شفاف‌سازی اطلاعات معادن از طریق هوشمند‌سازی/ کاغذ بازی در حوزه معدن پایان یافت

شفاف‌سازی اطلاعات معادن از طریق هوشمند‌سازی/ کاغذ بازی در حوزه معدن پایان یافت

معاون وزیر صمت با بیان اینکه یکی از مهمترین اولویت‌های ما شفاف‌سازی پرونده‌های معادن و ساماندهی اطلاعات معدنی کشور است، گفت: در حال حاضر اطلاعات همه معادن کشور به صورت الکترونیک، موجود است.

رضا محتشمی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس به وضعیت حدود یک‌هزار محدوده معدنی موجود در کشور اشاره کرد و افزود: بسیاری از این معادن پروانه اکتشاف یا پروانه بهره‌برداری دارند که این پرونده‌ها به صورت الکترونیکی ساماندهی شده است، در این میان بسیاری از محدوده‌ها پروانه نداشتند و رصد و نظارت بر این محدوده‌ها دشوار بود اما ساماندهی این محدودها جزو فعالیت های معاونت معدن است‌.

وی درباره محرز شدن وضعیت بخش زیادی از پرونده‌های منتسب نشده به واسطه سامانه هوشمند گفت: در حال حاضر یکی از مهمترین اولویت‌های ما شفاف‌سازی پرونده‌های معادن و ساماندهی اطلاعات معدنی کشور است برای مثال از حدود 12 هزار پرونده معدنی که وجود دارد حدود 2 هزار پرونده منتسب نشده وجود دارد.

معاون معادن و فرآوری مواد اظهار داشت: پرونده منتسب نشده آن دسته از پرونده هایی هستند که مالکیت آنها مشخص بوده اما در نقشه وجود ندارد، در واقع الکترونیکی شدن فرآیند نظارت و پیگیری موجب می‌شود که وضعیت معادن فعال و غیرفعال به صورت شفاف از استان ها قابل پیگیری باشد به طوری که طبق آخرین آمار پرونده های منتسب نشده تعیین تکلیف شده و حال حاضر تنها 327 پرونده منتسب نشده و ناقص است.

معاون وزیر صمت به یکی از معایب دستی بودن فرآیند دریافت اطلاعات پرداخت و گفت: چنین روندی مانع تجمیع، رصد و تطبیق اطلاعات آمار بود، حقوق دولتی معادن نیز یکی دیگر از مسايلی بود که در استان‌ها و به صورت کاغذی تعیین می‌شد اما در حال حاضر به صورت الکترونیکی شفاف و محرز است.

وی افزود: این سامانه اطلاعات پرونده معادن را به صورت شفاف در اختیار دارد و همچین نظارت و پیگیری بر درخواست ها را سرعت بخشیده، خطاها را شناسایی کرده و به حداقل می‌رساند.

محتشمی پور بیان داشت: آمارهای ما نشان می‌دهد که در بحث مواد معدنی نه تنها کاهش نداشته ایم بلکه در 1400 نسبت به 1399 و 1401 نسبت به 1400 در اغلب موارد و به خصوص در راستای مواد معدنی با رشد مواجه بوده ایم.

معاون امور معادن وزارت صمت همچنین در راستای وضعیت پرونده‌های منقصی شده بیان داشت: در برخی موارد معادن قدیمی غیر فعالی که مجوز خود را از استانداری دریافت کرده برای دریافت پروانه بهره برداری یا اکتشاف درخواست نداده‌اند که موجب شده پرونده کاملی در معاونت معدن نداشته باشد. همچنین در اوایل امسال 4 هزار پروانه اکتشاف منقضی شده وجود داشت که در حال حاضر حدود 1900 پروانه تعیین تکلیف شده است.

وی افزود: محاسبه نامه‌ها تا سال گذشته به صورت کاغذی بود و اگر معاونت معدن می‌خواست وضعیت حقوق دولتی معادن را استعلام کند باید آن را از استان ها درخواست می کرد اما در حال حاضر به صورت الکترونیکی اطلاعات تمامی معادن شفاف است.

محتشمی پور بیان داشت: در حال حاضر رابطه ما با استان ها به صورت نظارتی و مطالبه است و نه دریافت اطلاعات، زیرا ‌هوشمند سازی اطلاعات بستری برای جلوگیری از بسیاری تخلفات خواهد بود.

وی افزود: برنامه بعدی ما رصد میزان بار ماشین آلات معدنی خارج شده از معدن است که بخش بزرگ مشکلات ما در این حوزه از امکان ایجاد فساد جلوگیری می کند.

پایان پیام/

ارزش بیت کوین صفر می‌شود؟ وضعیت عجیب در بازار خودرو بررسی انواع ارزهای دیجیتال؛ رمزارزهای مختلف را بیشتر بشناسید پرسودترین محصول ایران خودرو کدام است؟ ثبت بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی سازی فاصله تورمی دهک‌ها 0.6 واحد درصد افزایش یافت معاملات توافقی دلار با قیمت 33 هزار و 600 تومان افزایش قیمت آلومینیوم دربازارهای جهانی سامانه جامع حقوقی و وصول مطالبات بانک سینا راه‌اندازی شد میزان صادرات نفت عراق به ایلات متحده اعلام شد افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها کیک اقتصاد روز به روز کوچک‌تر می‌شود تورم 60 درصدی در محصولات خوراکی و آشامیدنی برنامه هند و امارات برای استفاده از ارزهای ملی در مبادلات خبر داغ امروز برای سهام عدالتی ها | واریز سود 2 میلیون تومان از امشب به حساب این افراد محسن رضایی : بندر امیرآباد در تحقق برنامه های اقتصادی دولت جایگاه ویژه ای دارد حسینی پور : مازندران می تواند سیاست های اقتصادی دولت در اوراسیا را پشتیبانی کند ایجاد شفافیت در معاملات خودروهای وارداتی با کمک بورس کالا قیمت گوشی‌های آیفون در بازار + جدول مزیت‌های صندوق‌های بخشی بازار سرمایه چیست؟ افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها/ سرگردانی دولت برای بهبود معیشت شرایط خرید 4 خودروی جذاب لاماری ایما، هایما، تارا و پژو 207 در بورس | فروش ویژه 900 خودرو هایما فردا... موافقت نمایندگان ملت با الحاق ایران به سازمان شانگهای ببینید/ قابلیت های جالب ژیان در یک تبلیغ قدیمی رفع تعهدات ارزی، نیازمند راهکارهای موثر رونمایی از الگوی جدید تعرفه برق چین منابع بانکی را بیشتر از قبل به اقتصاد تزریق خواهد کرد نرخ بالای ارز، مشوقی برای رفع تعهدات صادرکنندگان پرداخت 4 هزار و 800 میلیارد تومان مطالبات سنواتی کامیون امپاور BD300، کامیونی پرقدرت، ایمن و با دوام از «خاندوزی» تا «خاندوزی»؛ دفاع تمام قد سخنگوی اقتصادی دولت از مدیرعاملی که توسط وزیر اقتصاد کنار گذ... بیش از 39 هزار میلیارد تومان به حساب سازندگان مسکن واریز شد اوراق ارزی اصلا جذابیت دارد؟/ شقاقی: ترمز دلار این‌گونه... چرا سود سهام عدالت یکجا پرداخت نمی شود؟ | پرداخت قسط دوم سود مشروط شد تخصیص کالابرگ یعنی توزیع فقر بزرگترین معامله تاریخ خصوصی‌سازی نهایی شد/ واریز بخش نقدی معامله افتتاح نخستین بانک ژن پیاز زعفران در ایران اتفاق عجیب در بازار تره‌بار/ میوه‌های نوبرانه ارزان‌تر از دیگر میوه‌ها تشریح جزيیات کمبود گازويیل برای کامیونداران مشمولان جدید رتبه بندی معلمان اعلام شد | جیب این معلمان پرپول می شود از چاله به چاه فقر امکان احداث صندوق های بخشی در دو صنعت فراهم است ممنوعیت واردات خودرو از فرانسه گل به خودی بود/ خدمات پس از فروش خودروهای صادراتی ما فاجعه است/ واردا... خانه در کدام شهر‌ها گران‌تر است بحران مسکن در ایران رفت و آمدهای "شستا" در شرکت‌های غیر بورسی همه پتروشیمی‌های منطقه ویژه پارس عملیاتی هستند فردا این دو خودروی سفارشی را از بورس بخرید حال خراب بازار مسکن داستان غم انگیز مال استریت تنها روستای بورسی دنیا | قلبم را یک میلیارد میفروشم!