5 پیشنهاد برای جهش تولید در دیم­زارهای کشور

5 پیشنهاد برای جهش تولید در دیم­زارهای کشور

برای اجرای بهتر طرح «جهش تولید در دیمزارهای کشور» که مشترک توسط وزارت جهاد کشاورزی و ستاد اجرایی فرمان امام اجرایی می‌شود 5 پیشنهاد مهم وجود دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌ در ایران نزدیک به نیمی از زمین­‌های کشاورزی به کشت دیم اختصاص یافته اما تنها 7 درصد از تولیدات کشور از این طریق تامین می‌شود. در سال‌های اخیر با افزایش توجه به دیمزارهای کشور و آغاز اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، حمایت­‌های خوبی از این بخش صورت گرفته است اما تا رسیدن به شرایط مطلوب، حمایت­های بیشتر، موثرتر و هدفمندتری نیاز است. در این راستا پیشنهاد می‌شود برنامه‌های پیشنهادی زیر در طرح جهش دیم­زارهای کشور بیش از پیش در دستور کار عوامل اجرایی این طرح قرار گیرد:

*افزایش سطح بیمه دیم­زارها

بیمه محصولات کشاورزی یکی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی طی سالیان گذشته بوده است که توسط این وزارتخانه و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در طرح جهش تولید در دیم­زارها نیز اجرا می‌­شود. بر اساس این طرح، حق بیمه برای هر هکتار کشت دیم در سال زراعی جدید، مبلغ 230 هزار تومان تعیین شده است. اما با توافق صورت گرفته بین وزارت جهاد کشاورزی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و صندوق بیمه محصولات کشاورزی، سهم کشاورزان مشارکت‌کننده در طرح جهش تولید در دیمزار‌ها مبلغ 130 هزار تومان به ازای هر هکتار می‌باشد و مابقی حق بیمه توسط دو نهاد فوق‌الذکر پرداخت می‌شود، بدین ترتیب که معادل 50 هزار تومان از حق بیمه‌ تعیین شده، بر عهده ستاد اجرایی و 50 هزار تومان دیگر نیز بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است.

*افزایش سهم کشت مستقیم (No-till) در دیم­زارها

امروزه برای دستیابی به بهره‌وری بهینه و پایداری تولید، شیوه‌هایی که مبتنی بر حفاظت از منابع پایه، به‌خصوص آب‌وخاک است، در دستور کار بخش کشاورزی کشور قرار دارد. توسعه کشت مستقیم (کشاورزی حفاظتی) و استفاده از روش بدون خاکورزی راهکاری مناسب برای مقابله هوشمندانه با پدیده تغییر اقلیم و پیامد­های آن ازجمله کم‌آبی، فرسایش خاک، آلودگی محیط‌زیست، انتشار گازهای گلخانه‌ای، جلوگیری از نوسانات در عملکرد و اقتصادی نمودن تولید، کاهش روند فزاینده فرسایش خاک و از همه مهم‌تر افزایش مواد آلی خاک زراعی به‌عنوان شاه‌کلید پایداری تولید است.

با عنایت به اینکه فناوری کشت مستقیم منجر به کاهش هزینه‌های تولید محصولات کشاورزی می‌شود، در نتیجه نسبت به سایر برنامه‌های راهبردی کشور در بخش کشاورزی همچون آبیاری نوین، کشت‌های نشایی و گلخانه‌ای، در گستره‌ای به‌مراتب وسیع‌تر، به‌ویژه در محصولات راهبردی زراعی، زمینه‌ساز تحقق و تبلور عینی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و توسعه درون‌زا در این بخش خواهد بود.

*لزوم کشت به‌­موقع در دیم­زارها

رعایت تاریخ کاشت یکی دیگر از موارد مهمی است که کشاورزان دیم­کار باید به آن توجه داشته باشند چراکه در زمان بارندگی‌های موثر، می­‌تواند به کشت بهتر کشاورز کمک کند. کشاورزان دیم‌کار باید از تاریخ کشت و بارندگی‌های موثر اطلاع داشته باشند و اگر بارندگی‌ها به تعویق افتاد تاریخ کشت خود را تغییر دهند.

*اصلاح و فرآوری بذور پرمحصول و مقاوم به خشکی

با توجه به قرارگیری بیش از 70 درصد کشور در شرایط خشک و نیمه‌خشک، توسعه استفاده از ارقام اصلاح شده کم آب‌­بر و مقاوم به تنش خشکی با عملکرد اقتصادی مناسب در راستای بهبود عملکرد و ارتقاء کیفیت محصول و به دنبال آن افزایش درآمد برای کشاورزان جایگاه ویژه‌ای دارد. استفاده از بذور اصلاح شده که مقاومت بیشتری در برابر تنش‌‏های محیطی دارند کمک شایانی به کشاورز در افزایش محصول، امنیت غذایی و بهبود معیشت می‏‌کند.

*اجرای کشت تناوبی و حذف آیش

چنانچه یک قطعه زمین هرساله به زیر کشت مداوم یک محصول برود از عناصر غذایی خاک کاسته شده و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک تحت تاثیر قرار می‌گیرد و در نهایت باعث فرسایش خاک و پایین آمدن کیفیت آن می‌گردد و همچنین مشکلاتی نظیر طغیان آفات و بیماری­‌های گیاهی و علف‌های هرز، تولید محصول را تهدید خواهد کرد. لذا کشاورزان برای دوری از این مشکلات، باید از کاشت و تولید مداوم یک محصول در یک قطعه زمین خودداری نمایند و با به‌کارگیری اصول صحیح کشت تناوبی و حذف آیش، به بهبود حاصلخیزی خاک، ذخیره رطوبت در خاک و کنترل آفات و بیماری‌ها و علف‌های هرز، کمک نمایند که در نتیجه آن، میزان مصرف کودها و سموم شیمیایی نیز به حداقل می‌­رسد.

علاوه بر این، در حال حاضر در کشور نزدیک به 5 میلیون هکتار زمین کشاورزی زیر سطح کشت دیم قرار دارد و نزدیک به 3 میلیون هکتار نیز تحت آیش است که با حذف آیش نزدیک به 8 میلیون هکتار زمین کشاورزی برای کشت دیم در دسترس کشاورزان قرار می­‌گیرد که این عمل تاثیر زیادی در افزایش تولید غذا و بهبود امنیت غذایی در کشور دارد.

امید است که با تداوم همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با وزارت جهاد کشاورزی و اصلاح و بهبود سیاست­های طرح جهش تولید در دیم­زارها، شاهد رشد قابل ملاحظه­ در ضریب خودکفایی و کاهش واردات اقلام اساسی بخش کشاورزی در کشور باشیم.

مهدی اکبری- سیاست‌پژوه اقتصادکشاورزی

پایان پیام/

نحوه عرضه اموال مازاد دولت در بازار سرمایه اعلام شد چطور برای معاملات مسکن کد رهگیری بگیریم؟ چالش‌های صنعت در سال 1402 ماهی قرمزها را در آب‌های آزاد رها نکنید بررسی حملات سایبری در ایران و سایر کشورها سیگنال نرخ دلار به بازار مسکن/ چگونه قیمت ملک 100 درصد... رشد اقتصادی کدام کشورها در سال 2023 شکوفا خواهد شد؟ مخالفت دولت با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان تغییر چیدمان سفره ندارها در 1401 ادامه روند کاهش و توقف تولید نفت در اقلیم کردستان عراق خریداران سکه بخوانند / حباب سکه افزایشی شد! شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 نیمه جنون دلار / پیش شرط نزولی شدن قیمت دلار در 1402 مسافران هوایی در صورت گرانفروشی یا تاخیر می‌توانند شکایت کنند اطلاعیه سازمان امور مالیاتی در خصوص الزام اتصال به سامانه مودیان سهام عدالت میلیونی در انتظار این افراد فارس من| برای لغو مصوبه شورای عالی کار به دیوان عدالت شکایت می کنیم/ سفره کارگر کوچک نشود جابه‌جایی 40 میلیون وسیله نقلیه در تعطیلات نوروز امسال نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ سخنگوی سازمان هواپیمایی: احتمال تاخیر در برخی از پروازها وجود دارد ترافیک در محورهای شمالی همچنان سنگین است شرایط دریافت وام فرزند دوم اعلام شد دولت به وعده مهار تورم عمل کند/ چرا نمایندگان کارگری مصوبه حداقل مزد را امضا کردند جزيیات جدید از خودروهای وارداتی شاهکار جدید رنو را ببینید + تصاویر شرایط دریافت وام فرزندآوری در 1402 + جزيیات سیاست‌های کلی اصل 44 تجلی نگاه رهبر انقلاب به نقش دولت در اقتصاد شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 آخرین خبرها از انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث سه میلیون خانه در کشور نیازمند نوسازی است جزيیات جدید از خودروهای وارداتی / متقاضیان بخوانند مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد نرخ بیکاری در 1402 کمتر می‌شود یا بیشتر؟ | مهمترین دلیل کاهش نرخ بیکاری در سال‌های اخیر سرمایه گذاری 8 میلیارد دلاری در چابهار سالانه 500 میلیون بشکه نفت خام در کشور هدر می رود!/ 50 درصد از اتلاف انرژی در کشور قابل بهینه‌سازی ا... ابرتورم در راه است؟ نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد مسافران هوایی می‌توانند شکایت کنند 3 ریشه‌ تورم مزمن در اقتصاد ایران بازگشت بیت کوین به کانال 29000 دلار پس از یک سال تردد از محور چالوس و آزاد راه تهران- شمال ممنوع است قیمت دلار کولاک کرد | پیش بینی وحشتناک از قیمت دلار در روزهای آینده تفویض اختیار بخشودگی جرايم مالیاتی تا پایان اردیبهشت 1402 تمدید شد کاهش 25 درصدی بدهی خارجی کشور در دی ماه 1401 وزیر کار و تعاون: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است مصرف آب و برق مشترکان با حذف یارانه پرمصرف‌ها کاهش یافت چند توصیه به کشاورزان و باغداران برای مقابله با سرمازدگی وزیر کار: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است کاهش ناگهانی قیمت مرغ در بازار امروز | قیمت مرغ کیلویی چند؟