امسال 11 هزار تن روغن زیتون در کشور تولید می‌شود

امسال 11 هزار تن روغن زیتون در کشور تولید می‌شود

مجری طرح زیتون کشور گفت: امسال پیش بینی می شود بیش از 150 هزار تن زیتون و 11 هزار تن روغن زیتون در کشور تولید شود این در حالی است که سال گذشته تولید روغن زیتون حدود 6 هزار تن بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، جواد میرعرب، مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی با بیان ماهیت درخت زیتون در زمینه سال‌آوری، به میزان تولید زیتون در سال گذشته و سال جاری اشاره کرد و گفت: سال 1402 که سال کم‌بارآوری برای زیتون بود، تولید میوه زیتون به 88 هزار تن و تولید روغن زیتون به 6 هزار تن رسید؛ اما برای امسال برآوردها نشان می‌دهد، سال بارآوری زیتون است و پیش‌بینی می‌شود تولید میوه زیتون در سال جاری به بیش از 150 هزار تن و میزان تولید روغن زیتون نیز به حدود 11 هزار تن برسد.

وی افزود: در حال حاضر وسعت اراضی باغی زیتون کشور 75 هزار هکتار است و با وجود تغییرات اقلیمی در سراسر جهان، به دلیل ویژگی‌های خاص درخت زیتون از نظر اکولوژیکی و شرایط رشدی، در صورت فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای توسعه اراضی می‌توان به جهش تولید و تامین بخشی از روغن خوراکی مورد نیاز جامعه و جایگزینی با روغن‌های وارداتی دست یافت.

وی با اشاره به میانگین برداشت نزدیک به 2 تن در هکتار این محصول و با تاکید بر این که در برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی قرار است بخشی از روغن خوراکی کشور از زیتون تهیه شود، درباره جایگاه توسعه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان برای رسیدن به این هدف گفت: بهره‌وری مناسب از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان، سامانه‌های آبیاری، مبارزه با آفات و بیماری‌ها و تصفیه پساب واحدهای فرآوری از جمله موضوعات مهم و کلیدی در رسیدن به این هدف است.

میرعرب به استفاده از روش‌های نوین در باغداری هم اشاره کرد و گفت: استفاده از فناوری‌های نوین در کشت زیتون، توسعه مکانیزاسیون در زیرپروژه اصلاح باغات، برنامه‌ریزی‌های لازم در خصوص تغذیه درخت، هرس، بازجوان‌سازی و پیوند و عوامل مهم دیگر در اقتصادی شدن این محصول و افزایش تولید زیتون موثر هستند.

وی درباره برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای افزایش میزان تولید با توجه به تقاضای روزافزون مصرف زیتون و فرآورده‌های آن در کشور هم گفت: با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر توسعه سالانه 20 هزار هکتار باغ زیتون، در صورت فراهم شدن شرایط و ملزومات مورد نیاز از جمله تامین نهاده‌های اولیه مثل نهال، برنامه‌ریزی‌های لازم برای توسعه صورت خواهد گرفت.

مجری طرح زیتون با اشاره به ابلاغ قانون برنامه 5 ساله هفتم توسعه کشور از سوی دولت افزود: هدف وزارت جهاد کشاورزی در اولین سال برنامه، توسعه 20 هزار هکتار باغ زیتون با اولویت ارقام روغنی و اصلاح 9 هزار و 880 هکتار از باغات موجود است.

وی درباره میزان واردات روغن زیتون هم گفت: حجم واردات در سال 1402 به میزان 318 تن به ارزش ریالی 507 میلیارد ریال بوده است.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد