شرط بهره‌مندی از اعتبار افزایشی کالابرگ الکترونیکی کاهش یافت

شرط بهره‌مندی از اعتبار افزایشی کالابرگ الکترونیکی کاهش یافت

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون گفت: در مرحله جدید اجرای طرح ملی کالابرگ الکترونیک، شرط بهره‌مندی از افزایش اعتبار خرید حداقل 200هزار تومان است.

به گزارش خبرنگار مهر، خرداد اعلام شد یارانه سه دهک اول به میزان 20 درصد افزایش می‌یابد. بر اساس اطلاعیه صادر شده از سوی وزارت کار و تعاون، شرط بهره مندی از اعتبار افزایشی، خرید بیش از 80 درصد یارانه 400 هزار تومانی، معادل 320 هزار تومان به ازای هر نفر است. همچنین خانوارها می‌توانند یک ماه زودتر از واریز یارانه از اعتبار خود استفاده کنند، این طرح برای همه مشمولان اختیاری است.

کالاهای مشمول خرید کالابرگ الکترونیکی

شیر کم‌چرب بطری، پنیر، گوشت مرغ، تخم مرغ، روغن مایع، ماکارونی، برنج ایرانی، لبنیات، قند و شکر، حبوبات و گوشت منجمد گوساله، 11 قلم کالای اساسی در طرح کالابرگ الکترونیک است.

ابتدای امر 8 فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ در این طرح مشارکت داشته و در شهرها و روستاهای کوچک نیز برای فروشندگان، بارکد خوان نصب می‌شود تا دسترسی و امکان بهره‌مندی عموم مردم از کالابرگ الکترونیکی فراهم شود.

در ادامه برای سهولت در استفاده از یارانه وزارت تعاون تغییراتی را اعمال کرده و سقف خرید از کالابرگ الکترونیکی را کاهش داده است. علیرضا عسگریان، معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این باره اظهار کرد: از امروز 31 تیر و با اجرای مرحله جدید از طرح کالابرگ، در صورت خرید 200 هزار تومان از اعتبار یارانه 400 هزار تومانی معادل 50 درصد، افزایش اعتبار بدون سقف برای خانوارها اعمال می‌شود.

وی با بیان این‌که پرداخت یارانه برای جبران افزایش قیمت 11 قلم کالای اساسی با حجم مشخص تمرکز دارد، افزود: در مرحله جدید، میزان اختلاف تورمی کالاهای اساسی از سال 1401 بدون سقف 80 هزار تومان برای مردم شارژ می‌شود.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تاکنون نزدیک به 90 هزار فروشگاه در اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی همراهی دارند و توزیع قابل قبولی شکل گرفته است.

عسگریان اظهار کرد: آموزش، تجهیز و اتصال فروشگاه‌ها با شرکت مجری طرح و بانک‌های عامل صورت گرفته است و هدف‌گذاری دسترسی آسان و سریع مردم بود.

وی با تاکید بر این‌که تورم ایجادشده توسط کالابرگ الکترونیکی جبران می‌شود، گفت: شرط بهره‌مندی در مرحله جدید به 50 درصد کاهش یافته است که افزایش آزادی عمل مردم در آن دنبال می‌شود.

معاون وزیر کار با بیان این‌که دولت افزایش قیمت‌ها را پوشش می‌دهد و خانوارهای کم‌درآمد در این خصوص حمایت می‌شوند، افزود: با توجه به تعیین میزان سبد غذایی از نظر حجم و قیمت بر اساس میزان تورم مبلغی بدون سقف برای مردم شارژ می‌شود.

عسگریان تاکید کرد: در خصوص موضوع گرانی هم سازمان‌های نظارتی و تعزیرات باید برای اجرای مطلوب و اثرگذار طرح کالابرگ الکترونیکی ورود کنند.

وی گفت: جلوگیری از افزایش تورم از برنامه‌های اصلی دولت است و در ماه‌های آتی دهک‌های دیگر هم مشمول این طرح خواهند شد.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: سه دهک اول 29 میلیون نفر را شامل می‌شود و در ادامه با استفاده از پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان دهک‌بندی به جای خانوار بر اساس تعداد نفرات صورت می‌گیرد.

عسگریان گفت: همه خانوارهای مشمول طرح می‌توانند با نصب برنامه شبکه ملی اعتبار «شما» و یا شماره‌گیری #1463*500* از باقی‌مانده اعتبار خود مطلع شوند.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد