ارز 4200 تومانی باعث شد واردکننده گندم شویم!

ارز 4200 تومانی باعث شد واردکننده گندم شویم!

معاون وزارت جهاد کشاورزی اختصاص یارانه به واردات را ضربه به تولید داخل دانست و گفت: با این روند، به جای خودکفایی در تولید گندم، به یکی از بزرگ‌ترین واردکننده‌ها تبدیل شدیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، محمد قربانی در گفتگو با رادیو ایران با بیان اینکه یکی از اهداف توزیع ارز ترجیحی، کاهش هزینه‌های تولیدکنندگان بخش کشاورزی اعلام شده بود، اظهار داشت: قرار بود با کاهش هزینه‌های کشاورزی و ارزان سازی مواد غذایی، سفره مردم بزرگتر شود، اما آنچه که در عمل رخ داد مانند پتکی بود که بر سر بخش کشاورزی وارد شد و بسیاری از زیرساخت‌های اقتصادی و تولیدی این بخش کشاورزی تقریبا بطور کامل از حرکت ایستاد و متوقف شد.

وی افزود: حتی ردیف بودجه طرح خودکفایی گندم هم حذف شد و تصمیمی که قرار بود به تقویت تولید منجر شود، در عمل به یک بخش ضد رویکرد تولید تبدیل شد و تورم را تشدید کرد.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی درباره علل اتخاذ این تصمیم و بی توجهی به تبعات منفی آن، اظهار داشت: نکته این است که گاهی اوقات سیاستگذاران عجولانه تصمیم می‌گیرند و به ابعاد مختاف مسيله توجه نمی‌کنند.

قربانی افزود: در دنیا اصطلاحی وجود دارد به نام سیاست‌های پخته که در آن‌ها تمام ابعاد تصمیمات مدنظر قرار می‌گیرد و تحلیل فرصت‌ها و قوت‌ها و ضعف‌ها انجام می‌شود تا برآیند اقدامات به تولید منافع برای جامعه منجر شود.

وی با بیان اینکه طرح توزیع ارز ترجیحی یک سیاست بد اقتصادی بود، گفت: این اقدام هیچ تجربه مشابهی در خارج از کشور نداشت و در هیچ کشوری اینگونه عمل نکرده بودند. حتی اگر در کشوری دولت قصد حمایت داشت، روی تولیدکننده متمرکز شده بودند تا انگیزه‌ها و ساختارهای تولید داخل را تقویت کنند و افزایش سرمایه گذاری داشته باشند، اما ما یک تجربه جدید خلق کردیم و یارانه را به ابتدای زنجیره که وارد کننده است دادیم.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی افزود: این اقدام باعث انحراف در تخصیص و رفتن یارانه‌ها از سمت تولید به سمت واردات شد بیشترین نفع را وارد کننده برد.

وی درباره آثار این تصمیم بر بخش کشاورزی تصریح کرد: این طرح سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی را به شدت کاهش داد و یا متوقف کرد. بطوری که کشوری که تولید کننده گندم بود و حتی به خودکفایی گندم رسیده بودیم تبدیل به بزرگترین وارد کننده گندم شدیم.

در ادامه این برنامه رادیویی، قربانی درباره علل تسریع در اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها اظهار داشت: علاوه بر آثار زیانبار ارز ترجیحی، نکته بعدی که سیاست گذار را به این سمت هدایت کرد این بود که آردی که ما در داخل توزیع می‌کردیم، با هزینه‌های جانبی حدود 15 تا 16 هزار تومان هزینه داشت، اما عملا با 5 درصد این رقم توزیع می‌کردیم.

وی افزود: آردی که بیش از 13 هزار تومان هزینه داشت را به قیمت 665 تومان به نانوایی‌های سنتی میدادیم و این رقم درمورد آزادپزها 900 تومان و درباره صنف صنعت هم 2700 تومان بود که در بالاترین رقم، نهایتا 20 درصد هزینه‌ای بود که برای آرد پرداخت شده بود.

قربانی تصریح کرد: مسلم است که این اختلاف قیمت و چنین نظام قیمت گذاری به تخلف و فساد منجر می‌شود که یکی از آثار آن قاچاق بود.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه به رخدادهای بین المللی در عرصه مواد غذایی اشاره کرد و گفت: جنگ اوکراین، خشکسالی و افزایش قیمت حامل‌های انرژی قیمت گندم را به شدت افزایش داد و باعث شد خیلی از کشورها سیاست‌های تولیدی و تجاری و مصرفی شان را تغییر دهند و ایران هم باید در این زمینه اقدام می‌کرد.

قربانی درباره زمان اجرای این تصمیم که به درستی از آن با عنوان جراحی مهم اقتصادی یاد می‌شود، اظهار داشت: برداشت ما این است که به محض بررسی جوانب مختلف کار و شناسایی آسیب‌های احتمالی و جمع آوری اطلاعات جامع، به احتمال زیاد این طرح از پایان خرداد و یا نهایتا در مرداد ماه عملیاتی شود.

وی با رد برخی از اظهارنظرها درباره اعداد و ارقام، از جمله اینکه 21 نان سنگک برای هر نفر در یک ماه یارانه اختصاص داده می‌شود، تصریح کرد: چنین چیزی نیست و با جمع آوری اطلاعات دقیق و پردازش اطلاعات در یک ساختار هوشمند و همه جانبه، طوری برنامه ریزی می‌شود که هر فرد طبق روال گذشته خریدش را انجام دهد و محدودیت خرید برای مصرف کنندگان وجود نخواهد داشت.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، تامین آرد با کیفیت بالا و بکار گیری روش‌ها و تجهیزات نوین با همراهی شرکت‌های دانش بنیان را از جمله برنامه‌های حمایتی دولت از مردم در عرصه نان خواند.

خبر مهم درباره یارانه‌ها/ مجردها و زوج‌های جوان برای جداسازی یارانه از سرپرست خانواده کجا ثبت‌نام کن... آمریکا محموله نفتی ایران را ضبط کرد نظر وزیر اقتصاد در مورد افزایش قیمت بنزین محدودیت جدید برای چک‌ بانکی بزودی اعمال می‌شود قیمت روز گوشت قرمز در بازار (1401/03/05) تجهیز چک های تضمین شده به شناسه صیادی 16 رقمی باد شدید و گردوخاک در برخی شهرها/ آسمان پایتخت صاف می‌شود توضیح وزیر اقتصاد درباره تصمیم دولت درباره افزایش قیمت بنزین جنس مشتریان لوازم خانگی تغییر کرد / کف قیمت یخچال و ماشین لباسشویی اعلام شد عاشقان خودروهای آمریکایی بخوانند / ماشینی که مات... مذاکره ایران و روسیه در مورد توسعه میادین مشترک نفتی و گازی فروش کیلویی نان از کجا پیدا شد؟ قیمت طلا، دلار و سکه در بازار (1401/03/05) قیمت انواع مرغ در بازار (1401/03/05) عرضه گوشت قرمز در فروردین ماه 1401 به بیش از 46 هزارتن رسید بهره مندی بیش از 6350 کارفرما از معافیت بیمه ای اشد مجازات برای صدور گواهینامه مهارت خلاف 19.5 میلیون نفر در بافت های ناکارآمد زندگی میکنند ثبت مجوزهای کسب و کار صادر شده از بانک مرکزی روی درگاه ملی اطلاعیه مهم وزارت صنعت/ افزایش قیمت شوینده‌ها غیرقانونی... تفاوت بودجه امسال با سال های گذشته از نظر رییسی سود این سهامداران عدالت بزودی واریز می‌شود! یونان خلاف قواعد بین‌المللی نفت ایران را به آمریکا می‌فرستد قیمت انواع ماهی در بازار (1401/03/05) رفع عوارض صادراتی برخی از محصولات دامی نرخ رسمی 11 ارز کاهشی شد جولان 4 روزه فروشندگان در بورس محرومیت‌زدایی از بافت‌های ناکارآمد نیازمند اجرای 13 هزار پروژه عیالوارها بخوانند/ تاثیر درآمد فرزند مجرد در حذف یارانه... عوارض صادراتی مرغ، تخم‌مرغ، شیرخشک، خامه و چربی برداشته شد افزایش 108 درصدی تسهیلات پرداختی به شرکت های دانش بنیان در سال 1400 هند جهان را غافلگیر کرد/ شکر نایاب می‌شود؟ معافیت پرداخت بدهی روسیه پایان یافت سهام جهانی روی خط قرمز چهار کالای مهم لوازم خانگی کنوود با همکاری پاکشوما تولید می‌شود خروج نقدینگی از بورس قوت گرفت زندگی درجهان متاورس چگونه است؟ "شفا" صورت وضعیت پورتفوی یک ماهه منتشر کرد گزارش فغالیت ماهانه "البرز" منتشر شد "نطرین" گزارش ماه گذشته را منتشر کرد تصمیمات مجمع عمومی "زشریف" به ثبت رسید تصمیمات مجمع "سخزر" ثبت شد قیمت طلا و انواع سکه در بازار توافق اقتصادی تهران با مسکو حذف سمند و تیبا از فهرست تمدید اعتبار سازمان ملی استاندارد تامین نهاده خریداری شده مرغداران تا 21 اردیبهشت با ارز ترجیحی قیمت طلا، سکه و ارز 1401.03.05/ طلا کانال عوض کرد یارانه ای برای افزایش نقدینگی و تورم! ‌هراز و کندوان 6 خرداد‌ یک‌طرفه می‌شود ارزان‌ترین خانه در تهران متری چند؟