قارچ 60هزار تومان شد

قارچ 60هزار تومان شد

ريیس انجمن صنفی کارفرمایی پرورش دهندگان قارچ خوراکی علت افزایش قیمت قارچ را گرانی مواد اولیه، کاهش تولید ناشی از فصل گرما و کمبود مواد اولیه و سوء استفاده برخی فروشندگان از کمبود قارچ دانست و گفت که در حال حاضر این محصول باید به قیمت 46 تا 47 هزار تومان به دست مصرف کننده برسد.

خبرگزاری ایسنا: ريیس انجمن صنفی کارفرمایی پرورش دهندگان قارچ خوراکی علت افزایش قیمت قارچ را گرانی مواد اولیه، کاهش تولید ناشی از فصل گرما و کمبود مواد اولیه و سوء استفاده برخی فروشندگان از کمبود قارچ دانست و گفت که در حال حاضر این محصول باید به قیمت 46 تا 47 هزار تومان به دست مصرف کننده برسد.

قارچ یکی از محصولاتی است که امسال افزایش قیمت چشمگیری داشته است؛ به طوری که قیمت هر کیلو از آن در اوایل امسال 27 تا 32 هزار تومان بوده، اما حالا در سطح بازار به بیش از 60 هزار تومان رسیده است.

در این رابطه مهدی رجبی، ريیس انجمن صنفی کارفرمایی پرورش دهندگان قارچ خوراکی، اظهار کرد: مدیریت بازار و نرخ‌گذاری قارچ به عهده انجمن است که فعلا تغییر نکرده است اما مواد اولیه بسیار گران شده و بسیاری از کارخانه‌ها توان تولید مواد اولیه را ندارند که به تولیدکنندگان قارچ برسانند. در این وضعیت طبیعتا قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند؛ اما اینکه به صورت رسمی که از سوی انجمن اعلام شود، نرخ تغییری نکرده است، بلکه زمینه تولید و عرضه کمتر شده و در این شرایط برخی از فروشندگان سوء استفاده می‌کنند.

به گفته وی قیمت اعلامی انجمن طی روزهای اخیر برای قارچ فله کارتونی درجه یک کیلویی 44 هزار تومان بوده که باید نهایتا 46 تا 47 هزار تومان به دست مصرف کننده برسد، اما در فروشگاه‌ها قیمت این محصول به بیش از کیلویی 60 هزار تومان هم رسیده است که مورد تایید انجمن نیست.

چرا تولید قارچ کاهش یافت؟

رجبی پیش بینی کرد که این وضعیت تا آخر شهریور ادامه پیدا کند؛ چرا که قارچ به دو شکل سنتی و مکانیزه کشت می‌شود که کشت مکانیزه در 12 ماه سال انجام می‌شود، اما کشت سنتی در فصل تابستان به دلیل نبود سیستم سرمایشی انجام نمی‌شود؛ بنابراین بین 10 تا 20 درصد تولید کاهش می‌یابد.

البته به گفته وی امسال علاوه بر این، گران بودن مواد اولیه هم باعث شده واحدهای کمپوست ساز نتوانند مواد اولیه به کارخانه‌های قارچ برسانند که خود این موضوع باعث کاهش 10 درصدی تولید قارچ شده است.

احتمال افزایش قیمت مجدد

ريیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی در ادامه با اشاره مجدد به افزایش قیمت مواد اولیه، گفت که اگر نتوانیم قیمت مواد اولیه را کنترل کنیم، قطعا برای تولیدکننده نمی‌صرفد و احتمالا قیمت اعلامی از سوی انجمن افزایش پیدا می‌کند.

به گفته وی مواد اولیه این صنعت یعنی کلش گندم در کمتر از یک ماه از 1500 تومان به 5000 تومان هم رسید و کود مرغی نیز وضعیت مشابهی داشت. به طور کلی وقتی مرغ کم می‌شود، صنعت قارچ هم صدمه می‌خورد.

افزایش بیش از 12 هزار تومانی قیمت قارچ در سال جاری

رجبی خاطرنشان کرد که قیمت اعلامی قارچ از سوی انجمن در ابتدای امسال حدود 27 تا 32 هزار تومان اعلام شد که با حدود 30 درصد افزایش حالا به حدود 44 هزار تومان رسیده است.

وی همچنین تاکید کرد که قارچ یک محصول سالم و عاری از هرگونه مضرات برای بدن است و استفاده از آن باعث تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می‌شود؛ بنابراین با توجه به اینکه حالا این محصول در سبد غذایی مردم است، وزارت جهاد کشاورزی باید توجه خاصی به این صنعت داشته باشند تا هم تولید کنندگان راحت‌تر تولید کنند و هم مصرف کنندگان به قیمت واقعی آن را تهیه کنند.

local_offerبرچسب‌ها:
دلایل گرانی بی‌سابقه قارچ در روز‌های اخیر

دلایل گرانی بی‌سابقه قارچ در روز‌های اخیر

عضو هیيت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان قارچ خوراکی اظهار داشت:‌ قیمت قارچ از کارخانه‌ها بین 40 تا 45 هزار تومان در روزهای مختلف متغیر است و تا به دست مصرف‌کننده برسد به 55 تا 60 هزار تومان می‌رسد.

Bartarinha.ir/
افزایش عجیب قیمت قارچ / احتمال گرانی بیشتر

افزایش عجیب قیمت قارچ / احتمال گرانی بیشتر

به گفته ريیس انجمن صنفی کارفرمایی پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی، قارچ فله کارتونی درجه یک باید نهایتا 46 تا 47 هزار تومان به دست مصرف کننده برسد، اما در فروشگاه‌ها قیمت این محصول به بیش از کیلویی 60 هزار ...

TejaratNews.com/
جلوگیری از قاچاق چند میلیون یورویی قارچ سیاه

جلوگیری از قاچاق چند میلیون یورویی قارچ سیاه

سخنگوی گمرک گفت: 16 تن قارچ دنبلان کوهی از کامیون یخچالداری که محموله خود را میوه به مقصد اسلونی اظهار کرده بود با هوشیاری پرسنل گمرک کشف شد.

Irinn.ir/
ريیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران برگزیده شد

ريیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران برگزیده شد

مهدی فکری مدیر عامل گروه صنعتی بارز، به ریاست انجمن صنفی صنعت تایر ایران برگزیده شد.

FarsNews.ir/
عرضه قارچ سمی در بازار واقعیت ندارد

عرضه قارچ سمی در بازار واقعیت ندارد

ريیس انجمن پرورش‌دهندگان قارچ گفت: عرضه قارچ‌های سمی به بازار صحت ندارد و این خبر مربوط به سال 97 است.

Bartarinha.ir/
تولید قارچ 20 درصد کاهش یافت

تولید قارچ 20 درصد کاهش یافت

عضو هیيت مدیره انجمن پرورش دهندگان قارچ اظهار داشت: بر اساس آمار و اطلاعات تولید نسبت به سال گذشته 20 درصد کاهش داشته است و دیگر عرضه جوابگوی تقاضا نیست.

TejaratNews.com/
مرغ قارچ را گران کرد!

مرغ قارچ را گران کرد!

عضو هیات مدیره تولیدکنندگان قارچ خوراکی از افزایش قیمت قارچ خبر داد و گفت: تولیدکنندگان قارچ با کمبود کود مرغی مواجه شده‌اند و همین مساله قیمت قارچ را در بازار گران کرده است. اکنون هر کیلو قارچ به بیش...

TejaratNews.com/
جوانی که از خوشه سازی کارگاه‌های قارچ به ایجاد 400 کارگاه صنایع دستی رسید

جوانی که از خوشه سازی کارگاه‌های قارچ به ایجاد 400 کارگاه صنایع دس...

برخی جوانان در روستاها منتظر طرح ها و تسهیلات دولت نمی مانند و با ابتکار عمل دست به ایجاد اشتغال برای خود و سایرهمشهری هایشان می زنند. احسان مکرم از جمله جوانانی است که از خوشه سازی کارگاه های قارچ به...

TasnimNews.com/
شرکت‌های برق چین به مرز ورشکستگی رسیدند بازگشت بورس به قیمت‌های شاخص 1 میلیونی/ سهامداران در معاملات خود دقت کنند آمریکا یک شرکت مبادله رمزارز را تحریم کرد توضیح بانک مرکزی درباره محدودیت تراکنش‌ها ضرورت ثبت معاملات خودرو در سامانه عرضه 177 میلیون دلار در سامانه نیما تحریم دولت بایدن علیه رمزارزها رسمی شد گشایش در تخلیه کالای ملوانی از بنادر آبادان دریافت خدمت واریز شناسه دار از طریق خودپردازها امکان پذیر است هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ مبلغ و مهلت فروش اوراق گواهی سپرده مدت‌دار بانک رفاه کارگران افزایش یافت ببینید مسیر واردات خودرو باز شد! آیا سهمیه سوخت خودروهای سنگین قطع شده است؟ شرکت‌های جدید تامین اجتماعی وارد بورس می‌شوند / پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان مدیرعامل بانک رفاه کارگران مورد تقدیر قرار گرفت اوراق سلف نفت خام وزارت اقتصاد به فروش رسید بازگشت اعتماد به بورس در گرو حمایت عملی از بازار است اسامی برندگان طرح امید رفاه مشخص شدند محدودیت مصرف برق صنایع لغو شد فروش 10 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفت در بورس انرژی حداکثر قیمت تخم مرغ 40 هزارتومان افزایش قیمت و رکود شدید در بازار لوازم التحریر هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ بورس، مادر خرج نیست! بالاخره برق مجانی شد یا قسطی؟! اثر واکسیناسیون عمومی بر بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / در بلند مدت بازار سهام سودآور می‌شود قیمت گوشت در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) محدودیت جدید بانک مرکزی برای کارت به کارت آغاز اختیار معامله بر «فارس» شناسایی 7 هزار ماینر در بزرگترین مزرعه استخراج رمزارز در ایران چین، ایران را غافلگیر کرد / چرا چین از ایران نفت نمی‌خرد؟ آغاز دوره معاملاتی قرارداد های اختیار معامله خرید و فروش "فارس" از مهرماه 11 هزار درگاه بانکی مسدود شدند بازی کارت بلاکچینی با مزیت ارزهای دیجیتال سهامداران شرکت «گروه بهمن» سود سهام خود را در شعب بانک صادرات ایران دریافت کنند سهامداران حقیقی "ساوه" بخوانند افزایش سرمایه 113 درصدی "شرنگی" در مجمع سهامداران "شستان" دست خالی از مجمع مجمع "صبا " 193 تومان تقسیم کرد سقوط 11 درصدی ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتال فعالیت استخراج کنندگان مجاز رمزارز‌ها از مهرماه سهم نیم‌درصدی ما از بازار 3هزار میلیاردی سازمان شانگهای! چین هم از ایران نفت نمی‌خرد / افت 99 درصدی صادرات نفت ایران به چین قیمت طلا و سکه در بازار امروز زندگی سراسر سرمایه‌گذاری است یارانه به جیب پولدار‌ها می‌رود بورس با افت 36 هزار واحدی، حمایت خود را شکست وضعیت سبد سهام عدالت در 30 شهریور ماه

در حال بارگیری...