صورت مالی شرکت‌های بورسی را چگونه بررسی کنیم؟

صورت مالی شرکت‌های بورسی را چگونه بررسی کنیم؟

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: ترکیب دارایی، مطالبات، سودآوری و هزینه‌های شرکت‌ها از جمله فاکتور‌های مهم در صورت‌های مالی هستند.

امیرعباس امامی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با این امر که چه فاکتور‌هایی می‌تواند در صورت مالی شرکت‌ها برای سهامداران عادی مهم باشد، گفـت: در وهله اول باید بگوییم که افرادی که تخصص کافی ندارند باید با استفاده از روش‌های غیرمستقیم وارد بازار سرمایه شوند، حال اگر فردی تخصص ندارد، اما علاقه‌مند است که به صورت مستقیم سرمایه‌گذاری کند حتما باید آموزش ببیند.

وی ادامه داد: اما با فرض اینکه فردی حداقل‌های اولیه بورسی را می‌داند، برای بررسی صورت مالی شرکت‌ها باید به این نکته توجه کند که صورت‌های مالی هر شرکت که در یک صنعت واقع است با شرکتی که در صنعت دیگر است، متفاوت خواهد بود.

بیشتر بخوانید

  • بورس دوباره متعادل شد/ شاخص کل 0.23 درصد رشد کرد

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: در صورت‌های مالی برای سهامداران معمولی فاکتور P/E و مقایسه آن با سال گذشته می‌تواند به سهامداران کمک کند؛ که این نسبت از تقسیم قیمت بر سود به دست می‌آید.

امامی با اشاره به اهمیت روند سودآوری شرکت‌ها گفت: سود شرکت از تفاضل فروش و هزینه‌ها به دست می آید. گاهی شرکتی فروش بالایی دارد اما سودآوری خوبی ندارد، که در این راستا باید توجه کنیم که قسمتی از هزینه ها برای تولید و عملیات و بخشی از هزینه‌ها، هزینه‌های مالی هستند. در شرکت‌هایی که هزینه مالی بالا باشد علیرغم فروش بالای شرکت، میزان سود می‌تواند پایین باشد.

وی ادامه داد: فروش به تنهایی فاکتور مهمی محسوب نمی‌شود و عامل تاثیرگذار منتهی شدن فروش به سودآوری است، بنابراین در روند هزینه‌ها و ترکیب هزینه‌ها در صورت مالی باید دقت کنیم.

امامی در رابطه با هزینه‌ها تصریح کرد: هزینه‌ها به دو دسته عملیاتی و مالی تقسیم می‌شوند و درصد تخصیص هر کدام از این هزینه‌ها مهم است که چه مقدار از هزینه‌ها عملیاتی و چه مقدار مالی باشد.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با اهمیت دارایی و مطالبات شرکت‌ها نیز گفت: دارایی شرکت‌ها باید مولد باشد و سرمایه‌گذار باید به ترکیب دارایی‌ها شرکت توجه کند. به عنوان مثال شرکتی زمینی دارد که قابل فروش نیست، بنابراین این دارایی مولد و دارای مزیت محسوب نمی شود. البته بعضا شرکت ‌ها اقدام به تجدید ارزیابی دارایی ها می‌کنند و از این جهت منافعی برای سهامداران ایجاد می‌شود که موضوع دیگری است.

امامی در ادامه اضافه کرد: گاهی شرکت‌ها با فروش دارایی‌های خود سود شناسایی می‌کنند که هر چند برای آن سال مشخص جذابیت ایجاد می‌کند اما لزوما اتفاق مثبتی در روند بلندمدت شرکت نیست و نباید سوداوری آن سال که ناشی از فروش دارایی بوده مبنای پیش بینی سودآوری سال‌های بعد قرار بگیرد.

امامی در پایان در رابطه با مطالبات شرکت‌ها بیان کرد: مطالبات شرکت‌ها اگر قابل وصول باشد مطلوب است اما اگر این مطالبات مشکوک الوصول باشد مانند مطالبات تعدادی از بانک‌ها قاعدتا مناسب نیست و سهامداران باید در ارزیابی سهم به این موضوع توجه کنند.

انتهای پیام/

بررسی صورت مالی چند شرکت بورسی / سهامداران حفاری بخوانند

بررسی صورت مالی چند شرکت بورسی / سهامداران حفاری بخوانند

بر اساس اطلاعیه‌های منتشر شده در سایت کدال، شرکت‌های بورسی اقدام به انتشار صورت‌های مالی شهریور ماه خود کرده‌اند.

TejaratNews.com/
صورت مالی یک بانک دولتی برای اولین بار منتشر شد!

صورت مالی یک بانک دولتی برای اولین بار منتشر شد!

صورت مالی تلفیقی سال 99 بانک ملی برای اولین بار منتشر شد.

TejaratNews.com/
تحلیل بنیادی و تکنیکال وخارزم | وخارزم چه روندی را طی خواهد کرد؟

تحلیل بنیادی و تکنیکال وخارزم | وخارزم چه روندی را طی خواهد کرد؟

وخارزم در یکسال گذشته درون یک ساختار اصلاحی بصورت WXY قرار داشته است و اخیرا قیمت توانسته است که از کف قیمتی خود در 330 تومان تا محدوده‌ فیبوی 0.23 اصلاح اخیر در 580 تومان ریکاوری کند. روند قیمتی وخار...

NabzeBourse.ir/
تحلیل بنیادی و تکنیکال وبملت | مقاومت جدی بر روی چه قیمتی است؟

تحلیل بنیادی و تکنیکال وبملت | مقاومت جدی بر روی چه قیمتی است؟

وبملت امروز را از محدوده‌ صفر تابلو و حتی اندکی مثبت هم شروع کرد، اما در ادامه با گذشت یک ساعت از آغاز بازار قیمت به محدوده‌ 400 تومان برگشت و در پایان با قرار گرفتن زیر این سطح عملا روز منفی را پشت س...

NabzeBourse.ir/
تحلیل بنیادی در بورس بر اساس چه پارامترهایی است؟

تحلیل بنیادی در بورس بر اساس چه پارامترهایی است؟

یکی از عواملی که در توسعه و رشد بازار سرمایه نقش موثری دارد آشنایی سرمایه گذاران و معامله گران بازار سرمایه با روش‌های...

Borna.news/
تحلیل بنیادی "سباقر" را اینجا بخوانید

تحلیل بنیادی "سباقر" را اینجا بخوانید

تحلیل بنیادی "سباقر" را اینجا بخوانید

BourseNews.ir/
تحلیل بنیادی و تکنیکال رمپنا | صعود رمپنا در گرو عبور از این قیمت!

تحلیل بنیادی و تکنیکال رمپنا | صعود رمپنا در گرو عبور از این قیمت!

رمپنا از یکسال گذشته درون یک ساختار اصلاحی بصورت WXY قرار داشته است و به نظر می‌رسد که اصلاح قیمتی را در فیبوی 0.5 بسط دو موج WX روی قیمت 1150 تومان به اتمام رسانیده است. روند قیمتی رمپنا در روزهای آی...

NabzeBourse.ir/
تحلیل بنیادی و تکنیکال وخارزم/ روند وخارزم در روزهای آینده بورس چگونه خواهد بود؟

تحلیل بنیادی و تکنیکال وخارزم/ روند وخارزم در روزهای آینده بورس چگ...

قیمت وخارزم از اوج خود در یک سال گذشته، اکنون به یک سوم رسیده و در چند روز اخیر قیمت سهم به یک ثبات نسبی رسیده و متعادل شده است همین امر باعث شده تا سهم با اقبال خریداران مواجه شود. اهداف قیمتی وخارزم...

NabzeBourse.ir/
سازمان بورس صورت مالی خود را منتشر نمی‌کند!

سازمان بورس صورت مالی خود را منتشر نمی‌کند!

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان شفاف نبودن عملکرد سازمان بورس گفت: فعالان بازار سرمایه نمی‌دانند که برخی تصمیمات توسط چه کسی و با چه مبنایی گرفته می‌شود.

TejaratNews.com/
جزيیات محسابه گازبها تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت رویداد ارايه معکوس دیوار و جوانه در دانشگاه شریف افزایش فروش نفت طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری خروج نقدینگی از بورس شدت گرفت | بی توجهی بازار سرمایه به اخبار مثبت | تحلیلگران، حرفی برای گفتن ندار... خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی/ چرا اخبار مثبت بر بازار تاثیر ندارد؟ کابوسی که رنگ واقعیت به خود گرفت قیمت دارو باید تغییر کند؟ نصب بلندترین برج صنعت پتروشیمی ایران صادرات 137 هزارتنی خرما ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟ ارزش سهام عدالت امروز 10 آذر‌ماه + ارزش 60 درصد قابل فروش جدیدترین قیمت 83 کالای اساسی اعلام شد بالاترین تعرفه گاز متعلق به چه صنایعی است؟ دزدی 80میلیون دلاری از آستان قدس رضوی؟! رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو آورده نقدی 450 میلیونی برای متقاضیان مسکن خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی "آبادا" پیمانکار نیروگاه سیکل ترکیبی را تغییر داد " کایتا" لوازم مستعمل را می فروشد طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی فروش فوق‌العاده خودرو ادامه می‌یابد؟ اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد