بورس بدترین بازار آبان ماه لقب گرفت/ بلایی که خودرویی‌ها سر بازار سرمایه آوردند

بورس بدترین بازار آبان ماه لقب گرفت/ بلایی که خودرویی‌ها سر بازار سرمایه آوردند

بورس در ماه‌های گذشته روند نوسانی داشته است. این مساله در آبان‌ماه نیز تکرار شده و این بازار را در کنار سایر بازارهای رقیب به عنوان بدترین بازار لقب داده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران در آبان ماه 1400 روندی نوسانی داشت و سهامداران با افت‌ و خیز چند باره نماگرهای بورسی مواجه شدند، اما این همه ماجرا نبود. بررسی‌ها نشان می‌دهد در بین بازارهای مالی بورس بدترین عملکرد را در این ماه به ثبت رسانده است.

در سال جاری بورس در چهارماه بازدهی منفی داشته است که آبان ماه یکی از این ماه ها بوده است. کاهش 3.4 درصدی شاخص کل بورس در آبان ماه نشان می دهد همچنان حال و روز بورس خوب نیست و باید فکری به حال آن کرد. شاخص هموزن بازار سرمایه نیز شرایط بهتری نداشت و 3.5‌ درصد کاهش یافت.

بازدهی بازارها در آبان ماه

افت میانگین قیمت سهام طی این ماه در حالی رقم خورده است که در میان سایر بازارهای رقیب بورس، مانند دلار و سکه، همگی آنها با رشد قیمت همراه شدند، اما در طرف دیگر بازار مسکن نیز در این ماه با افت قیمت مواجه شد تا بورس در این موضوع تنها نماند.

چرا بورس با افت همراه شد؟

شرایط موجود پیرامون بازار سرمایه نشان می‌دهد این بازار همچنان درگیر هیجان سهامداران است و ریزش های بازار سرمایه عمدتا به واسطه شوک ‌‌‌های ناشی از اتفاقات لحظه‌ای رقم خورده تا بازار سهام در کسب سود از رقبایش عقب بماند.

با این حال بررسی آماری بازار طی سال‌‌های گذشته نشان می‌دهد همچنان سرمایه‌گذاری بلندمدت در بازار سهام در قیاس با بازارهای رقیب اصلی خود یعنی دلار، سکه و طلا برنده خواهد بود.

بازار سرمایه همچنان منتظر حمایت دولت

اعتراض سهامداران به روند نزولی بورس ادامه دارد. این افراد منتظر تحقق وعده های تیم اقتصادی دولت در مورد بازار سرمایه است.

در روز 10 آبان‌‌‌ ماه، وزیر اقتصاد و ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار با حقوقی‌‌‌های بزرگ بازار تشکیل جلسه دادند. بازار تا حدودی امیدوار به بازگشت بورس شد؛ اما این اتفاق رخ نداد و پس از چند روز باز هم بازار سرمایه به حال خود رها شد.

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در این جلسه می‌گوید: ‌‌‌«شواهد قطعی نشان می‌دهد بازار سرمایه در بلندمدت بیشترین بازدهی را در مقایسه با بازارهای رقیب داشته است و نگاه ما به بازار حرفه ‌‌‌ای و بلندمدت است. البته با نگاه کوتاه‌‌‌ مدت هم اطلاعات سودآوری شرکت‌ها نشان می‌دهد چشم‌‌‌ انداز روشن است و جای نگرانی برای تصمیم هیجانی نیست».

بعد از این جلسه مجید عشقی، ريیس سازمان بورس هم در گفت وگوهای متعدد، درباره علت نوسانات ناپایدار بورس، پشت ‌‌‌‌‌‌‌‌‌پرده فروش اوراق و اثر آن بر بورس، اطمینان به سهامداران مبنی حمایت دولت از بازار و برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سازمان بورس برای ثبات بازار سرمایه صحبت کرد.

برگزاری این جلسه و صحبت های مطرح شده پس از آن، توانست بازار سرمایه را به حالت صعودی دربیارود. اما با تصمیم دولت در مورد قیمت خودرو، باز هم بازار به شیوه دیگری با افت مواجه شد. پس از ماه‌‌‌ ها که صحبت از آزادسازی قیمت‌‌‌ خودرو بود، 19 آبان ‌‌‌ماه خبر رسید که طبق مصوبه 28 مهر شورای هماهنگی سران قوا، قیمت ‌گذاری دستوری از صنعت خودرو حذف شده است.

با اعلام این خبر، سهامداران فکر کردند خودرو از شر قیمت ‌گذاری دستوری خلاص شده و می‌توان امید داشت تا دیگر صنایع نیز شرایط مشابهی را تجربه کنند و بتوانند در مسیر سودسازی حرکت کنند. اما با فروکش هیجانات مشخص شد، تنها مرجع قیمت ‌گذاری خودرو تغییر کرده و خبری از آزادسازی قیمت‌ ها فعلا نیست. به دستور ريیس ‌‌‌جمهور، افزایش قیمت‌‌‌ خودروسازان لغو شد و دلیل ابطال رشد قیمت‌ها نیز بی‌‌‌ اطلاعی ستاد تنظیم بازار از تصمیم وزارت صمت اعلام شد.

همانطور که رشد قیمت فروش خودروسازان توانست به صعود قیمت سهام و افزایش تقاضا در بورس بینجامد، لغو آن نیز بازار سهام را متاثر کرد تا شاهد عقب ‌‌‌نشینی قیمت‌‌‌ سهام و کاهش شاخص بورس در روزهای پس ازاین اتفاقات باشیم.

بازار به کام حقوقی‌ها یا حقیقی‌ها؟

معاملات بازار سرمایه در ماه آبان نشان می دهد، 4‌ هزار و 636‌ میلیارد تومان سرمایه حقیقی از گردانه معاملات بورس خارج شده است. سهامداران خرد تنها در 4 روز کاری این ماه در نقش خریدار ظاهر شدند. هرچند همیشه از خروج سرمایه‌‌‌ های خرد برداشتی منفی می‌شود؛ با این حال استدلال متفاوتی نیز از رفتار حقوقی‌‌‌ ها در این روزهای بازار سرمایه وجود دارد.

کارشناسان معتقدند در مجموع می ‌توان برداشت‌های متفاوتی از رفتار بازیگران بورسی داشت.برداشت اول به رفتار حمایتی حقوقی ها از سهام باز می‌گردد. موضوعی که در برخی موارد جنبه ‌‌‌دستوری و تکلیفی داشته و در برخی موارد دیگر تامین ‌‌‌کننده منافع این دسته از معامله ‌‌‌‌‌‌گران است. حمایت حقوقی ها از بازار به دلیل در اختیار داشتن سرمایه‌‌‌ های زیاد، بعضا برای حمایت از پرتفوی خود و نه شاخص ‌‌‌کل بورس وارد عمل می ‌‌‌شوند؛ اما در صورتی ‌‌‌که دستوری از سوی سیاستگذار برای حمایت از بازار که عموما هدفش رشد دادن شاخص ‌‌‌کل است، صادر شده باشد، آنگاه می ‌توان حمایت حقوقی ها از بازار را مورد انتقاد قرار داد.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که قیمت‌های سهام در وضعیت کنونی جذابیت بالایی برای شرکت های حقوقی بازار دارد. شاخص سهام در هفته‌‌‌ ها و ماه ‌‌‌های اخیر، اصلاح قابل ‌‌‌توجهی را تجربه کرد و در کنار کاهش محسوس نسبت قیمت به عایدی سهم P/ E بازار به محدوده 6 واحدی، قیمت سهام نیز به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران در کف قرار گرفته است.

تشدید رفتارهای هیجانی و قرار گرفتن در صف‌های خرید و فروش نه به دلیل تحلیل های تکنیکال و بنیادی، بلکه بیشتر به دلیل جنبه روانی، سبب افزایش فشار عرضه در بازار شده است. به عبارت دیگر، ریزش های بورس در ماه‌های اخیر به دلیل ترس سهامداران جهت جلوگیری از کاهش قیمت بیشتر رخ داده است و همه داده ها نشان می‌دهد نمادهای مختلف بورس در ارزنده ترین وضعیت خود قرار دارند.

در وضعیت فعلی بازار سرمایه که هر روز شاهد خروج پول از آن هستیم، باید منتظر ماند و دید بالاخره سایه شوم قیمت گذاری دستوری دست از سر بازارها بر می دارد یا خیر؟ در صورتی که این شیوه قیمت‌گذاری در کالاها به پایان برسد، می‌توان امیدوار بود بازار سهام نیز به صعود و روند متعادل بازگردد.

انتهای پیام/ب

فروش فوری هایما S5 و S7 بدون قرعه‌کشی / در بازار چند؟

فروش فوری هایما S5 و S7 بدون قرعه‌کشی / در بازار چند؟

فروش فوری هایما اس ایران‌خودرو بدون قرعه‌کشی از چهارشنبه 17 آذر آغاز می‌شود.

TejaratNews.com/
حذف قیمت‌ها، ثبات را به بازار خودرو باز می‌گرداند؟ / چرا خودرو گران شد؟

حذف قیمت‌ها، ثبات را به بازار خودرو باز می‌گرداند؟ / چرا خودرو گرا...

نوسانات در بازار خودرو، بار دیگر سیاست‌گذار را به فکر سیاست قدیمی حذف قیمت‌ از سایت‌ها انداخته است. اما آیا تکرار این تجربه می‌تواند ثبات را به بازار برگرداند؟

TejaratNews.com/
رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟

رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟

امروز شاخص کل بورس با بازگشایی فملی منفی شد. حجم معاملات خرد بسیار پایین بود و بازار بی‌رمق کار خود را به اتمام رساند. حال باید دید فردا نیز بورس روند کج‌دار و مریز خود را ادامه خواهد داد یا اتفاقی تا...

TejaratNews.com/

شاخص بورس افت کرد

کاهش 865 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 51 هزار میلیارد تومان گذشت

فملی بورس را منفی کرد/ افت 800 واحدی شاخص کل

کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس

کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس با افت 865 واحد، نسبت به آخرین روز کاری در تراز یک میلیون و 342 هزار و 337 واحدی متوقف شد.

YJC.news/

کاهش 865 واحدی شاخص بورس

آیفکس با شاخص بورس تهران همراه شد

بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری از دید مردم کجاست؟

بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری از دید مردم کجاست؟

مردم فعالیت در بازار زمین و مسکن را براساس نظرسنجی بهترین روش سرمایه‌گذاری می‌دانند.

TejaratNews.com/
دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس

دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس

ريیس قوه قضايیه با بیان اینکه بخشی از این ضرر‌ها در بورس طبیعی است، گفت: در حوزه بورس اگر تخلف و جرمی صورت گرفته است به هیچ وجه قابل بخشش و اغماض نیست.

TejaratNews.com/
قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز

قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز

قیمت سکه طرح جدید 13 میلیون و 150 هزار تومان، قیمت سکه طرح قدیم 12 میلیون و 950 هزار تومان، نیم سکه 6 میلیون و 800 هزار تومان، ربع سکه 3 میلیون و 900 هزار تومان و سکه گرمی 2 میلیون و 350 هزار تومان بف...

Bartarinha.ir/
برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه

برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامن...

دامنه نوسان یکی از موضوعاتی است که در بین اهالی بازار سرمایه یکی از دلایل وضعیت فعلی بورس شناخته می‌شود. افزایش یا حذف دامنه نوسان به نظر بسیاری از کارشناسان می‌تواند بورس را از روندهای فعلی خارج کند.

FarsNews.ir/
نمای پایانی بورس(15آذر1400) / شاخص کل با افت 886واحدی معاملات را به پایان برد

نمای پایانی بورس(15آذر1400) / شاخص کل با افت 886واحدی معاملات را ب...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز 0.06درصد افت داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.1درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (15 آذر) / گروه فلزات اساسی، بیشترین خروج پول حقیقی را شاهد بود

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (15 آذر) / گروه فلزات اساس...

افراد حقیقی امروز 230میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه فلزات اساسی و همچنین سهام مجتمع صنایع و...

EghtesadOnline.com/
انتقاد تند مجری تلویزیون از افزایش قیمت دلار ورود 45 هزار تن شکر به کشور روایتی عجیب از قیمت‌گذاری زمین بابک زنجانی فعال سازی مخازن انرژی حوزه خزر دلار سر به 31هزار تومان زد! اثر مذاکرات اخیر 1+4 بر بازار مسکن رونمایی از تویوتا یاریس در لباس مزدا 2 جدید! اسکان 30 درصد جمعیت شهری در بافت‌های ناکارآمد جزيیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی/ بعید است تا پایان سال 90 هزار میلیارد تومان سهام بفروشیم قیمت مسکن در منطقه محبوب تهرانی‌ها طعم شیرین آموزش لاکچری/اینجا "گندکاری" جرم نیست عرضه اولیه جدید در راه است؟ فروش فوری هایما S5 و S7 بدون قرعه‌کشی / در بازار چند؟ بزرگترین مزایده سازمان خصوصی‌سازی رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟ روسیه فعلا از ایران فلفل نمی‌خرد پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از وضعیت ورود ارز به کشور تاخیر در وازیر سهمیه گازويیل / سهمیه سوخت کامیون‌ها تغییر کرد؟ سهامداران "خفنر" بخوانند دورهمی "وسبحان" با چاشنی افزایش سرمایه مجمع "بگیلان" 610 ریال تقسیم کرد سود 1200 ریالی مجمع "سدشت" در جیب سهامداران فروش خودرو‌های فیدلیتی و دیگنیتی با استقبال خریداران به پایان رسید کیش اینوکس 2021 در نود ثانیه کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس اخبار خوش ارزی ريیس کل بانک مرکزی/ اوضاع به زودی بهبود می‌یابد حذف قیمت‌ها، ثبات را به بازار خودرو باز می‌گرداند؟ / چرا خودرو گران شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 15 آذر ماه شاخص بورس افت کرد آزادسازی صادرات شیرخشک و روغن به‌صورت مشروط/ شرط صادرات چیست؟ تغییر نرخ تسعیر ارز؛ راه حل رشد سهام گروه بانکی توقف تولید در 28 شرکت خودروسازی بورس دوباره منفی شد | کاهش 865 واحدی شاخص کل قیمت خودرو‌های ایران‌خودرو و سایپا امروز 15 آذر 1400/ افزایش 5 میلیونی پژو 206 فروش اوراق دولتی برای بازپرداخت اوراق قبلی/ برنامه دولت برای حمایت از سهام‌داران خرد پیش‌بینی شگفت‌انگیز از اقتصاد ایران در سال آینده افزایش تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار خرید ربع‌سکه 3 میلیون تومانی در بازار / چرا قیمت سکه‌ها متفاوت است؟ بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری از دید مردم کجاست؟ ارزش سهام عدالت من (15 آذرماه) سیگنال‌های ارزی جدید ريیسی / اولین واکنش دلار چه بود؟ دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس کاهش 865 واحدی شاخص بورس قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه آیفکس با شاخص بورس تهران همراه شد سرقت 196میلیون دلار از یک صرافی رمزارز کاهش 865 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 51 هزار میلیارد تومان گذشت این 4 خبر را جدی بگیرید / اوضاع اقتصادی سال 1401 چه می‌شود؟ ساخت 5 هزار واحد مسکن برای مددجویان کمیته امداد