6 میلیارد تومان ناقابل دیگر از سبدگردان‌ها

6 میلیارد تومان ناقابل دیگر از سبدگردان‌ها

چند مدتی است که سازمان بورس صدور مجوز نهاد‌های مالی از جمله سبدگردان‌ها را تسهیل کرده و این امر موجب شده که تاکنون بسیاری از فعالان بازارسرمایه در انتظار مجوز شرکت‌های خود باشند اما؛ تصمیم‌های یک‌شبه باردیگر کام سرمایه‌گذاران را تلخ کرد.

به گزارش بورس نیوز، یکی از پزهای روشنفکری در سازمان بورس، بازشدن مسیرهای تنفس بازیگران در زیست‌بوم بازارسرمایه بوده و به اعتقاد آنها باید قطاری که در این مسیر حرکت می‌کند شتاب بیشتری بگیرد اما؛ با تصمیم‌های اخیری که بورسی‌های پشت‌میز نشین گرفته‌اند مشخص شده که اهالی سازمان از قطار پیاده شده و در حال سنگ‌اندازی به ساختمان خود هستند.

نمونه‌ای برای این موضوع اگر بخواهیم مطرح کنیم، آن است که سازمان همیشه خود را مانند پلیس خوب سخن از اعطای مجوز به کارگزاری، سبدگردان و ... را در مصاحبه‌های خود مطرح می‌کند اما؛ در دل کار که تمرکز می‌کنیم صدای شکستن افرادی که استخوان‌ آنها از فراهم‌ساختن مجوزی که سازمان می‌خواهد را می‌شنویم؛ مجوزهایی که با باد صبا رنگ عوض می‌کنند و سنگینی آن بر گرده افراد خواهان مجوز به گونه‌ای سنگین شده که آنها عطای دریافت مجوزها را به لقای آن بخشیده‌اند.

بسیاری از افراد متقاضی در بخش صدای سهامدار بورس‌نیوز، این انتقاد را به سازمان بورس مطرح کرده‌اند که از دوران ریاست قالیباف مدارک خود را تحول داده‌اند و تاکنون نه‌تنها این مسیر برای آنها تسهیل نشده بلکه با هر جلسه‌ای، مدیران فعلی شرایط را برای ورود نفرات جدید به این اکوسیستم را سخت‌تر می‌کنند.


  • بیشتر بخوانید: اما و اگرهای عرضه‌اولیه کارگزاری‌ها به "بورس"

برپایه این گزارش باید اشاره شود که فعالان بازارسرمایه با هزینه 4 میلیارد تومانی توانایی اخذ مجوز از سازمان بورس را داشتند اما؛ در تازه‌ترین بخشنامه‌ها گویا دیشب در جلسه‌ای مقرر شده که این سرمایه از 4 به 10 میلیارد تومان تبدیل شود؛ همین عدم ثبات در تصمیم‌گیری نهادی مانند سازمان بورس چند سیگنال را به سرمایه‌گذاران جدید بازارسرمایه می‌دهد؛ در ابتدا بازار کاملا انحصاری را به رخ اهالی تازه‌وارد می‌کشد که باید یک نفر ریش در گروی اهالی دارای امضا بگذارد یا اینکه در سازمان بورس، به دنبال درب ورود نباشید، درب خروج آنجاست را به تازه‌وارد‌ها نشان می‌دهد.

سوال اینجاست که چرا به یک مرتبه این سرمایه به میزان چند برابر افزایش یافت و آیا باید برای افرادی که دو سال در انتظار این مجوز هستند، این اقدام انجام شود یا خیر؟

در این خصوص با میثم فدایی، مدیر نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس صحبت شد و وی این اقدام را تایید کرد اما گفت باید مصوب شود و به‌صورت ابلاغیه اطلاع رسانی خواهد شد و از طرفی گفت توضیحاتی لازم است که ارايه شود.

شنیده شده که مدیر روابط عمومی سازمان بورس نیز این جلسات را تایید کرده و به گفته وی، جلسه‌ای با شورای عالی بورس دیشب برگزار شده است اما؛ نکته قابل تامل آن است که بسیاری از اعضای هیات مدیره سازمان اصلا نمی‌خواهند پاسخگوی صدای بازار باشند!

بورس‌نیوز آماده درج پاسخ سازمان بورس اوراق بهادار در خصوص تغییر نظر اعضای هیات مدیره بوده که چرا میزان سرمایه متقاضیان افزایش چشمگیری داشته است.

تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت افزایش فروش نفت طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری خروج نقدینگی از بورس شدت گرفت | بی توجهی بازار سرمایه به اخبار مثبت | تحلیلگران، حرفی برای گفتن ندار... کابوسی که رنگ واقعیت به خود گرفت قیمت دارو باید تغییر کند؟ نصب بلندترین برج صنعت پتروشیمی ایران صادرات 137 هزارتنی خرما ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟ ارزش سهام عدالت امروز 10 آذر‌ماه + ارزش 60 درصد قابل فروش جدیدترین قیمت 83 کالای اساسی اعلام شد بالاترین تعرفه گاز متعلق به چه صنایعی است؟ دزدی 80میلیون دلاری از آستان قدس رضوی؟! رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو آورده نقدی 450 میلیونی برای متقاضیان مسکن خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی "آبادا" پیمانکار نیروگاه سیکل ترکیبی را تغییر داد " کایتا" لوازم مستعمل را می فروشد طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟» تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس!