توقف حبس بدهکاران بانکی؟

توقف حبس بدهکاران بانکی؟

‌روز گذشته نمایندگان با دوفوریت طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای صنعتی و تولیدی موافقت کردند.

شرق: روز گذشته نمایندگان با دوفوریت طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای صنعتی و تولیدی موافقت کردند.

عزت‌الله اکبری‌تالارپشتی، ريیس کمیسیون صنایع و معادن، به‌عنوان متقاضی این طرح دوفوریتی گفته است: ما در این طرح به‌دنبال‌ آن هستیم که واحدهای تولیدی و صنعتی تعطیل نشود. فعالان اقتصادی به‌دلیل بدهی با مشکل مواجه هستند و گاهی روانه زندان می‌شوند که این به مصلحت کشور نیست.

قاضی باید بتواند حکم جایگزین صادر کند. درحال‌حاضر مجلس شورای اسلامی، دولت و قوه قضايیه با یکدیگر همراه هستند و باید طرحی را با مشارکت هم تصویب کنیم که از تعطیلی کارخانه‌های فعال به‌دلیل بدهی مالی جلوگیری شود. این ایده البته بین مراجع هم حامیانی دارد. آیت‌الله صافی سال 94 گفته بود: «بنده بارها گفته‌ام که از نظر شرع مقدس حبس بدهکاران مالی جایز نیست و چنین افرادی نباید زندانی شوند».

این مصوبه دوفوریتی مجلس در حالی است که به‌تازگی هم ريیسی اعلام کرده بود هیچ واحد تولیدی‌ای به علت بدهی نباید تعطیل شود. پشت‌بند این حرف، وزیر اقتصاد در نامه‌ای به وزیر صمت از او خواست: «بانک‌ها در ابتدا تلاش کنند تا در‌صورتی‌که واحدهای تولیدی دارای صلاحیت کافی برای اداره و ادامه فعالیت بوده و توقف پرداخت بدهی ناشی از مشکلات اقتصادی، تامین مواد اولیه و مانند آن است، به‌جای تملک واحد تولیدی اعم از عرصه و اعیان، حسب ضوابط قانونی نسبت به امهال مطالبات یا استفاده از سایر شیوه‌های وصول مطالبات (غیر از تملک واحد تولیدی) اقدام کنند.

علاوه بر این، درصورتی‌که تضامین و متعهدان متعدد برای دین واحد تولیدی وجود داشته باشد، بانک‌ها مکلف‌اند در ابتدا از سایر اموالی که توقف یا مصادره آنها خللی به روند تولید وارد نمی‌سازد، طلب خود را استیفا کنند و درصورتی‌که واحدهای تولیدی به‌دلیل فنی و اجرايی قابلیت ادامه فعالیت نداشته یا مالک فعلی، صلاحیت یا توان ادامه فعالیت نداشته باشد، بانک‌ها صرفا در صورتی می‌توانند نسبت به تملک واحد تولیدی اقدام کنند که این امر به‌هیچ‌وجه منجر به تعطیلی خط تولید و بی‌کاری کارگران نشود».

هم‌زمان با این ورود اصولگرایانه با ادعای حمایت از تولید و تولیدکننده، وزیر ارتباطات دولت روحانی در کانال تلگرامی خود یک یادداشت انتقادی دراین‌باره نوشته است. آذری‌جهرمی با استناد به این سخن ريیسی که در یک سفر استانی به بانک‌ها دستور داده است «حق ندارید هیچ واحد تولیدی را به‌دلیل بدهی تعطیل کنید!»، نوشته است:

«تولیدکننده موفقی پای گیرنده تلویزیون نشسته و با دیدن این سخنان از خود می‌پرسد: در این شرایط چرا من باید بدهی خود را به بانک پرداخت کنم؟ چرا من که در شرایط برابر موجود توانسته‌‌ام با زحمت در این رقابت پیروز بشوم از این شرایط استفاده نکنم؟

شم اقتصادی این تولیدکننده موفق که احتمالا باهوش هم بوده که توانسته شرایط پایداری برای شرکتش به وجود آورد، به او می‌گوید به جای پرداخت اقساط، درآمدها را به بخش غیرعملیاتی شرکت یا کارخانه منتقل کن، سکه بخر، زمین خریداری کن یا حتی در رمزارز سرمایه‌گذاری کن.

چرا تو باید از قافله تاخیرکنندگان در بازپرداخت بدهی‌های بانکی عقب بمانی؟ احتمالا مدیران بانک‌ها هم که پای همان رسانه نشسته‌اند، درگیر یک حساب و کتاب ساده شده‌اند‌؛ جبران تامین نقدینگی این دستور ريیس‌جمهور چقدر می‌شود؟ مجموع مابه‌التفاوت جرايم تاخیر که دستور داده شده که اخذ نشود چقدر می‌شود؟

صورت‌حساب‌ها پیشاپیش برای دولت پرینت می‌شود و به بانک مرکزی و وزارت اقتصاد ارسال می‌شود... بانک مرکزی و وزارت اقتصاد دو حالت با این صورت‌حساب‌ها می‌توانند برخورد کنند؛ یا بگویند اعتباری نداریم و قابل پرداخت نیست که نتیجه روشن است؛ دستور و وعده ريیس‌جمهور روی زمین می‌ماند یا مجبورند صورت‌حساب‌ها را پرداخت کنند تا وعده مسيول روی زمین نماند و لبخندهای کذا نخکشد و هوراهای کشیده‌شده بر باد نرود.

اما سوال اصلی این است: از کجا؟ در حقیقت این قول و بازدید ريیس‌جمهور به زبان بانکی در «تراز منفی ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی» خودش را نشان خواهد داد. این عملیات به زبان ساده و غیرعلمی همان چاپ‌کردن پول است.

‌چاپ پول هم یعنی بی‌ارزش‌کردن ریال، یعنی افزایش تورم! به عبارتی دیگر، دست آخر این صورتحساب از جیب مردم پرداخت می‌شود. همان‌ها که لبخند امید به لبشان نشسته بود. البته بی‌آن‌که از آنها اجازه گرفته شود. مابه‌التفاوت جرايم تاخیر هم طبعا باید از بودجه سالانه تامین شود. بودجه با کسری مواجه است و در یک کلام، اگر این مابه‌التفاوت بخواهد پرداخت شود، مجددا اثر تورمی بر اقتصاد کشور خواهد داشت. این یعنی دست‌کردن دوباره در جیب مردم.

آذری‌جهرمی با اشاره به اینکه در حمایت از تولید اگر استراتژی نباشد، به‌هم‌ریختگی ایجاد خواهد شد. واحد تولیدی اگر نتواند در اقتصاد خودایستا باشد، محکوم به شکست است و حمایت بی‌جا و مستقیم دولت از او، نتیجه‌ای جز ظلم به سایر مردم ندارد! نوشته است: «اگر کرونا پدید آمد و واحد تولیدی ضررده شد، طبعا موقتا تعطیل می‌شود و مستمری کارگرانش هم باید از بیمه بی‌کاری پرداخت شود.

اگر زیانی هم داشت، باید بر مبنای محاسباتی عادلانه و فراگیر و پس از بررسی ابعاد و ممیزی دقیق واحدها، جبران شود. اگر یک واحد تولیدی برای کشور استراتژیک است و باید از آن در شرایط بروز مشکلات اقتصادی حمایت کرد، این‌ کار باید با اخذ تعهدات و یک برنامه ریاضتی و قابل قبول برای رسیدن به یک دستاورد روشن صورت پذیرد که هم قابل توضیح به مردم و هم متخصصان باشد.

اگر نتیجه بازدید یک سیاست‌مدار از کارخانه‌ای بشود کسب رضایت سیاست‌گذار برای افزایش قیمت کالای تولیدی آن کارخانه، بدون آنکه بسته اصلاحی و تعهداتی روشن و قابل دفاع برای همه مردم در بهبود بهره‌وری آن واحد تولیدی طراحی شود؛ نتیجه آن چیزی جز ظلم به مردم نیست.

ظلمی آشکار که در لفافه مهربانی و کمک پنهان شده و این موضوع کیلومترها با عدالتی که نشست برای آن ترتیب داده شده، به‌ دور است. فساد و رانت، شاخ و دم ندارد. به همین سادگی به وجود می‌آید. مسيولان مربوطه هم بیشتر اوقات دنبال دلسوزی هستند؛ اما واقعیت این است که اقتصاد علم اعداد است و فعال اقتصادی هم دو دو تا چهارتا‌دان.

local_offerبرچسب‌ها:
اجاره مسکن در منطقه اقدسیه تهران چقدر هزینه دارد؟ ایستگاه متروی گلشهر تعطیل می شود نحوه محاسبه نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه... چگونه با سیم کارت وام بگیریم؟ پیکان 13 ساله 60 میلیون تومان/خودروی نوستالژیک بازار چند؟ تقاضای نمایندگان مجلس درباره عدم واگذاری سهام... رعد و برق به فرودگاه بندرعباس آسیب زد 3 عضو هیات عامل بانک مرکزی منصوب شدند کارمند اختلاسگر بنیاد مسکن دستگیر شد + جزيیات قیمت دلار و یور در سراشیبی مهم‌ترین اتفاقات بازار رمزارزها در سال 2021 پیش بینی سکته آور از بازار مسکن! عرضه 15 هزار تن شکر سفید برای مصارف خانوار فوری/ همسان‌سازی حقوق معلمان در هیات دولت تصویب شد چتربازی ویژه علی‌عسگری را ببینید! جهش قیمت بیت‌کوین در سه ماهه اول سال 2022 محتمل است؟ 3 انتصاب جدید در بانک مرکزی حذف ارز 4200 تومانی باعث تورم می شود زمان واریزی یارانه جدید اعلام شد زمان پرداخت اقساط وام مسکن ملی مشخص شد تعرفه‌‌های‌ پزشکی 60 درصد بیشتر می شود! واکنش همتی به ادعای افزایش صادرات نفت اختصاص وام 300 میلیون تومانی برای بافت های فرسوده جزيیات پیشرفت نهضت ملی مسکن در شهر‌های جدید یارانه جدید چه زمانی واریز می شود؟ ماجرای دعوای اوجی و همتی چه بود؟/ پول نفت ایران کجاست؟ قیمت انواع یخچال دوقلو در بازار / جدول نرخ‌ها تاریخ واریز کارانه پرستاران اعلام شد بررسی طرحی جدید برای خرید کالا کدام یک از وعده‌های بورسی محقق شد؟ نسخه آرمبخش وزیر صمت برای اصناف انتقاد ريیس اتاق اصناف از تصمیمات غیرکارشناسی دولت دوازدهم بیش از 80 درصد کاهش اشتغال کشور مربوط به بنگاه‌های خرد بوده است منظور از یارانه پنهان چیست؟ بلایی که تورم سر طلا خواهد آورد بازار خودرو قفل شد/ قیمت سمند ارزان پایین آمد قیمت‌ها در بازار خودرو قفل شد خبر خوش دولت برای بانوان مجرد / خانه دار شدن... پیش بینی تازه بانک جهانی از اقتصاد ایران شافعی: از دست این دولت و مجلس درمانده‌ایم چه عاملی رشد را به بورس برمی‌گرداند؟ آخرین تغییرات قیمت سکه، طلا و ارز (26 دی) پرداخت یارانه جدید از امسال اجرایی می شود؟ ایجاد آرامش برای واحدهای صنفی با درج قیمت تولید کننده معاملات مشکوک دو پتروشیمی در بورس عرضه 15 هزار تن شکر سفید برای مصارف خانوار مذاکرات ایران و چین برای اجرای توافق 25ساله صادرات از مرز 40 میلیارد دلار عبور کرد آخرین وضعیت جوی جاده‌ها‌/‌برف و باران در محورهای 21 استان‌ و انسداد 23 جاده مهلت 3 روزه سازمان بازرسی به وزیر نفت