مسیر رشد اقتصادی ادامه دارد

مسیر رشد اقتصادی ادامه دارد

وزارت اقتصاد اعلام کرد: اقتصاد کشور در سال 1401 مسیر رشد سال قبل را دنبال کرده و با استناد به آمار مرکز آمار ایران در...

به گزارش خبرگزاری برنا؛ مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به گزارش 17 اسفندماه پایگاه خبری آفتاب با تیتر «نرخ رشد اقتصادی 9 ماهه اول 1401 اعلام شد/ کاهش رشد اقتصادی بدون نفت» توضیح داد: کشور در رشد اقتصادی سال 1401، مسیر رشد اقتصادی سال قبل را دنبال کرده است و با استناد به آمار مرکز آمار ایران در 9 ماهه 1401 رشد 3.3 درصدی در اقتصاد ایران را داشته‌ایم که بدون محاسبه نفت 2.9 درصد بوده است.

همچنین بر اساس آمار بانک مرکزی، رشد اقتصادی 6 ماهه اول امسال بدون نفت 2.7 درصد بوده که و نسبت به دوره مشابه سال قبل که 2.3 درصد رشد داشت، افزایش داشته است. در تمام بخش ها این رشد مشهود است به نحوی که در بخش کشاورزی با وجود خشکسالی مثبت 1.1درصد رشد داشتیم در حالی که دوره مشابه سال قبل منفی2.4 درصد بود.

در بخش صنایع و معادن مثبت 3.8 رشد داشتیم که نسبت به دوره مشابه سال قبل که منفی 1.5 بود، رشد قابل توجهی داشته و در صنعت هم از 1.4 درصد رشد در سال گذشته به مثبت 5.8 درصد رسیدیم.

تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در 6 ماهه اول امسال 3.9 درصد رشد کرد، در حالی که در دوره مشابه سال قبل منفی 6.4 بود.در این گزارش این سوال مطرح شده است که «حالا این پرسش اساسی از وزیر اقتصاد مطرح می‌شود؛ روند کاهشی رشد اقتصادی بدون نفت کشور از بهار 1400 تا پاییز 1401 و ثبت پایین‌ترین میزان رشد در پاییز به چه دلیل است؟»؛ پاسخ به این پرسش در آمار ارايه شده توسط مرکز آمار ایران کاملا واضح است، به طور معمول نرخ رشد اقتصادی به صورت فصلی یا 6 ماهه یا 9 ماهه و سالانه و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بررسی می‌شود و اینکه نرخ رشد به این شکل بررسی شود که بخواهیم نسبت به فصول قبل بررسی کنیم، قیاس درستی نیست، علاوه بر این در گزارش نویسنده مدعی شده است که در پاییز امسال کمترین نرخ رشد اقتصادی را از بهار سال 1400 تاکنون داشته ایم؛ اما در یک مقایسه درست به این دلیل که نرخ رشد اقتصادی پاییز امسال در مقایسه به آمارهای پاییز سال گذشته مقایسه می شود، باید رشد اقتصادی هر فصل را با فصل های مشابه در سال‌های قبل مقایسه کرد، در این صورت، با مقایسه نرخ رشد اقتصادی در فصل پاییز بین سال‌های 1391 تا 1401 متوجه می‌شویم که بدترین نرخ رشد اقتصادی با رشد منفی 11.2 درصد در فاصله 11 ساله 1391 تا 1401 مربوط به پاییز سال 1397 و پس از آن با منفی 8 در پاییز سال 1391، سپس منفی 1.5 در پاییز سال 1392 و سپس منفی 1 در پاییز سال 1394 بوده‌ایم.

بنابراین نتیجه‌گیری این گزارش از بدترین رشد اقتصادی از بهار 1401 تا پاییز امسال قیاسی اشتباه است. در حالی رشد اقتصادی بدون نفت در 9 ماه نخست 1401 برابر با 2.9 درصد شده است که این رقم در 9 ماه نخست سال گذشته 3.9 درصد و در 9 ماه نخست سال 1399 برابر با منفی 1 درصد بوده است. بنابراین با بررسی درست آماری و مقایسه درست متوجه می‌شویم روند رشد اقتصادی علی‌رغم مشکلاتی که در پاییز و زمستان سال جاری کشور با آنها مواجه بود و گسیل اغتشاشات و القای نااطمینانی به حوزه اقتصاد همچنان مثبت بوده و چشم انداز امیدبخشی دارد.

پیش بینی وضعیت بورس در 1402/ آیا قیمت دلار بورس را تکان می دهد؟ حسین عبده تبریزی:صدای پای تورم ونزويلایی را می‌شنوید؟ نفت در سراشیبی کاهش قیمت خاندوزی: مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم/ ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته ... بکارگیری تمام ظرفیت‌ها در راستای تحقق رشد تولید رکورد صادرات نفت ، باوجود تحریم نفتی مهار تورم قیمت محصولات کشاورزی‌ کمبودی در تامین مرغ ماه مبارک وجود ندارد هیچ کمبودی برای خرمای ماه مبارک رمضان نداریم پیش‌بینی اوضاع بورس در 1402 طلا به زودی گران تر می شود؟ 15 مورد ریزش سنگ در کندوان این خودرو نقلی جنسیس به اروپا می‌رود/ عکس عضو خانه کارگر: با مزد 8 میلیون تومانی یک دست کت و شلوار هم نمی‌توان تهیه کرد! طلا 8 دلار گران شد بی‌توجهی اوپک پلاس به بحران بانکی آمریکا/ کاهش 2 میلیون بشکه در روز تا پایان سال ادامه دارد جوابیه شرکت کروز به یک خبر قیمت جدید سکه و طلا اعلام شد + جدول نیازمند روش‌های نوین برای اکتشافات عمیق معدنی هستیم برند ژاپنی توشیبا بزودی 15 میلیارد دلار فروخته می شود جزيیات نهایی افزایش حقوق کارگران | مبلغ افزایش حقوق کارگران اعلام شد اثرات افزایش قیمت دلار بهار امسال نمایان می‌شود/ دو سناریو پیش روی تورم در اقتصاد ایران رشد 11 درصدی سفرهای نوروزی یک پیش‌بینی از قیمت مسکن در سال جاری ؛ آیا قیمت ها ریزش خواهد کرد؟ استفاده از این سامانه برای خرید و فروش ارز و سکه قیمت خودرو داخلی طی یک سال چقدر افزایش یافت؟ دولت برخی موارد را در بودجه لحاظ نکرده بود و ما چون کارشناس هستیم تغییراتی را رقم زدیم / مجلس سقف بو... وضعیت تورم بعد از نجومی شدن قیمت دلار صنعت خودرو در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد قیمت مرغ گرم در بازار + فیلم مصرف 30 هزار و 762 مگاوات برق در ساعت 12 اول فروردین ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته است وضعیت ارز در سال گذشته / دلار چند درصد بازدهی داش... توزیع 123 میلیون لیتر بنزین در دومین روز فروردین‌ خاندوزی: ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافت ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد خبر جدید مخبر درباره برنامه دولت برای مهار تورم حکم غرامت 1.68میلیارد دلاری آمریکا علیه بانک مرکزی ایران+جزيیات وام فوری برای سهام عدالتی ها | ثبت نام وام فوری 13 میلیونی با سهام عدالت در سایت زیر قیمت پنیر در ماه رمضان اعلام شد + جدول خاندوزی: روسیه 2.76 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری کرده/ افزایش 12 درصدی صادرات غیرنفتی در 11 ما... عرضه خرمای تنظیم بازاری از امروز/خرما کیلویی 71 هزار و 400 تومان «تشکیل سرمایه» لازمه تحقق رشد 8 درصدی قیمت جدید دلار اعلام شد (3 فروردین) هشدار سخنگوی صنعت آب درباره احتمال بروز سیل و طغیان رودخانه های کشور در نوروز 1402 رشد 14 درصدی مصرف بنزین در 10 روز پایانی سال 1401 افزایش 60 درصدی سقف نرخ خرید برق از نیروگاه‌ها فوری / ساعت کار ادارات شناور شد