هشدار انجمن حفاظت در برابر آتش نسبت به احتمال تکرار فاجعه پلاسکو

هشدار انجمن حفاظت در برابر آتش نسبت به احتمال تکرار فاجعه پلاسکو

دبیر انجمن صنفی حفاظت در برابر آتش ایران، با اشاره به ابلاغیه شهرداری تهران در خصوص حذف ساختمان‌های زیر 11 طبقه از الزام به رعایت ایمنی در برابر آتش، خواستار اصلاح این بخشنامه شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انجمن صنفی حفاظت در برابر آتش، محمد رضا انبیايی با اشاره به بخشنامه‌ای که به تازگی از سوی شهردار تهران صادر و در آن ساختمان‌های زیر 11 طبقه عملا از شمول نظارت مستقیم سازمان آتش نشانی تهران خارج شده و به دفاتر الکترونیکی شهر واگذار شده اند، این تصمیم را با توجه به عدم وجود زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری تخصصی دفاتر الکترونیکی شهر و سازمان نظام مهندسی ساختمان در حوزه کنترل سازه‌ها در برابر آتش در کشور، دارای اشکال دانست و ابراز امیدواری کرد مراکز تصمیم گیرنده، نهادهای تخصصی را در تصمیم سازی دخالت داده و تصمیمات کارشناسی شده‌ای اتخاذ کنند.

وی با اشاره به قابلیت‌های فراوان ایجاد شده در کشور در حوزه تولید محصولات مرتبط با حفاظت در برابر آتش و ایجاد تجربیات بسیار ارزشمند در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران، ضمن تشکر از تلاش‌های فراوان بخش آتش مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و همچنین معاونت پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران و همچنین کوشش‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان به منظور ایجاد زیرساخت‌های قانونی مورد نیاز، افزود: سازمان آتش نشانی تهران طی سال‌های اخیر با مشارکت جدی در تدوین آيین نامه‌ها و ضوابط ایمنی ساختمان‌ها، آموزش نهادهای حقیقی و حقوقی مرتبط با موضوع حفاظت در برابر آتش و همچنین اجرا و پیاده سازی موفق این آيین نامه‌ها، موفق به کاهش شدید ریسک در این بخش‌ها شده است و با توجه به اینکه ما در کشوری با این همه حادثه و شرایط نامساعد ایمنی زندگی می‌کنیم، نباید به جای اصلاح ضوابط در راستای ایمنی بیشتر، با حذف صورت مساله، فقط کار را به ظاهر ساده کنیم. اطلاعات در طی 10 سال گذشته نشان می‌دهد که بیشترین حریق در ساختمان‌های زیر 11 طبقه رخ می‌دهد و این رویکرد با عنایت به عدم وجود زیرساخت‌های کافی و شفاف در این حوزه در سازمان نظام مهندسی ساختمان برای نظارت فنی، هدر دادن خون شهدای آتش نشان و صرفا لطف شهرداری به دفاتر الکترونیکی شهر و سازمان نظام مهندسی ساختمان برای افزایش درآمد است و به طور قطعی راهکار مناسبی در راستای افزایش ایمنی ساختمان‌ها در برابر آتش، نخواهد بود.

انبیايی با بیان اینکه با توجه به این رویکرد بایستی منتظر پلاسکوهای جدید باشیم افزود: این موضوع که سازمان آتش نشانی تهران با این سطح تخصصی و حرفه‌ای، صرفا فعالیتش در حد نظارت باشد، جای تاسف دارد و انتظار این است که با اصلاح این بخشنامه حداقل امکان دستور توقف عملیات اجرایی در زمره فعالیت‌های سازمان آتش نشانی باقی بماند که از وقوع حوادث جدی امثال پلاسکو جلوگیری شود.

وی با اشاره به دلیل ذکر شده در بخشنامه صادر شده از سوی شهردار تهران، که تسریع در عملیات اجرایی در شهرداری ذکر شده است افزود: معتقدیم این اقدام این هدف را محقق نخواهد کرد و بهتر است با همکاری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران و رفع نیازهای آن، شرایط تسریع بیشتر را فراهم کرد، هر چند طبق قانون مهلتی که برای بررسی در سازمان آتش نشانی دیده شده 3 و 7 روز در دو مرحله است و عملا در درصد بالایی از موارد این موضوع رعایت می‌شود و نباید بابت این موضوع صورت مساله را پاک کرد.

دبیر انجمن حفاظت در برابر آتش با اعلام آمادگی کامل این انجمن برای همکاری با شهرداری تهران و سازمان نظام مهندسی ساختمان به منظور اصلاح این بخشنامه در راستای افزایش ایمنی در ساختمان‌ها، ابراز امیدواری کرد که با بهره برداری از تجربه و دانش مبسوط موجود در نهادهای عمومی و شرکت‌های خصوصی در کشور، راهکارهای مطلوبی برای ادامه روند رو به بهبود شرایط ایمنی در ساختمان‌های کشور ایجاد شود.

90 هزار میلیارد تومان سهام بابت رد دیون تامین اجتماعی واگذار می‌شود/ سهام ایران‌خودرو و سایپا بلوکی ... شفافیت بازار خودرو با عرضه در بورس کالا متقاضیان یارانه جدید عجله کنید چه کسانی در لیست دریافت سهام عدالت هستند؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌عالی مسکن پاک‌کننده شیشه در بازار چند؟ مصرف برق رکورد زد/ عبور مصرف برق از 49 هزار مگاوات زور آزادسازی واردات به افزایش قیمت خودرو نرسید/ آخرین... ترس شدید رمزارزها برای صعود 10 خبر تاثیرگذار بورس فردا 28 اردیبهشت 1401 |فردا پنجمین عرضه اولیه جدید بازار سرمایه واگذاری زمین و خانه اقساطی به این افراد | ثبت نام 30 هزار نفر راه اندازی 3 شهرک صنعتی تصویب شد هیچ مشکلی در فراوانی و ذخایر کالاهای اساسی در کشور وجود ندارد خبر خوب برای خریداران خودرو |ریزش قیمت خودرو در راه است؟ برای خرید 206 چقدر لازم است؟ جزيیات خرید خودرو از بورس کالا | اولین خودروها فردا به بورس می رسند پرونده ارزان فروشی بنزین به کجا رسید؟ آخرین اخبار مجامع 1401/02/27 سهم 1.5 درصدی صنایع پلیمری و پلاستیکی از تولید ناخالص داخلی برای رسیدن به تمدن اسلامی نیازمند ایران قوی هستیم/ 20 درصد درآمد باید از اقتصاد دانش بنیان باشد سهامداران پتروشیمی پارس بخوانند | امروز در پارس چه گذشت؟ جدیدترین جزيیات خرید خودرو در بورس نفت روسیه جایگزین نفت ایران در چین شد؟ شرایط واگذاری زمین و خانه اقساطی اعلام شد شاخص کل بورس رکورد زد خانوارهای دارای سه فرزند بخوانند | جزيیات واگذاری زمین و خانه اقساطی بررسی میزان وام خرید و ودیعه مسکن در جلسه ستاد تنظیم بازار نقشه راه تهاتر کالایی ایران و کوبا امضا شد تهران-هاوانا وارد همکاری های بندری و دریایی شدند قیمت مزدا از 1 میلیارد عبور کرد سه ماه با تلسکوپ بودجه می‌نویسند آخرش وزیر از ما پول می خواهد | با ما شوخی نکنید، ما بانک و بورس نیس... پیش بینی بورس فردا 28 اردیبهشت 1401| توجه دوباره به سهام شرکت‌های بزرگ و بنیادی خرید اتو مو چقدر خرج دارد؟ ادعای عجیب ترکیه درباره گرد و غبار در ایران | منشاء طوفان های گرد و غبار کجاست؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌ عالی مسکن متقاضیان یارانه عجله کنید جزییات جدید از مکانیزم فروش خودرو/ مالیات جدید در راه... اخبار مهم کدال 27 اردیبهشت 1401 | نمادهای شاخص ساز تحت تاثیر عوارض صادراتی امسال قطعی برنامه ریزی شده آب و برق نخواهیم داشت برگزاری نشست هماهنگی و سیاست‌گذاری مدیران روابط عمومی صنعت آب اولین دستاورد اتحاد استراتژیک ایران خودرو و سایپا به ثمر رسید بازماندگان دریافت یارانه برای ثبت‌نام به «درگاه ملی خدمات دولت» مراجعه کنند قدردانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از حمایت بانک صادرات ایران در نمایشگاه کتاب 4.2میلیون تن موجودی کالای اساسی در بنادر و گمرک /33شناور در صف تخلیه کالای اساسی مشکلات بچه‌دارها با قیمت پوشک | جدول جدیدترین قیمت‌ها وام جدید خرید مسکن در شورای عالی مسکن تصویب شد جایزه مدیر فعال روابط عمومی به بیمه رازی تعلق گرفت منشا ورود گرد و غبار به ایران اعلام شد افزایش منابع و الزامات اجرایی سازمان تعزیرات برای برخورد با پدیده‌های گرانفروشی و احتکار شاخص کل بورس به کانال 1.6 میلیون واحدی وارد شد