بخشی‌نگری و پیگیری منافع شخصی از آفت‌های اتاق بازرگانی است

بخشی‌نگری و پیگیری منافع شخصی از آفت‌های اتاق بازرگانی است

بیوک علیمرادلو مدیر عامل گروه بهمن که تجربه حضور در شرکت رنو فرانسه و سابقه مدیریت در شرکت توسعه صنایع خودرو، شرکت رنو...

خبرگزاری مهر: بیوک علیمرادلو مدیر عامل گروه بهمن که تجربه حضور در شرکت رنو فرانسه و سابقه مدیریت در شرکت توسعه صنایع خودرو، شرکت رنو پارس و سایپا دیزل و... را در کارنامه خود دارد تنها راه برون رفت از بحران‌های کنونی اقتصاد ایران را کاهش تصدی‌گری دولت و توانمندسازی بخش خصوصی می‌داند.

علیمرادلو تنها مدیرعامل خودروسازی است که نامزد انتخابات اتاق تهران شده است. وی در نشست خبری «پیدا و پنهان اتاق بازرگانی» مهمترین مساله اقتصاد ایران را تصدی گری دولت و انفعال اتاق بازرگانی دانستند. بیوک علیمرادلو، گفت: به دلیل دخالت‌های مکرر دولت فرصت‌های خوبی را در صنعت از دست داده‌ایم و امروز بر کسی پوشیده نیست که مسیر طی شده غلط بوده و باید از تصدی‌گری دولت کاسته شود.

این نامزد اتاق بازرگانی تهران دخالت‌های دولت را به ضرر تمامیت صنعت دانسته با اشاره با سابقه مدیریت مجموعه پتروشیمی «پلیمری گویا جم خاورمیانه» گفت: در تجربه حضورم در صنعت پتروشیمی، متوجه میل شدید دولتی‌ها برای دخالت در این صنعت شدم. همزمان با دخالت دولت، روند افول این صنعت نیز آغاز شد.

علیمرادلو: آیا اعضا اتاق به قیمت گذاری دستوری اعتراض کرده‌اند؟

موضوع «محوریت بازرگانان در اتاق» مساله دیگری بود که در این نشست خبری به بحث گذاشته شد. مدیرعامل گروه بهمن در پاسخ به سوالی خبرنگاری که پرسید، «چرا نگاه بازرگانی در این اتاق غالب بر بخش صنعت و کشاورزی است» گفت: از ابتدای شکل‌گیری اتاق بازرگانی، بخش بازرگانی آن پررنگ‌‎تر بوده و بخش صنعت و کشاورزی کمتر نقش داشته‌اند اما این رویه در دوران کنونی اقتصاد ایران ناکارآمد شده و باید اصلاح شود.

شهریور 1401 وزارت صمت از صدور مجوز واردات خودرو با هدف دسترسی طبقه متوسط به خودروهای ارزان قیمت خبر داد. علیمرادلو با اشاره غیرمستقیم به چنین تصمیماتی گفت: نگاه بازرگانی محور به مدیران کشور نیز تسری پیدا کرده است. امروز از نظر مدیران، بازرگانی و واردات یک راه حل ثابت برای تمامی مشکلات است. برای مثال اگر تولید خودرو کاهش پیدا می‌کند، راه حل را در واردات جستجو می‌کنند، این در حالیست که چنین رویکردی تنها پاک کردن صورت مساله است و نه راه حل.

نماینده‌های اتاق بازرگانی حداقل در 96 نهاد یا مجموعه تصمیم ساز حضور دارند. از نظر منتقدان اتاق بازرگانی، اعضا باید بتوانند از این فرصت برای چانه‌زنی، تعیین سیاست‌ها و.. استفاده کنند. بیوک علیمرادلو به همین مساله اشاره کرد و گفت: اتاق بازرگانی در مراکز مختلف تصمیم ساز حضور دارد اما آیا تاکنون موضع‌گیری مقبولی از آنها شنیده‌اید؟ آیا به نفع بخش خصوصی و مخالفت با قیمت گذاری دستوری چانه‌زنی کرده‌اند؟ اگر چنین نیست یعنی اعضای اتاق در مسیر درست حرکت نمی‌کنند.

مدیر عامل گروه بهمن در پاسخ به سوالی در خصوص «آسیب شناسی اتاق بازرگانی» گفت: اتاق بازرگانی از اهداف خود دور افتاده است. وی در ادامه با طرح یک پرسش گفت: تاکنون شنیده‌اید اتاق به قیمت گذاری دستوری اعتراض کنند؟ اتاق باید باور داشته باشد که بخش خصوصی راه برون رفت از مشکلات اقتصادی است.

«بی‌تفاوتی به چالش‌های گمرکی صنعتگران» از نظر بهروز حبیبی یک نمونه بارز مشکلات اتاق بازرگانی است: از اتاق بازرگانی انتظار داریم بتواند حلقه اتصال حاکمیت و بخش خصوصی باشد. اتاق باید نقش خود را به درستی اجرا کند. اما اتاق در خصوص مشکلات گمرکی صنعتگران هیچ اقدام موثری ندارد. این نشان می‌دهد ابزار اتاق در اختیار کسانی قرار گرفته که صلاحیت یا توانایی لازم را ندارند.

علیمرادلو: حتی در جایگاه مدیرعاملی بهمن، به نفع تمام صنعت مذاکره می‌کنم

«بخشی نگری» و «پیگیری منافع شخصی» از آفت‌های اتاق بازرگانی است که خبرنگاران حاضر در این نشست از آن به عنوان یک نگرانی یاد کردند.

علیمرادلو در همین رابطه گفت: «در اغلب مذاکراتی که به عنوان مدیرعامل گروه بهمن انجام می‌دهم، موضوع مذاکره و منافع ناشی از این چانه زنی به نفع تمامی اعضا صنعت است و من تنها برای رفع مشکلات خود مذاکره نمی‌کنم.» این اظهارنظر علیمرادلو یادآور نامه اخیر وی در واکنش به تصمیم شورای رقابت بود. وی در بهمن 1401 در واکنش به تصمیم شورای رقابت مبنی بر قیمت گذاری دستوری خودروهای سواری نوشت: «مصوبه مذکور نافی سایر قوانین جاری در خصوص کالاهای پذیرفته شده در بورس کالا است. لذا قصد پیگیری موضوع از طریق مجاری قانونی را دارد.»

علیمرادلو با این واکنش نشان داد به طور جدی مدافع «اقتصاد آزاد و رقابتی » و «نفی دخالت دولت» در مجموعه‌های صنعتی است. این اقدام پیشتازانه مدیرعامل گروه بهمن، فضا را برای مخالفت علنی سایر فعالان صنعت خودرو نسبت به عواقب قیمت گذاری دستوری و دخالت دولت باز کرد.

انتخابات اتاق بازرگانی تهران روز 20 اسنفد 1401 برگزار می‌شود. برخی از اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان اقتصادی کشور یاد می‌کنند.

پ
ابراز تمایل عربستانی‌های برای سرمای‌گذاری در ایران/ فرصت مناسب برای توسعه صنعت پتروشیمی بخشنامه وزارت کار درباره دستمزد کارگران در سال 1402/... پشت‌ پرده تمدید چندباره ثبت نام فروش بدون قرعه‌کشی خودرو حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد آماری از وضعیت اسفناک تورم خوراکی در ایران چه خبر از وعده احداث نیروگاه‌های برق با راندمان بالا؟/ تابستان برق داریم؟ سهم ایران در تجارت با ترکیه چقدر است؟/ پرواز سرمایه به سمت ترکیه سازوکار جدید کنترل قیمت در فرودگاه‌ها/ نرخ اجناس در غرفه‌های فرودگاهی یکسان می‌شود 400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده‌اند کاهش رشد نقدینگی در اسفندماه گذشته 400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده اند بدهی بانک‌ها از 300 هزار میلیارد تومان گذشت / رشد 110 درصدی بدهی بانکی در 1401 اعلام نشدن لیست محصولات آب‌بر برای عوارض صادراتی زمان بازگشایی سامانه یکپارچه خودرو/ از سرگیری ثبت‌نام خودرو از هفته آینده همه چیز درباره وام ازدواج سال 1402؛ از مبلغ تا پایان خدمت و وام ایثارگران فرهنگیان ببینند / صفر تا صد ماجرای تاخیر در... هشدار/ مسافران از این جاده به شمال سفر نکنند نرخ بهره بین بانکی به 23.36 درصد رسید سهم سرمایه‌گذاری از حجم اقتصاد ایران نصف شد +نمودار حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد شاهکار جدید پورشه / میخ‌کوب می‌شوید! جزيیات 14 طرح راهبردی برای رهایی از خام‌فروشی نفت تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023 آماده ورود این خودروها در 1402 باشید حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی ارزش دستمزدها در پایین‌ترین سطح تاریخ ایران پارلمان ترکیه با شراکت جامع اقتصادی با امارات موافقت کرد شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402 از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس 6 خودرویی که امسال بازار را سوپرایز می‌کنند سوناتا جدید از راه رسید + تصاویر چالش های صنعت در 1401/ پیش شرط های رشد صنعتی در 1402 چیست؟ با حقوق 8میلیون تومانی نمی‌توان گوشت خرید! روند قیمت نفت افزایشی شد با حقوق 8 میلیون تومانی نمی‌توان گوشت خرید! متقاضیان دریافت وام ازدواج در 1402 بخوانند روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول آغاز پذیره نویسی یازدهمین صندوق طلا، سه شنبه آینده در بورس انتقاد میرسلیم از سوخت ارزان/ دو دهه است برای کاهش ارزش پول ملی ایران برنامه ریختند سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون 3 میلیارد بدهید مزدا 3 صفر بگیرید! هشدار همتی به دولت ريیسی 6 خودرویی که امسال بازار خودرو را سوپرایز می کنند تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023 2 راهکار برای تشخیص کالای قاچاق و تقلبی قیمت جدید طلا اعلام شد (11 فروردین 1402) دو پیش شرط مهم برای رونق اقتصادی در 1402 جزيیات رشد تولید محصولات معدنی/ شیشه جام و کنسانتره در صدر تردد از محور کرج – چالوس و آزادراه تهران – شمال ممنوع است فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری در بخش مولد