تحریم‌های ایران و تداوم روزهای طلایی صادرات نفت روسیه/ سود و زیان همسویی مواضع تهران-مسکو چیست؟

تحریم‌های ایران و تداوم روزهای طلایی صادرات نفت روسیه/ سود و زیان همسویی مواضع تهران-مسکو چیست؟

ایلنا: یک کارشناس حوزه انرژی گفت: روس‌ها برای حل مشکلات خودشان از ما استفاده ابزاری می‌کنند و در نهایت با اروپا و امریکا صلح خواهند کرد و ما تکلیف‌مان شخص نیست که...

میرقاسم مومنی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره تحریم‌های جدید علیه ایران و باز شدن بیشتر راه‌ها برای نفت و گاز روسیه در بازارها اظهار داشت: به دلیل حمله روسیه به اوکراین سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ علیه این کشور اعمال شده است. ایران نیز  40 سال است که با انواع مختلف تحریم‌ها مواجه بوده، هرچه فشار تحریم‌ها بیشتر می‌شود مواضع ایران و روسیه در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی، علمی و فنی به هم نزدیک می‌شود تا راهکارهایی پیدا کنند که بتوانند تحریم‌ها را دور بزنند و یا فشار آن را کم کنند. 

وی افزود: روس‌ها به هرحال بر اساس منافع خودشان سعی می‌کنند با اروپا و امریکا کنار بیایند، چون روسیه قدرت بزرگ جهانی است، عضو دايم شورای امنیت سازمان ملل است و نفوذ سیاسی و قدرت نظامی دارد. اروپايی‌ها می‌توانند راهکارهایی پیدا کنند که با این کشور صلح کنند و یا به خاطر وابستگی‌هایی که اروپا به اقتصاد تولید انرژی روسیه دارد، همچنین به دلیل مبادلات تجاری با هم کنار می‌آیند، اما آنچه مشخص نیست تکلیف ایران است، هزینه‌هایی که ما بابت تحریم و یا همسویی با روسیه می‌دهیم چطور جبران می‌شود؟ روس‌ها در قبال این حمایت چه پیشنهاداتی دارند و ما به لحاظ اقتصادی، سیاسی و فنی چه مابه‌ازایی خواهیم داشت؟ این نقطه هنوز شفاف نیست و باید روش شود.

این کارشناس حوزه انرژی تصریح کرد: از زمان شوروی سابق همواره اختلافات و جنگ‌هایی با اروپا داشته‌اند اما همیشه راهکارهایی برای برون‌رفت پیدا کرده‌اند، خلیج خوک‌ها در آستانه جنگ اتمی بود اما اتفاق نیفتاد زیرا راهکارهایی پیدا شد و مشکل حل شد، اکنون مسيله اوکراین زیاد پیچیده نیست، مسيله بده‌بستان‌هایی است که امریکا و روسیه و غرب به دنبال این هستند که منافع خود را تضمین کنند، مسيله اینکه اگر قرار باشد ما تمام قد کنار روسیه بمانیم آیا سودی حاصل خواهیم کرد؟ دوستی با روسیه ارزش این همه خسارت، تحریم و تبلیغات ضد ایرانی را دارد؟ 

وی تاکید کرد: روس‌ها برای حل مشکلات خودشان از ما استفاده ابزاری می‌کنند و در نهایت با اروپا و امریکا صلح خواهند کرد و ما تکلیف‌مان شخص نیست که چگونه این ضرر و زیان را جبران کنیم به همین جهت باید این مسيله کالبدشکافی شود و بدانیم تصمیماتی که می‌گیریم در بلندمدت چه ضرر و یا سودی برای ما دارد.

مومنی خاطرنشان کرد: اکنون مشکل ما این است که مسيولین اوکراین به دنبال قطع رابطه سیاسی با ایران هستند، کشورهای G8 ادعا کرده‌اند که به خاطر پرونده کمک‌های ایران به روسیه و نقض قوانین شورای امنیت در خصوص ارايه تسلیحات نظامی؛ باید سفرای ایران را اخراج کنند، همین مسيله سوژه تبلیغاتی جهان علیه ایران شده و احساسات عمومی را علیه ما تحریک کردند و این به لحاظ بین‌الملل روی وجهه کشور ما تاثیر می‌گذارد. 

وی یادآور شد: ایران باید این مسايل و از جمله کمک پهبادی به روسیه را با مستندات شفاف‌سازی کند، چون از کنار تبلیغات نمی‌توان به راحتی عبور کرد، ما باید شفاف باشیم که در کنار روسیه چقدر هزینه می‌پردازیم و مابه‌ازای آن چه چیزی دریافت می‌کنیم و اگر اینگونه هم نیست باید ثابت کنیم، تداوم وضع موجود جایز نیست، در هر حال روس‌ها علاقه دارند ما در کنارشان باشیم تا فشار بیشتری را به اوکراین وارد کنند.

پیام جدید رییس‌کل بانک مرکزی برای بازار ارز/ خرید و... عرضه خودرو در بورس کالا؛ از حذف دلالان تا کنار گذاشتن قیمت گذاری دستوری پیش فروش فراری با موعد تحویل 2 ساله! طلا رکورد افزایش قیمت را شکست با 5 میلیارد کجای تهران می‌توان خانه خرید؟ تاکید وزیر نیرو بر افزایش مبادله برق بین ایران و ترکمنستان طلا رکورد افزایش قیمت را شکست اعزام اکیپ‌های فنی برای رفع اختلال برق در مناطق زلزله‌زده هرمزگان یک پیش‌بینی جذاب از اقتصاد جهان در سال 2023 جژيیات طرح فروش فوری وانت جدید ایران خودرو اعلام شد _ بدون قرعه کشی 9 دستگاه همچنان به درگاه ملی مجوزها متصل نشدند جزيیات فروش فوق‌ العاده سایپا اعلام شد _ آذر 1401 روزگار سپری شده اتاقک های زرد ارتباط اتفاقی هشدار‌آمیز و جدی برای تورم در کشور گزارش بازار‌ها امروز 9 آذر 1401 | بازار بیت کوین برای سرمایه گذاری خطرناک است چهار مصوبه جدید برای رفع موانع تولید ابلاغ شد روسیه و چین به دنبال دور زدن سويیفت ایران چگونه از تله فقر فرار کرد و به دام درآمد متوسط افتاد؟ بیشترین افزایش قیمت آبان برای گوجه فرنگی و پیاز / تورم روغن علیرغم بیشترین افزایش قیمت سالانه، در آب... آخرین وضعیت قیمت طلای جهانی تورم نقطه به نقطه 43.2درصدی تولید در تابستان / کشاورزی صدرنشین تورم تولید تسهیل در روند صدور مجوز کسب و کار بدون مراجعه حضوری حجم پایه پولی به حدود 713 هزار میلیارد تومان رسید سایه سنگین ابهام بر بازار نفت/ سقوط بی‌سابقه تقاضا... تسهیلات آنی بانک شهر بدون حضور در شعبه اوراق ارزی، پاسخگوی بخشی از تقاضای موجود در بازار ارز شرط مهم افزایش قیمت طلا چیست؟ بحران خاموشی در اتریش غذا را جیره بندی کرد اجاره‌های میلیاردی برای آپارتمان‌های نقلی! میانگین هزینه سرسام‌آور برای سفر به قطر اجاره های میلیاردی برای آپارتمان های نقلی شمال تهران ! اعلام شرایط مشارکت در بورس بین الملل مناطق آزاد سه بانک چک الکترونیک خود را رونمایی کرده اند قیمت خودرو چقدر بالا رفت؟ / لیست جدید را اینجا بب... وضعیت سبد سهام عدالت امروز چهارشنبه 9 آذرماه 1401 آماده عرضه این خودروهای جدید در بورس باشید + اسامی ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است تغییر تعطیلات در کشور کلید خورد؟ آخرین جزییات از ادامه پرداخت یارانه نقدی / دریافت کالابرگ اختیاری یا اجباری؟ خودروهای وارداتی به مزایده گذاشته خواهد شد ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است افزایش صادرات غیر نفتی در 7 ماه نخست سال شاید اکنون بهترین فرصت برای خرید بیت‌کوین باشد! فردا؛ سفر ريیس جمهور به کردستان استفاده از ظرفیت ابزار‌های مالی بانک مرکزی یک ضرورت است مصوبات جدید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ابلاغ شد کاهش حقوق گمرکی کالا‌های مشمول از 4 به یک درصد مسکو و پکن در حال توسعه تسویه حساب‌ ها بدون سويیفت حراج جدید اوراق مالی اسلامی بانک مرکزی در هفته آینده رکود در منطقه یورو شدیدتر خواهد شد