سیگنال مهم معاون اول ريیس جمهور به بازار ارز/ قیمت دلار بالا می‌رود؟

سیگنال مهم معاون اول ريیس جمهور به بازار ارز/ قیمت دلار بالا می‌رود؟

محمد مخبر معاون اول ريیس جمهور در مصاحبه خود با یکی از خبرگزاری‌های دولتی گفته است بخش عمده‌ای از منابع تخصیصی ارز در سال جاری هزینه شده است. باتوجه به گفته‌های او به نظر می‌رسد بازار ارز سیگنال افزایش قیمت را دریافت کرده باشد. آیا قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد مخبر، معاون اول ريیس جمهور در مصاحبه‌ای با یکی از خبرگزاری‌های گفته است: «بخش عمده ارزی که با مجوز مجلس در سال 1400 تخصیص داده شده بود، هزینه شده است.» گفته مخبر از دو جهت برای بازار ارز و قیمت دلار اهمیت دارد.

از یک طرف گفته‌های او به بازار ارز سیگنال افزایش قیمت می‌دهد چرا که دولت با محدودیت منابع ارزی رو به رو است. از طرف دیگر تنها چهار ماه تا پایان سال باقی مانده است و این سوال پیش می‌آید که برنامه دولت برای تامین ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی چیست و می‌خواهد این منابع را از کجا تامین کند؟

قیمت دلار افزایش می‌یابد؟

طبق تجربه سال‌های گذشته به نظر می‌رسد راهکار دولت برای ارز مورد نیاز، تامین آن از بازار آزاد است. این موضوع به بازار دلار سیگنال افزایش می‌دهد، چرا که از یک سو دولت ارزی برای تزریق به بازار و خرید کالاهای اساسی ندارد و از طرف دیگر هم باید به واردکنندگان ارز 4200 تومانی بدهد تا بتوانند کالاهای اساسی وارد کشور کنند.

این موضوع در سال‌های گذشته هم رخ داده است. در حالی که دولت در سال گذشته تنها 36 میلیارد تومان درآمد نفتی داشت، 55 میلیارد تومان برای واردات کالاهای اساسی هزینه کرد، یعنی دولت 18٫5 میلیارد دلار ارز کم داشت و برای جبران کمبود منابع از بازار آزاد دلار مورد نیاز خود را خرید.

در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن دولت حداقل 225 هزار میلیارد تومان به پایه پولی کشور اضافه کرده است تا بتواند با توجه به کمبود ارز خود با دلار 4200 تومان 10 قلم کالای اساسی وارد کشور کند.

کسری منابع ارزی و احتمال افزایش قیمت دلار

حالا کارشناسان اقتصادی معتقدند دولت از ابتدای سال جاری تا به حال بیش از 12 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی پرداخت کرده است، که با اختلاف 20 هزار تومانی با دلار در بازار آزاد حدودا 240 هزار میلیارد رانت توزیع کرده است، یعنی 24 برابر درآمدهای نفتی در سال گذشته.

با این حساب با توجه به آنکه چهار ماه تا پایان سال باقی مانده است به نظر می‌رسد دولت ارز بیشتری را از بازار ارز خریداری کند و به همین خاطر سیگنال مهمی را درباره افزایش قیمت دلار به بازار می‌دهد.

پیش‌بینی کارشناسان از قیمت دلار تا پایان امسال

وحید مسعودی، کارشناس بازارهای مالی به تاثیر مذاکرات در آینده بازار ارز اشاره کرد و گفت: چه توافقی حاصل شود و چه نشود، دلار در بازه‌ زمانی حدود دو ساله روند صعودی دارد.

این کارشناس بازارهای مالی گفت: اگر مذاکرات فرسایشی باشد و توافقی حاصل نشود، دلار تا قبل از تابستان 1401، می‌تواند به 32 یا 33 هزار تومان نیز برسد. در درازمدت دلار 40 تا 42 هزار تومانی قابل تحقق است.

علی طباطبايی، دیگر کارشناس حاضر در لایو تجارت‌نیوز، ارزش ذاتی دلار را 35 هزار تومان دانست و افزود: افت قابل توجه قیمت دلار در بازه زمانی کوتاه، بعید است.

او افزود: برخی کارشناسان احتمال دلار 25 هزار تومانی را مطرح کردند اما احتمال آن کاهش یافته است. حتی گفته می‌شود دولت نیز بودجه 1401 را بر مبنای دلار 23 هزار تومانی می‌بندند.

مطالعه بیشتر: منبع نامعلوم 3٫5 میلیارد دلار آزاد شده ایران/ پول وارد کشور می‌شود یا کالا؟
چه کسانی از پرداخت مالیات ارز معاف هستند؟

چه کسانی از پرداخت مالیات ارز معاف هستند؟

رییس سابق کانون صرافان تاکید کرد افرادی که برای مصارف شخصی ارز می‌خرند مستثنی و معاف از پرداخت مالیات هستند.

TejaratNews.com/
دلار ارزان و طلا گران شد

دلار ارزان و طلا گران شد

با ارزان شدن دلار در جهان، قیمت طلا در بازارهای جهانی 6.20 دلار بالا رفت و هر اونس 1790.33 دلار معامله شد.

FarsNews.ir/
سال 2022 سال طلاست یا دلار؟

سال 2022 سال طلاست یا دلار؟

فدرال رزرو برای انقباضی کردن سیاست‌های پولی خود برنامه‌ریزی می‌کند، اما تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند در سال آینده یورو با قدرت بیشتری به رقابت دلار بیاید و سال 2022 سال طلا باشد نه سال دلار.

Bartarinha.ir/
چرا نرخ دلار در بودجه، 23 هزار تومان تعیین شد؟

چرا نرخ دلار در بودجه، 23 هزار تومان تعیین شد؟

ريیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تعیین نرخ تسعیر ارز 23هزار تومانی در بودجه 1401 خبر داد. آیا تعیین این قیمت برای دلار در بودجه 1401 منطقی است؟

TejaratNews.com/
دلار ثابت ماند / نرخ ارز صرافی ملی امروز 17 آذرماه 1400

دلار ثابت ماند / نرخ ارز صرافی ملی امروز 17 آذرماه 1400

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز چهارشنبه نیز اعلام و با ثبات نسبت به روز گذشته رقم 27 هزار و 823 تومان ثبت شده است.

TejaratNews.com/
قیمت دلار و قیمت یورو امروز 17 آذر‌ماه

قیمت دلار و قیمت یورو امروز 17 آذر‌ماه

قیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران به نرخ 27.823 هزار تومان رسید.

Borna.news/
هشدار به اجاره‌دهندگان کارت ملی برای خرید ارز

هشدار به اجاره‌دهندگان کارت ملی برای خرید ارز

سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد، طبق قانون مالیات‌های مستقیم، خرید و فروش ارز مشمول مالیات بوده و کلیه اشخاص فعال در این بخش مکلف به ثبت‌نام و پرداخت مالیات تعیین شده هستند.

TejaratNews.com/

الزام خریداران و فروشندگان ارز به پرداخت مالیات

اعمال مالیات جدید بر خرید و فروش ارز

اعمال مالیات جدید بر خرید و فروش ارز

سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: به اطلاع کلیه خریداران و فروشندگان ارز می‌رساند که طبق قانون مالیات‌های مستقیم، خرید و فروش ارز مشمول مالیات بوده و کلیه اشخاص فعال در این بخش مکلف به ثبت نام و پرداخت م...

Bartarinha.ir/
روزنامه دولت درباره نرخ دلار: دستی در کار است

روزنامه دولت درباره نرخ دلار: دستی در کار است

روزنامه ایران، روزنامه رسمی دولت نوشت: روند سال‌های اخیر نشان می‌دهد که افزایش قیمت ارز در اقتصاد ایران ناشی از تقاضای واقعی نیست.

Bartarinha.ir/
حذف ارز دولتی دارو به نفع چه کسانی است؟

حذف ارز دولتی دارو به نفع چه کسانی است؟

محمدی: متاسفانه جریاناتی که امروز لیست اقلام نیمایی را مغرضانه منتشر کرده‌اند، سال گذشته با ایجاد هیاهو‌های رسانه و لابی‌های گسترده در نهاد‌های متولی، مانع از کار کارشناسی هدفمند در جهت انتقال این یار...

Bartarinha.ir/
منشا کم‌‌‌ واکنشی بورس به بازار ارز

منشا کم‌‌‌ واکنشی بورس به بازار ارز

دلار کانال 30‌ هزار تومانی را نیز از آن خود کرده، اما در بورس جنب و جوش گذشته مشاهده نمی‌ شود. در حالی که اهالی بازار سرمایه و سهامداران انتظار داشتند با رشد دلار...

EghtesadOnline.com/
قیمت دلار امروز 17 آذرماه 1400

قیمت دلار امروز 17 آذرماه 1400

در صرافی‌های بانکی امروز چهارشنبه قیمت دلار 27 هزار و 823 تومان ثبت شد. نرخ ارز صرافی ملی نیز با همان نرخ 27 هزار و 823 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/

کاهش هیجان در بازار ارز / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 17 آذر

2 خبر مهم برای قیمت دلار / سیگنال جدید از مذاکرات چیست؟

2 خبر مهم برای قیمت دلار / سیگنال جدید از مذاکرات چیست؟

هرچند عصر روز گذشته اعلام شد که پنجشنبه مذاکرات ایران از سر گرفته خواهد شد اما شب گذشته دو خبر اثرگذاری خبر مذاکرات را کم‌رنگ کرد.

TejaratNews.com/
آغاز خرید حمایتی زرشک از هفته آینده سال آینده قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد قطع همه درگاه‌های الکترونیکی و کارت دو بانک اختلال دو روزه در پرداخت بهای بنزین برای چند کارت بانکی نحوه محاسبه گازبهای مشترکان پرمصرف گازبهای مشترکان پرمصرف چگونه محاسبه می‌شود؟ اختلال 2 روزه پرداخت پول در پمپ بنزین‌ها چه کسانی از پرداخت مالیات ارز معاف هستند؟ سقف عیدی امسال کارگران‌‌ اعلام شد ماکارونی هم دو نرخی شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها توزیع هوشمند کالاهای اساسی از 5 به 9 قلم جهش شاخص کل بورس در آخرین روز هفته دلار ارزان و طلا گران شد توزیع هوشمند لبنیات با 15 درصد تخفیف سال 2022 سال طلاست یا دلار؟ «بورس رو به موت است» / دست دولت ريیسی در جیب سهامدار مشکل قطع گاز غرب تهران برطرف شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها یک هزار و 110 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد اختلال در پرداخت پول بنزین/ مردم پول نقد همراه داشته باشند! کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد افزایش سرمایه 700 درصدی "واحیا" در مجمع گذر تله مدیسین از پرونده سلامت قیمت گوشت قرمز کاهش یافته؟! توزیع هوشمند لبنیات تنظیم بازاری صرفه‌جویی 15 مگاواتی با تعدیل روشنایی ادارات تهران دیدار سهامداران "وتوصا" در مجمع "جم پیلن" هیات مدیره جدید را انتخاب کرد مجمع "وصنا" با موضوع افزایش سرمایه ارايه پیشنهادهایی درباره تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد آغاز طرح‌های فروش‌ فوق‌العاده خودرو به صورت هفتگی آغاز طرح فروش فوق‌العاده 5 محصول سایپا آغاز پذیره نویسی واحد‌های سرمایه گذاری این صندوق سرمایه گذاری افزایش سرمایه "سمازن" منتظر گزارش حسابرس رشد 11 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته بازگشت پرقدرت شاخص بورس به مدار رشد نرخ 13 ارز افزایش یافت عرضه سهام غیرمدیریتی "بزاگرس" به صورت عمده شرکت بیمه زندگی کاریزما پذیره نویسی می شود صادرات 4.5 میلیارد دلاری آهن و محصولات مرتبط در 8 ماه چرا نرخ دلار در بودجه، 23 هزار تومان تعیین شد؟ نامه به صرافی‌ها برای اعلام نیاز‌های جدید ارزی بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌های گذشته تکنولوژی جدید سامسونگ و بی‌ام‌دبلیو / گوگل گلکسی s21 را به سويیچ دیجیتال مجهز کرد قیمت‌های جدید ایران خودرو پس از افزایش پایان شاخص امروز با رنگ سبز بورس سبز پوش شد بورس سبز شد | افزایش 11 هزار و 349 واحدی شاخص کل