بورس با مصوبات شبانه تغییر وضعیت می‌دهد؟

بورس با مصوبات شبانه تغییر وضعیت می‌دهد؟

در حالی که بازار سرمایه روزهای سختی را پشت سر می‌گذارد و سهامداران طی این مدت به هر نحوی یعنی تجمع مقابل سازمان بورس یا در فضای مجازی اعتراض خود را نشان دادند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل، در حالی که بازار سرمایه روزهای سختی را پشت سر می‌گذارد و سهامداران طی این مدت به هر نحوی یعنی تجمع مقابل سازمان بورس یا در فضای مجازی اعتراض خود را نشان دادند. مسوولان بورسی سعی دارند با مصوبات اورژانسی و شبانه این وضعیت ناگوار و آشفته بازار را تا حد قابل توجهی سر و سامان دهند. شب جمعه و شب شنبه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و شورای عالی بورس برای سامان دادن به وضعیت بورس مصوباتی در هشت بند به تصویب رساندند.

مهم‌ترین نکته این بود که شنبه شب سخنگوی شورای عالی بورس از تغییر دامنه نوسان در بازار خبر داد و روز یکشنبه این خبر به عنوان یک سیگنال مثبت در بورس شناخته شد در نهایت شاهد یک رشد نسبی در تالار شیشه‌ای بودیم. این سینگال به نحوی بود که در پایان معاملات روز یکشنبه، شاخص کل بورس پس از رشد 35هزار و 150واحدی شاخص کل معادل با 1/3 درصد آن در ارتفاع یک میلیون و 170هزار واحد قرار گرفت و همچنین شاخص کل هم‌وزن با افزایش 2/1 درصدی مواجه شد. ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس نیز در مجموع به هشت هزار و 785میلیارد تومان رسید. مصوبات بازارسرمایه همیشه دو روی متفاوت دارند و گاهی ممکن است تاثیر بسیار مثبتی بر  بازار بگذارند و گاهی نیز تاثیر بسیار منفی. این تاثیرات در بیشتر اوقات به فضاسازی بازار مربوط است و هرچقدر فضاسازی مطلوبی برای ایجاد مصوبه‌ای انجام شود مصوبه نیز تاثیر مثبت خواهد داشت.

مثلا تغییر دامنه نوسان، مدت‌هاست که کارشناسان متعدد بازار در خصوص دامنه نوسان و تاثیر آن بر خرید و فروش سهامداران صحبت می‌کنند، در میان بسیاری از فعالان فضای مجازی نسبت به  این دامنه اعتراض داشتند در نتیجه سازمان بورس و شورای عالی در زمان مناسب یک مصوبه بسیار مناسب برای بورس تعریف کرد که توانست وضعیت را تغییر دهد.  درست است که تغییر دامنه نوسان در یک زمان بسیار مناسب رخ داد اما؛ نباید فراموش کرد که مصوبات شبانه به زیان بازار است. طی چندماه گذشته شاهد بودیم که همین مصوبات شبانه وضعیت بورس را برهم زد و درنهایت مردم نسبت به این بازارمالی بی اعتماد شدند. بی اعتمادی به بورس تنها تقصیر دولت و مسوولان نیست.

در میان شورای عالی بورس نیز مقصر است و سخنگوی این سازمان نباید به صورت شبانه به اعلام مصوبات بپردازد چراکه؛ موجبات بی اعتمادی بیش از پیش را در بازار فراهم می‌کند. یکی از کارشناسان بازارسرمایه درباره مصوبه‌های شبانه سازمان بورس می‌گوید: من به شخصه فکر می‌کردم این مسوولان با روز و خورشید مشکلی دارند نمی‌توانند خبری را زودتر و در ساعات مشخص اعلام کنند. به نظر من اگر در زمان مشخص مصوبات و اخبار جدید بورسی اعلام شود موجبات رونق بورس فراهم می‌شود و هیچ فردی نمی‌تواند در فضای مجازی و واقعی از این موضوع سوءاستفاده کند.

     تغییر دامنه نوسان

محمدعلی دهقان دهنوی، سخنگوی شورای عالی بورس با اشاره به اینکه دامنه نوسان از روز شنبه 25 بهمن ماه تغییر می‌کند، اظهار داشت: بر اساس مصوبه شورای عالی بورس، دامنه نوسان خرید و فروش سهام منفی دو درصد و مثبت 6 درصد خواهد بود. وی خاطرنشان کرد: البته تصمیمات شورای عالی بورس پس از 72 ساعت قابلیت اجرا دارد و بر همین اساس، از روز شنبه 25 بهمن ماه، این تغییر اعمال خواهد شد. بر اساس تصمیم شورای عالی بورس، تغییرات حجم مبنا در اختیار  سازمان بورس قرار گرفت تا متناسب با شرایط بازار، تغییراتی اعمال شود.

سخنگوی شورای عالی بورس افزود: همچنین این اختیار به سازمان بورس و اوراق بهادار داده شد که انتشار اوراق اختیار فروش تبعی را به ناشران و سهام داران عمده الزام کند.همچنین در این جلسه اعتبار خرید کارگزاری‌ها به 60 درصد تغییر پیدا کرد. وی با بیان اینکه رصد بازار سرمایه وظیفه سازمان بورس و اوراق بهادار است، اظهار داشت: کاهش دامنه نوسان به منفی دو درصد به این دلیل است که سرمایه‌گذاران فرصت بیشتری برای بررسی و تحلیل وضعیت سهام خود داشته باشند و ارزش دارایی‌هایشان از بین نرود. دهقان دهنوی در ادامه با تاکید بر اینکه نظارت بر روند بازار نظامند است، افزود: به منظور جلوگیری از رفتارهای غیرمنطقی به دنبال ارتقای سیستم‌های خود هستیم و نظارت به‌طور مستمر ادامه دارد، هم اکنون پرونده‌های زیادی وجود دارند که وارد فرآیند قضایی شده است.

    حذف قیمت گذاری دستوری

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به ماده 18 قانون توسعه ابزارها اشاره کرد و گفت: کالاهایی که در بورس کالا عرضه می‌شوند، از شمول قیمت گذاری خارج می‌شوند و امید است که با هماهنگی و تعامل دستگاه‌های مختلف شاهد توسعه و تعمیق بازار سرمایه باشیم.  وی با اشاره به اینکه سهام داران حقیقی باید انتظارات خود را به صورت نظام مند و در چارچوب‌های قانونی پیگیری کنند، گفت: اقدامات اولیه به منظور تشکیل کانون سهام داران حقیقی انجام شده و امیدواریم به زودی برای تشکیل کانون سهام داران حقیقی اقدام خواهد شد.

    نهادهای مالی توسعه می‌یابد

دهقان دهنوی با بیان اینکه توسعه بازار سرمایه نیازمند نهادهایی است که به عنوان بازاریاب، بازار سرمایه را توسعه دهند، خاطرنشان کرد: این بازاریاب‌ها همان نهادهای مالی مانند کارگزاری‌ها، تامین سرمایه‌ها، سبدگردان‌ها، مشاوران سرمایه و سایر نهادها هستند، به این منظور باید فرآیند صدور مجوزهای نهادهای مالی تسریع و تسهیل شود. در همین راستا، دستورالعمل‌ها بازنگری خواهد شد تا بستر توسعه بازار سرمایه فراهم شود. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان در خصوص عرضه سهام شرکت‌های جدید و آزادسازی بخش سوم سهام عدالت، گفت: این موضوعات متناسب با شرایط بازار انجام خواهد گرفت.

واکنش‌ها درفضای مجازی درخصوص این تغییر چه می‌گویند؟ با این حال می‌توان گفت واکنش‌ها اغلب در فضای مجازی مثبت بود و روز گذشته شاهد رشد نسبی در بورس بودیم. امیر تقی خان تجریشی، رییس هیات مدیره بورس تهران در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: تصمیمات حمایتی شورای عالی بورس در خصوص دامنه نوسان نامتقارن، افزایش اعتبار، انتشار اوراق تبعی و حجم مبنا مورد استقبال فعالان بازار قرار می‌گیرد، منتظر حمایت سایر تصمیم‌گیران از بازار سرمایه هستیم.

برخی دیگر از فعالان مجازی نیز در صفحه خود درخصوص مصوبه جدید شورای عالی بورس نوشتند: 

«اعتماد سهامداران خرد بر می‌گرده»

«باشد که با تغییر این بازه، ضررهای بورس‌چی‌ها جبران بشه . دست خرابکاران که با هر شگردی چشم طمع به مال مردم صبور دارند، کوتاه بشه . روز به روز شاهد سبز بودن نماد باشند با اندکی تناوب جهت افزایش قیمت.»

«فروش آبشاری مردم تمام شد»

«آقای دهقان مثل دهقان فداکار.فداکاری کن .خیلی ازمردم کم درآمد.دراین بازارمتضررشدند.تواناییتو ثابت کن .نامت بماند به‌یادگار.خسته نباشی.»

«اگه خدا بخواد و اگه مشکلی پیش نیاد سهام‌های بنیاد راهشونو پیدا می‌کنند.»

«تا سه‌شنبه کلا منفی 5 و هیچ کس حاضر نیس پول بیشتری بده . ولی سهم دیگه تو صف فروش رو دست نمیمونه.»

«همین که مردم نفروشن درست میشه.»

«دیگه نوسان‌گیری نمی‌صرفه، سهامداری سودش خیلی بیشتره و استرسش کمتره»

«روزهای شارپی زودتر بیایید که 7 ماهه تو ضرریم .»

«با تغییر حجم مبنا در کنار این کار فروش هیجانی تخلیه میشه هر چند بازار هم رشد شارپ نمی‌کنه اما تخلیه هیجان کفایت می‌کنه … این رو در کنار ذهنیت خوب بزار که منفی کمتر و سود بیشتر هست بزار جو مثبتی به بازار میده»

«بسیار خبر خوبی البته باحمایت دولت و روند صعودی»

«باسلام، آقای دهنوی بهترین گزینه را انتخاب کرد برای دامنه نوسان اگر جلوی کد به کد هم گرفته شود بسیار عالی است فردا سراسر بازار سبز است.»

    رشد شارپی در بورس امکان‌پذیر است؟

ایمان رییسی، کارشناس بازار سهام در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز در رابطه با تاثیر تصمیم تغییر دامنه نوسان بر روند بازار سهام گفت: این تصمیم می‌تواند مسکنی به بازار سهام باشد تا جو بی‌اعتماد و ترس موجود در بازار سهام کمی آرام بگیرد و به نوعی دربردارنده این پیام است که می‌خواهد جلوی ریزش بورس را بگیرند. به نظرم این تصمیم می‌تواند بر بازار سهام تاثیر بگذارد اما نباید انتظار رشد شارپی را برای بازار سهام داشت. این کارشناس در ادامه گفت: تغییر دامنه نوسان نمی‌تواند جلوی ریزش بورس را بگیرد و ممکن است این ریزش با این تصمیم کند شود اما از طرفی شرایط برای بازار سهام خوب و این تصمیم بیشتر به بازگشت اعتماد به بورس تاثرگذار است، همچنین تغییر دامنه نوسان روی سهم‌های کوچک تاثیر بیشتری دارد زیرا این سهم‌ها بسیار راحت‌تر به مدار مثبت حرکت می‌کنند.

این کارشناس در رابطه با آینده بازار سهام گفت: به نظر می‌رسد تا قبل از عید یک روند صعودی داشته باشیم اما نباید انتظار صعود شارپی را داشت. احتمالا در آینده روند بازار نمادهایی چون خودرویی، بانکی و نمادهای کوچک روند بهتری داشته باشند، از طرفی شنیده می‌شود که قرار است برخی از تحریم‌ها نیز فعلا تعلیق شود که این موضوع می‌تواند بر نمادهای ارز محور نیز تاثیر خوبی داشته باشد. این کارشناس پیش‌بینی کرد شاخص کل تا پایان سال تا حدود یک میلیون و 300 هزار واحد رشد خواهد کرد.

local_offerبرچسب‌ها:
نوسان نرخ محصولات فولاد خوزستان در بورس کالا

نوسان نرخ محصولات فولاد خوزستان در بورس کالا

در این هفته شاهد عرضه 20.000 تن شمش فولاد شرکت بوده‌ایم، این عرضه با تقاضای 23.000 تنی مواجه شد و قیمت میانگین هر تن از آن 103 میلیون تن رسیده است.

BourseNews.ir/
آیا تحقیق و تفحص از بازار سرمایه می‌تواند بورس را سر و سامان دهد؟

آیا تحقیق و تفحص از بازار سرمایه می‌تواند بورس را سر و سامان دهد؟

بورستهران- ایرنا- ریزش‌های اخیر بورس باعث شده که طرح تحقیق و تفحص از بازار سرمایه در دستور کار مجلس قرار بگیرد. با وجود لزوم بهبود وضعیت بورس و جبران زیان سهامداران، به نظر کارشناسان ورود مجلس به این ...

Irna.ir/
پیش‌بینی بورس پس از اخبار جدید / واکنش احتمالی بورس چیست؟

پیش‌بینی بورس پس از اخبار جدید / واکنش احتمالی بورس چیست؟

آمریکا با آزادسازی بخشی از دارایی‌های ایران در کره جنوبی موافقت کرده است، خبری هم از افزایش تنش‌ها بین آمریکا و سوریه منتشر شده و در عین حال ريیس دفتر ريیس جمهور از نقش دولت در گرانی دلار صحبت کرده اس...

TejaratNews.com/
بازگشت روند نزولی به معاملات هفتگی بورس

بازگشت روند نزولی به معاملات هفتگی بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته جاری (6 اسفند ‌ماه) به عدد یک میلیون و 205 هزار واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته گذشته حدود 2.7 درصد افت داشت.

Bartarinha.ir/
بورس هفته بعد چه خواهد شد؟ / 10 خبر مهم برای بازار سهام هفته آینده

بورس هفته بعد چه خواهد شد؟ / 10 خبر مهم برای بازار سهام هفته آینده

در هفته اخیر نیز شاخص کل بورس 2٫6 درصد افت کرد و به مرز سطح یک میلیون و 200 هزار واحدی رسید. برای هفته آینده کدام اخبار ممکن است بر روند بازار سهام تاثیر بگذارند؟

TejaratNews.com/

بازگشت روند نزولی به معاملات هفتگی بورس

بازدهی منفی بورس در هفته عرضه اولیه اپال / ارزش معاملات نصف شد

ریسکی بزرگتر از کاهش نرخ ارز در کمین بورس

ریسکی بزرگتر از کاهش نرخ ارز در کمین بورس

مهم‌ترین نکته این است که سرمایه گذاران باید انتظارات خود را منطقی کنند و انتظار بازدهی غیر معقول نداشته باشند.

BourseNews.ir/
کدام نمادهای بزرگ بورس در بهمن تراز مثبت داشتند؟

کدام نمادهای بزرگ بورس در بهمن تراز مثبت داشتند؟

با توجه به شرایط موجود و شاخص‌های منفی حاکم بر بازار سرمایه، جای بررسی دارد که آیا برخی از نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز در بازار، ترازهای مثبت و افزایش فروش داشته‌اند یا خیر؟

TejaratNews.com/
سرمایه‌گذار بورس مراقب سیگنال فروشی باشد/ پیروی 10 هزار نفر از سیگنال‌های پسر 12 ساله

سرمایه‌گذار بورس مراقب سیگنال فروشی باشد/ پیروی 10 هزار نفر از سیگنال‌های پسر 12 ساله

معاون حقوقی سازمان بورس با اشاره به تخلفات بورسی در فضای مجازی مانند کانال 10 هزار نفری پسر 12 ساله و شاطر نانوا و عدم مجوز سیگنال فروشی از برنامه استانداردسازی فعالیت ها خبر داد.

FarsNews.ir/
عرضه تخم‌مرغ در بورس به کجا رسید؟ / شفافیت برای بورس دردسرساز شد!

عرضه تخم‌مرغ در بورس به کجا رسید؟ / شفافیت برای بورس دردسرساز شد!

در معاملات سال 89 بورس کالا، تخم مرغ برای نخستین بار روی تابلوی بورس رفت اما با وجود تقاضا معامله ای روی این محصول انجام نشد. دلیل عدم عرضه این محصول در بورس کالا چه بود؟

TejaratNews.com/
ثبت‌نام آزمون‌ گواهینامه‌های حرفه‌ای بورس از 11اسفندماه

ثبت‌نام آزمون‌ گواهینامه‌های حرفه‌ای بورس از 11اسفندماه

ثبت نام آزمون‌های بازار سرمایه ویژه سه ماهه اول 1400 از ساعت 9 صبح روز دوشنبه 11 اسفندماه آغاز می شود.

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی بورس هفته دوم اسفند ماه / به بازار خوشبین باشیم؟

پیش‌بینی بورس هفته دوم اسفند ماه / به بازار خوشبین باشیم؟

در جریان معاملات هفته اول بازار سهام، روند معاملات نزولی بود و بسیاری از سهم‌ها در صف فروش قفل شدند. حالا سوال اینجاست که بورس هفته بعد چه می‌شود؟

TejaratNews.com/
تکذیب دستکاری در سامانه معاملات بورس تهران

تکذیب دستکاری در سامانه معاملات بورس تهران

صحرایی گفت: در سامانه‌ها هیچ اختلال و دستکاری رخ نداده است. اما بعضی‌ از افراد در اتاق فکر هستند و شایعه ایجاد می کنند که اهداف غیر اقتصادی دارند.

Bartarinha.ir/
عرضه اولیه مجازی در بورس تهران انجام شد/ کشف قیمت 12420 ریالی هر سهم اپال

عرضه اولیه مجازی در بورس تهران انجام شد/ کشف قیمت 12420 ریالی هر سهم اپال

تعداد 1 میلیارد و چهارصد میلیون سهم معادل 7 درصد از سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس با نماد اپال امروز در بورس تهران عرضه اولیه و کشف قیمت شد.

FarsNews.ir/
صدور پیام سیاسی برای نزول دلار تجربه بانکداری خصوصی و یک خطای راهبردی قیمت دولتی موز چقدر شد؟ زمان واریز یارانه معیشتی اسفند اعلام شد بازار ارز یک بازار تخصصی است / اعلام سیاست‌های ارزی را به بانک مرکزی واگذار کنند سقوط قیمت طلا در بازارهای جهانی همتی: بدون ما سرنوشت نرخ ارز و تورم معلوم نبود خانه‌ای که با وام مسکن می‌توانیم بخریم! تکرار سیگنال‌های متناقض در بازار ارز / دلار در هفته آینده گران می‌شود یا ارزان؟ واکنش تلویحی بانک مرکزی به گفته‌های واعظی ارز خریداری ندارد فروش طلای نو با اجرت پایین / طلا در شب عید حراج شد! لوگوی جدید پژو رونمایی شد نگفتم دولت ارز را گران کرده است اعلام جزيیات آزادسازی دارایی‌های ایران در کره وعده سال 1400 برای کاهش قیمت گوشت دو میلیاردر کره‌ای نیمی از ثروت خود را می‌بخشند سهم 85درصدی مسکن از حقوق کارگران بازار مسکن در خواب کوتاه به سر می‌برد فروش ویژه نوروزی اصناف تا نیمه فروردین 1400 اعلام زمان پرداخت وام ودیعه مسکن دیدار مدیرعامل بانک رفاه کارگران با وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ده ماهه نخست سال 99 کمک 10میلیاردی هلدینگ آتیه صبا و شرکت های تابعه به زلزله زدگان سی سخت کاهش نرخ ارز در این هفته / روند قیمت دلار و یورو در هفته‌ای که گذشت واردات خودرو در سال 1400 آزاد است؟ نوسان نرخ محصولات فولاد خوزستان در بورس کالا افزایش قیمت دلار تا 27 هزار تومان برای اداره اقتصاد کشور بوده است قیمت میوه شب عید، 15درصد زیر نرخ بازار اتاق بازرگانی: ارز داریم اما خریدار نیست تخم مرغ گران نمی‌شود طلای ایران به کشورهای دیگر صادر می‌شود؟ مروری بر عملکرد یک ماهه "خراسان" فروش "خشرق" 112 درصد افزایش یافت جذب 6.640 میلیارد تومان منابع مالی جدید در صندوق‌های درآمد ثابت تعیین سود 1300 ریالی هر سهم "وسپه" آیا تحقیق و تفحص از بازار سرمایه می‌تواند بورس را سر و سامان دهد؟ کاهش نرخ میلگرد شرکت فولاد خراسان فقط خوراک کارگران، 6میلیون و 895هزار تومان! برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور با مشارکت دارندگان سهام عدالت "خدیزل" صادرات نداشت درآمد ماهیانه "دامین" افزایش یافت افت دسته جمعی بازارها / سرمایه‌گذاران کدام بازار بیشتر ضرر کردند؟ یک هفته با صنایع بورسی خروج نزدیک به 2 درصد از منابع مالی صندوق‌های سهامی در هفته گذشته روند کاهشی قیمت طلا و سکه در پایان هفته رشد 34.5هزار میلیارد ریالی پرتفوی بورسی «ثمسکن» مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته شرحی از وضعیت افزایش سرمایه «دپارس، ودی و شدوص» بدترین و بهترین بازدهی در صندوق های مختلط

در حال بارگیری...