ريیس کل جدید بانک مرکزی چراغ بورس را سبز نگه می دارد؟/ پتروشیمی ها و پالایشی ها پیش رو در بازار

ريیس کل جدید بانک مرکزی چراغ بورس را سبز نگه می دارد؟/ پتروشیمی ها و پالایشی ها پیش رو در بازار

در هفته‌ای که گذشت صنایع پتروشیمی و پالایشی مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بازار در هفته‌ای که گذشت در کل، چهار روز کاری داشت و این چهار روز را با روند مثبت در ابتدای هفته آغاز کرد و با روند مثبت در آخرین روز کاری خود یعنی چهارشنبه به پایان رساند. یکی از عواملی که توجه فعالان بازار سرمایه را به خود جلب کرد افزایش نرخ دلار از هفته گذشته و ادامه این روند تا ابتدای این هفته بود.

در رابطه با شرایط بازار و آن چه این هفته در بازار گذشت با کارشناسان بازار سرمایه به گفتگو پرداخته ایم؛

کوروش آسایش کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با این پرسش که در هفته کاری گذشته شاخص و شاخص هم وزن در شرایطی قرار گرفتند؟ اظهار کرد: شاخص کل این هفته به عدد یک میلیون و 488 هزار و 292 واحد رسید که این یعنی رشد تقریبی 3.5 درصدی را داشته است و شاخص هم وزن نیز در این هفته با رشد 1.5 درصدی همراه شد. در مجموع شاخص کل نسبت به شاخص هم وزن وضعیت بهتری را دراین هفته تجربه کرد.


این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که بازار چه میزان ورود و خروج نقدینگی را در هفته کاری خود شاهد بود؟ بیان کرد: طی این هفته که یک روز آن نیز تعطیل بود و در مجموع 5 روز کاری وجود داشت. بازار شنبه را با ورود پول و یکشنبه، دوشنبه و چهارشنبه نیز شاهد خروج پول بوده است. در مجموع 944 میلیارد تومان نقدینگی از بازار سرمایه در این هفته خارج شد.

در هفته کاری گذشته روند حجم معاملات نزولی شد

او در ادامه افزود: در رابطه با ارزش معاملات می‌توان گفت که ارزش معاملات شنبه و یکشنبه بیش از 7 هزار میلیارد تومان بوده است، اما دوشنبه و چهارشنبه وضعیت مناسب نبود و در مجموع 26 هزار و 435 میلیارد تومان ارزش معاملات این هفته بوده است که نسبت به هفته‌های گذشته بازار روند کاهشی را تجربه کرده است و به طور میانگین روزانه 6 هزار و 608 میلیارد تومان ارزش معاملات بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با این پرسش که در هفته کاری گذشته کدام صنایع پیشتاز بازار بوده اند؟ اظهار کرد: صنعت شیمایی، صنعت فرآورده‌های نفتی (پالایشگاهی) هر دو بیش از 7 درصد رشد را در این هفته داشته اند. همچنین صنعت قند و شکر نیز رشد حدود 8 درصدی را در این هفته تجربه کرده است و در آخر نیز صنعت خودرو با رشد بیش از 5 درصد از جمله صنایع پیشتاز این هفته بازار بوده اند.

بیشتر بخوانید

  •  رشد شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته/ بازار سرمایه در آستانه بازگشت به کانال حمایت

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه در پاسخ به این پرسش که در هفته کاری گذشته چه عواملی بیشترین تاثیر را بر روند بازار داشته اند؟ گفت: مهم‌ترین عامل و یکی از تاثیر گذار‌ترین اخبار تاثیر گذار در بازار موضوع نرخ جدید خوراک پالایشگاهی‌ها بوده که بسیار بر بازار اثر گذار بود. موضوع بعد افزایش نرخ دلاری بود که در هفته گذشته شاهد آن بوده ایم و این هفته تاثیر نسبی خود را تا حدودی بر بازار گذاشت. دو موضوع ترس حاکم در بازار و موضوع برجام نیز از جمله موارد تاثیر گذار بر روند بازار هستند که تقریبا جز موارد ثابت هر هفته نیز محسوب می‌شوند. نکته دیگری که در این هفته شاهد آن بودیم این مورد بوده است که بیشتر سهم‌ها بین مثبت و منفی دو درصد معامله شدند که این موضوع نشان دهند همان ترس حاکم بر بازار است.

اکبر ادهم کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با این پرسش که در هفته کاری گذشته شاخص و شاخص هم وزن در شرایطی قرار گرفتند؟ اظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت شاخص کل از تراز یک میلیون و 436 هزار واحد با 3.5 درصد رشد در تراز یک میلیون و 488 هزار واحدی قرار گرفت و شاخص هم وزن نیز از تراز 420 هزار و 794 واحدی با 1.5 درصد رشد در تراز 427 هزار و 282 واحدی قرار گرفت.

صنایع پتروشیمی و پالایشی صنایع پیشتاز هفته گذشته بازار بوده اند

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با این پرسش که در هفته کاری گذشته کدام صنایع پیشتاز بازار بوده اند؟ بیان کرد: در هفته‌ای که گذشت صنایع پتروشیمی و پالایشی مورد توجه قرار گرفتند، صنایع پتروشیمی به دلیل افزایش نرخ جهانی کامودیتی‌ها و پالایشی‌ها به خاطر گزارش 6 ماهه و تخفیف 5 دلاری نفت خام مورد توجه بوده اند و به همین سبب جز صنایع پیشتاز بازار محسوب می‌شوند.


ادهم در ادامه در پاسخ به این پرسش که در هفته کاری گذشته چه عواملی بیشترین تاثیر را بر روند بازار داشته اند؟ گفت: عمده دلیل تاثیر گذار بر روند بازار، نرخ‌های جهانی کامودیتی ها، تخفیف 5 دلاری نفت خام پالایشی‌ها بوده است. همچنین زمزمه‌های انتصاب ريیس جدید بانک مرکزی نیز بسیار بر بازار اثر گذار بود که البته امروز با انتصاب علی صالح آبادی این مورد نیز تعیین و تکلیف شد. یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر روند بازار روند صعودی نفت برنت بود که تا 82 دلار، پیش رفت.

گفتنی است بر اساس اظهار نظر‌های کارشناسان بازار سرمایه در هفته کاری گذشته بازار از نظر روند شاخص‌ها روندی مثبت را طی کرد. هر چند که شاخص کل هم وزن نسبت به شاخص کل رشد کمتری را تجربه کرد. اما از نظر روند ارزش معاملات بازار نسبت به هفته گذشته روند نزولی را تجربه کرد؛ که امید است در هفته کاری پیش به بهانه مشخص شدن برخی موضوعات مانند انتصاب ريیس کل بانک مرکزی امید است که شرایط بازار از جهات مختلف مطلوب‌تر شود.

انتهای پیام/

local_offerبرچسب‌ها:
خطر افزایش نرخ اوراق در کمین بازار سرمایه

خطر افزایش نرخ اوراق در کمین بازار سرمایه

بازار اوراق بازاری بکر و کم‌ ریسک است و طبیعتا افزایش نرخ بهره اوراق روی سایر بازارها تاثیر منفی خواهد داشت.

BourseNews.ir/
تیغ پاستور بیخ گلوی بازار سرمایه/بورس، دوباره مادرخرج می شود!

تیغ پاستور بیخ گلوی بازار سرمایه/بورس، دوباره مادرخرج می شود!

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به استفاده ابزاری بعضی مدیران از کدال و مسوولانی که بر طبل احتکار می کوبند و تخت طاووسی که

BourseNews.ir/
پتانسیل‌های اوراق تبعی برای تامین مالی بازار سرمایه

پتانسیل‌های اوراق تبعی برای تامین مالی بازار سرمایه

بازار اختیار فروش تبعی، از کم هزینه‌ترین و سریع‌ترین فرآیندهای انتشار در مقایسه با سایر روش‌های تامین مالی است. این بازار ضمن تضمین حداقل بازدهی برای سرمایه‌گذاران...

EghtesadOnline.com/
مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

مداخله دولت در بازار سرمایه باید به این شکل باشد که شفافیت را افزایش دهد و نظارت کافی بر معاملات و انتشار اطلاعات داشته باشد.

TejaratNews.com/
ثبات در بازار سرمایه با اعتمادسازی میسر می‌ شود

ثبات در بازار سرمایه با اعتمادسازی میسر می‌ شود

عشقی گفت: وظیفه اصلی سازمان بورس تجهیز منابع برای شرکت هاست، بنابراین باید تجهیز سرمایه در شرکت‌های تولیدی افزایش پیدا کند.

EghtesadOnline.com/
متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار سرمایه

متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار ...

بازار سرمایه در هفته سوم مهر‌ رکوردهای منفی دیگری را به ثبت رساند تا روند خروج از پول از بورس رشدی 290 درصدی را طی یک هفته تجربه کند.

FarsNews.ir/
4 پیش‌بینی مهم برای بازار سرمایه / سهامداران چه راهی را در پیش بگیرند؟

4 پیش‌بینی مهم برای بازار سرمایه / سهامداران چه راهی را در پیش بگی...

بازار سهام روزهای گذشته با افت شاخص کل رو به رو شد و بیشتر گروه‌های بازار با افت قیمت مواجه شدند. حالا با توجه به وضعیت فعلی بازار سرمایه روزهای آینده بورس چگونه خواهد بود؟

TejaratNews.com/
از سرمایه‌های مردم در بورس مراقبت می‌کنیم / دولت به تقویت بازار سرمایه کمک می‌کند

از سرمایه‌های مردم در بورس مراقبت می‌کنیم / دولت به تقویت بازار سر...

معاون اقتصادی ريیس جمهور با بیان اینکه ما باید با دلسوزی از سرمایه‌های مردم در بورس مراقبت کنیم، گفت: دولت به تقویت بازار سرمایه کمک می کند و از سرمایه‌گذاران خرد حمایت خواهد کرد. باید از تجارب قبلی د...

TejaratNews.com/
تاکید وزیر اقتصاد بر حمایت دولت از بازار سرمایه

تاکید وزیر اقتصاد بر حمایت دولت از بازار سرمایه

وزیر امور اقتصادی و دارایی بر حمایت دولت از بازار سرمایه تاکید کرد.

Irinn.ir/
هفته تلخ برای بازار سرمایه به پایان رسید؛ خروج بیش از 3 هزار میلیارد در 5 روز معاملاتی

هفته تلخ برای بازار سرمایه به پایان رسید؛ خروج بیش از 3 هزار میلیا...

به نظر می‌آید عوامل متعددی از جمله، فروش گسترده اوراق دولتی در بازار سرمایه، بر شرایط فعلی بازار سرمایه تاثیر گذار است.

YJC.news/
وضعیت قرمز در بازار سرمایه/ وزیر اقتصاد به اتفاقات بورس ورود کند

وضعیت قرمز در بازار سرمایه/ وزیر اقتصاد به اتفاقات بورس ورود کند

بورس در حالی در روزهای اخیر قرمزپوش شده است که برخی سهامداران خواستار ورود وزیر اقتصاد به عنوان ريیس شورای عالی بورس به ماجراهای بازار سرمایه هستند.

FarsNews.ir/
یک امتیاز مثبت بزرگ برای بازار سرمایه

یک امتیاز مثبت بزرگ برای بازار سرمایه

افزایش قیمت نفت و سایر حامل‌های انرژی اثر مثبتی بر بازار سرمایه ما خواهد داشت؛ مشروط بر آنکه قیمت گاز در کشور ما دستخوش تغییر نگردد.

BourseNews.ir/
مقایسه بازدهی بورس ایران با کشورهای در حال توسعه و اسلامی

مقایسه بازدهی بورس ایران با کشورهای در حال توسعه و اسلامی

کارشناس بازار سرمایه گفت: شاخص MSCI (کشورهای در حال توسعه) نسبت به سایر شاخص‌ها بازدهی خوبی داشت و اوایل سال 1400 بازدهی بالای 80 درصد را تجربه کرد.

YJC.news/
سوال بزرگ بورس نیوز از فعالان بازار سرمایه

سوال بزرگ بورس نیوز از فعالان بازار سرمایه

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به کاهش قیمتی که درد داشت و رونقی به ضرب توپ و تانک و فشفشه و...

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس کارشناسان از بازار سرمایه (اینفوگرافیک)

پیش‌بینی بورس کارشناسان از بازار سرمایه (اینفوگرافیک)

هفته گذشته شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و 488 هزار واحد قرار گرفت. هفته آینده روند بازار به چه شکلی خواهد بود؟ و کدام گروه‌ها پیشتاز بازار هستند؟

TejaratNews.com/
تولیدکنندگان تایر 48 ساعته مستندات ارايه کنند قیمت مرغ برای مصرف کننده: کیلویی 31هزار تومان راغفر: با حذف ارز 4200 تومانی آبان 98 تکرار می‌شود جزيیات دقیق ثبت‌نام در جهش مسکن + لینک‌های دسترسی پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران قیمت تایر افزایش می‌یابد؟ معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد بنزین گران نمی‌شود/ 3000 تومان قیمت واقعی بنزین است؟ عربستان در این بازار مهم نفتی جایگزین ایران شد تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو منتقل می‌شود؟ پرواز ارز‌های دیجیتال با پرچمداری بیت‌کوین فملی 156 درصد سود بیشتری ساخت کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد بورس‌بازها منتظر اقدامات تیم مدیریتی جدید هستند 10 هزار ثبت نام موفق در سامانه تقاضای مسکن کلاهی برای بورس 3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟ «وملل» تبدیل به بانک می‌شود بیت کوین به مرز 64 هزار و 500 دلار رسید صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند بدون خلق پول پرداخت‌های ماهیانه را انجام می‌دهد بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد بروزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن ممنوع شد رشد 180 درصدی درآمد شرکت‌های بورس نرخ بهره و تاثیر آن بر تصمیمات سرمایه‌گذار تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟ آیا می‌توان قیمت‌گذاری دلار را حذف کرد؟ / خطر افزایش قاچاق ثبت‌ نام، احراز هویت سامانه سجام، اعتبارسنجی و ده‌ها خدمات کاربردی دیگر با سوپر اپلیکیشن تاپ مجمع " شتوکا " نزدیک است " اعتلا " در مجمع به افزایش سرمایه رسید گردهمایی سهامداران " ولشرق " در نهمین روز آبان آخرین خبرها از پرداخت سود " شستا "/زمان پرداخت سود " شستا " تغییر کرد انتشار اوراق بدهی " ثتران " جهت تامین مالی یک پروژه " غپینو " از افزایش نرخ خرید مواداولیه گفت افزایش‌سرمایه 61 درصدی از سود انباشته جزيیات جدید برای متقاضیان مسکن/ چه کسانی می‌توانند ثبت‌نام کننند؟ ارزش سهام عدالت 28 مهرماه مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام مسکن امکان ثبت‌نام مجرد‌ها در طرح ملی مسکن ورود کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ ممنوع شد از دکل گمشده چه خبر؟ اتفاق عجیب در تجارت نفتی ایران و چین / عربستان جایگزین ایران شد! افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی مهر آخرین وضعیت 6 هزار کامیون دست دوم افت 13 هزار واحدی شاخص کل بورس / هفته آینده بازار مثبت می‌شود؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 28 مهر ماه بازدهی منفی 17 درصدی پالایشی در سال جاری