بلایی که دولت روحانی بر سر ساخت مسکن در تهران آورد

بلایی که دولت روحانی بر سر ساخت مسکن در تهران آورد

آمارهای منتشره از سوی مرکز آمار ایران نشان می دهد از سال 1392 و همزمان با آغاز به کار دولت یازدهم، صدور پروانه ساخت در پایتخت روند نزولی به خود گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، اخیرا برخی از رسانه‌ها گفته‌اند که در بهار امسال برای ساخت 6 هزار و 700 واحد مسکونی در پایتخت پروانه ساختمانی از سوی شهرداری تهران صادر شده که کف تعداد شروع به ساخت مسکن در تهران طی 18 سال گذشته بوده است.

آنگونه که این رسانه‌ها مدعی هستند در بهار سال گذشته تعداد واحدهای مسکونی که ساخت آنها آغاز شده و پروانه دریافت کرده‌اند، 10 هزار و 700 واحد بوده است.

در حالی برخی رسانه‌ها، کاهش آمار صدور پروانه ساخت و ساز را به دولت سیزدهم و شکست نهضت ملی مسکن نسبت مب دهند که اولا هیچ گاه قرار نبوده در شهر تهران نهضت ملی مسکن اجرا شود و ثانیا روند نزولی صدور پروانه ساخت در پایتخت از آغاز دولت یازدهم شروع شد و شیب آن همواره سال به سال کاهشی تر می‌شد.

با این حال اگرچه وزارت راه و شهرسازی اراضی بسیار محدودی در شهر تهران در اختیار دارد، با این حال حجت الاسلام ريیسی در دستوری به شهردار تهران اعلام کرد که این نهاد اراضی خود را در اختیار ساخت مسکن برای شهروندان تهران قرار دهد که از پس از آن، قرارگاه جهادی تامین مسکن تهران از سوی شهرداری راه اندازی و آغاز به ساخت سالانه 180 هزار واحد مسکونی در پایتخت هدف گذاری شد که این هدف گذاری اعم از ساخت و سازهای دولتی، خصوصی و نوسازی بافت‌های فرسوده است.

علیرضا زاکانی شهردار تهران در گفت وگو با خبرنگار مهر گفت: تمهیداتی در کمیسیون ماده 5 شهرداری در نظر گرفته شده که بر اساس آن صدور پروانه ساختمانی تسهیل می‌شود و به کمتر از 2 ماه خواهد رسید.

پیش از این ایرج رهبر نایب ريیس انجمن صنفی انبوه سازان استان تهران به خبرنگار مهر گفته بود: دوره زمانی صدور پروانه ساخت در تهران بعضا به بیش از 2 سال هم می‌رسید.

به نظر می‌رسد یکی از عوامل کاهش ساخت و ساز در پایتخت، طولانی بودن زمان صدور پروانه ساختمانی است که با تسهیلاتی که کمیسیون ماده 5 شهرداری در نظر گرفته، به گفته مدیران ارشد شهرداری تهران، این روند طی یک ماه آینده اصلاح خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی: کاهش شدید ساخت و ساز در تهران را تکذیب می‌کنم / ‏‬ 48 هزار واحد امسال تقاضای وام ساخت کرده‌اند

رستم قاسمی 30 تیر ماه در پاسخ به ادعای کاهش شدید ساخت و ساز در تهران طی 3 ماهه امسال اعلام کرد:

«در 4 ماهه امسال ساخت 334 هزار واحد خود مالکی در کل کشور را شروع کرده‌ایم که زمین دارند و تنها تسهیلات ساخت 450 میلیون تومانی دریافت می‌کنند.

در 4 ماه گذشته در پایتخت 48 هزار واحد مسکونی دارای پروانه ساخت در سامانه وزارت راه درخواست وام کردند. این رقم با توجه به تعداد پروانه ساخت صادر شده در 4 ماه نخست امسال و تعمیم آن در طول سال است. پیش‌بینی ما این است که این آمار 10 برابر سنوات گذشته باشد.

180 هزار واحد مسکونی هم با شهرداری تهران قرارداد داریم که در قالب نوسازی بافت فرسوده در حال ساخت است.

مردم تنها باید به آمارهای رسمی در این بخش توجه کنند.»

مرکز آمار: روند نزولی ساخت و ساز در تهران به 8 ساله دولت قبل برمی گردد

آمارهای منتشره از سوی مرکز آمار ایران در خصوص صدور پروانه ساخت حاکی است از سال 1385 تا 1391 به جز سال 1388 که آغاز دوره ساخت و ساز مسکن مهر بود و تمرکز دولت وقت بر اجرای مسکن مهر قرار داشت، در سایر سال‌ها تا پایان 1391 روند صدور پروانه ساختمانی در شهر تهران افزایشی بوده است.

اما از سال 1392 و همزمان با آغاز به کار دولت یازدهم، افت صدور پروانه ساخت در پایتخت روند نزولی در پی گرفت و این کاهشی بودن ساخت و ساز تا 1399 ادامه داشت.

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی نیز در برنامه زنده تلویزیونی 30 تیر ماه امسال این موضوع را تایید و اظهار کرد: در اوج صدور پروانه ساخت در پایتخت از سال‌های 90 تا 93 تعداد 60 هزار تا 70 هزار پروانه صادر شده است که تعداد زیادی از این خانه‌ها هم ساخته نشده است.

وی ادامه داد: با استناد به همین آمار در سال 96 تعداد 14 هزار و 300 پروانه ساخت، در سال 97 تعداد 18 هزار پروانه ساخت و در سال 98 تعداد 19 هزار پروانه ساخت صادر شده است.

آنگونه که مرکز آمار می‌گوید تعداد واحدهای مسکونی پیشی بینی شده از پروانه‌های ساختمانی صادره در شهر تهران طی سال‌های 1385 تا 1399 به شرح زیر است:

138590333
1386159452
1387136341
138874234
1389122229
1390210924
1391192432
1392177680
139383112
139467270
139566027
139665118
139776511
139863398
139953157

آغاز به ساخت 45 هزار و 255 خانه در تهران طی سال گذشته

حمید رضا صارمی معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران نیز اواخر فروردین امسال اعلام کرد: در سال 1400 تعداد پروانه‌های ساختمانی صادره در شهر تهران، 5 هزار و 802 مورد بوده است.

از سوی دیگر، بر اساس آنچه مرکز آمار می‌گوید، متوسط تعداد واحد مسکونی از هر پروانه ساختمانی در شهر تهران، 7.8 واحد است.

بنابراین در سال گذشته در پایتخت ساخت 45 هزار و 255 واحد مسکونی آغاز شده بود که ادامه همان روند نزولی سال‌های دولت یازدهم و دوازدهم است.

رشد تراکنش‌های بانکی در تیر ماه / جابجایی 686 هزار میلیارد تومان آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار رژیم صهیونیستی وادار به بازگشایی گذرگاه‌های غزه شد نذری‌های عاشورا و تاسوعا، سیب زمینی را گران کرد؟ عواقب تورمی به دلخواه ما نیست! 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد لیست جدیدترین افزایش سرمایه‌ها | پیشنهاد افزایش سرمایه 62 درصدی نماد پالایشی مونسون چگونه می‌تواند حیات‌بخش باشد؟ قیمت محبوب ترین بنزها در بازار خودروی ایران +... خریداران خودرو بخوانند | آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو خریداران خودرو بخوانند | آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو نذری های عاشورا و تاسوعا ، سیب زمینی را گران کرد؟ اقتصاد جهان در تاریکی فرو می رود؟ کاهش بهای جهانی غلات در پی تداوم صادرات اوکراین 10 عامل موثر بر بورس فردا | خبری برای سهامداران دارویی آینده اقتصاد ایران با احیای برجام اعتصاب یک روزه بانک‌ها در لبنان وضعیت عجیب ارزان‌ترین خانه‌های تهران در 5سال وضعیت عجیب ارزان‌ترین خانه های تهران در پنج سال / افزایش قیمت 800 درصدی ملک در پایتخت آینده اقتصاد ایران با احیای برجام/ نرخ تورم و بورس چه تغییری می کنند؟ پشت‌پرده نایاب شدن دستمال کاغذی در بازار آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو + جدول ترافیک سنگین در محورهای شمالی/ جاده چالوس یک طرفه شد پشت پرده نایاب شدن دستمال کاغذی در بازار / اقتصاد دستوری حتی حریف دستمال کاغذی هم نیست! عادت به نوسان های برجامی پایان می یابد؟ / مسیر بورس پس از توافق احتمالی برای احیای برجام طرح جدید برای صرفه‌جویی اقتصادی؛ از چوبی کردن صندلی‌های اتوبوس‌های واحد تا اخذ مالیات از نوار کاست پیش بینی بورس فردا از دریچه تابلو | آیا زمان ورود به بورس است؟ + فیلم افزایش حقوق بازنشستگان قطعی شد / حقوق‌ها چند درصد افزایش می یابد؟ فارس من| مطالبه اصلاح و بهبود بورس از دولت مصرف سرانه گوشت کارگران ایران به سه کیلو در سال رسیده چین به 53 کیلو! جهش قیمت تازه‌های بازار خودرو/ تارا 50 میلیون تومان... با پرفروش‌ترین خودروهای جهان آشنا شوید سرگردانی 4 ماهه مسيولان دولتی در قیمت گذاری رب / تولیدکنندگان : مصرف کنندگان ضرر می کنند فارس من| مطالبه پرداخت سریع وام فرزندآوری/ 2 دستور بانک مرکزی برای تسهیلات فرزندآوری با پرفروش‌ترین خودروهای جهان آشنا شوید/عکس فارس من| مطالبه مردمی برای رفع مشکل شماره‌گذاری 207 ام سی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران: با رویکرد انقلابی و جهادی می‌توان موانع را پشت سر گذاشت گام سوم برای حذف قیمت‌گذاری دستوری از اقتصاد اخبار مهم کدال دوشنبه 17 مرداد 1401 | کدام شرکت ها شفاف سازی می کنند؟ قیمت گوشت پايین می آید؟ / معافیت مهم برای عرضه کنندگان گوشت قرمز پیام متفاوت مدیرعامل ایران‌خودرو به مناسبت روز خبرنگار فارس من| شرکت سایپا به تعهدات گارانتی خود عمل نمی‌کند خرید گوشت برای این طبقه شغلی آرزو شد! فارس من| مطالبه مردمی برای جلوگیری از تولید و عرضه پوشاک نامتعارف بده بستان پنهانی بانک ها با بورسی ها ؟ / معمای رشد خرید بانک ها از دولت فارس من| مطالبه حذف تاریخ انقضاء از کارت‌های بانکی تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت سیگنال برجام به بورس/ اصرار بر کاهش نرخ سودبانکی برای اصلاح بورس منطقی است؟ پرواز تهران – چین: 175 میلیون تومان؛ چرا؟ بانک‌های تجاری چقدر وام قرض‌الحسنه داده اند؟ / کارنامه تسهیلات زیر ذره بین آمار