در مجمع خودرو چه گذشت؟ | اعتراض سهامداران به قیمت گذاری دستوری در مجمع

در مجمع خودرو چه گذشت؟ | اعتراض سهامداران به قیمت گذاری دستوری در مجمع

روز گذشته مورخه 29 تیر 1400 مجمع بزرگترین خودروسازی ایران، یعنی ایران خودرو برگزار شد. گزارش جامع و کامل نبض بورس از این مجمع را بخوانید.

به گزارش نبض بورس، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ایران خودرو با حضور سهامداران، نماینده سازمان بورس، نماینده موسسه حسابرسی و بازرس قانونی و ناظرین به صورت حضوری و آنلاین برگزار گردید، گزارش فعالیت شرکت در خصوص سال مالی منتهی به 30 اسفند 1399 به صورت زیر ارايه شد:

اهم دستاورد‌ها و موفقیت‌های شرکت در سال 1399:
  • تحقق، تولید مکانیکی 501.399 دستگاه خودرو سواری با بیش از 35 درصد رشد نسبت به سال قبل علیرغم توقف تولید محصولات CKD.
  • تحقق، تولید 3.700 دستگاه خودرو تجاری با رشد بیش از 67 درصد نسبت به سال قبل.
  • کاهش تعهدات معوق به مشتریان از حدود 200 هزار دستگاه در سال 1398 به حدود 21 هزار دستگاه در پایان اسفند ماه سال 1399.
  • ادامه رهبری بازار خودروی سواری کشور با کسب سهم 55 درصدی از تولید سواری و سهم 83 درصدی از رشد تولید.
  • رشد 36 درصدی تولید سالانه نسبت به دوره مشابه سال قبل با وجود توقف تولید محصولات مونتاژی، عبور از تولید مکانیکی روزانه دو هزار و 952 دستگاه در آذرماه و تولید تجاری روزانه چهار هزار و 796 دستگاه در همین ماه، رشد 65 درصدی تولید تجاری سنگین در نیمه اسفند امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، احیای خط تولید اتوبوس پس از 9 سال، طراحی و توسعه کامیون و کشنده با پلتفرم داخلی، طراحی و توسعه اتوبوس برقی، هیبریدی و آمبولانس با پلتفرم داخلی و نوسازی ناوگان حمال و نقل عمومی.

 
 
عملکرد مالی شرکت در سال 1399:
 
 

در بخش فروش داخلی شرکت به میزان 102 درصد نسبت به سال 1398 رشد داشته و به فروش 668.607 میلیارد ریال افزایش یافته که این افزایش ناشی از افزایش تعدادی و مبلغی فروش محصولات بوده است.

در بخش فروش صادراتی شرکت 10 درصد افزایش داشته و به رقم 2.396 میلیارد ریال دست یافته که ناشی از افزایش فروش CKD و SKD صادراتی بوده است.

در بخش بهای تمام شده و درآمد‌های عملیاتی شرکت به رقم 783.067 رسیده و رشدی 105 درصدی داشته که این افزایش ناشی از افزایش مواد مستقیم مصرفی و هزینه‌های تولید بوده است.

در بخش هزینه‌های عملیاتی شرکت رشدی 134 درصد داشته که ناشی از تعدیلات مربوط به ذخایر تعهدات معوق و کاهش ارزش موجودی کالا و افزایش هزینه‌های فروش اداری و عمومی بوده است.

در بخش هزینه‌های مالی شرکت کاهشی 4 درصد داشته که ناشی از افزایش تسهیلات دریافتی بوده است.

در بخش سایر درآمد‌ها و هزینه‌ها غیرعملیاتی شرکت کاهشی 131 برابری داشته که عمدتا ناشی از افزایش زیان حاصل از فروش دارایی‌های ثابت (بابت اقاله زمین 25 هکتاری) بوده است.

در مجموع زیان شرکت به دلیل افزایش بهای تمام شده و نرخ گذاری دستوری رشدی 198 درصدی را تجربه کرده و به ازای هر سهم زیان 514 ریالی را محقق کرده است.

عملکرد شرکت در بخش تولید:
 
 
 در بخش عملکرد عملیاتی شرکت رشد خوبی داشته و تولیدات خود را به 480.332 دستگاه رسانده که نسبت به سال مالی قبل رشدی 22 درصدی داشته است.
عمکلرد شرکت در بخش فروش:

در بخش فروش نیز شرکت رشدی 13 درصدی را تجربه کرده و موفق شده است تعداد 465.698 دستگاه را به فروش برساند.

 

در ادامه گزارش حسابرس و بازرس قانونی قرايت گردید و مواردی که دارای ابهام بود از جانب هیات ريیسه مجمع تشریح شد:

در خصوص سرمایه‏ گذاری بلندمدت در شرکت تولیدی خدماتی تجارت ستاره ایران به مبلغ 3.851 میلیارد ریال عنوان شد: این موضوع مربوط به دعوی حقوقی شرکت ایران خودرو و شرکت دایملر آلمان بوده و با توجه این که شرایط بین المللی تغییری نکرده است این موضوع هنوز حل و فصل نشده است. پیگیری حقوقی در این خصوص همچنان ادامه دارد.

در خصوص حساب‌ها و اسناد دریافتنی و پیش پرداخت‌های گروه عنوان شد: مطالبات شرکت 5.479 میلیارد ریال بوده که بخش عمده آن به معاونت قضایی جهت پیگیری ارجا شده است. مطالبات ارزی نیز 160 میلیون دلار بوده که 82 میلیون دلار آن مربوط شرکت سمیران اتو بوده که پیگیری‌های لازم در این خصوص در حال انجام می‌باشد. مبلغ 40 میلیون دلار مربوط به شرکت آزیک و بلاروس بوده و مبلغ 32 میلیون دلار نیز مربوط به شرکت ونیران اتو ونزويلا بوده که در این خصوص نیز اقدامات لازم در حال انجام می‌باشد.

در خصوص قرارداد پروژه احداث کارخانه فولادسازی بردسیر، به مبلغ 7.000 میلیارد ریال عنوان شد: این موضوع مربوط به شرکت تام بوده که حسابرس در این خصوص ایراد گرفته است. تکالیف لازم در شرکت تام صورت گرفته است.

در خصوص پاسخ تاییدیه‎ های درخواستی درخصوص دریافتنی‎ های تجاری جمعا به مبلغ 947 میلیارد ریال عنوان شد: تاییدیه‌های درخواستی مربوط به شرکت‌های خارجی بوده که به دلیل تحریم این شرکت‌ها پاسخ لازم به ایران خودرو را نمی‌دهند. در این خصوص تکلیف شد پیگیری لازم در خصوص اخذ تاییدیه‌ها صورت گیرد.

سایر موضوعات مطرح شده در مجمع:

در مجمع عنوان شد که نظام قیمت گذاری در تعیین قیمت خودرو مشکل داشته و با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های تولید این افزایش در قیمت خودرو اعمال نمی‌شود که باعث خودرو زیر قیمت تولید به فروش برسد و شرکت را دچار زیان سنگین کرده است.

در همین راستا سهامداران نسبت به قیمت گذاری دستوری شورای رقابت اعتراض داشته به طوری که تعداد 8 نفر از سهامداران خرد، شکایت خود را نسبت به قیمت گذاری دستوری به قوه قضاییه تقدیم کرده اند. در این خصوص رییس مجمع عنون نمود پشتیبانی لازم از سهامداران خرد در خصوص مورد ذکر شده صورت خواهد گرفت.

احداث خط تولید شمش، بیلت و ریخته گری با ظرفیت 800 هزار تن در دست اجرا بوده و شرکت امیدوار است تا پایان شهریور ماه پارت اول به بهره برداری برسد.

از اقدامات دیگر شرکت ایجاد خط ریلی به طول 13.2 کیلومتر جهت جابجایی محصولات و کاهش بهای تمام شده محصولات می‌باشد.

شرکت به دنبال کاهش هزینه‌ها بوده بطوری که 3.136 میلیارد تومان کاهش هزینه صورت گرفته است. در ساخت داخل با کمک قطعه سازان و حوزه‌های دفاعی و شرکت‌های دانش بنیان 133 میلیون یورو صرفه جویی در سال 1400 صورت خواهد گرفت.

 

بیشتر بخوانید:

  • تحلیل تکنیکال و بنیادی فملی
  • 4 نماد پالایشی چقدر سود تقسیم کردند؟
  • تحلیل تکنیکال و بنیادی یک سهم سیمانی
  • در مجمع وبصادر چقدر سود تقسیم شد؟ 

 

ضرر ایران خودرو 3 برابر شد / زیان‌ده‌ترین خودروی ایران خودرو چیست؟

ضرر ایران خودرو 3 برابر شد / زیان‌ده‌ترین خودروی ایران خودرو چیست؟

ایران خودرو در گزارش مالی سال 99 زیانی 15 هزار میلیارد تومانی را محقق کرده که نسبت به سال گذشته تقریبا سه برابر شده است.

TejaratNews.com/
شرایط جدید پیش‌فروش خودرو چیست؟

شرایط جدید پیش‌فروش خودرو چیست؟

خودروسازان در واکنش به تغییر انتظارات در بازار خودرو، شرایط فروش را تسهیل کردند. این دومین واکنش به تغییر انتظارات در بازار خودرو محسوب می‌شود که این بار در سمت عرضه رخ داده است.

TejaratNews.com/
شرایط عجیب پیش‌فروش خودرو/ کوییک صفر، 74 میلیون!

شرایط عجیب پیش‌فروش خودرو/ کوییک صفر، 74 میلیون!

سایپا از امروز 16 تیرماه، فروش فوری و پیش فروش خودروی کوییک R را آغاز کرده است. این خودروساز اعلام کرده که برخی از محدودیت‌های قبلی برای پیش‌فروش را حذف کرده است.کدام محدودیت‌ها حدف شده است؟

TejaratNews.com/
قیمت محصولات ایران خودرو در بازار + جدول

قیمت محصولات ایران خودرو در بازار + جدول

جدیدترین قیمت محصولات ایران‌خودرو در بازار آزاد منتشر شده است.

TejaratNews.com/
وانت‌نیسان‌ها پلاک نمی‌شوند/ خودرو ثبت‌نام کنید، تحویل نگیرید!

وانت‌نیسان‌ها پلاک نمی‌شوند/ خودرو ثبت‌نام کنید، تحویل نگیرید!

وانت نیسان توسط شرکت خودروسازی سایپا پیش فروش می‌شود، اما به گفته خریداران این خودرو‌ها به مشتریان تحویل داده نمی‌شود.

TejaratNews.com/
تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد خودرویی | خودرو به مسیر صعودی باز خواهد گشت؟

تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد خودرویی | خودرو به مسیر صعودی باز خ...

خودرو امروز 30 خرداد 1400 را مثبت آغاز کرد، اما خیلی زود وارد دامنه منفی بازار شد و بلافاصله با فشار فروش فروشندگان سهم به سمت صف فروش پیش رفت. در روزهای آینده بورس نماد خودرو چه روندی را طی خواهد کرد...

NabzeBourse.ir/
چینی‌ها با صنعت خودرو ایران چه می‌کنند؟

چینی‌ها با صنعت خودرو ایران چه می‌کنند؟

عضو هیيت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید در هر قراردادی، دو طرف به فکر منافع ملی خود هستند و ایران نیز باید همین هدف را دنبال کند.

TejaratNews.com/
اولین واکنش بازار خودرو به انتخابات/ بازار خودرو ریزشی شد

اولین واکنش بازار خودرو به انتخابات/ بازار خودرو ریزشی شد

با اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بازار خودرو واکنش مثبتی نشان داد و خودرو در ساعت اولیه اندکی ارزان شد. دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: کاهش قیمت خودرو مقطعی است و احتمال دارد دوباره افزایشی شود...

TejaratNews.com/
گسترش خدمات خودرو در محل سایپا با هدف تشویق ماندن در خانه

گسترش خدمات خودرو در محل سایپا با هدف تشویق ماندن در خانه

شرکت امداد خودرو سایپا که وظیفه امداد رسانی به محصولات گروه خودروسازی سایپا را بر عهده دارد با سرمایه گذاری و گسترش ناوگان خودرویی و در راستای تشویق مالکان خودرو برای در خانه ماندن، دور جدید از همیاری...

Bartarinha.ir/
ریزش قیمت خودرو در راه است؟

ریزش قیمت خودرو در راه است؟

سال 1400 با اخبار غیرمنتظره خودرویی شروع شده است. در حالی که حدود سه سال است که واردات خودرو ممنوع شده است، اخباری از واردات و مونتاژ خودروهای شاسی بلند روسی و پژو 308 به گوش می‌رسد. از آن سمت فروش فو...

TejaratNews.com/

آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی

قیمت گذاری خودرو در کمیسیون صنایع بررسی می‌شود

قیمت گذاری خودرو در کمیسیون صنایع بررسی می‌شود

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی موضوع قیمت گذاری خودرو در جلسه این کمیسیون با حضور مسيولان مربوطه خبر داد و گفت: قرار است پیشنهادات وزارت صنعت، خودروسازان، قطعه سازان و شورای رقابت در این ب...

TejaratNews.com/
معامله خودرو با رمزارز واقعیت دارد؟

معامله خودرو با رمزارز واقعیت دارد؟

برخی وب‌سایت‌ها و پایگاه‌های خبری در هفته‌های گذشته به موضوع خرید و فروش خودرو با رمزارزها در پایتخت پرداختند، اما فعالان بازار حرکت به این سمت در کشورمان را به این زودی‌ها امکان‌پذیر نمی‌دانند.

TejaratNews.com/
واکنش ريیس شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو

واکنش ريیس شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو

رضا شیوا، ريیس شورای رقابت گفت: اگر خودرویی نسبت به قیمت اعلام شده نمی‌ارزد مردم آن را خریداری نکنند.

Bartarinha.ir/
چرا قطعات خودرو گران شد؟/ افزایش قطعات تقلبی

چرا قطعات خودرو گران شد؟/ افزایش قطعات تقلبی

عضو انجمن قطعه سازان خودرو کشور در خصوص علت گران شدن 25 درصدی قطعات لوازم یدکی توضیحاتی داد.

TejaratNews.com/
قیمت اجاره و فروش مسکن در اهواز + جدول خودرو زیر 400میلیون در بازار چی بخریم؟ هشدار کلاهبرداری به اسم ایران خودرو مجمع "وملل" برگزار نشد پیشتازی سهام شرکت های کوچک در نخستین ماه تابستان باز پس‌گیری قله 2500 دلار برای آلومینیوم قیمت پایه وکیوم باتوم در نیمه اول مرداد اعلام شد قیمت پایه فرآورده‌های نفتی ویژه داخلی در نیمه اول مردادماه سال جاری نرخ گذاری دستوری، بالاترین ریسک تهدیدکننده معاملات بازار است مهم‌ترین سیگنال‌های کدال امروز 3 مرداد / سود نقدی 45 تومانی بورس به سهامدارانش ارز دولتی 33 قلم دارو حذف شد "فتوسا" تصمیمات مجمع را به ثبت رساند تصمیمات مجمع عمومی "قاسم" ثبت شد "سفار" تصمیمات مجمع عمومی عادی را ثبت کرد صورت سود و زیان میاندوره ای "کاذر" منتشر شد انتشار صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده "ساوه" ثبت تصمیمات مجمع "زنگان" "دحاوی" هم صورت مالی میاندوره‌ای منتشر کرد "قرن" صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده منتشر کرد از سلطان شکر و سکه به سلطان سیمان رسیدیم؟ رونمایی کمپانی «کیا» از مدل پیشرفته اسپورتیج مرغ 100هزار تومانی؛ از شایعه تا واقعیت ورود و خروج نقدینگی زیر تابلوی بورس، سبز شد پیش‌بینی قیمت طلا امروز 3 مرداد + آخرین قیمت طلا و سکه روزهای خوب ارزهای دیجیتالی در راهند؟ سهم خوزستان از اقتصاد ایران پیش‌بینی قیمت دلار امروز 3 مرداد + آخرین قیمت سیگنال‌های مثبت به بازار سهام / بورس به کدام جهت حرکت می‌کند؟ از سلطان شکر و سکه به سلطان سیمان رسیدیم!؟ ريیس بنیاد مسکن بر اثر کرونا درگذشت ريیس بنیاد مسکن بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت قیمت‌گذاری دستوری ، عامل نابودی صنعت برق آب خوزستان به کویت صادر می‌شود؟ مصوبه نرخ 6400 تومان برای شیرخام اجرایی شد؟ مناطق ارزان کرج برای اجاره‌نشینی کدامند؟ / اندیشه ارزان‌تر است یا گوهردشت؟ امروز هر کیسه سیمان چند قیمت خورد؟ پیش‌بینی تورم افسارگسیخته در دولت ريیسی قیمت سکه طرح قدیم به 10400000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/5/2 چگونه مالیات عایدی مسکن محاسبه می‌شود؟ احتمال گرانی نرخ شیرخام در روزهای آینده قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی دلار در بازار آزاد پیش‌بینی قیمت طلا فردا سوم مرداد بیسکوییت و شکلات هم گران شد آغاز اخذ مالیات از خانه‌های خالی پیش‌بینی بورس بعد از تعطیلات / فشار فروش در بازار بعد از تعطیلات موقتی است ظرفیت «دیوار» برای کسب و کار‌های کوچک بازگشت عقلانیت به معاملات در بازار سرمایه رمز ارزی که به ماه پرتاب شد توانمندی فولاد مبارکه برای صادرات اسلب گاز ترش/ بی‌اثر بودن تحریم‌ها نتیجه خودکفایی کشور است تنور داغ معاملات بورس در نخستین ماه تابستان

در حال بارگیری...