جزيیات حذف ارز ترجیحی مشخص شد

جزيیات حذف ارز ترجیحی مشخص شد

یک مقام مسيول با اشاره به حذف ارز 4200 تومانی از ابتدای دی، گفت: براین اساس از ابتدای دی ماه نرخ ارز نهاده های دامی و گوشت مرغ به دلار نیمایی (24 هزار و 19 تومان) تغییر می کند.

خبرگزاری مهر: یک مقام مسيول با اشاره به حذف ارز 4200 تومانی از ابتدای دی، گفت: براین اساس از ابتدای دی ماه نرخ ارز نهاده های دامی و گوشت مرغ به دلار نیمایی (24 هزار و 19 تومان) تغییر می کند.

مجید موافق قدیری، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و ريیس هیات مدیره انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان کشور در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: وزارت جهاد کشاورزی از اول دی ماه 1400 ارايه لیست و معرفی واردکنندگان کالاهای اساسی را برای دریافت ارز 4200 تومانی به بانک مرکزی متوقف می کند.

وی تصریح کرد: براین اساس از ابتدای دی ماه نرخ ارز نهاده های دامی و گوشت مرغ به دلار نیمایی (24 هزار و 19 تومان) تغییر می کند که نرخ این ارز نیز بر اساس نرخ ارز آزاد محاسبه میشود.

این فعال بخش خصوصی اضافه کرد : محاسبه محموله های روی آب و تخلیه نشده نیز با ارز ترجیحی انجام می شود. ضمن اینکه طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی سهمیه دام عشایر و روستایی و همچنین پرورش دهندگان طیور در سامانه بازارگاه تا آخر آذر تامین و تدارک دیده شده است تا نگرانی تولیدکنندگان کاهش پیدا کند.

این فعال صنفی اضافه کرد : کارخانجات تولیدکننده خوراک که تنخواه سهمیه ای برای تولید خوراک طیور دارند موظفند نهاده را در قالب خوراک دامی تولید و عرضه کنند. ضمن اینکه مقرر شده وزارت جهاد کشاورزی در باب سرمایه در گردش تسهیلاتی به کارخانجات خوراک دام اختصاص دهد.

قدیری در بخش دیگری از سخنان خود درباره اینکه تکلیف کسانی که محموله های 90 درصدی و یا رسوبی دارند، چه خواهد شد؟، گفت: این گروه از واردکنندگان باید پیگیری می‌کردند که تا پایان آذر ماه برای تخصیص و دریافت ارز به بانک مرکزی معرفی شوند، در غیر این صورت بلا تکلیف خواهند بود و زیان هنگفتی را متحمل می شوند که لازم است سیاستگذار اقتصادی نیز در این خصوص چاره ای بیاندیشید.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران همچنین درباره اینکه وضعیت بازار محصولات پروتيینی با حذف ارز 4200 تومانی چگونه خواهد بود و دولت چه تدبیری برای مدیریت بازار این محصولات اندیشیده است، گفت: یکی از اقدامات بر این صورت است که شرکت های مباشر وزارت جهاد کشاورزی یعنی شرکت بازرگانی دولتی ایران و شرکت پشتیبانی امور دام با حجم انبوه ذخایری که تامین کرده اند کالاهای خود را به قیمت تمام شده نیمایی (قیمت حاشیه ی بازار) به بازار عرضه کنند.

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران توضیح داد: براین اساس تمام واردکنندگانی که ارز دولتی گرفته و کالا وارد کرده اند اما کالای خود را به بازار عرضه نکرده اند و محصول وارداتی آنها در انبار است، مکلف شده اند محموله های خود را به مباشرین تحویل دهند تا تحت نظارت آن ها توزیع شود.

وی اضافه کرد: همچنین این افراد با پرداخت مابه التفاوت مجاز به عرضه کالای خود به قیمت تمام شده نیمایی در بازار هستند.

قدیری درباره نگرانی های تولیدکنندگان مبنی بر اینکه به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، محصولات تولیدی روی دست تولیدکننده می ماند، گفت : مقرر شده در حوزه محصولات تولیدی شیر، گوشت وتخم مرغ که در بازار متقاضی برای آن وجود ندارد، شرکت پشتیبانی امور دام ورود و آنها را جمع آوری کند.

وی از رفع ممنوعیت صادرات و حذف قیمت گذاری دستوری به دنبال اجرای این طرح خبر داد و گفت : اگرچه برخی تشکل های تولیدی خواستار جمع شدن سامانه بازارگاه هستند اما این سامانه با هدف رصد و پایش نهاده ها به کار خود ادامه می دهد. ضمن اینکه سهمیه ها در این سامانه حذف و امکان خرید نسیه و اعتباری نیز فراهم می شود. همچنین اصلاح جدی سامانه بازارگاه در دستور کار قرار گیرد تا قدرت رقابت در نزد فعالین اقتصادی توسعه پیدا کند.

قدیری اضافه کرد: با توجه به تغییر نرخ ارز دولتی به نیمایی برای کالاهایی که وزارت جهاد کشاورزی متولی آن است، وزارت خانه مذکور درخواست تامین 27 هزار میلیارد تومن تسهیلات برای تامین سرمایه در گردش مورد نیاز تولید کنندگان را از هییت دولت کرده است.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه تصمیمات فوق قبلا نیز چندین بار قرار بود که اجرا شود اما به دلایل متعددی چنین اتفاقی رخ نداد، گفت:در حال حاضر احتمال حذف ارز 4200 تومانی بسیار زیاد و تقریبا قطعی است و ما آماده هر نوع کمک و همیاری به دولت محترم در جهت اجرای هر چه مناسب تر این طرح با کمترین تنش بازاری هستیم.

قدیری ادامه داد: در صورت اجرای این طرح صف ثبت سفارش و تخصیص و تامین ارز کالاهای نیمایی به شدت متراکم می شود و احتمال جا به جایی اولویت های کالایی در زمینه تامین و تخصیص ارز نیمایی بسیار بالاست بنابراین اتخاذ تدابیر و اقدامات فوری برای ثبت سفارش و تامین و تخصیص ارز کالاهای نیمایی هدف به فوریت ضرورت دارد.

local_offerبرچسب‌ها:
رقم مالیات هر خانه‌ خالی محاسبه شد | مالیات 100 میلیون تومانی هر خانه خالی واقعیت دارد؟ رشد 3539 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 6.2 هزار میلیارد تومان رسید بازگشت رشد به معاملات بورس در آخرین روز معاملاتی هفته سفیر اسبق ایران در مسکو تشریح کرد: زمینه‌های درآمدزایی ایران از ظرفیت‌های روسیه رشد کم رمق بورس تهران | افزایش 3 هزار و 539 واحدی شاخص کل سوداگری دلیل اصلی تورم بخش مسکن/ عمده تسهیلات 2000 هزار میلیاردی بانکها صرف دلالی مسکن شد کاهش قیمت خودروهای پرفروش بازار | جدیدترین قیمت خودروهای داخلی و خارجی؛ 29 دی 1400 وضعیت سبد سهام عدالت در 29 دی خبر مهم درباره آزادسازی واردات خودرو سقوط بیت‌کوین حتمی است | بدبینی سرمایه گذاران رمزارزها کنترل سوخت توزیعی کشور در 4 مرحله مجزا پایان خوش بورس در این هفته / زور فملی به پالایشی‌ها نرسید نخستین قسط واریزی به صندوق تثبیت بازار؛ امروز اختصاص 2.5 میلیارد دلار ارز به 6 درصد جامعه برای خرید گوشی‌های لوکس سوخت توزیعی کشور در 4 مرحله مجزا کنترل می‌شود قیمت طلا و سکه کاهشی شد قیمت دلار در بازار آزاد (29 دی) بیش از 21 هزار تن قیر در تالار صادراتی بورس کالا دادوستد شد آغاز بازارگردانی "ومهان" از نخستین روز هفته آینده پارامترهای بازارگردانی "واحیا" تغییر می کند نرخ مالیات خانه‌ها و خودرو‌های لاکچری اعلام شد خبر مهم برای صاحبان این خودروها جدیدترین قیمت سکه در بازار (29 دی) اعلام رقم عیدی امسال کارگران | شگرد برخی کارفرمایان برای نپرداختن عیدی کارگران! یارانه برق به کجا می رود+ ویدیو شگرد بانک‌ها برای ندادن وام بدون ضامن تامین مالی زنجیره ای، گامی در راستای حمایت از تولید پس‌رفت در تصویب قوانین مالیاتی بخش مسکن تنش روسیه و اروپا قیمت گاز را افزایش می‌دهد؟ سلطه بیت کوین تمام می شود؟ پیش بینی مهم از آینده قیمت سکه شاخص در کانال یک میلیون و 279 هزار واحد نفت در سال آینده 105 دلاری می شود بازارگردانی "مفاخر" در بازار اول فرابورس صادرات نفت عراق به ترکیه متوقف شد آلمان فقط برای 17 روز گاز دارد/دست آلمانی‌ها در حنای لهستان وزارت راه، سوداگران مسکن را سرمایه‌گذار می‌داند فوری / مالیات خودرو‌های سواری تعیین شد جدیدترین قیمت طلا در بازار (29 دی) سکه‌بازان به بازار دلار هجوم بردند کیفیت حلقه گمشده تولید داخل/ استانداردهای تعلیق شده خودرو کدامند؟ 14.7 میلیون نفر امسال با قطار سفر کردند وعده جدید دولت به سهامداران/ بورس از سقوط نجات پیدا... بنزین موجود در تمامی جایگاه‌ها استاندارد است این کارمندان منتظر افزایش حقوق نباشند نصف این یارانه ناگهان ناپدید می‌شود! ایران و روسیه تصمیم‌های خوبی در زمینه تجارت گاز گرفتند قیمت یخچال دوقلو در بازار / جدول آغاز پیش‌فروش سایپا کیفیت بنزین در کشور استاندارد است؟