند.

افزایش شاخص اجاره بها

با استناد به بخش دیگری از گزارش بانک مرکزی شاخص اجاره‌بها در شهر تهران و کل مناطق شهری در شهریور نیز به ترتیب 42٫8 و 45٫7 درصد نسبت به ماه مشابه سال 99 افزایش داشته است؛ بدین معنا که یک خانواده برای تمدید اجاره خود در شهریور سال جاری نسبت به سال 99 ‌باید بیش از 45 درصد اجاره‌بهای بیشتری پرداخت کند.

البته که در این مدت ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کرده بود که سقف افزایش اجاره‌بها نباید بیش از 25 درصد باشد که آمارهای رسمی نشان می‌دهد این مصوبه نه تنها اجرا نشد، بلکه وضعیت مستاجران در روزهای کرونا، بدتر نیز شده است.

عبور متوسط بهای خانه از 31 میلیون تومان

در شهریورماه حجم معاملات مسکن به حدود 7790 فقره و متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نیز به 31 میلیون و 700 هزار تومان رسید که بالاترین رقم اعلام شده در بازار مسکن است.

میانگین قیمت مسکن تهران در فروردین 96 حدود 4 میلیون و 330 هزار تومان بود که حالا در شهریور امسال با رشد 7.3 برابری به 31 میلیون و 730 هزار تومان رسیده است. به عبارتی قیمت مسکن در تهران طی 4 سال 7 برابر شده است.

از سال 97 که نوسانات نرخ دلار آغاز شد و به تبعیت از آن سایر بازارها نیز دچار نوسان شدند، قیمت واحد مسکونی در پایتخت نیز بر مدار صعودی قرار گرفت.

این نوسانات تا شهریور ماه نیز ادامه داشت و با توجه به مشکلات ساختاری اقتصاد کشور مانند کسری بودجه 400 هزار میلیارد تومانی همچنین برداشت از حساب تنخواه برای جبران کسری بودجه و در نتیجه افزایش تورم، به نظر نمی‌رسد در کوتاه‌مدت نوسانات در بازار مسکن کاهش یابد و قیمت‌ها به ثبات نسبی برسد.

اگرچه که مجموعه دولت و مجلس در سال‌های پس از بازگشت تحریم‌ها سعی در کنترل این بازار داشتند و با برخی قوانین مانند مالیات‌ستانی از واحد‌های خالی، تلاش‌هایی جهت عرضه این واحدها به بازار و کاهش قیمت‌ها داشتند.

البته نیمه دوم شهریور ماه محمود علیزاده، معاون سازمان امور مالیاتی گفته بود که «تاکنون با توجه به دسترسی ای که به سازمان امور مالیاتی برای سامانه املاک و اسکان داده شده است، هیچ اطلاعات و داده‌ای از سوی سامانه املاک و اسکان مبنی بر خالی از سکنه بودن واحدهای مسکونی دریافت نشده است.»

بار تورمی طرح جهش تولید مسکن

البته که دولت جدید نیز در نظر دارد با طرح «جهش تولید مسکن» قدری از التهاب در این بازار را کاهش دهد. از این‌رو قرار است سالی یک میلیون واحد مسکونی ساخته و تحویل افراد داده شود.

این خانه‌ها متری سه میلیون تومان هستند و نظام بانکی نیز به ساخته شدن‌شان کمک می‌کند؛ با پرداخت 360 هزار میلیارد تومان تسهیلات. اگرچه که متری سه میلیون تومان، یک‌دهم متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران است و به نظر می‌رسد می‌تواند افراد زیادی را صاحب خانه کند.

اما در شرایطی که تورم مصالح ساختمانی در بهار سال جاری 19٫4 درصد نسبت به زمستان 99 افزایش داشته و از سوی دیگر تورم کل کشور در شهریور نیز 45٫8 درصد گزارش شده، چگونه می‌توان انتظار داشت که ساخت خانه با متری 3 میلیون تومان به نتیجه برسد و بار تورمی نیز مانند پروژه مسکن مهر نداشته باشد؟

قدرت خرید افراد معلوم است

7 میلیون و 500 هزار تومان تغییر متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در یک‌سال منتهی به شهریور سال جاری است. در شهریور 99 متوسط قیمت خانه در پایتخت به متری 24 میلیون و 200 هزار تومان رسیده و کل معاملات در آن ماه نیز 8463 فقره بود که در شهریور متوسط قیمت به 31 میلیون و 700 هزار تومان و تعداد معاملات نیز به 7789 فقره رسید.

اگرچه که تعداد معاملات حدود 8 درصد کاهش را نشان می‌دهد اما قیمت‌ها 30٫5 درصد افزایش داشته است. اما بخش دیگری از گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که افراد تمایل بیشتری به خرید خانه‌هایی دارند که متوسط قیمت هر مترمربع آنها در دامنه 15 تا 20 میلیون تومان باشد؛ سهم خانه‌هایی با این قیمت 16٫3 درصد از کل معاملات شهریورماه گزارش شده است.

دامنه قیمتی 20 تا 25 و 25 تا 30 میلیون تومان نیز سهمی به اندازه 16 و 13 درصد از کل معاملات را به خود اختصاص دادند. از این اعداد و ارقام می‌توان نتیجه گرفت که قدرت خرید عمده افراد در بازار مسکن کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهریور ماه بوده و با هر نوسانی در قیمت‌ها افراد به سمت خرید خانه در بازه قیمتی گفته شده، می‌روند.

تحرکات نسبی را نباید به کل پایتخت تعمیم داد

پس از انتشار گزارش بانک مرکزی در خصوص تحولات بازار مسکن پایتخت، رییس اتحادیه مشاوران املاک در مصاحبه‌ای اعلام کرد که « در ماه گذشته در مناطق جنوبی تهران شاهد کاهش 2 تا 8 درصدی قیمت‌ها بودیم. تحرک نسبی بازار مسکن در شهریورماه ناشی از پایان فصل جابه‌جایی و رشد تقاضای سرمایه‌گذاری در شمال تهران بوده که بانک مرکزی این موضوع را به کل بازار تعمیم داده است.»

به باور مصطفی قلی‌خسروی «رونق بازار مربوط به معاملات سرمایه‌گذاری در شمال تهران بوده و در واقع تحرک بازار مسکن در شهریورماه 1400 بیشتر در مناطق شمالی تهران رخ داده که ناشی از تقاضای سرمایه‌گذاری است. در مناطق جنوبی عمدتا نرخ‌ها ثابت بوده یا مقداری کاهش پیدا کرده است. به‌طور مثال در منطقه 20 قیمت‌ها حدود 8 درصد، منطقه 12 به میزان 2 درصد، منطقه 14 حدود نیم درصد و در منطقه 15 به میزان 5 درصد کاهش داشته اما بانک مرکزی با ملاک قرار دادن میانگین کل ناشی از رشد تقاضای سوداگری می‌گوید قیمت‌ها 2.4 درصد بالا رفته است. در واقع تحولات یک یا چند منطقه خاص را به کل بازار تعمیم می‌دهد که روشی منسوخ‌شده در کل دنیا است.»

قلی‌خسروی معتقد است که بازار کشش قیمت‌های بیشتری را ندارد و ادامه می‌دهد: «در بعضی ماه‌ها قیمت‌ها را افزایشی اعلام کردند در حالی که کف بازار، نرخ‌ها کاهشی بود. به نظرم بانک‌ها به دلیل آنکه تعداد قابل توجهی واحد خالی دارند آمارهای قیمت را به شکل مصنوعی بالا می‌برند.»

وضعیت برای مستاجران بحرانی است

با استناد به گزارش بانک مرکزی منطقه یک با متوسط قیمت حدود 69 میلیون تومان گران‌ترین و منطقه 18 با متوسط قیمتی 15 میلیون تومان ارزان‌ترین منطقه پایتخت بودند.

آگهی‌های اجاره خانه در سایت‌های مرتبط نشان می‌دهد که برای اجاره خانه‌ای 85 متری در یافت آباد ودیعه‌ای 250 میلیون تومانی، ماهی دو و نیم میلیون تومان اجاره نیاز دارد. یا آپارتمانی 85 متری ودیعه‌ای 300 میلیون تومانی نیاز دارد.

این در حالی است که حداقل حقوق در سال جاری سه میلیون و 500 هزار تومان است. افزایش بیش از 45 درصدی اجاره‌بها در شهریور سال جاری نسبت به سال گذشته، وضعیت برای مستاجران را بدتر خواهد کرد؛ آن هم در شرایطی که تورم سالانه در شهریور به 45٫8 درصد رسیده و انتظار می‌رود در ماه‌های آتی نیز افزایش یابد.

شاید طرح جهش تولید مسکن بتواند افرادی را صاحب خانه کند، اما چه زمانی؟ و تا کی مستاجران باید فشارهای افزایش اجاره‌بها را تحمل کنند؟

منبع: روزنامه اعتماد

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

درصد تغییر قیمت مسکن شیراز در یک سال گذشته / کدام مناطق کمترین میزان افزایش را داشته است؟

درصد تغییر قیمت مسکن شیراز در یک سال گذشته / کدام مناطق کمترین میز...

بر اساس قیمت فروش مسکن و آپارتمان در برخی از مناطق و محلات شیراز، فهرستی از متوسط قیمت آپارتمان به همراه درصد تغییر قیمت در برخی از مناطق شیراز به دست آمده است.

TejaratNews.com/
جزيیات وام جهش تولید مسکن اعلام شد

جزيیات وام جهش تولید مسکن اعلام شد

معاون وزیر راه و شهرسازی سقف تسهیلات مسکن براساس مناطق مختلف شهری و روستایی را اعلام کرد.

TejaratNews.com/
طرح جهش مسکن در تهران اجرا نمی‌شود/ تهرانی‌ها در کدام شهرها ثبت‌نام کنند؟

طرح جهش مسکن در تهران اجرا نمی‌شود/ تهرانی‌ها در کدام شهرها ثبت‌نا...

همه‌ی کسانی که در تهران زندگی می‌کنند نمی‌توانند در این شهر صاحبخانه شوند و وزارت راه و شهرسازی در طرح جدید مسکن شهرهای جایگزین را معرفی کرده است.

TejaratNews.com/

مجردها می‌توانند در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنند؟

برای یک میلیون مسکن، چقدر مصالح وارد می‌شود؟

برای یک میلیون مسکن، چقدر مصالح وارد می‌شود؟

تامین مسکن برای اقشار کم در آمد، مشکل فراگیر همه دولت‌ها است.در ایران قبل از انقلاب هم این مشکل گریبانگیر دولت‌های وقت بود و عوارض اجتماعی کپرنشینی در اطراف شهرها از اشتغالات فکری حکومت به شمار می‌رفت...

Bartarinha.ir/
سهمیه تهران از طرح جهش مسکن

سهمیه تهران از طرح جهش مسکن

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران سهمیه این استان را در فاز اول طرح ملی مسکن 14 هزار و 488 اعلام کرد.

TejaratNews.com/

چگونه برای در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنیم؟

امروز چند واحد مسکن مهر تحویل داده شد؟

امروز چند واحد مسکن مهر تحویل داده شد؟

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس از آغاز فرآیند تحویل 4030 واحد مسکن مهر در این شهر خبر داد و گفت: قرار است در روز‌های آینده مراسم افتتاح این واحد‌ها با حضور وزیر راه شهرسازی برگزار شود.

Bartarinha.ir/
آغاز تحویل 4 هزار واحد مسکن مهر در پردیس

آغاز تحویل 4 هزار واحد مسکن مهر در پردیس

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس از آغاز افتتاح و تحویل 4 هزار و 30 واحد مسکونی مهر در پردیس از امروز خبر داد و گفت: تحویل واحدهای مسکن مهر در پردیس به ایستگاه 70 هزار واحدی رسید.

TejaratNews.com/
بازارها در یک سال گذشته/ خریداران طلا و دلار ضرر کردند/ بیشترین سود در بازار مسکن

بازارها در یک سال گذشته/ خریداران طلا و دلار ضرر کردند/ بیشترین سو...

بررسی روند بازارها در یک سال گذشته نشان می‌دهد که کسانی که در مهر پارسال دارایی خود را به بازار مسکن بردند بیشتر از دیگر بازارها سود کردند.

TejaratNews.com/
با ثبت‌نام برای خانه، بازار مسکن آرام‌تر شد

با ثبت‌نام برای خانه، بازار مسکن آرام‌تر شد

بنا به گفته واسطه‌های ملکی، مقدمات اجرای طرح نهضت ملی مسکن و فراخوان برای ثبت نام از متقاضیان منجر به ایجاد آرامش و انتظارات کاهشی در بازار مسکن شده است.

Bartarinha.ir/
70درصد ساکنان تهران، زیر خط فقر مسکن

70درصد ساکنان تهران، زیر خط فقر مسکن

فرید قدیری کارشناس حوزه مسکن با اشاره به اینکه نزدیک به 40 درصد خانوار‌های ایرانی زیر خط فقر مسکن هستند افزود: فقر مسکن تعریف جهانی دارد . خانوار‌هایی که بیش از 30 درصد از هزینه ماهانه یا سالیانه خود ...

Bartarinha.ir/
وزارت راه: فعلا برای ساخت یک میلیون مسکن زمین داریم

وزارت راه: فعلا برای ساخت یک میلیون مسکن زمین داریم

مشاور وزیر راه با اعلام این‌که وزارت راه در زمان حاضر برای تولید یک‌ میلیون مسکن در سال اول زمین دارد، گفت: اخذ مالیات از خانه‌های خالی شمال تهران، قیمت مسکن در کشور را کاهش می‌دهد.

TejaratNews.com/
پرداخت تسهیلات 200 میلیون تومانی مسکن با ضمانت زنجیره‌ای

پرداخت تسهیلات 200 میلیون تومانی مسکن با ضمانت زنجیره‌ای

ريیس بنیاد مسکن کشور اعلام کرد با ضمانت سفته‌های زنجیره‌ای، تسهیلات در طرح جهش مسکن به میزان 200 میلیون تومان پرداخت می‌شود.

TejaratNews.com/
رونمایی از قیمت مسکن ريیسی / خانه‌های طرح جهش مسکن چقدر است؟

رونمایی از قیمت مسکن ريیسی / خانه‌های طرح جهش مسکن چقدر است؟

هنوز مشخص نیست قیمت هر متر مربع مسکن در طرح جهش مسکن ريیسی چقدر است. اما اعداد متفاوتی درباره قیمت تمام شده مسکن عنوان شده‌است. از متری دو میلیون و 750 هزار تومان تا متری 10 میلیون تومان.

TejaratNews.com/
" شبندر " بنزین یورو 4 تولید نمی‌کند بهره برداری از واحد تولیدی کودهای "شفارس" آخرین وضعیت سوخت‌رسانی در کشور آرامش در انتظار بازار ارز زمان اعلام اسامی برندگان قرعه‌کشی سایپا اعلام شماره‌های پیامکی به مشتریان بانک ایران زمین ادامه اختلال در پمپ بنزین‌ها / بنزین 1500 تومانی چه زمانی عرضه می‌شود؟ آخرین قیمت کارخانه‌ای پراید چقدر بود؟ قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بورس و اقتصاد " زقیام " گاوداری 10 هکتاری را روانه میز فروش کرد " وامین " در بازار دوم فرابورس پذیرفته شد آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو "نه" دلاریون به سیگنال بازارساز میرداماد اختلال در سامانه سوخت، حمله سایبری بود یا مشکل فنی؟ درخواست بازار سرمایه برای حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو دریافت مجوز افزایش نرخ فروش شیشه های " کساپا " افزایش عرضه «کوچک‌متراژ» در منطقه 13 تهران تهرانی‌ها مشغول چه کاری هستند؟ رکود به بازار معاملات خودرو بازگشت اوضاع بازار ارز از نگاه ريیس کل بانک مرکزی آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو + جدول فروش و جزيیات پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از بازار ارز/ آرامش در انتظار بازار ارز است علی رستمی مدیر عامل شستا کیست؟ افزایش جوجه‌ریزی در آبان ماه/ مرغ ارزان می‌شود؟ 60 ثانیه 5 آبان 1400 اعلام جزيیات توافق ایران و ترکمنستان قرعه‌کشی 5 محصول طرح فروش فوق‌العاده سایپا دستورالعمل درج قیمت بر کالاها ابلاغ شد احداث نیروگاه 400 مگاواتی برق در ترکمنستان درصد تغییر قیمت مسکن شیراز در یک سال گذشته / کدام مناطق کمترین میزان افزایش را داشته است؟ قطعی پمپ‌بنزین‌ها، مرغ را کمیاب کرد آخرین وضعیت از جایگاه‌های سوخت/ 340 جایگاه به سامانه هوشمند متصل شد آخرین وضعیت جایگاه‌های سوخت سراسر کشور سکه تمام بهار 75 هزار تومان گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/5 قیمت‌های عجیب قوری و کتری‌های لاکچری آغاز فصل جدید روابط همه جانبه ایران و ترکمنستان توزیع سود 170 شرکت سهامی از طریق سامانه سجام اتصال 340 جایگاه عرضه سوخت کشور به سامانه هوشمند تولید روزانه 940 میلیون مترمکعب گاز در زمستان امسال سود سهام شستا واریز شد بهره گیری صحیح از فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور صادرات 2 هزار تن مس از بورس کالای ایران سناریو کلاغ ها برای بازار سرمایه فروش خوب فولادی‌ها در بورس کالا 2 پیش‌بینی از روند هفته آینده بورس/ شاخص رشد می‌کنند؟ بهره گیری صحیح فناوری‌های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟ «فیدلیتی» به تالار بورس کالا نزدیک شد وقتی وزیر نفت هم از حضور سرزده ريیسی غافلگیر شد در سایه سکوت مسيولان، شاخص کل بورس حدود 3 درصد ریخت