جزيیات طرح مجلس برای آزادسازی واردات خودرو

جزيیات طرح مجلس برای آزادسازی واردات خودرو

همشهری با دبیر انجمن وارد‌کنندگان خودرو در مورد فرصت‌ها و چالش‌های طرح جدید مجلس برای واردات خودرو گفتگو کرده.

همشهری با دبیر انجمن وارد‌کنندگان خودرو در مورد فرصت‌ها و چالش‌های طرح جدید مجلس برای واردات خودرو گفتگو کرده.

مهدی دادفر:

* براساس طرحی که در کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصویب شده و در انتظار بررسی و رای نهایی در صحن علنی است، شرایط جدیدی برای تامین ارز مورد نیاز واردات خودروهای کارکرده و صفر کیلومتر خارجی درنظر گرفته شده است؛ اگرچه در این طرح نیز محدودیت ارزش، یعنی ممنوعیت واردات خودروهای با قیمت بالاتر از 40هزار دلار و حجم موتور بیش از2500سی‌سی، همچنان برقرار است، اما با نهایی شدن این طرح در مجلس و تصویب و ابلاغ شورای نگهبان، واردات خودروهای خارجی به 2شیوه و بدون انتقال ارز ازسرگرفته خواهد شد.

* در بخشی از این طرح واردات خودرو به ارز حاصل از صادرات خودرو، قطعات یا ملزومات صنایع خودروسازی منوط شده است. به‌نظر می‌رسد طی چند سال گذشته این ماده قانونی یکی از منطقی‌ترین و مردمی‌ترین قوانین واردات خودرو بوده است که می‌تواند گره کور بازار خودرو و مشکلات گرانی خودروهای وارداتی و داخلی را حل کند. این قانون درصورت تصویب نهایی و ابلاغ شورای نگهبان می‌تواند به رفع انحصار در واردات و بازار خودرو نیز کمک کند.

* منظور از تامین ارز توسط متقاضی آن نیست که واردکنندگان خودرو سراغ صادرکنندگان کالا بروند و ارز حاصل از صادرات را برای واردات خودرو به‌کار گیرند. بنابر آمار موجود بین 25 تا 30میلیارد دلار ارز در دست مردم است، اگر دولت بتواند این میزان ارز دپو شده را به گردش بیندازد، امکان گشایش بیشتر در سیاست‌های ارزی نیز فراهم می‌شود. درواقع دولت به واردکنندگان خودرو می‌گوید هیچ ارزی، نه دولتی، نیمایی و سنایی برای واردات خودرو تخصیص نمی‌دهد و اگر واردکنندگان خواستار انجام این کار هستند باید خودشان ارز موردنیاز واردات خودرو را از سایر منابع خارجی تامین کنند.

* در این طرح وارد‌کننده ملزم است ارز موردنیاز واردات خودرو را از محل منابع در اختیار مردم یا منشا خارجی تامین کند. پیشنهاد ما نیز تامین ارز منشا خارجی بود که واقعا نیز موجود است و افراد شاغل در دیگر کشورها به منابع ارزی، ویلا، ساختمان و شرکت در سایر کشورها دسترسی دارند و می‌توانند ارز موردنیاز برای واردات خودرو را از این منابع تامین کنند.

* هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات یا سایر کالا‌ها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه یا از طریق واردات بدون انتقال ارز، نسبت به واردات خودروی تمام‌برقی یا 2نیرویی (هیبریدی) یا واردات خودروی بنزینی یا گازسوز با برچسب انرژی B و بالاتر یا دارای شاخص ایمنی 3ستاره یا بالاتر براساس گواهی‌های استاندارد معتبر، معادل ارزش صادراتی اقدام کند.

* در نتیجه این مصوبه، تا این جای کار به‌معنای واردات خودروهای صفر کیلومتر است، اما در تبصره5 این قانون موضوع واردات خودروهای تا 3سال کارکرده نیز پیش‌بینی شده است. قانون ساماندهی بازار خودرو در نیمه دوم عمر مجلس گذشته طراحی شد که در آن برخی نمایندگان خود را به جای مصرف‌کننده خودرو گذاشته و بررسی کردند مشتریان خودرو چگونه می‌توانند با کمترین هزینه خودرویی مناسب بخرند.

* درواقع این قانون تلاش می‌کند با افزایش رقابت، قیمت را کاهش و عرضه خودرو را افزایش دهد. درصورت تصویب و اجرای این طرح می‌توان بهترین خودروهای کم کارکرد مدل 2017 تا 2020 را با کمترین قیمت وارد کرد. در سایر کشورها با گذشت یک سال از عمر خودرو شاهد افت 30درصدی، 2سال 50درصدی و 3سال 60 تا 70درصدی قیمت هستیم؛ یعنی می‌توانیم خودرو 40هزار دلاری را به قیمت 15هزار دلار(با نرخ کنونی دلار؛ 300 تا 400میلیون تومان) بخریم. درواقع مشتری می‌تواند با احتساب عوارض، تعرفه و سایر هزینه‌ها، یک خودروی مدل 2019 یا 2020 وارداتی با کارکرد کمتر از 2سال را با پرداخت یک‌‌میلیارد تومان سوار شود.

* در این طرح انحصار واردات خودرو، از مسیر نمایندگی‌های مجاز یا برخی اشخاص و شرکت‌ها، شکسته شده و هر فرد حقیقی و حقوقی می‌تواند نسبت به واردات خودرو اقدام کند. این کار خوبی است؛ زیرا بازار خودروی ایران به‌دلیل انحصار در واردات با برخی التهابات روانی مواجه بوده است. این قانون توزیع برابر فرصت واردات خودرو به همه افراد، البته به شرط تامین ارز است و هیچ فشاری را بر منابع ارزی کشور تحمیل نمی‌کند.

* اکنون نیز مالکان خودروهای خارجی هزینه دریافت سرویس‌های دوره‌ای، دریافت خدمات و تامین قطعات را به نرخ بازار آزاد می‌پردازند. علاوه بر آن وقتی یک تاجر خودروی خارجی را وارد می‌کند، عقلا و منطقا سراغ واردات خودرویی می‌رود که شبکه خدمات پس از فروش آن در داخل وجود داشته باشد. اگرچه شبکه خدمات پس از فروش خودروهای خارجی به ارايه این خدمات الزامی ندارد، اما مشکل چندانی برای ارايه خدمات پس از فروش به‌ خودروهایی که گارانتی از نمایندگی مجاز ندارند نیز وجود ندارد. مثلا شما اگر مالک یک دستگاه خودروی بنز باشید و به نمایندگی مجاز این برند خودروسازی در ایران مراجعه کنید، آیا این نمایندگی به شما خدمات نمی‌دهد؟ این خدمات همین حالا هم به قیمت روز در نمایندگی‌های موجود به مالکان خودروها ارايه می‌شود.

* این طرح مراحل نهایی خود در مجلس را می‌گذراند و پس از تایید شورای نگهبان اجرایی خواهد شد؛ فرایندی که احتمالا یک‌ماه و نیم تا 2‌ماه زمان می‌برد. به‌احتمال زیاد در نیمه دوم سال و حداکثر در شب عید امسال، شاهد واردات خودروهای خارجی و عرضه خودروهای باکیفیت و قیمت مناسب خواهیم بود. با اجرای این قانون، کاهش حداقل 30درصدی قیمت خودروهای خارجی در بازار را شاهد خواهیم بود.

* همچنین واردات این خودروها در کاهش قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی نیز موثر خواهد بود. محور اصلی انتقاداتی که قبلا در واردات خودرو به محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر پیشین صنعت داشتند نیز در مورد مهندسی بازار خودرو به نفع خودروسازان داخلی بود. با واردات خودرو شاهد افزایش تنوع در عرضه خودرو و قدرت انتخاب مشتریان خواهیم بود. وقتی تنوع در انتخاب و رقابت قیمتی در بازار خودرو ایجاد شود، شاهد شکست قیمت خودرو خواهیم بود.

local_offerبرچسب‌ها:
پیش‌بینی قیمت پراید پس از آزادسازی واردات خودرو

پیش‌بینی قیمت پراید پس از آزادسازی واردات خودرو

با آزادسازی واردات خودرو که مجلس تصویب کرده از این پس هرکس که بتواند قطعات خودرو صادر کند می‌تواند خودرو به کشور بیاورد و بدون انتقال ارز این واردات می‌تواند صورت بگیرد. اما این اتفاق چه تاثیری بر باز...

TejaratNews.com/
تاثیر آزادسازی واردات خودرو بر بازار / قیمت خودروهای خارجی می‌ریزد؟

تاثیر آزادسازی واردات خودرو بر بازار / قیمت خودروهای خارجی می‌ریزد...

مجلس بالاخره رای به آزادسازی واردات خودرو داد. خبری که احتمالا باید بر قیمت خودروهای خارجی در بازار اثر بگذارد. اما به اعتقاد فعالان بازار خودرو، بزرگترین ایراد طرح آزادسازی واردات خودرو، دخالت شورای ...

TejaratNews.com/
نظر مجلس درباره طرح آزادسازی واردات خودرو

نظر مجلس درباره طرح آزادسازی واردات خودرو

اظهارات تکمیلی وزیر صمت و روایت نمایندگان مجلس از نقش و نظر دولت در تدوین طرح آزادسازی واردات خودرو، نشان می‌دهد دولتی‌ها مخالفت جدی با ازسرگیری واردات ندارند، بررسی این اظهارات حتی این فرضیه را نیز ک...

TejaratNews.com/
فاطمی امین: برنامه‌ای برای واردات خودرو نداریم

فاطمی امین: برنامه‌ای برای واردات خودرو نداریم

سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت درخصوص برنامه‌هایی که برای واردات خودرو اعلام شد اعلام کرد که دولت هم اکنون برنامه‌ای برای واردات خودرو ندارد و وزرات صمت برای صنعت خودروسازی کشور دو برنامه 6ماهه و دو ساله ...

BourseNews.ir/
تاثیر زمزمه های آزادسازی واردات خودرو بر بازار

تاثیر زمزمه های آزادسازی واردات خودرو بر بازار

افزایش قیمت خودرو در ماه های اخیر این بازار را در رکود بی سابقه ای فرو برد و حال زمزمه های آزادسازی واردات خودرو خرید و فروش در این بازار را بیش از پیش کاهش داده است.

Bartarinha.ir/
بررسی طرح آزادسازی واردات خودرو در صحن علنی مجلس

بررسی طرح آزادسازی واردات خودرو در صحن علنی مجلس

عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به جزيیات اصلاحی ماده 4 طرح ساماندهی بازار خودرو گفت: در صورت تصویب این طرح مدیریت تقاضا و عرضه در بازار انجام و واردات خودرو نیز منطقی شده و فضا برای رقابت در بازار خو...

TejaratNews.com/
واردات خودرو آزاد می‌شود / شرط مجلس برای آزادسازی واردات چیست؟

واردات خودرو آزاد می‌شود / شرط مجلس برای آزادسازی واردات چیست؟

واردات خودرو آزاد می‌شود. این مصوبه امروز کمیسیون صنایع و معادن مجلس است. مصوبه‌ای که اگر در صحن علنی مجلس هم تصویب شود به معنای آزادسازی واردات خودرو به کشور است. اما این واردات مشروط به این است که ه...

TejaratNews.com/
آخرین نرخ‌ها در بازار خودرو / 2 راهکار مجلس برای واردات خودرو

آخرین نرخ‌ها در بازار خودرو / 2 راهکار مجلس برای واردات خودرو

بازار خودرو این روزها در حالی در سراشیبی قیمت قرار گرفته که نمایندگان مجلس به دنبال اجرای طرحی برای ساماندهی این بازار هستند. اما راهکارهای واردات خودرو در این طرح چیست؟

TejaratNews.com/
پرونده واردات خودرو در دولت ريیسی بسته شد؟

پرونده واردات خودرو در دولت ريیسی بسته شد؟

به نظر می‌رسد پرونده واردات خودرو در دولت جدید بسته شده است. وزیر پیشنهادی صمت گفته تنها در شرایطی می‌توان واردات خودرو را از سر گرفت که تراز ارزی کشور متعادل شده باشد. از طرف دیگر گفته شده که واردات ...

TejaratNews.com/
چه کسانی مجوز واردات خودرو خواهند داشت؟

چه کسانی مجوز واردات خودرو خواهند داشت؟

واردات خودرو آب سردی بر جان شرکت‌های وارد‌کننده خودرو بود. حالا اما زمزمه‌های آزادسازی مجدد واردات خودرو شنیده می‌شود. چه کسانی می‌توانند این مجوز را دریافت کنند؟

TejaratNews.com/
جزيیات طرح مجلس برای آزادسازی واردات خودرو

جزيیات طرح مجلس برای آزادسازی واردات خودرو

همشهری با دبیر انجمن وارد‌کنندگان خودرو در مورد فرصت‌ها و چالش‌های طرح جدید مجلس برای واردات خودرو گفتگو کرده.

Bartarinha.ir/

احتمال آزادسازی واردات خودرو!

احتمال آزادسازی مشروط واردات خودرو / واردات خودرو در ازای صادرات قطعه!

واردات خودرو آغاز می‌شود؟

واردات خودرو آغاز می‌شود؟

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه‌های این وزارتخانه برای صنعت خودروسازی گفت: دولت در حال حاضر برنامه‌ای برای واردات خودرو ندارد.

TejaratNews.com/

آزادسازی واردات خودرو در دستور کار نیست / به واردات خودرو دست دوم فکر نمی‌کنیم

ایران صادرکننده بنزین شده است! / مشکل بنزین، توزیع آن است عرضه اولیه جدید به ضرر سهامداران خرد است؟ / سه‌شنبه «شکام» عرضه می‌شود خاموشی‌ها در کشور به پایان رسید سيول: نمی‌توانیم پول‌های ایران را تحویل دهیم عرضه 174 میلیون دلار ارز در سامانه نیما در 27 شهریور واکنش محسن رضایی به پیوستن ایران به پیمان شانگهای اثر نوسانات نرخ دلار بر سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در بورس ماجرای مسمویت و نشت گاز یک شهر / مسببان نشت هنوز دستگیر نشده‌اند! طرح پیش‌فروش «تارا» از فردا آغاز می‌شود عرضه 174 میلیون دلار در سامانه نیما طی امروز معامله 802 هزار و 640 تن سیمان در بورس کالا ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو استارت خورد ارزش یارانه فعلی برابر 5هزار تومان سال 89! ماینر‌ها، برق سه کلان‌شهر را بلعیدند سقف صدور کارت هدیه 2 میلیون تومان شد امکان خریدهای خرد سیمان در بورس کالا کدخدا هم رفوزه شد! حداکثر مبلغ کارت هدیه 2میلیونی شد «بانک ملی» صورت‌های مالی منتشر کرد پیش‌بینی بورس 28 شهریور / بازار فردا مثبت می‌شود؟ ارزش سهام عدالت در 27 شهریور آخرین قیمت‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال کارمزد کارت به کارت بانکی دقیقا چقدر است؟+ جدول وام ودیعه مسکن؛ کمکی به مستاجران یا منبع جدید درآمدی، برای مشاور املاک فرصت سوزی در روند مبادلات تجاری ایران و تاجیکستان در سال‌های اخیر قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی موبایل دوباره گران شد! نرخ سود بین بانکی چقدر شد؟ ارزشمندترین گنج طلای جهان کجاست؟ صورت مالی یک بانک دولتی برای اولین بار منتشر شد! مرغ ارزان شد / قیمت به 35 هزار تومان رسید ویژگی‌های صندوق سرمایه گذاری ثروت داریوش، از زبان همایون دارابی معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی راه اندازی می‌شوند کدام نمادها افشای الف دارند/ تعلیقی‌های امروز و بازگشایی را بشناسید رد یک شايبه درباره توقف نماد معاملاتی فرابورس افت 37 هزار واحدی شاخص کل بورس/کدام نمادها فردا معامله نمی‌شوند؟ آمادگی سازمان هواپیمایی برای فروش بلیت اربعین صندوق سرمایه‌گذاری «ندای ثابت کیان» تاسیس می‌شود افت 37 هزار و 991 واحدی شاخص کل بورس افزایش بی‌سابقه کشتار دام‌های نارس عرضه لوازم خانگی گران با روش پیش‌فروش نرخ سود بین بانکی به 18.74 درصد رسید 8 میلیارد اوراق بهادار دست به دست شد توقف آیفکس در نخستین روز هفته افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته واکنش اوراق به افزایش سقف وام مسکن | هزینه دریافت وام 60 میلیون تومان شد راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی تفاوت حقوق قابل توجه بخش خصوصی با دولتی وضعیت سبد سهام عدالت در 27 شهریور ماه رالی سکه و زعفران در بازار گواهی سپرده کالایی

در حال بارگیری...