جلب اعتماد از دست رفته سرمایه گذاران به بورس/ رشد نمادهای غذایی و زراعتی

جلب اعتماد از دست رفته سرمایه گذاران به بورس/ رشد نمادهای غذایی و زراعتی

بورس این هفته مثبت بودن خود را مدیون جلسه وزیر اقتصاد و ريیس سازمان بورس با نمایندگان مجلس و تحرکات قیمتی نرخ ارز است.

به گزارش  باشگاه خبرنگاران جوان، پای بورس در هفته ای که گذشت به مجلس باز شد و تعدادی از نمایندگان حرف‌ دل سهامداران را به گوش وزیر اقتصاد رساندند، در گفت و گوی بین وزیر اقتصاد و نمایندگان مجلس  به لغو قیمت گذاری دستوری، حمایت از سهامداران خرد و جلب اعتماد آن ها و عدم فروش اوراق توسط دولت اشاره شد. در کنار بحث مجلس که عامل تاثیر گذاری بر روند بازار بود باید به لغو قیمت گذاری دستوری خودرو و تعلیق دو نماد به دلیل افشای اطلاعات  نیز اشاره کنیم.

محمد خبری زاد کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان عنوان کرد: شاخص کل بورس کار خود را در 12 آبان ماه  با عدد یک میلیون و 398 هزار واحد به پایان رساند ولی شاخص امروز بر روی پله یک میلیون و 456 هزار واحد ایستاد، یعنی شاخص کل بورس 50 هزار واحد در هفته گذشته مثبت بود.

بیشتر بخوانید

  •  ابزاری که در تامین مالی تولید از بورس، بدون استفاده مانده است

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با شاخص هم وزن تشریح کرد: شاخص هم وزن روز 12 آبان ماه کار خود را با 374 هزار واحد به پایان رساند و امروز نیز بر روی پله  385 هزار واحد ایستاد.

خبری زاد تصریح کرد: از لحاظ ورود و خروج پول در ابتدای هفته یعنی 15 و 16 آبان ماه تقریبا شاهد ورود 600 میلیارد تومان پول حقیقی به بازار بوده ایم که در روز هفدهم  این پول از بازار  خارج شد به طور کلی در این هفته ورود و خروج پول به بازار نداشته ایم و اعداد در این حوزه ثابت بودند.

قابل پیش بینی شدن بازار با عدم فروش اوراق صورت می گیرد

او به این پرسش که در هفته ای که گذشته چه صنایع پر بازده بودند؟ پاسخ داد: صنایع پر بازده این هفته، صنایع فنی مهندسی، خودرو و قطعات بهترین و پر بازده ترین صنایع در هفته گذشته بودند و صنعت حمل و نقل نیز کمترین بازده را در هفته گذشته داشت. در بین نماد‌ها نیز نماد سحرخیز، رافزا، و پربازده‌ترین نماد‌ها در هفته گذشته بودند وکم بازد‌ه ترین نماد‌ها  ثاژن و  سخواف بودند.

این کارشناس بازار سرمایه به عواملی که  بر روند بازار در هفته گذشته اثر گذاشت اشاره کرد و گفت: بازار در هفته گذشته روند مطلوبی را طی کرد، بازار شنبه مثبت و بعد از آن یکشنبه متعادل‌تر بود، اما بازار در روز دوشنبه منفی شد. نکته‌ قابل توجه  فراخوانده شدن وزیر اقتصاد در روز سه شنبه به مجلس بود. روز سه شنبه نماینده‌های مجلس جلسه ای را با وزیر اقتصاد داشتند و تمامی خواسته‌های سهامداران را با وزیر مطرح کردند و مواردی مانند برداشته شدن قیمت گذاری دستوری نیز در مجلس بیان  شد.

او ادامه داد: عدم فروش اوراق در بازار و توجه به نرخ بین بانکی که از عوامل مهم اند توسط نمایندگان در مجلس مطرح شدند، که با حل این موارد بازار وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد، و از طرفی بازار قابل پیش بینی خواهد شد.

ایجاد شور و هیجان در بورس با حذف قیمت گذاری دستوری از صنعت خودرو

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار در روز سه شنبه و چهارشنبه مثبت بود، گفت: امروز خبری مبنی بر داشته شدن قیمت گذاری دستوری از صنعت خودرو رسید که این خبر نیز در روند امروز و کلیت بازار تاثیر گذار بود.

او در رابطه با صنعت خودرو تشریح کرد: صنعت خودرو در دهه 90 بسیار سودآور بود، اما باسیاست‌هایی که در پیش گرفته شده این صنعت به زیان رسید. صنعت خودرو در بازه از زمان دور باطل ایجاد کرده بود به این صورت  که شرکت‌هایی که زیان دهنده بودند برای جبران زیانشان اقدام به گرفتن وام می‌کردند. حال با حذف قیمت گذاری دستوری احتمال بهبود صنعت خودرویی ها وجود دارد. اگر قیمت گذاری دستوری از سایر صنایع برداشته شود وضعیت بازار بهتر خواهد شد و اتفاقی که امروز در صنعت خودرو افتاد باعث ایجاد شور و هیجان در بازار شد.

توجه بازار به سمت سهام های دلاری محور در حال حرکت است 

وحید قاسمی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در رابطه با شاخص کل عنوان کرد: شاخص کل در هفته گذشته  با 58 هزار و 110 واحدی صعود به کانال یک میلیون و 456 هزار واحد رسید، شاخص هم وزن نیز با صعود 16 هزار و 960 واحد به محدوده 391 هزار واحد رسید.

او ادامه داد: شاخص فرابورس نیز با رشد 821 واحدی وارد کانال 20 هزار واحدی شد. بعد از یک هفته ورود پول به سهام ریالی روز سه شنبه با توجه به افزایش نرخ دلار توجه بازار به سمت سهام دلاری معطوف شد.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با عوامل تاثیر گذار عنوان کرد: تشکیل کمیته مشترک بانک مرکزی و سازمان بورس، جلسه وزیر اقتصاد و ريیس سازمان بورس با نمایندگان مجلس نشست رییس جمهور با نخبگان اقتصادی،  تحرکات قیمتی نرخ ارز  و  ارسال لایحه توزیع عادلانه ارز 4200 تومانی توسط دولت به مجلس از عوامل تاثیر گذار بود.

به گفته این کارشناس توجه سرمایه گذاران به صندوق‌های دارایکم و پالایشی یکم و حجم بالای معاملاتش رو نباید نادیده گرفت.

قاسمی با اشاره به این موضوع که در این هفته گذشته بیشترین اقبال با گروه خودرویی بود گفت:  گروه خودرویی به صورت قدیمی از لیدر‌های سنتی بازار به شمار می‌رود و تا زمانی که اقبال به این گروه در بازار باشد احتمال  تداوم روند صعودی در بازار وجود خواهد داشت. نکته قابل توجه دیگری که به چشم می آید رشد دسته جمعی نماد‌های غذایی و زراعتی است.

 با جمع بندی نظر کارشناس باید عنوان کنیم  که با چشم پوشی از روز دوشنبه، بازار هفته مثبتی را پشت سر گذاشت و صحبت نمایندگان با وزیر اقتصاد در مجلس نشان گر با اهمیت بودن بازار سرمایه در نزد دولت است و این با اهمیت بودن باعث جلب اعتماد از دست رفته سرمایه گذاران خواهد شد، از اتفاقات مثبت دیگر لغو قیمت گذاری دستوری در صنعت خودرو بود. که به همین علت می توانیم صنعت خودرو را جزو لیدرهای بازار سرمایه در هفته آتی بدانیم البته نمادهای غذایی و زراعتی نیز رشد خوبی را تجربه کردند.

گزارش از زهره رضایی

انتهای پیام/

بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟

بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌ر...

یک کارشناس بازار سهام گفت: به طور کلی بازار سرمایه تا انتهای سال مستعد رشد است و می‌شود انتظار داشت شاخص کل در انتهای سال تا محدوده 1٫6 میلیون واحد رشد کند.

TejaratNews.com/
نمای میانی بورس (8 آذر) / رشد 216واحدی شاخص کل

نمای میانی بورس (8 آذر) / رشد 216واحدی شاخص کل

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان نیمه اول معاملات 0.02درصد رشد داشت اما شاخص هم‌وزن 0.1درصد صعود کرد.

EghtesadOnline.com/
افت 4 هزار واحدی شاخص کل بورس

افت 4 هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس با افت 4 هزار و 183 واحد، نسبت به آخرین روز کاری در تراز یک میلیون و 363 هزار و 821 واحدی متوقف شد.

YJC.news/
افت بورس در آستانه مذاکرات وین/ شاخص کل کانال 1٫4 میلیون را پس می‌گیرد؟

افت بورس در آستانه مذاکرات وین/ شاخص کل کانال 1٫4 میلیون را پس می‌...

شاخص کل بورس در حالی امروز 4183 واحد ریخت که مذاکرات برجام عصر امروز برگزار خواهد شد.

TejaratNews.com/
صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرفی انواع صندوق‌ها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرف...

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یکی از انواع سرمایه‌گذاری هستند که سهامداران خرد می‌توانند از این طریق وارد بورس شده و از ضرر و زیان در بورس جلوگیری کنند.

FarsNews.ir/
شاخص کل با رشد به استقبال مذاکرات می‌رود/ توافقات برجام به نفع بورس است؟

شاخص کل با رشد به استقبال مذاکرات می‌رود/ توافقات برجام به نفع بور...

امروز شاخص کل بورس با حدود 1314 واحد رشد به کانال یک میلیون و 368 واحد رسید. بازار سهام پس از سه روز معاملاتی امروز اندکی رشد داشت.

TejaratNews.com/
بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سهام امروز کار خود را با رشد شاخص کل آغاز کرد. هم‌اکنون در میانه بازار این رشد با شیب کم همچنان ادامه دارد.

TejaratNews.com/
نمای میانی بورس (7 آذر) / رشد سه هزار واحدی شاخص کل

نمای میانی بورس (7 آذر) / رشد سه هزار واحدی شاخص کل

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان نیمه اول معاملات 0.2درصد رشد داشت اما شاخص هم‌وزن 0.2درصد نزول کرد.

EghtesadOnline.com/
ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

بازار سهام دومین هفته آذرماه را با منفی به پایان رساند. فشار فروش در بازار امروز زیاد بود. آیا این روند ادامه‌دار خواهد بود؟

TejaratNews.com/
شاخص کل بورس بیش از 27 هزار واحد افت کرد

شاخص کل بورس بیش از 27 هزار واحد افت کرد

شاخص کل بورس با افت 27 هزار و 442 واحد، نسبت به آخرین روز کاری در تراز یک میلیون و 366 هزار و 662 واحدی متوقف شد.

YJC.news/
نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

چالشی که تامین مالی دولت از محل انتشار اوراق ایجاد می‌کند آن است که فقط قرار نیست اوراق در بازار سرمایه عرضه شود تا هر سرمایه‌گذاری که تمایل داشت، اقدام به خرید اوراق کند؛ بلکه با هدف تامین مالی دولت ...

BourseNews.ir/
بورس این هفته به کدام سو می رود؟ / پیش بینی روند بازار در روزهای پایانی پاییز

بورس این هفته به کدام سو می رود؟ / پیش بینی روند بازار در روزهای پ...

در اولین هفته از آخرین ماه پاییزی وضعیت بازار چنگی به دل نزد. شاخص کل با افت نزدیک به 4 درصد کانال یک میلیون و چهارصد هزار واحد را از دست داد و به محدوده یک...

EghtesadOnline.com/

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

شاخص کل بورس به کانال 1٫4 میلیون واحد برمی‌گردد؟/کدام گروه فردا پیشتاز است؟

حمایت شاخص کل بورس کجاست؟ / مقاومت؛ یک میلیون و 450هزار واحد

حمایت شاخص کل بورس کجاست؟ / مقاومت؛ یک میلیون و 450هزار واحد

تحلیلگر تکنیکال بورس گفت: اگر شاخص کل بورس به زیر محدوده یک میلیون و 380هزار واحد برسد، نماد‌های ارزنده بازار با فشار فروش مواجه می‌شوند.

EghtesadOnline.com/
«صندوق پروژه» و اتفاقی مهم در تامین مالی/ ابزارهای جدید و چتری بر تمام استثناها نگرانی‌ها در کمبود گاز صنایع برطرف می‌شود؟ ارايه نکردن فهرست اموال مازاد دولت توسط مدیران قانون‌شکنی است رفع چالش قدیمی قیمت گذاری دستوری با ورود کالا‌های متعدد به بورس کالا تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه 445 هزار ملک مازاد دولتی در سامانه سادا ثبت شد قیمت سکه و قیمت طلا امروز 9 آذر / افت چشمگیر قیمت سکه در بازار قیمت یک خانه معمولی در گران‌ترین نقطه تهران دستکاری بادکنکی ارزش بازار شرکت توسط دولتی‌ها مصرف گاز بخش خانگی افزایش یافت پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شوند؟ بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاندوزی گروه مالی غدیر بورسی می‌شود/ جهش 8 برابری سودآوری گروه مالی غدیر قیمت دلار و یورو امروز 9 آذر‌ماه / تثبیت قیمت دلار در میانه کانال 26 هزار تومان پیگیری طلب 11 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های اوره‌ساز از دولت‌ تدوین بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم‌ها نرخ رسمی 22 ارز کاهشی شد ساخت خودروی پرنده رنو قیمت جهانی طلا امروز 9 آذر / اونس طلا به 1792 دلار و 79 سنت رسید افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار بانک ها ملزم به افشای اطلاعات ماهانه شدند تخصیص اعتبارات برای اشتغالزایی از ماه آینده جزيیات نامه ريیسی به رهبری درباره بنزین شاخص همچنان قرمزپوش است افزایش قیمت خودرو 2٫5 برابر بیشتر از تورم! بانک‌ها در اتاق شیشه‌ای؛ شفافیت اطلاعات مالی بانک‌ها بازار اجاره مسکن روند صعودی گرفت بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟ قرارداد سوآپ ترکمنستان واقعا مهم است؟ نوسازی ناوگان جاده‌ای کشور با همکاری سه وزارتخانه سری جدید کامیونت‌های بهمن‌دیزل (فورس) معرفی شد شاخص در دقایق ابتدایی با افت اندک مواجه است قیمت مسکن در مسیر ثبات بورس 836 واحد افت کرد سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس بازنده بورس کیست؟ "غدام" ساعت 10:00 صبح بازگشایی می‌شود آغاز مذاکرات دو وزارتخانه برای معافیت فولادی ها از قطعی گاز "ساروج" متوقف شد "فاسمین" صورت مالی زیرمجموعه را منتشر کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم امروز برگزار می شود مجمع صندوق سرمایه گذاری گسترش فردای ایرانیان تا 10 روز آینده فردا، روز مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان( ETF) این هم از صورت مالی زیرمجموعه "شرانل" "دتولید" صورت مالی 6 ماهه حسابرسی را منتشر کرد صورت مالی میاندوره ای شرکت تولید رینگ سایپا منتشر شد "کنور" صورت مالی حسابرسی شده شرکت تابعه را منتشر کرد پراید گران شد/ قیمت خودرو امروز 9 آذر 1400(جدول) انتشار صورت سود وزیان میاندوره ای "رتکو" چشم نگران بازار طلا و ارز به مذاکره ایران و 1+4