فرصتی که می تواند به چشم اسفندیار ترانزیت کشور تبدیل شود

فرصتی که می تواند به چشم اسفندیار ترانزیت کشور تبدیل شود

در نشست فرصت های ترانزیت کشور مطرح شد: منطقه مکران همانگونه که یک فرصت طلایی برای ترانزیت کشور است در عین حال به چشم...

به گزارش خبرگزاری برنا، نشست چسبندگی اقتصادی، کلان کریدورها و کریدور توسعه ایران با حضور دکتر سید حمزه صفوی، دکتر هادوی و علی حسینی و جمعی از پژوهشگران مرکز به میزبانی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد.

دکتر علی هادوی در ابتدای این نشست گفت: در رابطه با مساله کریدورها بایستی در نظر داشته باشیم که این مقوله در تاریخ و تمدن ایران وجود داشته است. اندیشه ایرانی مبتنی بر فرهنگ راه بوده است و بر مساله شهر یا پولیس یونانی بنا نشده است. ایرانراهی یک کلید واژه به عمق تاریخ اندیشه سیاسی ایران است که می بایست بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

هادوی در انتقاد نسبت به برخی از پروژه های ملی در زمینه ریلی و ترانزیتی گفت: هزینه های کشور نباید به سمت اتلاف منابع برود. خط اینچه برون به سمت شاهرود از مسیر آزادشهر می تواند سه میلیون تن بار به ظرفیت ترانزیتی ما اضافه کند.

وی ادامه داد: در تمام طرح های ترانزیتی منطقه ای یک پای آن رژیم اشغالگر قدس است و یا پای دیگر ترکیه. حال آنکه اینها نمی توانند مزیت جغرافیای ایران را داشته باشند.

این پژوهشگر ادامه داد: در بحث ترانزیت باید مشکلات داخلی را مرتفع کنیم و به این سوال پاسخ دهیم چرا مسیر زاهدان به چابهار هنوز نتوانسیتم به ریل دست پیدا کنیم. برنامه کشور برای شرق خزر چیست؟ جایگاه جغرافیای ایران یک محبت است که باید از این امکان به بهترین شکل استفاده کرد.

علی حسنی در ابتدای سخنان خود گفت: ایران به عنوان یک کشور در عرض جغرافیایی و عمق تاریخی همواره حضور فعال داشته است ولی مداومت تاریخی نداشته است، لازم به ذکر است.ما باید توجه ویژه به رابطه مرکز ایران با چهار نقطه جغرافیایی داشته باشیم 1- تهران - مکران، 2- تهران -باب المندب، 3-تهران- قفقاز و 4-تهران- مدیترانه است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا باید به سمت مدیترانه حرکت کنیم گفت: ایران در مدیترانه عمق تاریخی دارد. راه آهن شلمچه بصره یکی از وجوبی است که مثلث طلایی تنگه مالاکا، مکران و باب المندب باید مورد توجه باشد.

این پژوهشگر با تشریح سه نشانه امنیت، آزادی و اقتصادی گفت: ایران باید در عمق تاریخی و عرض جغرافیای خود درست حرکت کند تا بتوانیم نفوذ ژيواکونومیک را در منطقه ایجاد کنیم.

حسنی با تشریح دلایل خط راه آهن صلح رژیم صهیونیستی گفت: تلاش دشمن در این است که مدیترانه را به عمان وصل کند.در مقابل اگر ما چابهار را بتوانیم احیا کنیم طراحی دشمن بی ارزش خواهد شد. لذا باید به منطقه شرق خزر نیز توجه شود. با این وجود حرکت چین و هند به سمت مدیترانه می تواند از مسیر ایران عبور کند حرکت اصلی است.

همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند ارتباط تاریخی ما با ارمنستان نباید قطع شود. چین می خواهد به مدیترانه دست پیدا کند لذا ایران می تواند مسیر راه ابریشم نوین باشد، از اینرو چنانچه بتوانیم پنج سال برنامه های خود را اجرا کنیم می توانیم به دست آورد های زیادی دست پیدا کنیم.

وی در تشریح هماهنگی ایران با چین در عرصه اقتصادی کفت: نباید از یاد ببریم که در هر دوستی نوعی دشمنی هم وجود دارد. لذا رابطه ایران و چین باید مبتنی بر الگوی همکاری و رقابت پیش ببریم.

وی در تشریح تهدیدات موجود برای ترانزیت کشور ادامه داد: دالان عرب هم به منظور دور زدن ترانزیت ایران است که توسط هندی ها حرکت می کند. کریدور دالان عرب یک کریدور غذایی - کشاورزی است. لذا ایران باید یک کریدور جدید طراحی و اجرا کند. از این رو نباید از یاد ببریم که مکران علاوه بر مزیت اصلی ما می تواند چشم اسفندیار ایران باشد. اگردرست طراحی نکنیم از مزیت رقابتی خود جا خواهیم ماند. در این بین حلقه های مروارید چین کم کم دارد از دست می رود. لذا پیشنهاد جدی داریم شرق خزر و غرب خزر باید مد نظر ظرفیت ترانزیتی ایران باشد. ما به سادگی می توانیم دو شاخه با چین وارد تعامل اجرایی بشویم.

وی در خصوص طراحی چینی ها در زیر ساخت تجارت گفت: چین سیاست بالا دستیش این است که تجارت را فقط مبتنی بر دریا نداشته باشد. چرا که استراتژیست های چینی بر این باورند که تنگه مالاکا چشم اسفندیار چین است.

وی نزاع اصلی ترانزیتی در منطقه را میان سه کشور ایران، عربستان و ترکیه دانست و گفت: این سه کشور در یک رقابت کریدوری تمام عیار قرار دارند. برخی از سرمایه گذارن بین المللی حاضرند مکران را به یک بندر هوشمند تبدیل کنند. در این بین ترکیه انرژی ندارد بلکه امنیت انرژی را تضمین می کند. ما چون مداومت تاریخی نداشتیم نتوانستیم یک شبکه ارتباطی را ایجاد کنیم. موازنه وحشت در منطقه باید در خدمت توسعه زیر ساختی قرار بگیرد. در این بین برق عراق باید توسط ایران تامین شود. چراکه ایران می تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود.

وی در پایان ارايه خود خاطر نشان کرد: ایران پس از جنگ اکراین در همین مدت کوتاه مجدد به مزیت تاریخی خود در ترانزیت دست پیدا کرده است. این در حالی است که دشمن تلاش دارد ایران را از معادلات زیر ساختی دنیاحذف کند. لذا باید ضمن درک عمیق از مناسبات تاریخی خود و طراحی یک دیپلماسی اقتصادی اکتیو مسیر های ریلی را در خدمت ترانزیت قرار دهیم و این ریل نیز باید دو خطه باشد. به این معنا که ایران نباید یک ترمینال صرف باشد بلکه باید در خط رفت و برگشت کالا و خدمات قرار داشته باشد. لذا راهی نداریم مگر توسعه زیرساختی و این توسعه زیرساختی باید تبدیل به ایجاد کار شود. جنگ آینده دنیا، جنگ زیر ساختی است.

دکتر سید حمزه صفوی با بیان اینکه "من اگر مسيولیتی در کشور داشتم شب ها خوابم نمیبرد" گفت: در زمینه ترانزیت یک مغز منفصل نیاز داریم تا در بخش های دور و نزدیک بتوانیم به یک وحدت رویه برسیم. ما چرا به استراتژی واحد در زمینه ترانزیت نمی رسیم؟

وی ادامه داد: ما همان پول محدود نداشته برای سرمایه گذاری را هم نمی توانیم درست هزینه کنیم؟ به گونه ای دچار اعوجاج استراتژی هستیم. متاسفانه با وجود درس آموخته های خطا ها و ناهماهنگی های دوره پهلوی اول در توسعه ایران کماکان در بخش ترانزیت داریم همان اشتباهات را مرتکب می شویم. لذا بر این باورم وضعیت موجود را باید درست بفهمیم. هماهنگی نهاد های متداخل بسیار خطرناک است.

دکتر صفوی در حوزه ترانزیت باید همه فعالیت ها به هم وصل شود. لایه های متنوع باید به یکدیگر وصل و به صورت شبکه ای کار پیش برود. لذا با مرکز پژوهش ها می توانیم به فهم مشترک ساختاری دست پیدا کنیم و باید توجه ویژه ای به اطراف داشته باشیم.

انتهای پیام/

مازیار حسینی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر شد

مازیار حسینی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر شد

مازیار حسینی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر، از هلدینگ‌های مهم اقتصادی و چند رشته‌ای بورسی کشور وابسته به وزارت دفاع...

EghtesadOnline.com/
رشد 14.4 درصدی «تشکیل سرمایه ثابت» در زمستان 1400

رشد 14.4 درصدی «تشکیل سرمایه ثابت» در زمستان 1400

میزان «تشکیل سرمایه ثابت» از نیمه دوم سال 92 تا نیمه اول سال 1400 در مجموع 30.6 درصد کاهش یافت، اما براساس گزارش بانک مرکزی در فصل زمستان پارسال، میزان تشکیل سرمایه 14.4 درصد رشد داشته است.

MehrNews.com/

رشد 14.4 درصدی «تشکیل سرمایه ثابت» در دولت سیزدهم پس از نزول 30 درصدی در دولت گذشته

سرمایه میلیاردی پرسپولیس در بورس

سرمایه میلیاردی پرسپولیس در بورس

افزایش سرمایه 350 میلیارد تومانی باشگاه پرسپولیس در سازمان بورس ثبت شد.

Gostaresh.news/

دو خبر مهم برای بورس | واریز هزار میلیاردی به صندوق تثبیت بازار سرمایه

خرید مسکن با سرمایه 3 میلیارد تومان در شرق تهران

خرید مسکن با سرمایه 3 میلیارد تومان در شرق تهران

در گزارش زیر به بررسی مشخصات آپارتمان‌های 3 میلیاردی شرق تهران خواهیم‌ پرداخت.

MosalasOnline.com/
بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاران جذاب می‌شود

بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاران جذاب می‌شود

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به تورم موجود در اقتصاد کشور، انتظار می‌رود، قیمت سهام در بازار سرمایه نیز رشد کند و بازار برای سرمایه‌گذاران جذاب شود.

FarsNews.ir/
سرمایه گذاری 3000 میلیارد ریالی در صنعت آب و برق...

سرمایه گذاری 3000 میلیارد ریالی در صنعت آب و برق...

به گفته مدیرعامل شرکت نمایشگاه بین المللی مشهد، این مبلغ بخشی از تفاهمات انجام شده در سمینار تخصصی رویدادهای فن آورانه...

Gostaresh.news/
سیگنال منفی و مهم نظام بانکی به بازار سرمایه

سیگنال منفی و مهم نظام بانکی به بازار سرمایه

نرخ سود بین بانکی به عنوان یکی از از بخش‌های اصلی بازار پول، می‌تواند تاثیرات مثبت یا منفی بر بازار سرمایه داشته باشد. تقریبا از اوایل سال جاری روند رو به رشد نرخ سود بین بانکی آغاز شد و این روند همچن...

NabzeBourse.com/
هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شد

هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شد

مدیر عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه گفت: هزار میلیارد تومان از جانب صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه اختصاص یافت.

YJC.news/
تعادل بازار سرمایه در گروی باز تنظیم بازارهای جای...

تعادل بازار سرمایه در گروی باز تنظیم بازارهای جای...

مقررات باید در بازارهای موازی باز تنظیم شود تا با خروج منابع از بازار سرمایه مواجه نشویم و در کنار آن موضوع اعتمادسازی...

Gostaresh.news/
معاملات مشتقه راه درمان بازار سرمایه

معاملات مشتقه راه درمان بازار سرمایه

مدیرعامل فرابورس ایران در نشست «بازار مشتقه در ایران، راهکارها و چالش‌ها» چالش نخست معاملات مشتقه در ایران را «هسته معاملات» عنوان کرد.

MehrNews.com/
جزییات افزایش سرمایه چند شرکت بورسی و فرابورسی| افزایش سرمایه اولین شرکت تازه وارد سال 1401

جزییات افزایش سرمایه چند شرکت بورسی و فرابورسی| افزایش سرمایه اولی...

روز گذشته 15 تیرماه اطلاعیه‌های متعددی درخصوص هر یک از مراحل افزایش سرمایه در سامانه کدال منتشر شده که در ادامه جزییات این افزایش سرمایه‌ها را می‌خوانید.

NabzeBourse.com/

جدیدترین لیست افزایش سرمایه‌های منتشر شده در کدال | جزییات افزایش سرمایه 2 نماد عرضه اولیه

ورود سرمایه گذاران بورسی به این بازار

ورود سرمایه گذاران بورسی به این بازار

به جرات می‌توان گفت بخش زیادی از سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌های واردشده به بازار مسکن، نتیجه مهاجرت‌‌‌‌‌‌‌‌ سهامداران بورسی به این...

Gostaresh.news/
مردم می‌پذیرند به جای یارانه، کالابرگ دریافت کنند؟/... مشخصات فنی گوشی جدید شیايومی + عکس معرفی سامسونگ گلکسی بادی 2 + عکس یارانه پنهان شهری‌ها بیشتر از روستانشینان/ یارانه بنزین به جیب چه کسانی می‌رود؟ تحلیل شستا | وضعیت شستا چگونه خواهد شد؟ عقب‌نشینی اتاق تهران از ادعای افت صادرات نفت ایران با دو گاف بزرگ/ پروژه چین‌هراسی چگونه کلید خورد؟ تصمیم ویژه دولت برای بازنشستگان/ امروز تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان روشن می‌شود؟ امروز بورس چگونه خواهد بود؟ وارداتی های بازار خودرو چند؟ + جدول قیمت منتظر کاهش قیمت شدید این ارز دیجیتال باشید بسته اینترنت رایگان اقشار کم برخوردار فعال شد از قیمت سفر هوایی اربعین مطلع شوید قیمت دوچرخه 25 مرداد ماه+ لیست قیمت قیمت جدید انواع دیسک ترمز اعلام شد پیش بینی افزایش 30 درصدی تولید میگوی پرورشی خریداران ساینا عجله کنند | فروش اقساطی ساینا با کمترین اقساط تورم قیمتی مواد غذایی در بریتانیا به قله جدیدی رسید خبر خوش برای متقاضیان نهضت ملی مسکن | زمان تحویل نهضت ملی مسکن مشخص شد حذف ارز ترجیحی چه تاثیری بر زندگی مردم داشت؟ برق بیش از 30 اداره پایتخت قطع شد کاهش ارزش دلار برابر دینار در پی تغییر در کابینه دولت عراق پیشنهاد روسیه به شرکای تجاری برای پیوستن به سويیفت روسی آخرین قیمت محبوب ترین خودروها در بازار + جدول در این بازار همه فروشنده‌اند اما خریداری نیست نقص فنی لاستیک پرواز تهران-دهلی ماهان هنگام تیک آف خرید شهاب سنگ‌ها به شرط آزمایشگاه، گرمی چند میلیارد؟ جزيیات حادثه پرواز هواپیمای تهران - دهلی شرکت ماهان سورپرایز ريیسی برای معلمان | واریز علی الحساب به حساب معلمان پرداخت بیش از 625 هزار وام ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن هشدار بزرگ‌ترین بانک آمریکا: چیزی بدتر از رکود در انتظار اقتصاد آمریکاست در این بازار همه فروشنده اند اما خریداری نیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری خاصیت ضد تورمی دارند اعلام دلیل ترکیدن لاستیک هواپیمای پرواز دهلی/ هواپیما با تاخیر دو ساعته عازم مقصد شد خریداران خودرو بخوانند | جایگزین حذف قرعه کشی خودرو چیست؟ سازمان ملل نسبت به تشدید گرسنگی افغانستان هشدار داد دنا ریخت/ آخرین قیمت تیبا، رانا، پژو و پراید پرداخت 130 میلیارد تومان مالیات خودروهای لوکس کشاورزان ایرانی در استرالیا و کانادا سر زمین می روند! فردا نحوه افزایش حقوق بازنشستگان اعلام می‌شود دورکاری کارمندان اپل به اتمام رسید مصوبه رمزارزها در ایران به ایستگاه پایانی رسید تصمیم نهایی دولت برای حقوق کارمندان | افزایش حقوق کارمندان دولت ماه آتی نهایی می‌شود دولت برای مهار تورم ناچار به کنترل هزینه‌هاست 30 درصد قطعات خودرو در بازار تقلبی و قاچاق است/ تامین زمین نهضت ملی مسکن سرعت گرفت دخل و خرج ایرانی ها در سال 1400 مدیریت مصرف انرژی با ایجاد تنوع در سبد سوخت و استفاده از پالایشگاه‌های فراسرزمینی اتفاقی بی‌سابقه در صنعت خودروسازی کشور چه خبر از بزرگان بورس؟ | پای همسران واعظی و آخوندی به قراردادهای فولاد باز شد بروز کسری بودجه در 4 ماه اول امسال باوجود جهش درآمد نفت و مالیات