بورس با ریزش به آخر هفته رسید | وضعیت نمادها در ب...

بورس با ریزش به آخر هفته رسید | وضعیت نمادها در ب...

با توجه به آمار معاملات روز 20 تیر 1403، شاخص کل بورس تهران به سطح 2,209,913 واحد رسید. این سطح با کاهش بیش از 7 هزار...

در تاریخ 20 تیر 1403، بازار بورس با مواجهه با یک افت نسبتا قوی در شاخص کل، بیش از 7 هزار واحد کاهش یافت. این کاهش چشمگیر در شاخص کل، منجر به کاهش قیمت بسیاری از نمادهای معاملاتی و ظهور رنگ قرمز بر روی آنها شد که نشان‌دهنده کاهش ارزش سهم نسبت به گذشته و در نتیجه، کاهش ارزش سرمایه‌گذاری در بازار است. این وضعیت نامساعد بازار سرمایه در روز جاری را نشان می‌دهد.

این افت بازار ممکن است ناشی از نگرانی‌ها و فروش گسترده سهام توسط سرمایه‌گذاران در واکنش به اخبار و شرایط اقتصادی باشد. همچنین، تنزلات قیمتی در بورس می‌تواند تحت تاثیر عوامل اقتصادی، سیاسی یا جهانی قرار گرفته باشد که بر بازار سرمایه تاثیرگذار هستند.

معاملات در این روز با شروعی نزولی آغاز شد و در ادامه این نزول، تدریجا افزایش پیدا کرد. در نیمه روز، ریزش قابل توجهی رخ داد و شاخص کل نزدیک 4 هزار واحد ریخت. نمادهای بورسی مانند شپدیس، فولاد، شپنا، کچاد، فارس، خودرو و شستا تاثیرات مثبت و منفی را بر روی رشد شاخص کل داشتند. بر اساس نظر کارشناسان، بازار هنوز پتانسیل رشد را دارد و تک سهم‌های هر گروه قابلیت صعود بیشتری دارند.

نمای پایانی نقشه بازار بورس 20 تیر 1403
 
شاخص هم وزن بورس امروز در نخستین ساعت معاملات با ریزش نسبی روبه‌رو شد در ادامه نیز  روند  ریزش کاهشی شد تا با ریزش 2795 واحدی به 706 هزار و 902 واحدی رضایت دهد.
 

در پایان معاملات بازار امروز شاخص کل در نهایت با ریزش بالای 7 هزار واحد به کار خود پایان داد. ارزش بازار در پایان معاملات امروز 74,396,560.238 میلیارد ریال، ارزش معاملات 49,476.98 میلیارد ریال و حجم معاملات 8.07 میلیارد سهم است.

 

نمادهای تاثیرگذار بر شاخص کل فرابورس در معاملات امروز مارون، آریان، تجلی، بپاس، هرمز، خدیزل و شگویا هستند.

خبرهای مهم بورسی در ‍20 تیر 1403

فتح‌اله توسلی، گفت: با توجه به انتخاب رییس، هیات ريیسه‌ و اعضای کمیسیون‌های مجلس، موضوع حمایت از #بازار_سرمایه و همچنین بررسی مسايل و مشکلات اقتصادی از سوی کمیسیون‌های برنامه و بودجه، عمران، اقتصادی و صنایع به طور جدی پیگیری خواهد شد.

انتظار می‌رود در مجلس دوازدهم شاهد رسیدگی به مشکلات کلان اقتصادی و کاهش دغدغه‌های مردم و سرمایه‌گذاران به ویژه در بازار سرمایه باشیم.

ارتقای بازار سرمایه نیازمند ثبات و بازگشت اعتماد است و این مهم تنها با ایجاد یک فضای امن و مطمين برای سرمایه‌های مردم محقق می‌شود.

 راه‌های بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه

حسن رضایی‌پور، کارشناس بازار سرمایهدر رابطه با «ارزندگی فعلی بازار سرمایه و راه‌های بازگشت اعتماد به سرمایه‌گذاران» نوشت: امروز بدبین‌ترین کارشناسان بورسی هم نمی‌توانند با اعداد ارقام فعلی، ارزندگی بازار سهام را پنهان کنند اما در این راستا باید دلیل عدم اقبال سرمایه‌گذاران به بورس را خارج از بازار جست‌وجو کرد. اکنون این بازار با تطبیق نرخ تورم و رشد سایر بازارهای دارایی و ارزش دارایی موجود نزد سهامداران باز هم خریدار ندارد، بازار سرمایه از اردیبهشت سال گذشته شاهد ریسک‌های سیستماتیک و غیر سیستماتیک داخلی و خارجی متعددی مانند عدم ثبات رویه در نرخ‌گذاری خوراک، ناترازی انرژی و … بوده و در اردیبهشت حادثه سقوط بالگرد ریاست جمهوری و ریسک‌های مترتب آن بر بازار تاکنون فضای بازار را تحت تاثیر قرار داده است.

 اصلاح شاخص بورس کوتاه‌مدت است

آراد پورکار، کارشناس بازار سرمایه گفت: هفته گذشته رقمی حدود 14 همت پول حقیقی و حقوقی وارد بازار سرمایه شد که عمده ورود این سرمایه‌ها از سوی حقوقی‌ها صورت گرفت، همچنین در این میان شاهد رکوردشکنی ورود سرمایه سهامداران خرد به بازار سهام بودیم و حتی یک روز هم با خروج پول از کارگزاری‌ها روبرو نشدیم.

افزایش تعداد خریداران در بازار طی چند روز گذشته، نشان‌دهنده اتفاقات مثبتی است که در بازار رخ داد و می‌توان امیدوار به آینده این بازار تا پایان سال جاری بود.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد