برگزاری چهارمین عرضه اولیه بورس در سال جاری / تلاش می کنیم شرکتها ملزم به پرداخت سود سهام از طریق سجام شوند

برگزاری چهارمین عرضه اولیه بورس در سال جاری / تلاش می کنیم شرکتها ملزم به پرداخت سود سهام از طریق سجام شوند

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران با بیان اینکه امروز چهارمین عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس در نماد سپید انجام شد، گفت: تلاش می‌کنیم شرکت‌های بورسی را ملزم کنیم که سود سهام سهامداران را از طریق سجام واریز کنند.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس، امروز شرکت سپید ماکیان تولیدکننده مرغ گوشتی به عنوان پانصد و هفتاد و دومین شرکت بورسی در بورس اوراق بهادار تهران 15 درصد از سهام خود را عرضه اولیه کرد که با این اقدام 2100 میلیارد تومان به ارزش بازار اضافه شد.

در این مراسم علی صحرایی مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد: امروز چهارمین عرضه اولیه شرکت‌ها در سال جاری در بورس تهران، انجام شد. شرکت‌هایی که شرایط پذیرش داشته باشند می‌توانند در بورس سهام خود را عرضه کنند و هیچ محدودیتی از سوی بورس وجود ندارد. فقط شرکت‌ها باید شفافیت بیشتری داشته باشند چون مردم به تابلوی بورس اعتماد می‌کنند، بنابراین سودهایی که شرکت‌ها اعلام می‌کنند، باید واقعی باشد تا اعتماد مردم بیشتر جلب شود.

وی گفت: شرکت‌ها در استانداردهای حسابداری و گزارش‌گری مالی باید همه موارد را رعایت کنند و هرچه شفاف‌تر باشند می‌توانند در بورس سهام خود را عرضه کنند.

به گفته صحرایی امروز 15 درصد از سهام شرکت سپیدماکیان در نماد سپید برای اولین بار عرضه شد که 2100 میلیارد تومان به ارزش بازار اضافه کرد.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران گفت:‌از سال گذشته مصادف با بزرگ‌ترین عرضه اولیه تاریخ بورس ایران یعنی عرضه اولیه سهام شستا، تعداد زیادی از مردم وارد بورس شدند و عرضه اولیه با روش سفارش خرید و یا همان بوک بیلدینگ انجام می‌شود که در این روش هیچ فرقی بین سهامدار تازه‌وارد با سهامداری که 30 سال سابقه دارد وجود ندارد، بنابراین جذابیت عرضه‌های اولیه برای شرکت‌های بورسی وجود دارد، اما این جذابیت برای همه شرکت‌های حاضر در تابلوی بورس نیست.

صحرایی تاکید کرد: مردم برای حضور در بورس یا باید دانش کافی داشته باشند و با مطالعه، مشاوره و تحقیق وارد شوند، یا از طریق صندوق‌ها و بازارگردان‌ها به صورت غیرمستقیم وارد بازار شوند.

وی همچنین با اشاره به اینکه در شرایط کرونایی مجامع اکثر شرکت‌ها به صورت الکترونیک برگزار می‌شود، گفت: به زودی مجمع عمومی خود شرکت بورس برگزار می‌شود که به صورت الکترونیکی خواهد بود و با وجود آنکه 80 هزار سهامدار حقیقی داریم اما به صورت الکترونیکی مجمع فوق‌العاده برگزار می‌شود.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران گفت: شرکت سپرده‌گذاری مکانیسم رای گیری آنلاین را فراهم کرده و تاکنون 40 شرکت به صورت آنلاین مجمع خود را برگزار کردند.

صحرایی همچنین در مورد واریز سود سهام شرکت‌ها گفت: همه شرکت‌ها ملزم هستند پرداخت سود سهامداران را به صورت غیرحضوری و از طریق سجامی واریز کنند، البته برخی از سهامداران هنوز در سامانه سجام ثبت نام نکرده‌اند که آنها هم باید ثبت نام کنند و از طرفی باید زیرساخت‌ها به صورت کامل فراهم شود تا سود شرکت‌ها از طریق سجام به حساب سهامداران واریز شود.

به گفته وی دو اقدام اساسی در این زمینه لازم است؛ اولا اینکه همه مشتریان بورس باید سجامی شوند و همچنین آنهایی که شماره حساب به شرکت‌های سرمایه‌پذیر اعلام کرده‌اند باید سود آنها از طریق شماره حساب بانکی واریز شود. این فرایند انتقال یعنی واریز سود از طریق سجام، یکی دو سال زمان لازم دارد و در مورد پرداخت سود شرکت‌های بورسی یا اصطلاحا ناشران بورسی کار تحقیقاتی لازم است تا بدانیم مانده بدهی صورت‌های مالی آنها چقدر است و چه میزان از سود سهامداران در حساب شرکت‌ها رسوب کرده است.

مدیرعامل بورس تهران تاکید کرد: خود شرکت‌های بورسی اگر سود سهام را از طریق سجام واریز کنند، از فرایند اداری تقسیم سود راحت می‌شوند، همچنین تردد شهروندان کمتر می‌شود و این یک کار عقلانی و منطقی است که سود سهامداران با توجه به پراکنده بودن به صورت متمرکز به حساب‌شان واریز شود.

به گفته صحرایی، شرکت‌هایی که شفافیت مالی بیشتری داشته باشند می‌توانند به لیست شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه اضافه شوند و ابتدا در بورس درج شده و سپس سهام خود را در بورس ارايه کنند.

وی همچنین در باره چشم‌انداز بازار سرمایه گفت: 376 شرکت در 40 صنعت در بورس حضور دارند که همه اینها تابع اقتصاد کلان و صنعت کشور هستند، باید تحلیل‌های بنیادی در این زمینه صورت گیرد.

مدیرعامل بورس تهران با اشاره به حضور گسترده حدود 50 میلیون نفر در بورس تهران که در سال گذشته صورت گرفت، گفت: باید عملیات بازارگردانی با توجه بیشتری انجام شود و ابزارهای اطمینان‌بخش بیشتری در اختیار سهامداران قرار دهیم.

به گفته صحرایی، با توجه به اینکه تصمیمات اقتصادی در سایر بخش‌ها در بورس اثر دارد، از طرفی چشم‌انداز مثبت بازار نفت و بازارهای کالایی باعث شده است که چشم‌انداز مثبتی جلوی بازار سرمایه باشد، اما تاکید می‌شود کسانی که دانش کافی ندارند، با توجه به اینکه بازار سرمایه محل ریسک است، باید از طریق مطالعه، مشاوره و تحقیق وارد شوند و یا اینکه به روش غیرمستقیم از طریق سبدگران‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد بازار سرمایه شوند.

در این مراسم همچنین مجتبی رسولی مدیرعامل شرکت سپید ماکیان گفت: این شرکت در زمینه تولید مرغ گوشتی و همه فرآورده‌های مرغ فعالیت دارد و ارزش روز این شرکت 2100 میلیارد تومان است که قیمت هر سهم آن امروز 2100 تومان کشف قیمت شد، سال گذشته 91 هزار تن مرغ آماده طبخ تولید شد، پیش بینی می‌کنیم امسال بیش از 100 هزار تن مرغ گوشتی تولید شود. این شرکت در استان گیلان قرار دارد.

انتهای پیام/

هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

سهام شرکت سپید ماکیان در روز چهارشنبه هفته جاری عرضه اولیه می شود.

BourseNews.ir/
رکورد افزایش سرمایه تاریخ بورس می‌شکند / افزایش سرمایه 1200 درصدی شستا

رکورد افزایش سرمایه تاریخ بورس می‌شکند / افزایش سرمایه 1200 درصدی ...

مدیر عامل «شستا» از افزایش سرمایه 1200 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها خبر داد.

TejaratNews.com/
واریز سود سهام عدالت تا چند روز آینده

واریز سود سهام عدالت تا چند روز آینده

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می‌شود.

BourseNews.ir/

پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت

اخباری که بورس فردا را متاثر خواهند کرد | قندی ها خواستار آزاد سازی نرخ شکر!

اخباری که بورس فردا را متاثر خواهند کرد | قندی ها خواستار آزاد ساز...

فردا در حالی بازار سرمایه کار خود را آغاز خواهد کرد که احتمالا ده خبری که در روز جاری منتشر شد بر روی آن تاثیرگذار خواهند بود. قبل از معاملات فردا دوشنبه 21 تیر 1400 این ده خبر را ببینید.

NabzeBourse.ir/
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس شنبه 5 تیر 1400

پیش‌بینی بورس شنبه 5 تیر 1400

کارشناس بازار سرمایه معتقد است: واژه اعتماد به بازار سرمایه واژه صحیحی نیست بلکه اعتماد باید به اقتصاد و رونق در سرمایه‌گذاری شکل بگیرد تا مردم سرمایه‌گذاری کنند در واقع بهبود شرایط اقتصادی اعتمادسازی...

TejaratNews.com/
"شرانل" در مجمع 5000 ریال تقسیم کرد / پرداخت سود سهام از طریق سامانه سجام

"شرانل" در مجمع 5000 ریال تقسیم کرد / پرداخت سود سهام از طریق ساما...

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت نفت ایرانول برای سال مالی منتهی به 1399/12/30 با رشد اکثر شاخص‌ها و با حضور سهامداران...

Borna.news/
بورس بین‌الملل در کیش افتتاح می‌شود

بورس بین‌الملل در کیش افتتاح می‌شود

بازرگانیتهران- ایرنا- دبیر شورای‌ عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه بورس بین‌الملل در کیش به زودی و پس از صدور مجوز از سوی شورای عالی بورس افتتاح خواهد شد، گفت: این بورس برای جذب سرمایه‌های...

Irna.ir/
زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت اعلام شد | عید قربان سود سهام عدالت واریز می شود

زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت اعلام شد | عید قربان سود سهام ...

دژپسند، وزیر اقتصاد با بیان اینکه نخستین مرحله از واریز سود سهام عدالت اواخر سال گذشته پرداخت شد، گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مرحله دوم سود تا قبل از عید قربان پرداخت خواهد شد.

NabzeBourse.ir/
پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 2 تیر 1400

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 2 تیر 1400

امروز 1 تیر 1400 بورس بعد از مدت‌ها یک روز سبز را به خود دید و ارزش معاملات به شکل قابل توجهی رشد کرد و از 7 هزار میلیارد تومان عبور کرد. بورس فردا سبز خواهد بود؟

NabzeBourse.ir/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
پیش بینی بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400

هر چند امروز بورس کار خود را با سبزپوشی شاخص ساز‌ها و رشد شاخص کل آغاز کرد، اما رفته رفته فشار فروش بر خرید غلبه کرد و در نهایت شاخص کل تنها با 1690 واحد افزایش به کار خود پایان داد. بورس فردا چگونه خ...

NabzeBourse.ir/
باز پس‌گیری قله 2500 دلار برای آلومینیوم قیمت پایه وکیوم باتوم در نیمه اول مرداد اعلام شد قیمت پایه فرآورده‌های نفتی ویژه داخلی در نیمه اول مردادماه سال جاری ارز دولتی 33 قلم دارو حذف شد "فتوسا" تصمیمات مجمع را به ثبت رساند تصمیمات مجمع عمومی "قاسم" ثبت شد "سفار" تصمیمات مجمع عمومی عادی را ثبت کرد صورت سود و زیان میاندوره ای "کاذر" منتشر شد انتشار صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده "ساوه" ثبت تصمیمات مجمع "زنگان" "دحاوی" هم صورت مالی میاندوره‌ای منتشر کرد "قرن" صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده منتشر کرد از سلطان شکر و سکه به سلطان سیمان رسیدیم؟ رونمایی کمپانی «کیا» از مدل پیشرفته اسپورتیج مرغ 100هزار تومانی؛ از شایعه تا واقعیت ورود و خروج نقدینگی زیر تابلوی بورس، سبز شد روزهای خوب ارزهای دیجیتالی در راهند؟ سهم خوزستان از اقتصاد ایران سیگنال‌های مثبت به بازار سهام / بورس به کدام جهت حرکت می‌کند؟ از سلطان شکر و سکه به سلطان سیمان رسیدیم!؟ ريیس بنیاد مسکن بر اثر کرونا درگذشت ريیس بنیاد مسکن بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت قیمت‌گذاری دستوری ، عامل نابودی صنعت برق آب خوزستان به کویت صادر می‌شود؟ مصوبه نرخ 6400 تومان برای شیرخام اجرایی شد؟ مناطق ارزان کرج برای اجاره‌نشینی کدامند؟ / اندیشه ارزان‌تر است یا گوهردشت؟ امروز هر کیسه سیمان چند قیمت خورد؟ پیش‌بینی تورم افسارگسیخته در دولت ريیسی قیمت سکه طرح قدیم به 10400000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/5/2 چگونه مالیات عایدی مسکن محاسبه می‌شود؟ احتمال گرانی نرخ شیرخام در روزهای آینده قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی دلار در بازار آزاد پیش‌بینی قیمت طلا فردا سوم مرداد بیسکوییت و شکلات هم گران شد آغاز اخذ مالیات از خانه‌های خالی پیش‌بینی بورس بعد از تعطیلات / فشار فروش در بازار بعد از تعطیلات موقتی است ظرفیت «دیوار» برای کسب و کار‌های کوچک بازگشت عقلانیت به معاملات در بازار سرمایه رمز ارزی که به ماه پرتاب شد توانمندی فولاد مبارکه برای صادرات اسلب گاز ترش/ بی‌اثر بودن تحریم‌ها نتیجه خودکفایی کشور است تنور داغ معاملات بورس در نخستین ماه تابستان حرکت به سمت نوآوری‌هایی فراتر از دیفای در شبکه اتریوم معرفی گوشی جدید شیايومی پوکو F3 GT + قیمت هر کیسه سیمان به بالای 110هزار تومان رسید سود و زیان 3 ماهه محصولات شیمیایی بازار ارزهای مجازی دوباره مثبت شد/ بیت کوین 4 درصد رشد کرد چه کسی پشت رشد اخیر قیمت بیت کوین است؟ ابزار جدیدی در راه بورس است؟ "خفولا" در دهم ماه جاری به مجمع می‌رود زنگ مجمع "مارون" به صدا درآمد

در حال بارگیری...