هشدار وزیر نیرو درباره خشکسالی بی‌سابقه در 52 سال اخیر

هشدار وزیر نیرو درباره خشکسالی بی‌سابقه در 52 سال اخیر

وزیر نیرو با بیان اینکه در این وزارتخانه مهمترین حوزه‌ای که به دنبال بهترین برنامه‌ریزی برای آن هستیم حوزه خوزستان است، گفت: در یک خشکسالی بسیار سخت در کشور به سر می‌بریم و براساس آمار و گزارش‌ها در 52 سال گذشته این خشکسالی بی‌سابقه بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو در نشست بررسی مشکلات آب و فاضلاب خوزستان که شامگاه 10 مهرماه در اهواز برگزار شد، با بیان اینکه از کمبودها همه ناراحت هستیم، اظهار کرد: در یک خشکسالی بسیار سخت در کشور به سر می‌بریم و براساس آمار و گزارش‌ها در 52 سال گذشته این خشکسالی بی‌سابقه بوده است.

وی افزود: شرایط خشکسالی با شرایط ترسالی و نرمال متفاوت است و اکنون باید در این وضعیت خشکسالی در مصرف آب شرب، آب کشاورزی و مدیریت منابع آبی متفاوت عمل کنیم.

وزیر نیرو گفت: در خوزستان باید مدیران، مسيولان، مردم، کشاورزان و صنعتگران با توجه به شرایط موجود به شکلی برنامه‌ریزی کنند تا با کمترین مشکل، این سال سخت را پشت سر بگذاریم.

محرابیان با بیان اینکه در وزارت نیرو مهمترین حوزه‌ای که به دنبال بهترین برنامه‌ریزی برای آن هستیم حوزه خوزستان است، اظهار کرد: همه ‌تلاش را خواهیم کرد تا برای آب شرب مردم از نظر کمی مشکلی پیش نیاید و برای بحث کیفیت نیز با استفاده از امکانات موجود در استان و کشور به گونه‌ای برنامه‌ریزی خواهیم کرد تا مردم با کمترین مشکل این سال سخت را پشت سر بگذارند.

وی با اشاره به اینکه تلاش خواهیم کرد تا این سال سخت از نظر آبی با کمترین مشکل پشت سر گذاشته شود، گفت: دايم مسايل خوزستان پایش می‌شود و در این زمینه تصمیمات خوبی اتخاذ شده است که اگر اتخاذ نمی شد با شرایط سخت‌تری مواجه می‌شدیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه در شرایط موجود باید همکاری‌های بین دستگاهی و بین قوه‌ای را بسیار بیشتر از گذشته داشته باشیم تا مردم سختی کمتری متحمل شوند، افزود: آب متعلق به مردم است؛ اگر خوب مدیریت شود مردم منتفع و اگر بد مدیریت شود مردم ضرر خواهند کرد.

محرابیان بیان کرد: اکثر عدم رعایت الگوی کشت و مدیریت مصرف آب مربوط به بخش‌هایی است که کلان آب مصرف می‌کنند و اما این بخش‌ها باید همکاری داشته باشند تا بتوانیم این شرایط سخت را پشت بگذاریم.

وی با بیان اینکه در خوزستان طرح‌های متعددی برای حل مشکل آب شرب داریم، افزود: همه طرح‌های آبرسانی در خوزستان باید فعال شوند، به ویژه طرح‌هایی که میزان پیشرفت فیزیکی بیشتری دارند باید در اولویت قرار دهیم و در اسرع وقت به اتمام برسانیم.

وزیر نیرو با اشاره به طرح آبرسانی غدیر گفت: در طرح غدیر در شرایط موجود در کمیت و کیفیت مشکل داریم. در اجرای طرح میان مدت غدیر به دنبال افزایش حجم آب غدیر به 20 متر مکعب هستیم. همچنین به دنبال آن هستیم تا این بخش از آب غدیر را از آب گوارای دز تامین کنیم.

محرابیان ادامه داد: تلاش خواهیم کرد در 6 ماهه اول سال آینده بتوانیم 10 متر مکعب حجم آب در طرح غدیر را به 20 متر مکعب برسانیم و این حجم را از منبع سد دز تامین کنیم.

وی افزود: سرعت اجرای پروژه آبرسانی غدیر در طول یک ماه اخیر بالا رفته است اما این سرعت مطلوب نیست و باید شاهد افزایش سرعت اجرای طرح میان مدت غدیر باشیم.

وزیر نیرو با اشاره به بحث فاضلاب شهرهای خوزستان گفت: برای فاضلاب شرق اهواز، تصفیه خانه آماده است و پذیرش آزمایشی این تصفیه خانه انجام شده است. در حال حاضر 82 جبهه کاری در اهواز فعال شده است که البته انتظار داریم این جبهه های کاری افزایش یابد.

محرابیان ادامه داد: مساله فاضلاب شبکه غرب اهواز نیز باید به سرعت پیگیری شود و به مناقصه برود تا بتوانیم پس از انتخاب پیمانکار، کار را در غرب اهواز نیز تکمیل کنیم.

وی با بیان اینکه تصمیم گرفته‌ایم برای خوزستان 200 هزار متر مکعب آب شیرین کن ایجاد کنیم، گفت: برای تامین آب دايم شهرهای خوزستان علاوه بر طرح‌های آبرسانی، 200 هزار متر مکعب آب شیرین کن طی چهار سال آینده ایجاد خواهیم کرد تا با پشتیبانی این آب شیرین‌کن‌ها مشکل آبی در شهرهای خوزستان نداشته باشیم.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار حوزه انرژی را از صفحه انرژی و کالای تجارت‌نیوز دنبال کنید.

سیمان خوزستان، مهر را با صعود آغاز کرد

سیمان خوزستان، مهر را با صعود آغاز کرد

سیمان خوزستان در هفته‌ای که گذشت، با محصول «سیمان تیپ 2» حجم تقاضایی در حدود 11 هزار و 120 تنی را مشاهده کرد اما؛ رقم جالب 16 هزار تن عرضه برای این شرکت سیمانی به ثبت رسید.

BourseNews.ir/
کشاورزی ایران را به خشکسالی کشانده یا مصرف خانگی؟

کشاورزی ایران را به خشکسالی کشانده یا مصرف خانگی؟

خشکسالی و کمبود بارش‌ها در یک سال اخیر باعث به وجود آمدن چالشی بین کارشناسان شده است.نهادهای رسمی معتقدند با صرفه‌جویی مردم مشکلات آب حل می‌شود اما عده‌ای از کارشناسان اظهار می‌کنند روش‌ها غیر اصولی د...

TejaratNews.com/
آیا خشکسالی پاییز تمام می‌شود؟ / تهران 110 روز کمبود آب دارد!

آیا خشکسالی پاییز تمام می‌شود؟ / تهران 110 روز کمبود آب دارد!

با وجود این که برخی از فرا رسیدن شش ماه سرد سال ابراز امیدواری می‌کنند و گمان می‌کنند که با شروع سال جدید بارش‌ها جوی هم افزایش پیدا می‌کند اما هدایت فهمی، کارشناس آب و معاون سابق دفتر برنامه‌ریزی آبف...

TejaratNews.com/
وزیر نفت به خوزستان رفت

وزیر نفت به خوزستان رفت

صبح امروز وزیر نفت در سفری سرزده به خوزستان رفت.

Irinn.ir/
احیای مردمی2 تالاب در سال خشکسالی شدید

احیای مردمی2 تالاب در سال خشکسالی شدید

برخلاف سایر تالاب‌های کشور،‌ در آخرین روزهای سال آبی و با وجود خشکسالی شدید، احیای 2 تالاب چغاخور و گندمان در استان چهارمحال و بختیاری به همت مردم محلی، باعث شده است حال آنها خوب باشد.

TejaratNews.com/
ماجرای دستور وزیر نیرو برای دعای باران چیست؟

ماجرای دستور وزیر نیرو برای دعای باران چیست؟

در روزهای اخیر، تصویر نامه‌ای در فضای مجازی منتشر شده است که نشان می‌دهد وزیر نیرو برای حل مشکل آب در خوزستان دستور برگزاری دعای باران را داده است اما روابط عمومی این وزاتخانه صدور چنین دستوری را تکذی...

TejaratNews.com/
تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت خوزستان در اولویت است

تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت خوزستان در اولویت است

وزیر نیرو گفت: تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت استان خوزستان در اولویت کاری وزارت نیرو قرار دارد به گونه‌ای که نخستین جلسه بررسی نحوه تامین آب پایدار با حضور کارکنان و مدیران این وزارتخانه به این استان ا...

Irinn.ir/
سد فینسک مازندران را تبدیل به خوزستان بعدی می‌کند!

سد فینسک مازندران را تبدیل به خوزستان بعدی می‌کند!

مدت زیادی از مطرح شدن طرح فینسک، طرحی که قرار بود آب مازندران را به سمنان منتقل کند و کارشناسان زیادی با ان مخالف بودند، می‌گذرد و حالا هفته پیش، نماینده مردم سمنان، از تخصیص 20 میلیارد تومان اعتبار پ...

TejaratNews.com/
ذخیره 15 تا 20 درصدی سدهای خوزستان! / بعد تابستان هم قطعی برق داریم؟

ذخیره 15 تا 20 درصدی سدهای خوزستان! / بعد تابستان هم قطعی برق داری...

با وجود این که متولیان برق همزمان با کاهش دما، نوید کاهش خاموشی‌ها را داده بودند، ذخایر سدهای برق‌آبی استان خوزستان هم دوباره به وضعیت هشدارآمیز رسیده و به گفته معاون مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و...

TejaratNews.com/
بیکاری کارگران لوله‌سازی خوزستان

بیکاری کارگران لوله‌سازی خوزستان

طبق گفته کارگران، شرکت لوله‌سازی خوزستان در سالیان پیش حرف اول اقتصاد را استان می‌زد و پس از اینکه به خصوصی واگذار و توسط یک سری از افراد سودجو مدیریت شد، کارخانه به نابودی رفت و حالا جایی برای امرارم...

Bartarinha.ir/
وعده وزیر نیرو درباره قطعی برق

وعده وزیر نیرو درباره قطعی برق

وزیر نیرو گفت: احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر یکی از برنامه‌های ما در آینده برای کاهش خاموشی‌هاست و دیروز قرار شد خاموشی‌ها کاهش داشته باشد، اما 500 مگاوات خاموشی در بخش‌های غیر مصارف خانگی داشتیم که ظرف...

TejaratNews.com/
ذخایر سدهای خوزستان در وضعیت هشدارآمیز/ تامین برق جنوب به مشکل خورد

ذخایر سدهای خوزستان در وضعیت هشدارآمیز/ تامین برق جنوب به مشکل خور...

ذخایر سدهای آب در خوزستان دوباره به وضعیت هشدارآمیز رسیده و تراز عمده سدهای برق‌آبی این استان به شدت کاهش یافته است. به طوری که حالا متولیان برق این منطقه می‌گویند که تامین برق جنوب کشور دچار مشکلات ج...

TejaratNews.com/
راهکار وزیر نیرو برای حل مشکل کمبود برق

راهکار وزیر نیرو برای حل مشکل کمبود برق

وزیر نیرو گفت: در فکر حل معضلات استان خوزستان هستیم و وزارت نیرو 7 طرح بزرگ برای تامین آب شرب این استان دارد.

Bartarinha.ir/
توضیحات وزیر نیرو درخصوص آب خوزستان

توضیحات وزیر نیرو درخصوص آب خوزستان

وزیر نیرو با بیان اینکه در خصوص آب شرب و کشاورزی در استان خوزستان مساله کمی پیچیده است، گفت: اکنون آب از طریق طرح آبرسانی غدیر به 18 شهر استان خوزستان رسیده است، اما کیفیت آب به ویژه در سال‌های کم بار...

Bartarinha.ir/
با فیلترشکن ببینید 1400/07/27 طرح مجلس برای ورود 60 تا 80هزار خودرو چگونه کارت سوخت جدید بگیریم؟ ادعای باکو: مانع صادرات ایران به روسیه نشده‌ایم ورود 60 تا 80 هزار خودروی خارجی از نیمه اول 1401 افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27 اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه انتخاب شدند خانه‌ای برای بعد از خانه‌ی آخرت! برنج از ابتدای آذرماه ارزان می‌شود؟ امکان ثبت نام افراد در سامانه جدید مسکن تسهیل شد جزيیات ثبت‌نام طرح جهش تولید مسکن از فردا تولید لوازم خانگی نباید به سرنوشت خودروی داخلی دچار شود روند صعودی و آرام بورس تا پایان سال 1400 یک خیطی 200 میلیارد تومانی آینده 3 صنعت مهم بورسی در روزهای آینده چه می‌شود؟ برگزاری مجمع " کفرآور " در سومین روز آبان " شکلر " نرخ سود پرک را افزایش داد " خاور " محل افزایش سرمایه را تغییر داد " کساوه " از پروژه تولید کاشی پرسلان رونمایی کرد " سامان " برای فروش یک دستگاه ساختمان وکالت داد فروش اموال مازاد دولت کلید خورد/مهلت یک ماهه دستگاه‌‌ها برای معرفی اموال مازاد رکورد تاریخی قیمت سوخت در فرانسه چند هزار تن سرم در گمرک مانده است؟ سیگنال‌های ريیسی برای بورس چیست؟ رشد حجم و ارزش معاملات کالا‌های زیر مجموعه شستا در بورس کالا اعلام قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی تا پایان هفته مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری در مجمع شستا چه گذشت؟ طریقه واریز سود سهام شستا اعلام شد ارزش سهام عدالت امروز 27 مهر‌ماه تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش های مختلف اقتصادی 58 درصد افزایش یافت سرفصل دوره جدید شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آغاز شد راهکارهای توازن قیمت ها در بازار وکیوم باتوم و قیر " کهمدا " در مجمع 400 ریال تقسیم کرد 407 درصد افزایش سود خالص "ثشاهد" فردا روز بازگشایی "کساوه" و "پتایر"/"خلنت" و "دروز" آماده انجام معامله شاخص کل بورس به روند صعودی خود ادامه داد با 500 میلیون تومان می‌توان در تهران خانه خرید؟ رشد 12554 واحدی شاخص بورس/ارزش معاملات دو بازار به 11هزار میلیارد تومان کاهش یافت صعود 12هزار واحدی شاخص بورس رشد 12 هزار واحد شاخص کل / کدام گروه عملکرد بهتری داشت؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 27 مهر ماه فعالیت اصناف منوط به تزریق واکسن شد سبزپوشی آیفکس در چهارمین روز هفته تداوم حرکت شاخص بورس بر مدار صعودی آغاز واکنش‌ها به تهاتر نفت با چای / «چرا با ارزهای دیجیتال تهاتر نمی‌کنند؟» بورس سبزپوش شد | افزایش 12هزار و 554 واحدی شاخص کل " ومهان " از سهامدارانش دعوت کرد نگاهی به آنچه در مجمع "شستا" گذشت مجمع " شفن " با موضوع افزایش سرمایه