برنامه ورود منابع به بازار اقدام مفیدی است

برنامه ورود منابع به بازار اقدام مفیدی است

مدیرعامل بورس تهران گفت: برنامه ورود منابع به بازار اقدام بسیار مفیدی است که با تلاش محمدعلی دهقان دهنوی و با مشارکت حقوقی‌های بزرگ بازار و نهاد‌های مالی آغاز شده است.

خواندن 2 دقیقه

به گزارش بورس نیوز، مدیرعامل بورس تهران ضمن بیان اینکه بازار سرمایه، دوران تثبیت را می‌گذراند، گفت: با توجه به حمایت‌های همه جانبه‌ای که حاکمیت انجام داد، یعنی دولت در راس و سایر قوا نیز در حمایت از بازار وارد عمل شدند، مقررات خوبی در راستای حمایت از سهامداران خرد تصویب و منابع مالی موثری به شکل‌های مختلف به بازار تزریق شده و آخرین رقم، مبلغ 1000 میلیارد تومانی بود که صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت تزریق کرده و این روز‌ها شاهد آن هستیم که به تناسب شرایط بازار و در راستای نقدشوندگی بازار، اقدامات لازم انجام می‌شود.

مدیر عامل بورس تهران درخصوص سرانجام انتشار 24 هزار میلیارد تومان اوراق تبعی، توضیح داد: برنامه ورود منابع به بازار اقدام بسیار مفیدی است که با تلاش محمدعلی دهقان دهنوی و با مشارکت حقوقی‌های بزرگ بازار و نهاد‌های مالی آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه عمده شرکت‌های بزرگ و بنیادی که وزن اصلی ارزش بازار را تشکیل می‌دهند پای کار آمده اند، افزود: تا کنون در بورس تهران انتشار 1350 میلیارد تومان اوراق تبعی، قطعی شده که اول هفته آتی روی نماد‌های شستا، فولاد کویر، شرکت‌های هلدینگ خلیج فارس و چند نماد دیگر اجرا و مستقیما از سهام سهامداران خرد حمایت خواهد شد. ابزار این کار هم اوراق اختیار فروش تبعی است که از سال 91 در بازار سابقه اجرا دارد.

مدیرعامل بورس تهران، کف تضمین برای این اوراق را 20 درصد دانست و گفت: سهامدار عمده یا منتشر کننده این اوراق، به کسانی که این سهام را تا یکسال دیگر حفظ کنند، اطمینان داده که حداقل 20 درصد بازدهی را دریافت می‌کنند. این اتفاق چند ویژگی دارد. از جمله بیانگر آن است که بنگاهی که این اوراق را منتشر کرده، نسبت به عملکرد خود در حوزه تولید کالا و خدمات و سودآوری مجموعه خود مطمين است.

وی افزود: دیگر مزیت این است که افزایش قیمت احتمالی سهم نیز متوجه سهامدار خرد خواهد بود. به همین دلیل از اوراق اختیار فروش تبعی به عنوان ابزار هیبریدی یاد می‌شود.

به گفته صحرایی، همچنین تاکنون از مبلغ 24 هزار میلیارد تومانی که برای اوراق اختیار فروش تبعی پیش بینی شده، انتشار هزار و 50 میلیارد تومان دیگر هم از سوی شرکت‌ها درخواست شده بود که اجرایی می‌شود. ثبهسا، ثامید، ونوین، وقرن، وبهمن به عنوان نماد‌های دارایی پایه انتخاب شده اند و سهامداران عمده، این منابع را در مجموعه خود صرف حمایت می‌کنند.

به گفته مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران، درخواست انتشار 3500 میلیارد تومان دیگر هم ارسال شده که مدارک این شرکت‌ها در حال بررسی است و زمانی که تعهداتشان انجام شد، اخبار مربوط به آن توسط معاونت بازار اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه این موضوع به طور مستمر در حال پیگیری است تا اجرایی شود، افزود: البته به طور معمول شکل گیری چنین روندهایی، با مشکلاتی هم مواجه می‌شود، اما اگر سهامدارانی که متعهد به انجام آن هستند اقدامات لازم را اجرایی نکنند، شرکت بورس تهران این موارد را به بازار اعلام می‌کند.

مدیرعامل بورس تهران با اشاره به اینکه مولفه‌های اقتصادی بازار روند مثبتی دارد و قیمت کامودیتی‌ها رو به رشد است، قیمت نفت تثبیت شده و نرخ فروش محصولات شرکت‌ها نیز قابل توجه است، تاکید کرد: در چنین شرایطی ضروری است شرکت‌ها علاوه بر وظایف شرکت داری خود از منافع سهامدارانشان حمایت کنند، یا اگر می‌بینند که سرمایه سهامداران به ویژه سهامداران خرد بی آنکه مولفه‌های بنیادی بازار دستخوش تغییر شده باشد تحت تاثیر قرار گرفته، در راستای حفظ ثروت سهامداران، اقدامات لازم را انجام دهند. این کار در دنیا معمولا از طریق سهام خزانه انجام می‌شود. در کشور ما نیز با انتشار اوراق اختیار فروش تبعی، به سهامداران خرد اطمینان داده می‌شود که هم از مزایای حداقل بازده سایر گزینه‌های بدون ریسک مانند سپرده‌های بانکی برخوردار و هم با افزایش قیمت‌ها از سود نقدی حاصل از سهامداری خود برخوردار می‌شوند.


  • بیشتر بخوانید:
اکنون کلیت بازار منتظر یک آغاز خوب است
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 26 خرداد / بازار فردا مثبت می‌ماند؟

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

در هفته گذشته، بورس تهران چه عملکردی به جا گذاشت؟ بهترین بازدهی از آن چه نمادهایی شد؟ روند معاملاتی در هفته گذشته چگونه بود؟

EghtesadOnline.com/
دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس یکشنبه 2 خرداد / نماد مثبتی در بازار داریم؟

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمای...

بورستهران- ایرنا- مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس می‌تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید حدود 450 میلیارد تومان...

Irna.ir/
آغاز ثبت‌نام وام ودیعه مسکن، از ساعت 12 ظهر امروز تمدید و آغاز بازارگردانی 2 شرکت بورسی قیمت خودرو پس از انتخابات کاهش می‌یابد خبر خوب برای سهامداران «شبندر» تحلیل بورس 26 خرداد / دخالت دولت شفافیت در بازار را بر هم می‌زند جزيیات پرداخت وام ودیعه مسکن و افزایش اجاره + جدول کیفیت خودروی شاهین فقط آماری نیست شاخص کل با افت 1190 واحدی مواجه است "قلرست" شکر را گران کرد "ساروم" ساختمان دفتر تهران را فروخت سرمایه گذاری خارجی 1,300,000 یورویی در "دروز" "تماوند" به بازار دوم فرابورس رفت تقسیم سود 1005 ریالی در مجمع "لخانه" دولت آینده و اعتماد از دست رفته سهامداران وضعیت قیمت مسکن بعد از انتخابات ممانعت از انحصار در بورس/ سرمایه‌گذاری مردم باید سود بدهد نه هزینه! نرخ رسمی 28 ارز کاهش یافت رانت حرف اول را در بورس نباید بزند! / اصلاح ایرادات بازارثانویه ارايه راه‌حل برای برون رفت از مشکلات بورس/ اهمیت شکل‌گیری "شورای ثبات" با اضلاع بورس، بیمه و بانک بازار اولیه اصالت دارد نه بازار ثانویه! / سوداگری که با غلبه بازارثانویه رواج گرفت شرایط جدید ثبت‌نام در طرح‌های پیش‌فروش خودرو اعلام شد افت 269 واحدی شاخص کل بورس قیمت ارز‌های دیجیتالی در 26 خرداد/ افت 0.4 درصدی قیمت بیت کوین پیش‌بینی قیمت مسکن بعد از انتخابات اولین خبر از عرضه اولیه ومدیر / ثبت سفارش کی آغاز می شود؟ اولین جزییات از شروع بورس امروز 26 خرداد افت 92 درصدی تولید خودرو / هشدار برای گرانی خودرو بازی سیاسی نامزدها در زمین بورس در دقایق ابتدایی بازار شاخص قرمزپوش است "چکارن" صورت مالی تلفیقی را منتشر کرد کارگران خوزستانی یکسال حقوق نگرفتند!/چالش‌های عجیب آب در اهواز این هم از گزارش فعالیت یک ماهه "سهرمز" مجمع "سپهر" بازار برگزار می شود انتشار صورت‌های مالی میاندوره‌ای 9 ماهه صندوق سرمایه گذاری اوج ملت انتشار صورت مالی شرکت صنایع زنگان پارت قطعه سرمایه توسط "بسویچ" چند سيوال درباره افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران "سپید" صورت‌های مالی تلفیقی 12 ماهه را منتشر کرد آخرین وضعیت پرواز‌های خارجی انتشار صورت مالی تلفیقی حسابرسی نشده "کساوه" "اروند" صورت سود و زیان 12 ماهه را منتشر کرد "بکام"صورت‌های مالی تلفیقی 12 ماهه را منتشر کرد عرضه‌هایی با هدف نمایش "کت تن کیست!" انتشار گزارش فعالیت ماهانه یک ماهه منتهی به 1399/12/30 "نوری" بازار امروز 26 خرداد با چه خبرهایی شروع به کار می‌کند؟ افزایش آسانسوری قیمت در بازار اجاره آخرین قیمت طلا پیش از امروز 26 خرداد آخرین قیمت دلار پیش از امروز 26 خرداد پیش‌بینی بورس امروز 26 خرداد تصاویری از خودروی جذاب MG6 Pro مدل 2022 تثبیت و ارتقاء فروش سیمان در بورس کالا توسط شستا

در حال بارگیری...