واکنش جنجالی اوپک پلاس در بحبوحه محدودیت عرضه نفت

واکنش جنجالی اوپک پلاس در بحبوحه محدودیت عرضه نفت

در بحبوحه محدودیت عرضه نفت که قیمت‌ها را بالاتر برده است، منابع آگاه به رویترز گفتند اوپک پلاس بعید است در نشست روز...

وزیران گروه اوپک و متحدانشان که به گروه اوپک پلاس معروف هستند، چهارم اکتبر (12 مهر) دیدار می‌کنند. کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس، در صورت لزوم می‌تواند خواستار برگزاری نشست کامل وزیران این گروه شود.

قیمت نفت با نادیده گرفتن نگرانی‌ها نسبت به تورم سرسام‌آور و رشد اقتصادی ضعیف‌تر، تحت تاثیر محدودیت عرضه که تا حدودی به دلیل کاهش تولید اوپک پلاس روی داده و تقاضای رو به رشد، به نزدیک 100 دلار در هر بشکه صعود کرده است.

چهار منبع آگاه در اوپک پلاس که مایل نبودند نامشان فاش شود، به رویترز گفتند: این کمیته در نشست آنلاین روز چهارشنبه، احتمالا تغییری در سیاست تولید فعلی صورت نمی‌دهد.

یکی از این منابع آگاه گفت: چیزی مورد بحث قرار نگرفته است. احتمالا یک دیدار عادی با تاکید بر توافق اوپک پلاس خواهد بود.

موضوعی که مورد توجه خواهد بود، جدیدترین اطلاعات درباره کاهش تولید اضافی عربستان سعودی و روسیه است. این دو کشور پنجم سپتامبر اعلام کردند کاهش تولید اضافی که مجموعا به 1.3 میلیون بشکه در روز می‌رسد را تا پایان سال 2023 تمدید می‌کنند و این تصمیم را ماهانه بازبینی خواهند کرد.

با صعود قیمت نفت، بعضی از تحلیلگران می‌گویند احتمال فزاینده‌ای وجود دارد که کاهش تولید داوطلبانه عربستان سعودی، تعدیل شود اما سایرین انتظار دارند که این محدودیت عرضه در سال 2024 هم ادامه پیدا کند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی که یکی از روسای کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس است، اوایل سپتامبر گفت: اوپک پلاس باید بازار را تثبیت کند و قیمت‌ها هدف قرار نگرفته اند.

نشست کامل بعدی وزیران اوپک پلاس تا نوامبر برگزار نمی‌شود.

بر اساس گزارش رویترز، روسیه پنج شنبه گذشته اعلام کرد مسکو با تولیدکنندگان اوپک پلاس درباره افزایش احتمالی تولید نفت برای جبران ممنوعیت صادرات سوخت از این کشور، گفت‌وگو نکرده است. روسیه در راستای توافق اوپک پلاس، متعهد شده است تولید نفت خود را به میزان 500 هزار بشکه در روز معادل پنج درصد از کل تولیدش، کاهش دهد. بعلاوه، این کشور 300 هزار بشکه در روز کاهش اضافی را تا پایان سال 2023 اعمال خواهد کرد.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد