اقدامات تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس کدامند؟

اقدامات تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس کدامند؟

بورستهران - ایرنا - عضو شورای عالی بورس گفت: عدم اظهارنظرهای غیرکارشناسی، جلوگیری از ایجاد جو در نرخ ارز، تحقق وعده‌های مطرح شده برای واریز منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه و خودداری از اقدامات سودجویانه توسط حقوقی‌ها...

«بهمن عبدالهی» امروز (سه شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به اقدامات شورای عالی بورس در بهبود معاملات و کاهش روند اصلاحی شاخص بورس اشاره کرد و افزود: شورای عالی بورس از شرح وظایف مشخص و معلومی برخوردار است و تاکنون براساس تکالیفی که بر عهده داشته همه وظایف خود را انجام داده است.

وی اظهار داشت: شورای عالی بورس گاهی با برگزاری سه جلسه در طول یک هفته تلاش کرده است تا برخی از تصمیم ها را برای بهبود روند بازار اتخاذ و تکالیف قانونی خود را انجام دهد.

عبدالهی خاطرنشان کرد: مشکلاتی که در بورس در چند ماه اخیر ایجاد شده، ناشی از مکانیزم عملکرد حاکم در بورس و شورای عالی بورس نبوده است بلکه براساس مطالب و مسایل بیرون از شورای عالی بورس و شامل متغیرهای خارج از اختیارات و اراده خارج از بورس بوده است.

رییس اتاق تعاون ایران به عواملی که زمینه افت پرشتاب شاخص بورس در بازار را فراهم کرده اشاره کرد و گفت: برخی از اقدامات مسوولان کشور، اظهارنظرهای سیاسی و همچنین عدم انجام برخی از اقدامات که باید برای بهبود عملکرد بازار در دستور کار قرار می گرفت بازار را تا این حد وارد مدار نوسان کرده است.

وی افزود: برخی از مسوولان اعلام کرده‌اند که شورای عالی بورس باید برای بهبود روند معاملات بازار وارد عمل شود، در حالی که شورای عالی بورس در طول این مدت در درون میدان بوده و همیشه تلاش کرده است تا از ایجاد شرایط فعلی در بازار خودداری کند اما عواملی که در روند اصلاحی بازار دخیل بودند خارج از اراده شورای عالی بورس بود.

اقدامات تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس

عبدالهی به اقدامات تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس اشاره کرد و افزود: یکی از مهمترین اقداماتی که باید انجام شود تا آرامش به بازار بازگردد و شاهد کاهش تلاطم ایجاد شده در معاملات بورس باشیم، جلوگیری از دخالت های افراد غیرمسوول در بورس و خودداری از اظهارنظرها و پیشنهادهایی است که بدون توجه به تبعات آن مطرح می شود.

عضو شورای عالی بورس گفت: در چند وقت اخیر اقدام های نامتعارفی در زمینه نرخ ارز و پیش بینی ها برای نرخ دلار انجام شد که به شدت بر التهاب بازار دامن زد.

وی گفت: اگر برای مدتی از چنین اقدام هایی اجتناب و اجازه داده شود بازار به مسیر خود ادامه دهد و شورای عالی بورس به وظایف خود عمل کند تا حد زیادی از التهاب حاکم در معاملات بازار کاسته خواهد شد.

عبدالهی به ورود منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه اشاره و خاطرنشان کرد: همچنین باید حمایت هایی که در زمینه ورود منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه وعده داده شده بود به مرحله اجرا برسد،  زیرا در اجرای این اقدام تا حد کمی عمل شد و مبلغ بسیار اندکی وارد صندوق تثبیت بازار سرمایه شد.

عضو شورای عالی بورس افزود: یک دهم از مبلغ وعده داده شده و به رقم یک هزار میلیارد تومان وارد صندوق تثبیت بازار سرمایه شد؛ بنابراین اگر باقی پول وارد این صندوق شود به طور حتم تاثیر مثبت خود را بر بازار خواهد گذاشت.

 وی با بیان اینکه عمده حقوقی هایی که در دستگاه دولتی هستند باید از انجام برخی اقدامات تخریب کننده در بازارجلوگیری کنند، خاطرنشان کرد: حقوقی ها در زمان صعود بازار اقدام به عرضه می کنند و در زمانی که قیمت ها به شدت کاهش پیدا می کند تصمیم به خرید می گیرند که این موضوع به شدت روند بازار را تحت تاثیر قرار می دهد و زمینه ریزش معاملات بورس را فراهم می کند. 

به گفته عبدالهی، عدم اظهار نظرهای غیرکارشناسی توسط افراد غیر مسوول، جلوگیری از ایجاد جو بی مورد در زمینه نرخ ارز، تحقق وعده های مطرح شده برای واریز منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه و خودداری از اقدامات منفعت طلبانه و سودجویانه توسط حقوقی هایی که در اختیار نهادهای دولتی هستند به طور حتم فضای بازار را بهبود می بخشد و در آینده نزدیک شاهد رشد و روند صعودی معاملات بورس خواهیم بود.

عارضه ای به نام حضور افراد ناآشنا در بورس

رییس اتاق تعاون ایران با اشاره به اینکه یکی از عارضه ای که در چند ماه اخیر در بازار سرمایه شاهد بودیم، حضور افراد ناآشنا به بازار سرمایه و فرآیندهای حاکم در این بازار بود، گفت: برخی از دلایل مختلف مانند رکود موجود در سایر بازارها، رشد غافلگیرکننده شاخص بورس، تشویق مسوولان برای حضور در بورس باعث ورود حجم گسترده ای از مردم به بورس شد در حالی که هیچ آشنایی و تخصصی با این بازار نداشتند.

وی افزود. این افراد به محض ایجاد کوچکترین نوسانی در بازار به سرعت اقدام به عرضه و فروش سهام خود در بازار می کردند که این موضوع زمینه افزایش وضع نا به سامان بازار را افزایش داد. 

توصیه به سهامداران

عبدالهی به سهامداران توصیه کرد و گفت: سهامداران خرد که اندوخته خود را وارد بازار کردند باید صبر کنند زیرا به طور حتم در بازار از این دوران عبور می کنیم و اجازه نمی دهیم این روند در بازار دايمی باشد.

عضو شورای عالی بورس اظهار داشت. مجموعه دستگاه های حاکمیتی در سه قوه به دنبال حمایت از بازار هستند تا وضعیت عادی به بازار بازگردد؛ بنابراین می توان اعلام کرد که در هفته های آینده شاهد بهبود وضعیت بازار و کاهش نوسان در معاملات بورس خواهیم بود. 

تهدید سرمایه میلیون ها سهامدار در بورس با قیمت گذاری دستوری

وی با اشاره به مطرح شدن بحث قیمت گذاری دستوری و تاثیر آن بر معاملات بازار گفت: یکی از موضوعاتی که در هفته های اخیر بر بهم ریختگی بازار سهام تاثیر داشت، بحث قیمت گذاری دستوری فولاد بود که با این رویکرد، زمینه تشدید نوسان در بازار فراهم شد.

عبدالهی خاطرنشان کرد: زمانی که قرار است مسوولان تصمیماتی مانند قیمت گذاری را اتخاذ کنند که آن تصمیم، علاوه بر عملکرد تولیدکنندگان بر سهام شرکت ها نیز اثر می گذارد، باید با حساسیت و کار کارشناسی بیشتری عمل شود.

عضو شورای عالی بورس اظهار داشت: گاهی ممکن است اتخاذ یک تصمیم که شاید در ابتدا سطحی به نظر برسد، سرمایه میلیون ها سهامدار را به خطر  اندازد و از این رو به نظر می رسد برای اجرای چنین تصمیمات مهمی با افراد خبره و همچنین شورای عالی بورس مشورت شود تا دیگر شاهد اثرات منفی اینگونه اقدامات بر بازار نباشیم.

رییس اتاق تعاون ایران گفت: اجرای قیمت گذاری دستوری در بازار سهام و کالا تفاوتی ندارد بلکه باید مسوولان مراقب باشند تا با تصمیمات دقیق و کارشناسی خود از بازار سرمایه و سهامداران و همچنین تولید کشور حمایت کنند.
 

ریسکی بزرگتر از کاهش نرخ ارز در کمین بورس

ریسکی بزرگتر از کاهش نرخ ارز در کمین بورس

مهم‌ترین نکته این است که سرمایه گذاران باید انتظارات خود را منطقی کنند و انتظار بازدهی غیر معقول نداشته باشند.

BourseNews.ir/
عرضه تخم‌مرغ در بورس به کجا رسید؟ / شفافیت برای بورس دردسرساز شد!

عرضه تخم‌مرغ در بورس به کجا رسید؟ / شفافیت برای بورس دردسرساز شد!

در معاملات سال 89 بورس کالا، تخم مرغ برای نخستین بار روی تابلوی بورس رفت اما با وجود تقاضا معامله ای روی این محصول انجام نشد. دلیل عدم عرضه این محصول در بورس کالا چه بود؟

TejaratNews.com/
بازدهی منفی بورس در هفته عرضه اولیه اپال / ارزش معاملات نصف شد

بازدهی منفی بورس در هفته عرضه اولیه اپال / ارزش معاملات نصف شد

در پایان معاملات بورس در اولین هفته اسفند، شاخص کل بورس افتی 2٫6 درصدی را به ثبت رساند و به مرز سطح یک میلیون و 200 هزار واحدی رسید.

TejaratNews.com/
نرخ ارز در صرافی ملی امروز 99/12/7

نرخ ارز در صرافی ملی امروز 99/12/7

امروز پنج شنبه 7 اسفند نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار و یورو نسبت به دیروز تغییر نکرد و بهای دلار در رقم 24 هزار و 812 تومان ثابت ماند.

TejaratNews.com/

قیمت دلار به کانال 24 هزار تومان بازگشت / آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/6

سرمایه‌گذار بورس مراقب سیگنال فروشی باشد/ پیروی 10 هزار نفر از سیگنال‌های پسر 12 ساله

سرمایه‌گذار بورس مراقب سیگنال فروشی باشد/ پیروی 10 هزار نفر از سیگنال‌های پسر 12 ساله

معاون حقوقی سازمان بورس با اشاره به تخلفات بورسی در فضای مجازی مانند کانال 10 هزار نفری پسر 12 ساله و شاطر نانوا و عدم مجوز سیگنال فروشی از برنامه استانداردسازی فعالیت ها خبر داد.

FarsNews.ir/
نرخ ارز به تابلوی صرافی‌ها بازمی‌گردد / امکان خرید و فروش آنلاین ارز

نرخ ارز به تابلوی صرافی‌ها بازمی‌گردد / امکان خرید و فروش آنلاین ارز

دبیرکل کانون صرافان ایرانیان گفت: با رونمایی از تابلو قیمت، صرافان مجاز از این پس بدون نگرانی از برخورد قضایی می‌توانند قیمت‌ انواع ارز را اعلام کنند، همچنین در صورت تایید و همکاری بانک مرکزی، در آیند...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفته دوم اسفند ماه / به بازار خوشبین باشیم؟

پیش‌بینی بورس هفته دوم اسفند ماه / به بازار خوشبین باشیم؟

در جریان معاملات هفته اول بازار سهام، روند معاملات نزولی بود و بسیاری از سهم‌ها در صف فروش قفل شدند. حالا سوال اینجاست که بورس هفته بعد چه می‌شود؟

TejaratNews.com/
تکذیب دستکاری در سامانه معاملات بورس تهران

تکذیب دستکاری در سامانه معاملات بورس تهران

صحرایی گفت: در سامانه‌ها هیچ اختلال و دستکاری رخ نداده است. اما بعضی‌ از افراد در اتاق فکر هستند و شایعه ایجاد می کنند که اهداف غیر اقتصادی دارند.

Bartarinha.ir/
یورو گران و دلار ارزان شد / سومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/6

یورو گران و دلار ارزان شد / سومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/6

امروز چهارشنبه 6 اسفند نرخ ارز در صرافی‌ ملی برای سومین بار اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار و یورو نسبت به ساعتی قبل تغییر کرد و بهای دلار پس از افت 204 تومانی به رقم 25 هزار و 16 تومان رسید.

TejaratNews.com/
عرضه اولیه مجازی در بورس تهران انجام شد/ کشف قیمت 12420 ریالی هر سهم اپال

عرضه اولیه مجازی در بورس تهران انجام شد/ کشف قیمت 12420 ریالی هر سهم اپال

تعداد 1 میلیارد و چهارصد میلیون سهم معادل 7 درصد از سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس با نماد اپال امروز در بورس تهران عرضه اولیه و کشف قیمت شد.

FarsNews.ir/

کاهش 5915 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات به 18 هزار میلیارد تومان رسید

حاشیه‌های امروز بورس 6 اسفند 99 / اعتراض سهامداران به عرضه اولیه اپال

حاشیه‌های امروز بورس 6 اسفند 99 / اعتراض سهامداران به عرضه اولیه اپال

در پایان معاملات امروز شاخص کل 0٫5 درصد دیگر افت کرد تا در آستانه از دست دادن کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی قرار بگیرد.

TejaratNews.com/

افت 5 هزار واحدی شاخص بورس در بازار امروز

بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد

بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد

در معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل که در ساعات میانی معاملات تا یک میلیون و 215 هزار واحد افزایش یافته بود در ساعات پایانی روندی نزولی به خود گرفت و تا رقم یک میلیون و 205 هزار واحد کاهش یافت.

Bartarinha.ir/
ریسکی بزرگتر از کاهش نرخ ارز در کمین بورس بازدهی منفی بورس در هفته عرضه اولیه اپال / ارزش معاملات نصف شد جدیدترین تغییرات سهمیه بنزین وانت بار‌ها چه خبر از سهام عدالت / سهام عدالت من چقدر می‌ارزد؟ نرخ ارز در صرافی ملی امروز 99/12/7 آزادراه غدیر افتتاح شد خبر مهم برای متقاضیان وام ودیعه مسکن چرا پراید ارزان شد؟ / آخرین قیمت پراید تا پیش از امروز 7 اسفند شرط آزادسازی دارایی‌های ایران در کره جنوبی تغییرات سهمیه‌بندی بنزین خوب یا بد؟ اونس طلا به پایین مرز 1800دلار برگشت همه چیز درباره آزادراه غدیر کاهش بیش از 33 هزارتومانی سهام عدالت جدیدترین مالیات‌ها برای سال 1400 احتمال کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن آخرین اخبار مجامع امروز 1399/12/06 آخرین خبرها از تغییر سهمیه بنزین وانت‌بارها / سهمیه بنزین تغییر می‌کند؟ هشدار به مشمولان سهام عدالت سرمایه‌گذار بورس مراقب سیگنال فروشی باشد/ پیروی 10 هزار نفر از سیگنال‌های پسر 12 ساله تداوم نوسان قیمت‌ها در بازار خودرو قیمت گوشت قرمز در بازار چند است؟ عرضه تخم‌مرغ در بورس به کجا رسید؟ / شفافیت برای بورس دردسرساز شد! واحدهای مسکونی کمتر از 3 میلیارد در تهران نزول ارزش سهام عدالت/ سهام عدالت هفته اول اسفند را چگونه پایان داد؟ بررسی قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/6 سهمیه بنزین وانت‌بارها تغییر کرد حباب سکه 600 هزار تومان شد / طلا دوباره گران می‌شود؟ نرخ دلار نیمایی امروز 6 اسفند ماه قیمت دلار به کانال 24 هزار تومان بازگشت / آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/6 توضیح کارگزاری مفید درباره عرضه ‌اولیه اپال نرخ ارز به تابلوی صرافی‌ها بازمی‌گردد / امکان خرید و فروش آنلاین ارز پیش‌بینی بورس هفته دوم اسفند ماه / به بازار خوشبین باشیم؟ سرمایه گذاری فولادمبارکه در رفع مشکل35 ساله ساخت و تکمیل ورزشگاه نقش جهان پیام تبریک عظیمیان به مناسبت بزرگداشت روز مهندس فولادمبارکه منشا آثار خیر زیادی برای منطقه و کشور بوده است احتمال کاهش قیمت در بازار مسکن جدیدترین قیمت گوشت قرمز در بازار پرداخت یک میلیارد دلار از بدهی کره جنوبی به ایران در مرحله اول / وضعیت ارز خوب خواهد شد تکذیب دستکاری در سامانه معاملات بورس تهران واکنش به حقوق نجومی کارکنان صنعت نفت عرضه اولیه مجازی در بورس تهران انجام شد/ کشف قیمت 12420 ریالی هر سهم اپال برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور با مشارکت دارندگان سهام عدالت فروش اشتباهی عرضه اولیه به سهامداران! / خسارت سهامداران پرداخت می‌شود؟ یورو گران و دلار ارزان شد / سومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/6 ارزش پالایشی یکم امروز 4 اسفند 99 ارزش سهام عدالت امروز 6 اسفند 99 فرصت طلایی برای بهترین تجربه خرید بیمه‌های خودرویی (شخص ثالث و بدنه) در اسفند ماه 1399 افزایش نرخ واترپمپ های "خکار" با انعقاد قرارداد با ساپکو آغاز پرداخت بدهی کره‌جنوبی به ایران افت دو درصدی شستا در آخرین روز هفته/ سرخ‌پوشی شستا سهامدارانش را در صف فروش منتظر گذاشت

در حال بارگیری...