مسيولان محترم! عذرخواهی هم بلد نیستید

مسيولان محترم! عذرخواهی هم بلد نیستید

در حالیکه کوچکترین خطا و تصمیمات غیرمسيولانه در سایر کشورهای دنیا همچون ژاپن به عذرخواهی و حتی استعفای مدیران و وزرای این کشور منجر می‌شود اما به‌نظر می‌رسد عذرخواهی و قبول مسيولیت اشتباهات در بین مسيولان ما اساسا جایی ندارد وگرنه استعفا که پیشکش. موضوعی که در خصوص معاون وزیر راه و شهرسازی نیز مصداق پیدا می‌کند.

آرمان‌ملی: در حالیکه کوچکترین خطا و تصمیمات غیرمسيولانه در سایر کشورهای دنیا همچون ژاپن به عذرخواهی و حتی استعفای مدیران و وزرای این کشور منجر می‌شود اما به‌نظر می‌رسد عذرخواهی و قبول مسيولیت اشتباهات در بین مسيولان ما اساسا جایی ندارد وگرنه استعفا که پیشکش. موضوعی که در خصوص معاون وزیر راه و شهرسازی نیز مصداق پیدا می‌کند.

درواقع از ابتدای امسال و با تداوم شرایط کرونایی و در حالیکه کارشناسان و فعالان بازار بارها نسبت به تاثیرات سوء قیمت‌گذاری در بازار اجاره‌بهای مسکن هشدار داده بودند اما محمود محمودزاده از مصوبه ستاد ملی کرونا که البته با پیشنهاد مستقیم این معاونت صورت‌گرفته از مصوبه‌ای خبر داد که به مالکان افزایش 25 درصدی نرخ اجاره را اجازه می‌داد در آن زمان این اعلام واکنش‌های زیادی به‌همراه داشت و حتی فعالان حوزه مسکن اعلام کردند این نرخ‌گذاری نه تنها از سوی مالکان رعایت نمی‌شود بلکه خود به عاملی برای افزایش بیشتر نرخ اجاره‌بها مبدل شده است.

حال با گذشت چندین ماه از این اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی به جای قبول تصمیمات اشتباه خود که بار هزینه‌ای زیادی را با توجه به رشد 50 تا 100 درصدی به مستاجران تحمیل کرده از کنترل نسبی اجاره‌بها خبر داده و معتقد است اگر مسکن گران نشود نباید مستاجران نگران افزایش نرخ اجاره‌بها باشند. همچنین محمودزاده گفته قیمت‌گذاری مصوب و تعیین سقف اجاره فقط شامل قراردادهای تمدید اجاره می‌شود و در اجاره‌های جدید قابلیت قیمت‌گذاری وجود ندارد. فارغ از اینکه اعتقاد معاون وزیر مبنی بر کنترل بازار اجاره‌بها، نشات‌گرفته از عدم اطلاع ایشان از وضعیت کنونی بازارو نرخ‌های سرسام‌آوری است که عملا از توان بسیاری از مستاجران خارج است از سوی دیگر بر خلاف ادعای محمودزاده که اجاره‌بها را به گرانی مسکن ارتباط داده بررسی‌ها نشان می‌دهد در زمانی‌که نرخ خرید مسکن با رشد چند برابی مواجه می‌شود و تقاضای واقعی کاهش می‌یابد افزایش تقاضا برای اجاره این بازار را با رشد قیمتی همراه می‌کند. این در حالیست که محمود زاده این مصوبه بی‌حاصل را فقط شامل قراردادهای تمدید عنوان کرده که بازهم راهکاری برای فرار از زیربار مسيولیت تصمیمات اشتباه است اما سوال اصلی این است چرا مسيولان ما برای یکبار هم که شده حداقل از مردم بابت این تصمیمات اشتباه عذرخواهی نمی‌کنند.

محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی درباره اثرگذاری تعیین سقف اجاره‌بها در بازار مسکن اظهارداشت: در ابتدا باید به این نکته توجه شود قیمت‌گذاری مصوب و تعیین سقف اجاره فقط شامل قراردادهای تمدید اجاره می‌شود و در اجاره‌های جدید قابلیت قیمت‌گذاری وجود ندارد. وی ادامه داد: هدف از اجرای مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا در این طرح، فقط اجاره‌های تمدید بوده با این هدف که تخلیه و جابه‌جایی در شرایط شیوع کرونا کاهش یابد. بنابراین برای قراردادهای تمدید ضابطه سقف افزایش بها تا 25 درصد تعریف شد.

به‌طور قطع این مصوبات در بازار اجاره اثرگذار بوده‌ و می‌توان گفت بازار اجاره کنترل شده اما این کنترل نسبی است. محمودزاده در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود رشد اجاره در بازار مسکن متناسب با افزایش ارزش ملک کشش دارد، گفت: تعیین اجاره‌بها متناسب با ارزش ملک یک واقعیت است بنابراین اگر قیمت ملک ثابت بماند و همین شرایط ادامه داشته باشد، مستاجران نباید نگران افزایش نرخ اجاره باشند، از سوی دیگر بازار اجاره به‌طور قطع به ساخت 4 میلیون واحد مسکونی واکنش نشان می‌دهد و این موضوع هم در بازار اثرگذار خواهد بود.

local_offerبرچسب‌ها:
توصیه رهبری به دست‌اندرکاران انتخابات/ مسيولان اجرایی با هر تخلفی برخورد کنند

توصیه رهبری به دست‌اندرکاران انتخابات/ مسيولان اجرایی با هر تخلفی ...

مشکل کمبود برگه تعرفه که مکررا شکایت می‌آمد را باید برطرف کرد که نگویند تعرفه نیامده یا زود تمام شده است/ در گزارش‌های خارجی گزارش‌شده که در بسیاری از کشورهای خارجی گفته شده که آمادگی مطلوبی در بسیاری...

BourseNews.ir/
سخنان مسيولان، نمک بر زخم سهامداران

سخنان مسيولان، نمک بر زخم سهامداران

مصاحبه‌های اخیر مسيولان نمک بر زخم سهامداران است چرا که هیچ تدبیر، برنامه و سیاست مشخصی برای سهامداران ایجاد نمی‌شود و در صورت ادامه این رویه، شاهد افت بیشتر و طبعات بسیار بسیار سنگین اجتماعی در روز‌ه...

BourseNews.ir/
مسيولان بورس کالا از فشار و تهمت رانت خواران خسته نشوند

مسيولان بورس کالا از فشار و تهمت رانت خواران خسته نشوند

آغاز نوسان نرخ دلار در ماه های اخیر، بازارهای مختلف کالایی را دچار التهاب کرد و دلالان و سوداگران نیز از این فرصت استفاده کرده و به گرانی ها دامن زده و حتی موجب کمبود برخی کالای مورد نیاز صنایع مختلف ...

Sena.ir/
خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟» تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس! نرخ 12 ارز ثابت است/ افزایش نرخ 20 ارز پذیره نویسی شرکت بیمه اتکایی تهران رواک به مدت 15 روز داد و ستد بیش از 4 میلیارد برگه بهادار رونق دلال بازی با کد ملی در بازار خودرو روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شاخص کل مسکن ملی چند متری است؟ ریزش 17 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات بررسی و آسیب‌شناسی قطعی گاز صنایع افزایش احتمالی قیمت گوشت هشدار نسبت به کمبود گوشت در آینده دلایل ریزش ارزش سهام عدالت / رمزارزها در تابلوی فرابورس و شفاف معامله شوند "زاگرس" واحد اول تولیدی را تعطیل کرد افزایش سرمایه "فرابورس" به ثبت رسید شاخص های نزولی وال استریت/بورس های آسیایی هم کاهشی بود تحلیلگران نفت 75 دلاری را پیش بینی کردند رینگ داخلی بورس انرژی میزبان دو محصول دادوستد 2 هزار میلیارد ریالی در معاملات بورس انرژی