تعطیلی آلومینیوم‌سازان عامل گرانی است؟

تعطیلی آلومینیوم‌سازان عامل گرانی است؟

افزایش هزینه انرژی به رشد قیمت تولید آلومینیوم در مناطق مختلف دنیا انجامیده است. این موضوع زمینه تعطیلی برخی از واحدهای تولیدی این محصول را فراهم کرده است که این...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، بهای فروش نقدی آلومینیوم در بورس فلزات لندن ظرف یک هفته اخیر رشد 3/ 1درصدی را تجربه کرد و به 2هزار و 902دلار به ازای هر تن رسید. همچنین در این هفته، آلومینیوم در معاملات آتی آمریکا در بازار کامکس وضعیتی مطلوب‌تر داشت و نرخ این محصول با رشد 1/ 3درصدی ظرف این هفته به 2هزار و 961دلار به ازای هر تن رسید.

در اواسط ماه سپتامبر بهای آلومینیوم در کامکس به 2هزار و 977دلار به ازای هر تن رسید که این رقم رکورد 13ساله قیمتی آن بود. به این ترتیب، بهای فروش مس در بازارهای کالایی دنیا فاصله چندانی با رکورد 13ساله آن ندارد. افزایش بهای جهانی انرژی، افزایش هزینه تولید و احتمال کاهش تولید آلومینیوم به دلیل کمبود انرژی از مهم‌ترین دلایل صعود قیمتی این فلز نقره‌‌‌ای در روزهای پایانی هفته اخیر بود.

چالش تامین انرژی، بخش قابل‌توجهی از کشورهای دنیا، از چین تا کشورهای اروپایی را درگیر کرده و این موضوع زمینه رشد قیمتی را در بازارهای مختلف دنیا فراهم کرده است. عموما فلزات صنعتی در روند قیمتی همگرا نوسان دارند، اما بلومبرگ در گزارشی که هفته قبل منتشر کرده، به از میان رفتن همگرایی نرخ آلومینیوم با بهای سایر فلزات صنعتی و همگرا شدن نوسان قیمتی این فلز با نرخ زغال‌‌‌سنگ حرارتی اشاره کرده است. هزینه برق حدود 30 تا 40 درصد هزینه تولید آلومینیوم را تشکیل می‌دهد، از همین‌‌‌رو از این فلز به‌‌‌عنوان انرژی جامد نام‌ برده می‌شود. افزایش تقاضا برای زغال‌‌‌سنگ حرارتی و کمبود عرضه آن به افزایش بهای تولید برق در چین انجامیده و در نتیجه، هزینه تولید آلومینیوم را در این منطقه افزایش داده است. در کنار رشد قیمتی، کمبود برق در چین باعث سهمیه‌‌‌بندی برق برخی از واحدهای صنعتی چینی شده که این موضوع با کاهش تولید این فلز، زمینه رشد قیمتی آن را فراهم کرده است.

ظرف ماه‌‌‌های گذشته، چین با مشکل تامین انرژی روبه‌رو بود، اما در هفته‌‌‌های اخیر سایر نقاط دنیا و به‌خصوص کشورهای اروپایی نیز با چالش تامین و رشد کم‌سابقه بهای انرژی روبه‌رو شده‌‌‌اند. افزایش بهای انرژی، تولید آلومینیوم را در نقاط مختلف دنیا تحت‌الشعاع قرار داده است. رویترز در گزارشی، از توقف تولید آلومینیوم در شرکت هلندی آلدل خبر داد. این شرکت، هشتم اکتبر اعلام کرد که به دلیل بالا بودن قیمت برق مجبور به توقف تولید، حداقل تا اوایل سال 2022 است.

کریس مک‌نامی، مدیرعامل آلدل به بالا بودن قیمت برق صنایع این کشور معترض است و می‌‌‌گوید: سیاست‌‌‌های کاهش انتشار آلاینده‌‌‌های کربنی باعث شده است تا هزینه انرژی در اروپا افزایش یابد. دولت‌هایی مانند آلمان و فرانسه برای کمک به صنایع خود، انرژی را با نرخی کمتر در اختیار آنها قرار می‌دهند، در صورتی که هلند از صنایع خود حمایت نمی‌کند. آلدل تنها تولیدکننده آلومینیوم اولیه هلند با ظرفیت تولید سالانه 110هزار تن آلومینیوم اولیه و 50هزار تن آلومینیوم ثانویه است. در حال حاضر تولید آلومینیوم اولیه این شرکت متوقف شده است.

local_offerبرچسب‌ها:
افزایش شدید قیمت آلومینیوم در بازار جهانی/قیمت از سه هزار دلار عبور کرد

افزایش شدید قیمت آلومینیوم در بازار جهانی/قیمت از سه هزار دلار عبو...

طی روزهای گذشته و برای نخستین بار در 13 سال گذشته قیمت هر تن فلز آلومینیوم از مرز 3 هزار دلار عبور کرده است.

FarsNews.ir/
آیا یک ‌ماه بدون معامله برای آلومینیوم المهدی، ناکامی است!

آیا یک ‌ماه بدون معامله برای آلومینیوم المهدی، ناکامی است!

در هفته‌ای که گذشت، سورپرایز این شرکت در عدم معامله و فروش به چهارمین هفته متوالی رسید و این در حالی است که آلومینیومی‌ها نه‌تن‌ها در ایران بلکه در تمامی دنیا روز‌های عالی را سپری می‌کنند و تعلل این ش...

BourseNews.ir/
کاهش درآمد‌های آلومینیوم ایران در اسفندماه

کاهش درآمد‌های آلومینیوم ایران در اسفندماه

مقادیر فروش تجمیعی شرکت در سال قبل به بیش از 181 هزار تن رسیده که نسبت به سال قبل از آن 7 هزار تن بیشتر شده است.

BourseNews.ir/
فروش بیش از 9 هزار تن آلومینیوم دربورس کالا

فروش بیش از 9 هزار تن آلومینیوم دربورس کالا

9 هزار و 700 تن آلومینیوم در تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا عرضه می شود.

BourseNews.ir/
بورس کالا میزبان بیش از 2 هزار تن شمش آلیاژی آلومینیوم

بورس کالا میزبان بیش از 2 هزار تن شمش آلیاژی آلومینیوم

دو هزار و 260 تن شمش آلیاژی آلومینیوم در تالار محصولات صنعتی و معدنی عرضه می‌شود.

BourseNews.ir/
ادامه روند افزایشی نرخ محصولات آلومینیوم ایران در بورس کالا

ادامه روند افزایشی نرخ محصولات آلومینیوم ایران در بورس کالا

ارزش معاملات هفته گذشته آلومینیوم ایران به 800 میلیارد ریال رسید.

BourseNews.ir/
عرضه 690 تن شمش آلیاژی آلومینیوم در بورس کالا

عرضه 690 تن شمش آلیاژی آلومینیوم در بورس کالا

150 تن عایق رطوبتی و 11 هزار و 840 تن قیر در تالار صادراتی بورس کالای ایران عرضه می‌شود.

BourseNews.ir/
21 هزار میلیارد ریال ارزش معاملات آلومینیوم در بورس کالا

21 هزار میلیارد ریال ارزش معاملات آلومینیوم در بورس کالا

جمع کل ارزش معاملات این شرکت در بورس کالا از ابتدای سال تا پایان هفته جاری به بیش از 21 هزار و 250 میلیارد ریال رسیده است.

BourseNews.ir/
سیم آلومینیوم "فالوم" به اراک می رود

سیم آلومینیوم "فالوم" به اراک می رود

شرکت آلومتک در مناقصه شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی برنده شد.

BourseNews.ir/
بزرگ‌ترین صادرکنندگان آلومینیوم در سال 2019 کدام کشورها هستند؟

بزرگ‌ترین صادرکنندگان آلومینیوم در سال 2019 کدام کشورها هستند؟

میزان صادرات آلومینیوم در سال 2019 حدود 53 میلیارد دلار بوده و به‌طور کلی گزارش‌‌ها نشان می‌دهد که ارزش صادرات آلومینیوم در مقایسه با سال گذشته میلادی، 10٫6 درصد کاهش یافته است.

TejaratNews.com/
تولید جهانی 64 میلیون تن آلومینیوم در سال 2019 میلادی

تولید جهانی 64 میلیون تن آلومینیوم در سال 2019 میلادی

تولید جهانی آلومینیوم از 63 میلیون و 600 هزار تن در سال 2018 میلادی به 64 میلیون تن در سال 2019 میلادی افزایش یافت.

Sena.ir/
صادرات "آلومینیوم خام" نیازمند بازنگری شد

صادرات "آلومینیوم خام" نیازمند بازنگری شد

عضو هیات مدیره سندیکای آلومینیوم گفت: صادرات آلومینیوم خام نیز با مشکلاتی مواجه شده و به عبارتی تولیدکنندگان ما ناچار هستند مواداولیه خود را با قیمت بالاتر وارد کنند و محصول خود را با قیمتی ارزان‌تر، ...

BourseNews.ir/
امنیت و شفافیت چرخه تولید آلومینیوم زیر چتر بورس کالا

امنیت و شفافیت چرخه تولید آلومینیوم زیر چتر بورس کالا

بازار آلومینیوم یکی از معدود بازارهایی است که طی ماه های اخیر در گیرودار تحریم و نوسان نرخ ارز، بازاری امن و قابل اطمینان برای فعالان و علاقمندان آن به شمار می‌رود و آنهایی که دستی در این بازار دارند،...

Sena.ir/
صادرات آلومینیوم متوقف نمی‌شود

صادرات آلومینیوم متوقف نمی‌شود

­دبیر اتحادیه صنایع آلومینیوم گفت: اگرچه تحریم‌ها بر صنعت آلومینیوم بی تاثیر نیست، اما صادرات آلومینیوم ایران به همسایگان متوقف نمی‌شود.

Sena.ir/
تعادل قیمت آلومینیوم در بورس کالا

تعادل قیمت آلومینیوم در بورس کالا

کشف قیمت محصولات در بورس کالا برمبنای نرخ ارز بازار ثانویه درست‌ترین شیوه است تا این فرآیند براساس واقعیت‌های بازار باشد.

Sena.ir/
دلایل افزایش قیمت قیر؛ از رشد قیمت جهانی تا معاملات تهاتری بورس در انتظار حذف ارز 4200 تومانی شاخص کل قرمز اما شاخص هم وزن سبزپوش است پیش بینی معامله گران از قیمت نفت در ماه های آینده دادوستد پنتان پلاس پتروشیمی بوشهر در بورس انرژی بیش از 109 هزار تن فرآورده هیدروکربوری به فروش رسید "حکشتی" برای تسویه اقساط تسهیلات ارزی لنگر کشید شاخص های بورس جهانی صعودی شدند نرخ 13 ارز ثابت ماند/افزایش نرخ 27 ارز ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی 2420 میلیارد دلار شد کاهش شاخص دلار برای دومین روز متوالی " وسدید " و ترکیبی نو از هیات مدیره نرخ رسمی 27 ارز افزایش یافته جزيیات وام و یارانه مسکن دولتی / پنج دهک پایینی منتظر باشند عرضه 133 هزار تن میلگرد و تیرآهن در تالار محصولات صنعتی و معدنی عرضه متانول فن آوران در رینگ بین الملل بورس انرژی سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 28 مهرماه بورس در انتظار حذف ارز 4200 تومانی عرضه 133 هزار تن میلگرد و تیرآهن در بورس کالا شاخص ریزش 2 هزار واحدی دارد سهمیه بهین یاب برخی محصولات پتروشیمی حذف شد کدام سهامداران منتظر واریز سود باشند؟ اعضای حقوقی هیيت مدیره صندوق توسعه انتخاب شدند تکذیب اعلام قیمت‌های جدید خودرو " ثامید " تعدادی واحد اداری و تجاری را می فروشد بورس 42 واحد رشد کرد ضرورت بررسی اثر هزینه‌ای و درآمدی حذف ارز 4200 تومانی محل دفتر " سجام " دیگر استیجاری نیست انتخاب اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه در مجمع تکذیب اعلام قیمت‌های جدید خودرو " قجام " باز هم " قیستو " را فروخت قرادرداد ایران و ونزويلا چقدر به نفع ماست؟ آغاز اصلاح قیمت خوردو رشد قیمت‌های جهانی، فرصتی برای صعود بورس " ونیرو " تصمیمات مجمع را ثبت کرد الگوی W و دو هدف شاخص‌کل تصمیمات مجمع " ستران " به ثبت رسید تصمیمات مجمع " غدام " ثبت شد الاکلنگ طلا و نفت آغاز ثبت‌‌نام طرح جهش تولید مسکن از امروز مجمع صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم (ص)برگزار می شود صورت مالی میاندوره ای "وسپهر " منتشر شد خبری که شاید بر قیمت دلار تاثیر بگذارد " داراب " هم صورت مالی منتشر کرد مجمع اختصاصی بازارگردانی دارا داریوش در روز جاری ثبات کامل قیمت‌ها در بازار خودرو / قیمت خودرو امروز 28 مهر 1400 انتشار ترازنامه میاندوره ای " وبوعلی " صورت مالی حسابرسی نشده " خفنر " را منتشر کرد "جهرم " صورت مالی 6 ماهه منتشر کرد مستاجران بخوانند / چطور برای مسکن ارزان ثبت‌نام کنیم؟