آسیب واردات با ارز 4200 تومانی بر اشتغال کشاورزی

آسیب واردات با ارز 4200 تومانی بر اشتغال کشاورزی

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: واردات با ارز 4200 و ارزان، موجب شد بخش بسیار بزرگی از اشتغال بر بخش کشاورزی از دست برود و این ارز‌ها به‌جای توسعه اقتصادی و رونق کشاورزی موجب اعطای یارانه به کالا‌های وارداتی شد.

بورس نیوز: «مجیدرضا حریری» در گفتگو با خبرگزاری ایرنا، در مورد ضرورت‌های حذف ارز 4200 تومانی، اظهار کرد: همه اقتصادانان و کسانی که در مسايل اقتصادی صاحبنظر هستند بر ضرورت حذف ارز ترجیحی به‌صورت اصولی و تيوریک بسیار تاکید دارند. همه فعالان اقتصادی معتقدند ارز باید تک‌نرخی شود تا رانت حاصل از آن از بین برود.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون نحوه اجرا و جبران تورم بسیار موردبحث است، افزود: حذف ارز 4200 تومانی باعث افزایش نرخ تورم شده، اما اگر دولت و سیاست‌گذار در مورد کنترل اثر تورم اقدامات اساسی انجام دهند، می‌توان نسبت به نحوه جبران تورم آن امیدوار بود. اکنون اقتصاد کشور در نقطه‌ای قرار دارد که بسیار نسبت به افزایش تورم شکننده است، به همین منظور هر اقدام و تصمیمی که سیاست‌گذار اخذ می‌کند، باید در راستای کاهش تورم و جبران آن باشد.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: تصمیماتی که در حوزه تيوری برای حذف ارز ترجیحی گرفته می‌شود، نباید منجر به افزایش تورم شود؛ چراکه یک تصمیم نادرست تمام محاسن آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حذف ارز 4200 تومانی از برخی کالا‌های اساسی بر سفره مردم تاثیر معیشتی دارد، به همین دلیل اگر نرخ تورم پیش‌بینی شده‌ای در مورد این تصمیم داریم، باید بر اساس سیاست‌های جبرانی باشد تا معیشت مردم به خطر نیفتد.

حریری درخصوص اینکه بسیاری از کارشناسان معتقد هستند، واردات با ارز 4200 و ارزان، موجب شد بخش بسیار بزرگی از اشتغال بر بخش کشاورزی از دست برود و این ارز‌ها به‌جای توسعه اقتصادی و رونق کشاورزی موجب اعطای یارانه به کالا‌های وارداتی شد، توضیح داد: معتقدم تا زمانی که در مورد یک کشاورزی سامان یافته و متکی بر فناوری‌های مدرن صحبت می‌شود، اشتغال معنایی ندارد، چراکه در این حوزه بیشتر باید از فناوری و ماشین‌آلات استفاده شود. در کشاورزی سنتی مبتنی بر نیروی کار انسانی هم واردات نمی‌تواند جایگزین این نوع کشاورزی باشد.

وی ادامه داد: در کشور ما ظرفیت کشاورزی محدود است و اگرچه هم‌اکنون نمی‌توان از حداکثر ظرفیت کشاورزی استفاده کرد، اما دلیل آن واردات کالا نیست، بلکه دور بودن فناوری و بحث اصلاح بذر و ماشین‌آلات کاشت و داشت و برداشت است.

این فعال اقتصادی بیان کرد: معتقدم با یک تصمیم اقتصادی نمی‌توان همه مشکلات موجود در اقتصاد کشور را حل کرد، چراکه تصمیمات مربوط به بخش‌های مختلف هستند. بدون تردید ارز 4200 تومانی و ارز‌های چند نرخی بسیار خطرناک و ناپسند هستند، به همین دلیل برای حذف یکباره آن باید برنامه‌ریزی انجام شود تا اثرات آن در اقتصاد نگران‌کننده نباشد.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین در مورد این سوال که آیا اعطای یارانه کالا‌های اساسی موجب قاچاق گسترده، از بین رفتن خودکفایی، فساد و رانت در زنجیره توزیع کالا‌های اساسی شده است، پاسخ داد: قطعا اعطای یارانه به کالا‌های اساسی موجب قاچاق و رانت گسترده می‌شود.

حریری تاکید کرد: طی سال‌های گذشته اعطای یارانه ارزان قیمت به عده‌ای از واردکنندگان باعث ایجاد رانت، قاچاق و فساد شد وعده‌ای از آن بهره ناعادلانه فراوانی بردند به همین دلیل باید در نحوه اجرای برای تخصیص ارز تصمیمات درستی اتخاذ شود.

سهم بازار سرمایه از تامین مالی اقتصاد کمتر از 10درصد است ورود متخصصان به نهاد سیاست‌گذاری پولی با تصویب طرح قانون بانک مرکزی رشد بازار سرمایه به توسعه اقتصاد کشور منجر خواهد شد بازنشستگانی که کمتر از 10 سال حق بیمه دارند، حقوق دریافت می کنند رشد صادرات کالا از ایران به مقصد اروپا+ اینفوگرافی دریافت مستمری فرد بیمه شده بازنشسته با سابقه کمتر از 10 سال کاهش هروزه قیمت مرغ در بازار | قیمت مرغ کیلویی چند؟ قیمت انواع مرغ +جدول جان باختن 52 نفر و تخریب هزاران خانه در سیل 3 ماهه اخیر سودان خبر فوری از افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی جدید برای بازنشستگان امشب؟ سکه طرح قدیم 14 میلیون و 350 هزار تومان/ طلا ارزان‌تر شد اعلام میزان مستمری صندوق‌های بازنشستگی قیمت های جدید ساعت هوشمند در بازار سیاسی‌کاری دنباله‌دار‌ اصلاح‌طلبان در‌ احیای دریاچه ارومیه/‌ دولت سیزدهم پای‌ کار حل مشکل مردم آمد قیمت روز انواع تلفن همراه +جدول آغاز خرید خودرو بدون قرعه کشی | خرید خودرو به قیمت کارخانه قیمت میوه و تره بار + جدول قیمت روز گوشت قرمز +جدول خبر مهم دولت برای یارانه بگیران | کالابرگ الکترونیک ماه آینده اجرایی می شود؟ قیمت طلا، سکه و ارز امروز 23 مرداد ماه/ سقوط قیمت طلا... واردات با کدام رمز ارزها مجاز است؟آیا برای اقتصاد ایران مفید است؟ تفاوت فاحش نرخ تورم و بهره بانکی در ترکیه واریزی جدید 1 میلیون و 200 هزار تومانی در جیب این افراد | واریزی جدید دولت را چه کسانی می گیرند؟ قیمت فروش وام ازدواج اعلام شد! امضای تفاهمنامه جدید توسط بانک سپه برق در مصر سهمیه بندی می شود همیشه نفرین؟! نرخ تورم در اسپانیا به بالاترین میزان در 38 سال گذشته رسید وام فوری 200 میلیون تومانی | نحوه دریافت وام فوری + مبلغ اقساط ریزش 500 هزار تومانی قیمت سکه/ نرخ جدید؛ 14 میلیون و 300 هزار تومان چین حفاری در یکی از عمیق‌ترین میادین نفتی جهان را آغاز کرد بیماری اقتصاد دیگر با قرص‌ و دوا درمان نمی‌شود/... هندی‌ها تحریم نفتی آمریکا علیه روسیه را دور زدند قیمت دلار در بازار توافقی به 28 و 700 تومان رسید مشکلی برای تامین برق در مرزهای خوزستان وجود ندارد افزایش حجم تجارت روسیه و چین به 200 میلیارد دلار زمان ثبت سفارش خودرو در بورس کالا ابلاغ شد قیمت دلار صرافی ملی امروز یکشنبه 23 مرداد1401 قیمت این پنیر 215 هزار تومان ناقابل! برآورد اولیه خسارت 734 میلیارد تومانی سیل به واحدهای آبزی‌پروری کمبود شیرخشک، در آستانه بحرانی‌شدن قرار گرفت خبر خوش امروز/ این بازنشستگان حقوق می گیرند سهامداران عدالت رایگان سجامی می شوند ژويیه عرضه نفت خام عراق اوج گرفت زمان ثبت سفارش خودرو در بورس کالا ابلاغ شد ارز ترجیحی تورم پنهان ایجاد کرده بود/ علل اصلی بروز تورم سهمیه‌بندی برق به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف گاز طبیعی در مصر فروش سالانه "پیزد" 26 درصد افزایش یافت شامپو بدن چند؟ بازار سیاه وام ازدواج ؛ فروش محضری60 میلیون تومان