افزایش نرخ ارز و مشکلات صنعت قطعه

افزایش نرخ ارز و مشکلات صنعت قطعه

ابراهیم احمدی- ريیس انجمن قطعه‌سازان استان اصفهان- ريیس انجمن قطعه‌سازان استان اصفهان

مدتی است که صنعت قطعه در زنجیره تولید تا توزیع در تامین مواد اولیه و نقدینگی دچار بحران شده و طبیعی است اگر مواد اولیه تولید قطعات گران شود، نرخ تمام‌شده نیز افزایش یابد. واضح است که گرانی و کمبود قطعات و لوازم یدکی به افزایش نرخ دلار و به موازات آن، بالا رفتن بهای مواد اولیه برمی‌گردد. ضمن اینکه تولیدکننده در واردات مواد اولیه و واسطه‌ای موردنیاز، ارز لازم را در اختیار ندارد. این موضوع شروع مشکلات و چالش‌هایی در بخش تولید و بازار قطعات و لوازم یدکی خواهد بود که اگر ادامه پیدا کند، حتما تبدیل به چالش جدی خواهد شد.

با توجه به چالش‌های اقتصادی که در کشور با آنها مواجهیم، بدون‌شک مشکل اصلی، یعنی نوسانات نرخ ارز به‌طور مستقیم بر تمام بخش‌های صنعت، از جمله قطعه‌سازی تاثیرگذار خواهد بود. در مدت اخیر که نرخ ارز جهش قابل‌توجهی داشته، تولیدکننده قدرت خرید مواد اولیه را ندارد که ما تاثیر آن را در بخش تولید و به‌تبع آن بازار شاهدیم. فرقی ندارد تولیدکننده برای کدام بخش از اقتصاد اقدام به تولید چه کالایی می‌کند؛ عاملی که در حال حاضر به‌طور مشترک در تمام بخش‌های اقتصاد کشور مشاهده می‌شود، نوسان نرخ ارز و افزایش‌های ناگهانی آن است که همواره مشکلات عمیقی را برای بخش تولید ایجاد می‌کند. مواد اولیه موردنیاز تولید به‌سختی تامین می‌شود و خطوط تولید با نبود مواد اولیه یا کمبود عرضه آنها مواجهند. البته در بخش قطعه و لوازم یدکی کاهش تولید قابل‌توجهی در این چند هفته نداشته‌ایم، اما اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، اثرگذاری بسیار بیشتری خواهد داشت. در این میان، وضعیت واردات هم مشخص نیست؛ از یک سو نرخ ارز بالا رفته و از سوی دیگر، تصمیمات تولیدکنندگان تحت‌تاثیر عدم‌ثبات نرخ ارز قرار می‌گیرد که ادامه کار را در این بخش سخت کرده است.

راهکار چیست؟

برای اینکه این موانع از سر راه تولید برداشته شود، دو راهکار وجود دارد؛ یا باید نرخ دلار کاهش یابد و ارز مورد نیاز تامین شود یا اینکه همه قطعات افزایش قیمت پیدا کنند. اینکه این دو راهکار عملیاتی شود، بستگی به اقدامات دولت دارد که چقدر توانایی داشته باشد ارز حاصل از صادرات را وارد کشور کند. عرضه ارز باید زیاد شود تا نرخ آن کاهش یابد و در ادامه تاثیر قابل‌توجهی بر روند تولید داشته باشد و به کمک آن بیاید.اگر نبود ارز و افزایش نرخ آن و مشکل تامین مواد اولیه و واسطه‌ای ادامه یابد، تولیدکننده در تامین مواد اولیه ناتوان و در ادامه دچار کمبود نقدینگی می‌شود و باتوجه به اینکه تامین مواد اولیه چه از خارج و چه داخل، نیاز به نقدینگی دارد، در نهایت ظرفیت تولید کاهش خواهد یافت و امکان دارد به تعطیلی برخی از قطعه‌سازی‌ها منجر شود. فرقی ندارد تامین مواد اولیه از تولیدکنندگان داخلی باشد یا از طریق واردات؛ در هر صورت ادامه دادن تولید نیاز به نقدینگی دارد.انتظار این است که دولت ثباتی در بازار ایجاد کند تا جلوی نوسانات نرخ دلار گرفته شود و نرخ آن بالا و پایین نشود. در حال حاضر، تولیدکنندگان در شرایط سردرگمی و در بخش‌های گوناگون با چالش‌های گاه تکراری مواجهند که ادامه کار و فعالیت را برای آنها سخت کرده است.

تولیدکننده در تمام چرخه تولید، از نحوه خرید مواد اولیه گرفته تا نقل و انتقالات مالی همواره مشکلاتی دارد که در بلندمدت فرسایشی می‌شود و کار را سخت و سخت‌تر می‌کند، این در حالی است که تولید نیاز به ثبات و آرامش نسبی دارد تا در مدار اصلی و اقتصادی ادامه یابد. امیدواریم دولت هر چه سریع‌تر تدبیری برای حمایت از این بازار بیندیشد.

اقدام ناهماهنگ روسیه و چین برای جایگزینی دلار آمریکا بخوانید/ افزایش قیمت انواع سکه و طلا بیش از 92 درصد چک در بهمن ماه وصول شد یک پیش بینی آینده بازار سرمایه ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی از مرز 74 هزار مگاوات گذشت آرامش بازار سیمان در سال 1401 با استمرار عرضه‌ها در بورس کالا شبکه آب و برق در مناطق زلزله‌زده خوی پایدار است افزایش 37 هزار و 869 واحدی شاخص بورس تهران مقایسه عرضه‌های اولیه سال 1401 | بزرگترین و کوچکترین عرضه اولیه سال 1401 تصمیمات دولت برای ایجاد ثبات در بورس تصمیمات دولت برای ایجاد ثبات در بورس هفتم و هشتم فروردین؛ ثبت نام جدد خودروهای داخلی انفجار بزرگ در بازار قیمت سکه | قیمت سکه امروز چند ؟ از تحقق وعده وزیر صمت در اتمام قرعه‌کشی خودروها تا تغییر کارکرد این گردونه برای تعیین نوبت‌ها خشم نخست وزیران رژیم اشغالگر قدس و انگلیس عجیب نیست این خودرو نقلی تنها 170 میلیون تومان/ عکس شبکه آب و برق در مناطق زلزله‌زده خوی پایدار است کاهش چشمگیر صادرات اقلام فولادی تغییر نام شهر جدید هشتگرد به مهستان قیمت بیت کوین ثابت ماند نام شهر جدید هشتگرد به "مهستان" تغییر کرد شبکه آب و برق در مناطق زلزله‌زده خوی پایدار است 26 قنادی به دلیل کم فروشی به تعزیرات حکومتی معرفی شدند کاهش عجیب قیمت دلار در بازار امروز | قیمت دلار در بازار امروز چند؟ واکنش خزانه‌داری آمریکا به روسیه و چین برای کنار گذاشتن دلار پرسش‌های پرتکرار معاملات سپرده نفت‌ خام و میعانات گازی 92.7 درصد چک‌ها در بهمن ماه 1401 وصول شد رشد صنعت در پاییز سال گذشته 11.6 درصد بود 13 هزار پروژه برای محرومیت زدایی محلات کم برخوردار بانک‌های کوچک آمریکا 120 میلیارد دلار زیان کردند ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی از مرز 74 هزار مگاوات گذشت هشدار وزارت راه و شهرسازی به خریداران ویلا در تعطیلات نوروز چگونه کارت سوخت المثنی بگیریم؟ آمادگی کروز برای تحقق شعار سال 1402/ ضرورت توجه به رشد تولید سیگنال رایگان در صرافی بینگ ایکس قیمت خودرو در بازار آزاد - 5 فروردین 1402 + جدول نرخ رسمی 11 ارز کاهش یافت جزيیات آغاز به کار ادارات و مشاغل مختلف مشخص شد واکاوی مهمترین اقدامات حمایتی دولت از بورس/ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا برنامه 10 بندی حمایتی اعلام زمان سوددهی 5 نماد بورسی زیان 120 میلیارد دلاری بانک‌های کوچک آمریکا در یک هفته قیمت طلا کاهش یافت کدام خودروها در بورس تاختند؟ صعود شاخص کل بورس در اولین روز معاملاتی سال جدید تشدید بارش‌های بهاری از ششم فروردین/ مردم از اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها بپرهیزند عکس | عراق این بویینگ های مدرن جدید را خرید! هفتم فروردین اولین خوشه‌های طلایی گندم برداشت می‌شود افتتاح خط ریلی رشت _ آستارا چهار سال دیگر ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی از مرز 74 هزار مگاوات گذشت ممانعت ترکیه از صادرات نفت کردستان عراق بدون موافقت بغداد