صیانت از منابع آب کشور به خط قرمز دولت تبدیل شده است

صیانت از منابع آب کشور به خط قرمز دولت تبدیل شده است

صیانت از منابع آبی کشور در شرایط فعلی خط قرمز دولت مردمی است و به خاطر کمبود بارش‌ها خروجی سدهای کشور در سال جاری 28 درصد از مدت مشابه سال گذشته کمتر شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، جزيیات رهاسازی آب از سدهای دارای واحدهای نیروگاهی در کشور بیان کننده آن است که همزمان با روی کار آمدن دولت مردمی، تولید برق از واحدهای برقابی بسیاری کمتر از برنامه تعریف شده بوده است و آب پشت سدها به واسطه کاهش ریسک تامین منابع آب در فصل تابستان تحت مدیریت سرسختانه دولت قرار دارد.

بر این اساس، در حالی که برنامه تولید برق فروردین ماه از سرشاخه کارون به عنوان رشته اصلی تولید برق از واحدهای برقابی کشور با 360 متر مکعب در ثانیه تنظیم شده بود، اما خروجی عملیاتی این واحدهای نیروگاهی در بیشترین حالت به 353 متر مکعب در ثانیه رسید و 7 متر مکعب در ثانیه از میزان پیش‌بینی کمتر بود.

علاوه بر این در سد دز نیز، در حالی‌که 145 متر مکعب بر ثانیه پیش‌بینی شد، این خروجی در بیشترین حالت عدد 139 متر مکعب در ثانیه را تجربه کرد.

*کاهش 28 درصدی خروجی سدهای کشور نسبت به سال گذشته

بر این اساس، نگاهی به آمار خروجی تجمعی سدهای کشور در بازه زمانی فعلی بیانگر آن است که تاکنون میزان آب خارج شده از سدهای کشور 13.81 میلیارد متر مکعب بوده است. در حالی که سال گذشته در همین زمان شاهد خروجی 19.14 میلیارد متر مکعبی آب در کشور بودیم.

نکته قابل توجه این آمار زمانی است که بدانیم دوسال گذشته میزان آب خارج شده از سدهای کشور 51 درصد بیشتر از بازه زمانی فعلی بوده است.

بر این اساس، آمار خروجی سدهای کشور مشخص می‌کند، برخلاف سال‌گذشته مدیریت دولت در حوزه سدهای برقابی دیگر از بخش برق تبعیت نکرده و ذخیره آب به عنوان یک خط قرمز اساسی رفتار و خروجی سدهای کشور را تعیین می‌کند.

*جبران خطاهای گذشته با بازنگری حکمرانی آب

این تغییر رویکرد اساسی در حوزه حکمرانی آب جایی قابل توجه می‌شود که بدانیم، خروجی بدون حساب آب سطحی در سال گذشته زمینه بروز بحران‌های بزرگی را فراهم کرد. برای مثال در حوضه آبریز کرخه، افزایش خروجی این سد در شرایط بحرانی سبب شد تا تراز آبی سد به زیر تراز نیروگاهی رفته و تنش عظیمی به غرب خوزستان وارد شود. مسيله‌ای که تبعات آن در سال جاری نیز دامن‌گیر این بخش کشور شده و سد کرخه را به سوی کمترین تراز تجربه شده خود هدایت می‌کند.

با توجه به شرایط خشکسالی به وجود آمده، وزارت نیرو استقرار نظام حکمرانی منابع آب صیانت از این مایه حیات را در اولویت کار خود قرار داده و بر خلاف دولت قبل جلوگیری از رهاسازی بدون ضابطه آب به خط قرمز تبدیل شده است.

اصلاح نظام مدیریت سدهای کشور یکی از قطعات پازلی است که در نظر گرفته شده و در آینده و به نظر می‌رسد، در آینده باید شاهد اخبار مثبت بیشتری در حوزه مدیریت منابع آب از سوی وزارت نیرو باشیم.

بر این اساس، مسيله استقرار ساختار حکمرانی آب علاوه بر مسيله آب سطحی با برنامه‌هایی به منظور مدیریت منابع آب زیرزمینی، تغییر در ساختار با محوریت ایجاد شفافیت و همچنین توجه به پروژه‌های اولویت‌دار ادامه پیدا خواهد کرد.

*استقرار نظام حکمرانی پایانی بر تراژدی‌های آبی کشور

به عقیده بسیاری از کارشناسان، تغییر نظام مدیریت منابع آب کشور با اولویت‌های طرح شده از سوی دولت می‌توان پایانی بر تراژدی‌های آبی در کشور تلقی شده و زمینه حل مسايل حوزه آب کشور را فراهم کند.

در شرایطی که آب را به عنوان یک پارامتر استراتژیک در جامعه به حساب بیاوریم، حل دغدغه‌های مطرح از جمله مسايل مرتبط با خشکسالی، تامین آب، فرونشست زمین و سایر موارد تاثیر قابل توجهی در فضای روانی جامعه دارد و تسهیل مناسبات اجتماعی اقتصادی دارد و به نظر می‌رسد، با استقرار نظام حکمرانی منابع آب شاهد حل دايمی بحران‌های مذکور خواهیم بود.

در همین راستا، محمد کارشناس حوزه نیرو معتقد است:«دولت سیزدهم با تغییر ریل حکمرانی منابع آب این پیام را مخابره می‌کند که تامین آب مردم فارغ از شرایط جوی خط قرمز است و حتی تامین و ناترازی برق نیز نمی‌تواند در این خط قرمز خللی را ایجاد کند.»

با توجه به مدیریت دولت مردمی در بخش آب انتظار می‌رود، چالش‌های ایجاد شده آبی در سطح کشور به خصوص در جنوب غرب در سال جاری به حداقل رسیده و زمین‌های مین‌گذاری شده ناشی از فعالیت دولت قبل نیز پاک‌سازی شود.

پیام/

محموله‌های نفتی ایران در انتظار تخلیه در بنادر چین مجوز تاسیس بانک آفشور در مناطق آزاد گرفته شد چطور می‌توانید به یارانه همسر اضافه شوید؟ 83 هزار میلیارد تومان از اراضی به مناطق آزاد برگشت چطور می‌توانید به یارانه همسرتان اضافه شوید؟ قیمت طلا، سکه و ارز 1401.02.29/ سکه و ارز گران شد مشکلات پخش و توزیع روغن خوراکی برطرف شد ورود گسترده ایران و کوبا به بازارهای یکدیگر گرانی عجیب در انتظار شوینده ها هشدار برای ریزش بیشتر/ تا پاییز انتظاری از رمزارزها نداشته باشید پیش بینی خطرناک درباره قیمت ارزهای دیجیتال تا پای... صدور سند 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سال جاری سایه سنگین جنگ اوکراین بر قیمت غذا در جهان حضور دوباره ایران در بازار نفت بدون نیاز به هیچ توافقی/2 میلیون نفت ایران در انتظار تخلیه در چین قیمت انواع خودرو در بازار آزاد امروز + جدول تصمیم جدید دولت برای حقوق کارگران | افزایش 10 درصدی حقوق کارگران صحت دارد؟ سقف افزایش اجاره بهای مسکن تعیین شد | برخورد سازمان تعزیرات با مشاورانی که سقف افزایش را رعایت نکنند انتشار صورت مالی 12 ماهه حسابرسی نشده "دلقما" در کدال این شهر‌ها رکورد گردشگری را در ایران جا به جا کردند! قیمت دلار ثابت شد! | قیمت دلار در بازار امروز نفت همچنان بالای 110 دلار ورود گسترده ایران و کوبا به بازارهای یکدیگر نرخ 24 ارز کاهش یافت | 29 اردیبهشت 1401 فروش میوه های نوبرانه به قیمت های لاکچری! چطور می‌توانید به یارانه همسر اضافه شوید؟ ساخت و بازسازی 400 قطعه تخصصی در نیروگاه بندرعباس توضیح وزیر نفت درباره قیمت بنزین | گاز پرمصرف‌ها غیریارانه‌ای می‌شود | شیوه وصول درآمدهای نفتی قیمت جدید دلار در بازار متشکل + جدول معاون وزیر صمت: مشکلات پخش و توزیع روغن خوراکی برطرف شد تاکید ريیس‌جمهور بر اجرای تعهدات نظام بانکی در حوزه ساخت مسکن فروش کیسه آرد یارانه‌ای تا یک میلیون تومان مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برکنار شد فردا، آخرین فرصت اصلاح اطلاعات جاماندگان سود سال 99 سهام عدالت در سامانه سجام اقدام بانک مسکن خلاف دستور وزیر راه و شهرسازی توضیحات وزیر نفت در خصوص قیمت بنزین / پول فروش نفت... "تنوین" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد صورت مالی میاندوره ای "آ س پ" منتشر شد مجمع "سابیک" تا 20 روز آینده برگزار می‌شود/ سود 156 تومانی به ازای هر سهم "سابیک" متقاضیان دریافت یارانه جدید بخوانند گهرزمین، فاتح قله‌های امداد و نجات و کمک‌های اولیه کشور دریافت تندیس و جایزه روابط رسانه‌ای و تقدیرنامه تحلیل محتوا توسط فولاد هرمزگان صورت مالی 12 ماهه "فرآور" روی کدال آمد انتشار صورت مالی حسابرسی نشده "خعمرا" 2 مقام ارشد قره باغ دور میز مذاکره با وزیر راه/ وام 700 میلیونی؟ نفتی‌ترین ایام سال در نمایشگاه بین‌المللی نفت/ نمایش توانمندی‌ها در دل تحریم‌ها 320 مگاوات به تولید برق کشور اضافه شد خاموشی های برق برای دولت قبلی دردسر ساز می شود؟ اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی و بانک ها کسری تجاری ژاپن افزایش یافت تصمیم جدید دولت برای کالابرگ الکترونیک | پرداخت کالابرگ الکترونیکی برای خرید مرغ از طرف دولت