چگونه هزینه های خود را کنترل کنیم؟

چگونه هزینه های خود را کنترل کنیم؟

این روزها خیلی از خانواده ها از هزینه های سرسام آور زندگی شاکی هستند و به دنبال راهکارهایی هستند که بتوانند این هزینه ها را کنترل کنند تا بتوانند پس اندازی برای خود داشته باشند.

گاهی که پای درد دل دوستان می نشینیم می گویند پولی که به دست ما می رسد به هفته نرسیده خرج می شود و پس انداز کردن در این وضعیت اقتصادی بسیار سخت است. همانطور که می دانیم رفاه مالی زمانی بوجود می آید که ما بتوانیم در کنار داشتن درآمد مناسب هزینه ها را کنترل کنیم.

شاید شما هم افرادی را دیده باشید که هرچقدر درآمدهای بالاتری کسب می کنند به همان میزان هزینه های خود را نیز افزایش می دهند و در پایان وضعیت مالی آنها چندان تغییری نمی کند این افراد از این شاکی هستند که چرا هر چه بیشتر تلاش می کنیم و درآمد خود را افزایش می دهیم از نظر مالی رشدی نمی کنیم یکی از مشکلاتی که این افراد به آن بی توجه هستند هزینه هایی است که مدام در حال رشد است و خود از آنها بی خبرهستند در ادامه به چند راهکار برای مدیریت هزینه ها اشاره خواهم کرد:

هزینه های خود را یادداشت کنید

اولین قدم برای کنترل مخارج این است که متوجه شویم ما برای چه چیزهایی پول خود را خرج می کنیم. 30 تا 60 روزیادداشت کردن هزینه ها می تواند به ما کمک کند که دید بهتری نسبت به آنها پیدا کنیم.

برای این منظور می توانیدهر هزینه ای که انجام می دهید را همان لحظه در دفترچه ای که با خود دارید و برای این منظور تهیه کرده اید یادداشت کنید یا می توانید از برنامه های موبایلی که برای این منظور درست شده اند استفاده کنید.

مخارج خود را اولویت گذاری کنید

آنچه که باید به آن توجه داشت این است که ما نمی توانیم هر آنچه که دلمان می خواهد را داشته باشیم حتی افراد ثروتمند هم از این قاعده مستثنی نیستند. اما با این حال با اولویت گذاری بین نیازها و خواسته ها می توانید برای رسیدن به چیزهایی که دوست دارید داشته باشید برنامه ریزی کنید. نیازها چیزهایی هستند که برای ادامه زندگی به آنها احتیاج داریم مثل سرپناه، غذا، سرگرمی، سلامتی و... به واژه خواسته که می رسیم احتیاجبه توضیح بیشتری داریم گاهی افراد بین نیاز و خواسته خود نمی توانند تفکیک قايل شوند وبرای تشخیص تفاوت آنها دچار مشکل می شوند. هنگامی که صحبت از خرید خانه می شود متراژ خانه، محل جغرافیایی آن و مصالح به کار رفته در آن تعیین کننده خواسته ما می شود. ما به وسیله حمل و نقل نیاز داریم ولیهنگامی که می خواهیم خودرویی را برای رفع این نیاز خریداری کنیم اینکه چه نوع خودرویی را دوست داریم داشته باشیم جزو خواسته ما می شود؟ هر انسانی نیاز به تفریح دارد ولی اینکه ما به چهشکل این نیاز را برآورده می کنیم متفاوت است ممکن است یک نفر این نیاز را با پارک رفتن رفع کند و یک نفر با رفتن به مسافرتهای پرزرق و برق.

پس با توجه به اینکه پول ما محدود است و ما هر آنچه که می خواهیم را نمی توانیم داشته باشیم ابتدا مشخصکنیم که اولویت ما کدام است اگر مسافرت پرزرق و برق می خواهیم شاید باید از خودروی مورد علاقه خود چشم پوشی کنیم. اگر خانه ویژه ای را دوست داریم داشته باشیم ممکن است لازم باشد از علایق دیگر خود صرفنظر کنیم. با شناخت بهتر خود و تعیین اولویتها می توانیم برای آنچه که دوست داریم برنامه ریزی کنیم و از هزینه هایی که ما را در رسیدن به اهداف یاری نمی کنند جلوگیری کنیم.

پول خود  را بودجه بندی کنید

برخلاف تصور عده ای، بودجه داشتن کار پیچیده ای نیست بودجه برنامه ای است برای نحوه مصرف پولی که در دست دارید. بدون داشتن بودجه ممکن است وسوسه شوید و پول خود را برای مواردی خرج کنید که در برنامه شما نبوده است.

در برنامه بودجه علاوه بر هزینه های ضروری و نیازها باید به اهداف مالی نیز توجه داشت چون همانطور که می دانیم رسیدن به این اهداف به ما کمک می کند که انگیزه بیشتری برای کار و کسب درآمد داشته باشیم.

نکته که باید برای داشتن برنامه بودجه موفق به آن توجه داشت این است که اولیتهای خانواده را با مشورت با یکدیگر مشخص کنید و همه به آن پای بند باشید.

هزینه ای که بابت قبض های منزل پرداخت می کنید را بازنگری کنید

هنگامی که هزینه های منزل را یادداشت می کنید  اگر نگاهی به هزینه ها بیندازید متوجه می شوید برخی از این هزینه ها ارزش چندانی در زندگی شما ایجاد نکرده اند و شاید اگر پولی که برای این هزینه ها صرف شده است را جای دیگری مصرف می کردید منفعت  بیشتری برایتان به همراه داشت مثلا یکی از این هزینه ها، هزینه قبضها هستند گاهی ما بدون توجه به اینکه چه مقدار پول هر ماه برای مصرف اینترنت می دهیم ساعتها در صفحات اینستاگرام و وب بی هدف وقت می گذرانیم و به مصرف اینترنت خود توجه نداریم.

مصرف برق مورد دیگری است که شاید بی توجه از کنار آن می گذریم. و هر دو ماه یکبار باید هزینه زیادی را بابت آن پرداخت کنیم.

کنترل این هزینه های به ظاهر کوچک می تواند به کاهش مخارج منزل کمک کند.

پس آنچه که باید توجه داشت این است که برای کاهش هزینه ها ابتدا از آنها آگاه شویم و پس از شناسایی، آنها را کنترل کنیم و جلوی هزینه های اضافه و هزینه هایی که به ظاهر کوچک هستند را بگیریم تا بتوانیم برای رسیدن به زندگی مطلوب برنامه ریزی کنیم.

تهیه و تنظیم: مریم معصومی

local_offerبرچسب‌ها:
انتظارات بودجه‌ ای مجلس از خاندوزی چیست؟

انتظارات بودجه‌ ای مجلس از خاندوزی چیست؟

یک نماینده مجلس با اشاره به این که خاندوزی پیش از رفتن به وزارت اقتصاد ایده‌های خوبی برای بورس داشت، گفت: از وزیر اقتصاد انتظار می‌رود در این باره قدام کند.

EghtesadOnline.com/
کسری بودجه سال 1400 چقدر است؟

کسری بودجه سال 1400 چقدر است؟

براساس پیش‌بینی مرکز پژوهش‌های مجلس، 67 درصد از منابع بودجه در سقف اول تا انتهای سال 1400 محقق شود، در اینصورت و با فرض تحقق 100 درصدی مصارف، بودجه سال 1400 حدود 307 هزار میلیارد تومان کسری غیرقابل تا...

TejaratNews.com/
تقویت پول ملی هدف‌گذاری لایحه بودجه است/ تغییر شاکله بودجه پذیرفتنی نیست

تقویت پول ملی هدف‌گذاری لایحه بودجه است/ تغییر شاکله بودجه پذیرفتن...

در جلسه امروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، ريیس سازمان برنامه و بودجه گزارش کارشناسی از تغییرات انجام شده در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه سال 1400 و آثار افزایش ارقام بودجه بر معیشت مر...

Sena.ir/
لایحه بودجه 1400 نیاز به اصلاحات اساسی دارد/وابستگی بودجه به نفت باید به صفر برسد

لایحه بودجه 1400 نیاز به اصلاحات اساسی دارد/وابستگی بودجه به نفت ب...

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لایحه بودجه 1400 نیاز به اصلاحات اساسی دارد، گفت: کسری تراز عملیاتی لایحه بودجه نسبت به بودجه سال قبل 117 درصد، و هزینه‌ها 47 درصد افزایش پیدا کرده است در حالی که ...

Sena.ir/
بودجه مسکن مهر و ملی در بودجه 1400

بودجه مسکن مهر و ملی در بودجه 1400

در لایحه پیشنهادی بودجه سال 1400، دولت پیشنهاد داده تا دستگاه های تابعه وزارت راه و شهرسازی تا سقف 5000 میلیارد تومان برای طرح های مسکنی و نوسازی بافت های فرسوده هزینه کند.

Bartarinha.ir/
طرح احکام کلی بودجه 1400 به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع شد

طرح احکام کلی بودجه 1400 به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح احکام کلی بودجه 1400 را برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع دادند.

Sena.ir/
هدف اصلی بودجه 1400 کاهش تصدی‌گری‌های دولت و قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت است

هدف اصلی بودجه 1400 کاهش تصدی‌گری‌های دولت و قطع وابستگی مستقیم بو...

ريیس جمهور با تشریح چارچوب تدوین بودجه سال آینده، تادیه بخش عمده مطالبات کارکنان، بازنشستگان و سازمان‌های بازنشستگی و به سرانجام رساندن بخش مهمی از پروژه ‏های عمرانی در برنامه بودجه سال 1400 را زمینه ...

Sena.ir/
کسری بودجه امسال با تورم چه می‌کند؟ / استفاده از مکانیزم بورس برای تامین کسری بودجه

کسری بودجه امسال با تورم چه می‌کند؟ / استفاده از مکانیزم بورس برای...

به گفته یک اقتصاددان، تامین کسری بودجه از طریق چاپ پول می‌تواند منجر به تورم شود اما الان دولت از مکانیزم بازار سرمایه استفاده می‌کند، ولی نباید فقط به فکر پوشش کسری بودجه خود باشد؛ تعامل با بازار سرم...

TejaratNews.com/
لایحه بودجه 99 به زبان ساده / اطلاعات کاربردی بودجه سال بعد (اینفوگرافیک)

لایحه بودجه 99 به زبان ساده / اطلاعات کاربردی بودجه سال بعد (اینفو...

دولت حسن روحانی در لایحه بودجه سال 99 چه تصمیماتی در حوزه یارانه نقدی، مالیات، دلار، بودجه عمرانی، حقوق کارمندان و دیگر مولفه‌هایی که روی زندگی مردم اثر ملموسی دارد گرفته است؟

TejaratNews.com/
لایحه بودجه فردا به مجلس می‌رود / اعلام قیمت دلار در بودجه 99

لایحه بودجه فردا به مجلس می‌رود / اعلام قیمت دلار در بودجه 99

سخنگوی دولت هفته گذشته نرخ دلار را در لایحه بودجه سال آینده 4500 تومان اعلام کرد که این خبر از سوی روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه تکذیب شد؛ این لایحه فردا به مجلس می‌رود.

TejaratNews.com/
لایحه بودجه 99 شرکت‌های دولتی به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تقدیم شد

لایحه بودجه 99 شرکت‌های دولتی به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تقدیم...

حسینی از تقدیم لایحه بودجه سال 99 شرکت‌های دولتی به کمیسیون متبوعش برای بررسی بیشتر خبر داد.

Sena.ir/
بررسی لایحه بودجه 97 با حضور کارشناسان مرکز پژوهش‌ها / 11 پیشنهاد برای اصلاح لایحه بودجه 97

بررسی لایحه بودجه 97 با حضور کارشناسان مرکز پژوهش‌ها / 11 پیشنهاد ...

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در تشریح نشست امروز (سه شنبه 5 دی‌ماه) فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: این جلسه برای توجیه اعضای فراکسیون در خصوص نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه 97 برگزار...

Sena.ir/
بودجه 97 از فردا در دستور کار دولت/ بودجه ای متفاوت خواهیم داشت

بودجه 97 از فردا در دستور کار دولت/ بودجه ای متفاوت خواهیم داشت

محمد باقر نوبخت روز شنبه درجلسه شورای برنامه ریزی استان البرز افزود: باید مصوبات هیيت دولت در خصوص پیش نویس لایحه بودجه سال 97 را نهایی کرده و در وقت مقرر که 15 آذر است، به مجلس ارایه دهیم.

Sena.ir/
لایحه بودجه 94 تقدیم مجلس شد/ اعلام جزيیات لایحه بودجه 94

لایحه بودجه 94 تقدیم مجلس شد/ اعلام جزيیات لایحه بودجه 94

جزيیات لایحه بودجه 94 حاکی است هر بشکه نفت 72 دلار، هر دلار 2850 تومان، افزایش 14 درصدی حقوق کارمندان و بودجه بدون فاز جدید هدفمندی یارانه‌ها و اتکای 33 درصدی بودجه به نفت از ویژگی‌های دومین لایحه بود...

Sena.ir/
رشد 9.7 درصدی بودجه شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه 93

رشد 9.7 درصدی بودجه شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه 93

مرکز پژوهشهای مجلس در بررسی لایحه بودجه 93 از دیدگاه سیاست اصل 44 اعلام کرد: بودجه شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه 93 نسبت به قانون بودجه 1392 حدود 7/9 درصد رشد کرده است.

Sena.ir/
بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟ زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت تحویل بوگاتی 9.3میلیون دلاری به مشتریان 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی برای تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج شد دستگیری 3 کارمند یک موسسه قرض‌‎الحسنه بانک‌ها 37میلیون متر زمین و ساختمان دارند سوخت زمستانی با واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود انفجار سنگ 3هزار تنی در آزادراه تهران - شمال تشکیل کارگروهی در مجلس برای واردات خودرو با فیلترشکن ببینید 1400/07/25 ببینید کمبود بنزین در اروپا با مردم چه کرده! چگونگی پرداخت سود شستا هنوز تعیین نشده است/ پرداخت به سجام یک ماه زمان می‌برد ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم ؛ ضرورت بازار سرمایه واردات محدود خودرو به کشور انجام خواهد شد پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است اختصاص 150 میلیون تسهیلات بلاعوض به زلزله‌زدگان اندیکا سعودی‌ها از ایران درخواست وساطت کردند فراهم شدن امکان گشایش ال‌سی بین ایران و روسیه 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی از مدار خارج شد تجارت 22.5 میلیارد دلاری ایران با همسایگان وام مسکن 300 میلیون تومانی ایثارگران به شعب بانک عامل ابلاغ شد 60 ثانیه 25 مهر 1400 1٫6 هزار میلیارد تومان در جیب پولدارها/ از پولدارها مالیات گرفته نشد شادی قورباغه ها در دیگ آبجوش قرعه‌کشی خودرو سال آینده حذف می‌شود بازار فردا چگونه است؟ / اصلاح شاخص ادامه‌دار است؟ ماهی قزل‌ آلا به 125هزارتومان رسید احتمال افزایش 100 درصدی قیمت روغن افراد فاقد دانش بورسی با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از ریسک خود بکاهند پیش‌بینی بازار ارز / راه‌اندازی آزمایشی رمز ارز ملی نیم‌نگاهی به مجمع گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس فروش سهام یک شرکت در مزایده " وسینا " توضیح " غچین " درخصوص افزایش سرمایه/سند تک برگی غچین آماده شد " غچین " متوقف شد/ " غمارگ " و " سهرمز " آماده انجام معامله شدند سهامداران " تاصیکو " در جریان باشند " قشیر " هیات مدیره را انتخاب کرد تطبیق اساساسنامه "دعبید" در نیمه آبان ماه برگزاری مجمع " حفاری " در هفته آینده بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد رمز ارز ملی در آینده راه اندازی می‌شود سقف کارت اعتباری مرابحه به 200 میلیون تومان افزایش یافت مهارت تصمیم‌گیری در برنامه‌ریزی مالی افراد فاقد دانش بورسی با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از ریسک خود بکاهند ارزش سهام عدالت امروز 25 مهرماه دلار از اقتصاد ایران خارج می‌شود؟ به روزرسانی یک زیرساخت مشکل‌ساز شد؛ شرایط سایت tsetmc پایدار است حذف دلار از اقتصاد ایران دلار 285 هزار تومانی صحت ندارد